Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy rodzaj tynku zew.wpłynie na współczynnik ściany?


Recommended Posts

Zastanawiam sie tak czy rodzaj tynku zewnętrznego wpłynie na pogorszenie współczynnika ściany?

Chodzi o to że mam ściany z Ytonga 36,5 cm , chce zrobić tynk cementowo-wapienny -żwirowy (zapewne większość jeszcze o takim nie słyszała)

wygląda to mniej więcej tak jak tynk żywiczny tylko w powiększonej skali :D

 

Jest to piasek,cement,wapno,taras(kamyczki granulacji 0,8-1,6cm),

To taki beton z wapnem narzucony na ścianę , następnie piasek wydrapany i zostają same kamyczki .

 

No i zastanawiam sie czy to aby nie pogorszy współczynnika ściany , o lepszy nie chodzi tylko o to by już istniejącego nie pomniejszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nie no pytam czy jakoś go nie pogorszy

w końcu ściany pokryjemy 3 cm warstwą betonu,

 

czyli co , jako tako nic sie nie zmieni , tak? :lol:

 

teoretycznie te 3 cm betonu poprawią współczynnik - co prawda nie wiem czy na popularnych kalkulatorach wystarczy wyswietlacza zeby wszystkie zera wyswietlic przed ... ale zaszkodzic nie zaszkodzi

 

 

 

... chyba ze po roku odpadnie z połową bloczku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki

 

ważne że nie pogorszy :wink:

 

odpaść nie odpadnie

 

efekty wstawię na stronkę , wykonujemy takie tynki już prawie 20 lat , co prawda ja około 10 lat ale przeszło to z taty

jak narazie nikomu nie odpadło

:D

 

keeeeeeeee ? z taty przeszło ? Wykonujemy, ja wykonuję ? To forma reklamy ? ocokaman ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie tak czy rodzaj tynku zewnętrznego wpłynie na pogorszenie współczynnika ściany?

 

Pozwolę sobie mieć odrębne zdanie. :)

Dom wypuszcza ciepło przez ścianę (wentylację pomijamy), ilość tego wypuszczanego ciepła

zależy od oporu cieplnego przegrody, oraz co równie ważne, od pola powierzchni tej przegrody.

 

Najskuteczniejsza w utrzymywaniu ciepła jest ściana idealnie gładka, każda nierówność tylko

pogarsza sprawę. Piszesz że kamyki będą od 0,8 cm do 1,6 cm, czyli średnio 1,2 cm = 12 mm.

 

To policzmy, weźmy tylko jeden metr kwadratowy powierzchni, to nam już wystarczy.

1m2 = 1 000 000 mm2

 

teraz na tym metrze, spróbuj ułożyć kamyk obok kamyka i zobaczmy ile ich tam wejdzie:

12 mm x 12mm = 144 mm2

1 000 000 mm2 : 144 mm2 = 6944,4 kamyków na 1m2

----------------------------------------------------------------------

Policzyłem że pole powierzchni kamyka fi 12 mm = 452,16 mm2

Zatem pole powierzchni wszystkich kamyków na 1m2 ?

6944,4 x 452,16 = 3139979,9 mm2 = 3,14 m2

------------------------------------------

Z tego wynika że powierzchnia twojej ściany zostanie rozwinięta ponad TRZY RAZY,

bo z 1m2 zrobiły się 3 m2 z hakiem, co musi wpłynąć na zdolność oddawania ciepła.

(faktycznie to będzie jeszcze więcej, bo powierzchnia między kulami też przecież będzie oddawać)

Ze ściany zrobisz radiator, radiatorom specjalnie szorstkuje się, lubi inaczej rozwija powierzchnię

właśnie po to, żeby zwiększyć zdolność do oddawania ciepła w kierunku otoczenia,

tak więc zastanów się jeszcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie tak czy rodzaj tynku zewnętrznego wpłynie na pogorszenie współczynnika ściany?

 

Pozwolę sobie mieć odrębne zdanie. :)

Dom wypuszcza ciepło przez ścianę (wentylację pomijamy), ilość tego wypuszczanego ciepła

zależy od oporu cieplnego przegrody, oraz co równie ważne, od pola powierzchni tej przegrody.

 

Z tego wynika że powierzchnia twojej ściany zostanie rozwinięta ponad TRZY RAZY,

bo z 1m2 zrobiły się 3 m2 z hakiem, co musi wpłynąć na zdolność oddawania ciepła.

