Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spadek


Halszka

Recommended Posts

Moi rodzice są właścicielami działki rolno-budowlanej. W najbliższej przyszłości ja i moje rodzeństwo chcemy być współwłaścicielami nieruchomości. Czy ktoś z Was mógłby napisać, jakie formalności trzeba wykonać, aby stać się jej właścicielem? Od czego zacząć? Ile to może kosztować (podatek od nieruchomości, opłacenie notariusza...) Chciałabym również dowiedzieć się, jak wylicza się podatek od spadku. Poza tym interesuje mnie również przeszłość nieruchomości - kolejni właściciele, formy właśności - żeby czasami w przyszłości nie mieć problemów ze spadkiem. Czy wiecie gdzie można zasięgnąć takich informacji? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O historii nieruchomości moża dużo dowiedzieć się z księgi wieczystej, również tego kto jest ostatnim właścicielem. Wglądu do KW można dokonać w sądzie rejonowym i są to księgi powszechnie i ogólnie dostępnie dla każdego. Podatek od spadku (lub darowizny) zależy od wartości nieruchomości) a ponadto zapłacić trzeba podatek od czynności cywilno- prawnych, opłatę sądową, opłatę na rzecz notariusza tytułem taksy notarialnej, oraz podatek VAT za usługę notarisza. Ja za darowiznę o wartości 70 tys zł. zapłaciałam ok. 3,7 tys. zł łącznych opłat. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kroczek

Pamietaj że w przypadku darowizny rodzina, której gdyby nie darowizna ten majątek by się należał w spadku ma prawo ścigać Cię o zachowek do końca Twojego życia!!!! Chyba że darczyńca umarł po 10 latach od darowizny...

Tu jest straszny kruczek o którym mało kto wie.,,

Na stronie http://www.gazeta.pl/nieruchomosci znajdziesz dokladne tabele podatkowe, dodatkowo jest kalkulator oplat

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam, Kroczek, nie rób ludziom wody z mózgu.

Darowizny do spadku mają się tak, że wartość darowizny zalicza się na poczet schedy spadkowej - w razie działu spadku. I tyle. Nie pisz więc bzdur.

A z testamentami - to co innego. Tu zachowek należy się jak najbardziej, o ile testamentem został spadkobierca ustawowy pozbawiony należnego mu spadku; chyba że został tymże testamentem skutecznie wydziedziczony, co pozbawia go prawa do zachowku.

Joasia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...