(faktycznie to będzie jeszcze więcej, bo powierzchnia między kulami też przecież będzie oddawać)

Ze ściany zrobisz radiator, radiatorom specjalnie szorstkuje się, lubi inaczej rozwija powierzchnię

właśnie po to, żeby zwiększyć zdolność do oddawania ciepła w kierunku otoczenia,

tak więc zastanów się jeszcze :)

 

Mam nadzieje ze to na wesoło bo strasznie pitolicie kolego :p w tym swietle zaproponowałbym pomalować elewacje na czarno - bo ile to Ciepła z nasłonecznienia mozemy odzyskac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze to na wesoło bo strasznie pitolicie kolego :p

 

Jeśli prosta matematyka to pitolenie, no to rzeczywiście trochę pitolę heheee

Kolega Kris2222 zadał pytanie, odpowiedź policzyłem, mógłbym go oczywiście uśpić

i przekonywać że nic się nie zmieni, ale jakoś tak mnie dzisiaj naszło. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

teoretycznie te 3 cm betonu poprawią współczynnik - co prawda nie wiem czy na popularnych kalkulatorach wystarczy wyswietlacza zeby wszystkie zera wyswietlic przed ... ale zaszkodzic nie zaszkodzi

 

 

 

... chyba ze po roku odpadnie z połową bloczku ;)

 

j.w.

 

chyba, ze wczesniej tynk odpadnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ koledzy, nikt nie musi mi wierzyć na słowo, każdy może łatwo sprawdzić

że ilość oddawanego ciepła jest silnie zależna od struktury, a co za tym idzie

od wielkości powierzchni ciała stykającego się z otoczeniem.

 

Proszę wziąć dwie szklanki, jedną z nich zanurzyć np. w słodkiej wodzie i przetoczyć po piasku.

Teraz obie stawiamy w tych samych warunkach, np. na balkonie, wlewamy do nich wrzątek

i przykrywamy spodeczkami. Za 15 minut zmierzcie temp. i w jednej i w drugiej. :D

Doświadczenie nie wymaga drogich przyrządów, każdy może je łatwo zrobić.

 

Jeśli temperatury będą takie same, to wy macie racje ;) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ koledzy, nikt nie musi mi wierzyć na słowo, każdy może łatwo sprawdzić

że ilość oddawanego ciepła jest silnie zależna od struktury, a co za tym idzie

od wielkości powierzchni ciała stykającego się z otoczeniem.

 

Proszę wziąć dwie szklanki, jedną z nich zanurzyć np. w słodkiej wodzie i przetoczyć po piasku.

Teraz obie stawiamy w tych samych warunkach, np. na balkonie, wlewamy do nich wrzątek

i przykrywamy spodeczkami. Za 15 minut zmierzcie temp. i w jednej i w drugiej. :D

Doświadczenie nie wymaga drogich przyrządów, każdy może je łatwo zrobić.

 

Jeśli temperatury będą takie same, to wy macie racje ;) :D

 

Jeszcze troche i przekonasz ludzi ;) Zwrócie tylko uwage na strukture sciany - tzn jej fizycznaa grubosc i grubosc rzeczonej szklanki ...

 

zjawisko opiane przez Ciebie oczywiscie nie jest czczym wymysłem - tylko 'ten karbowany wymiennik' bedzie pracował praktycznie w temperaturach zewnetrznych - znaczy wpływ tego bedzie pomijalny - i sumaryczne grubosc tynku jezeli juz to poprawi o setne wspolczynnik a nie pogorszy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zjawisko opiane przez Ciebie oczywiscie nie jest czczym wymysłem

 

Już myślałem że tego nie przeczytam ;)

 

Taka struktura pogorszy opór cieplny ściany bo musi. Doświadczenie ze szklanką miało jedynie

pokazać że powierzchnia jest bardzo ważna w przekazywaniu ciepła do otoczenia i że na pewno

taki tynk 3D pogorszy współczynnik. Teraz można jedynie zadać pytanie, na ile pogorszy.

 

No na tyle, na ile tynk rozwinie powierzchnię i nie ma tu znaczenia fakt, że w tym miejscu ściana

jest zimna, (przecież wewnątrz jest ciepła :D) bo przez to oddawanie właśnie...

robi się w końcu zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...