Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wiata a granica dzialki


wadziu

Recommended Posts

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

(Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270, z 2004 r. Nr 109, poz. 1156, z 2008 r. Nr 201, poz. 1238 i Nr 228, poz. 1514, oraz Dz. U. z 2009 r. Nr 56 poz. 461 z dnia 7 kwietnia 2009 r.).

 

2. Brzmienie obowiązujących zapisów w omawianym zakresie przytoczyłem - bez interpretacji (pkt.4 w poprzednim wpisie).

 

3. Jak będziesz w sporze z urzędem, to nie omieszkaj przytoczyć faktu i autorytetu tej rozmowy telefonicznej – sam się przekonasz ile to warte.

 

4. Cytując nieaktualne zapisy Rozporządzenia wprowadzasz ludzi w błąd – zamiast pomagać szkodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 139
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A tu masz interpretację Sądu i myślę że to jest najważniejsze.

Wyrok

 

z dnia 23 października 2008 r.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku

 

II SA/Bk 243/08

 

Do usytuowania wiaty nie znajdują zastosowania odległości sytuowania budynków na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną, określone w § 12 czy też § 19 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.). Okoliczność usytuowania wiaty w odległości 1,95 m od ogrodzenia działki sąsiedniej nie może zatem stanowić podstawy do interwencji organu nadzoru budowlanego w trybie postępowania administracyjnego. Organ nadzoru jako organ administracji publicznej może ingerować w kwestie usytuowania obiektów budowlanych, jedynie w sytuacji naruszenia przepisów prawa publicznego.

Przechodząc do zarzutów skargi podnieść należy, iż trafnie organ nadzoru budowlanego uznał, iż wybudowana wiata garażowa nie jest budynkiem w rozumieniu przepisu art. 3 pkt 2 prawa budowlanego, albowiem nie odpowiada definicji budynku. Przepisy ustawy - Prawo budowlane nie definiują wiaty, jednakże zawierają definicję legalną budynku. Zgodnie z treścią art. 3 pkt 2 wskazanej ustawy budynkiem jest tylko taki obiekt budowlany, który łącznie spełnia następujące warunki: jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, a także posiada fundamenty i dach. Powyższe prowadzi do wniosku, iż (a contrario) obiekt budowlany zaprojektowany (wykonany) bez przegród zewnętrznych, fundamentów bądź bez dachu lub niezwiązany trwale z gruntem, nie odpowiada określonym w komentowanym przepisie warunkom i w związku z tym nie może być uznany za budynek. (vide: Z. Niewiadomski. Prawo budowlane. Komentarz, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2006, s. 43). Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy wskazać należy, iż będąca przedmiotem zgłoszenia wiata garażowa nie posiada wszystkich cech, które charakteryzują budynek. Bezspornym jest, iż wiata posiada dach. Jednakże nie spełnione są pozostałe warunki do uznania jej za budynek tj. nie jest ona trwale związana z gruntem (utwardzone podłoże z kostki granitowej), a ponadto nie posiada ścian osłonowych, a tym samym nie jest wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Zgłoszony do wybudowania obiekt budowlany nie spełnia zatem wszystkich warunków, które w świetle art. 3 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane pozwalałyby uznać go za budynek, brak w nim ścian oraz trwałego związania z gruntem determinuje jego charakter jako wiatę i prowadzi do konkluzji, że należy on do kategorii budowli (art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane), a nie budynków (vide: wyrok WSA w Olsztynie z 5 lutego 2008 r., II SA/Ol 1123/07, LEX nr 347891).

Budowa wiat nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, wymaga natomiast zgłoszenia właściwemu organowi - (art. 29 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane), co też inwestorzy uczynili w dniu (...).05.2007 r.

Konsekwencją powyższych ustaleń jest to, że do przedmiotowego stanu faktycznego nie mogą mieć zastosowania przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), zarówno co do usytuowania przedmiotowej wiaty, jak i warunków technicznych określonych dla garażu. Rozporządzenie to, jak z samej jego nazwy wynika, stosuje się bowiem do budynków, a jak wyżej wskazano przedmiotowa wiata garażowa za taki budynek nie może być uznana. Również § 1 ww. aktu prawnego akcentuje, iż rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

W szczególności zatem do usytuowania wiaty nie znajdują zastosowania odległości sytuowania budynków na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną, określone w § 12 czy też § 19 ww. rozporządzenia. Okoliczność usytuowania wiaty w odległości 1,95 m od ogrodzenia działki sąsiedniej nie może zatem stanowić podstawy do interwencji organu nadzoru budowlanego w trybie postępowania administracyjnego. Organ nadzoru jako organ administracji publicznej może bowiem ingerować w kwestie usytuowania obiektów budowlanych, jedynie w sytuacji naruszenia przepisów prawa publicznego (vide: wyrok WSA w Białymstoku z dnia 13 września 2007 r. II SA/Bk 346/07). Jeżeli - według skarżących - usytuowanie wiaty narusza ich uprawnienia właścicielskie, mogą domagać się ich ochrony na podstawie przepisów prawa cywilnego, a w szczególności przepisu art. 144 k.c. regulującego tzw. prawa sąsiedzkie. Nie można również wymagać od inwestorów spełniania wymogów określonych w § 102 ww. rozporządzenia w sytuacji, gdy wiata ta nie może stanowić garażu otwartego, gdyż nie może być uznana za budynek.

Jak wiadomo końcowe zdanie i tak będzie miał Sąd a nie Pan z Ministerstwa. ( nawet jeśli to urzędnik wysoki rangą a nie portier)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wolny kraj i każdy wierzy w co chce i komu chce.

Jest jednak taka opcja – myślenie, warto ją uruchomić.

 

Zgodnie z przytoczoną interpretacją Pana z MI, można napisać i tak:

 

Skoro obecnie (od kilku miesięcy) obowiązujące przepisy, zezwalają na postawienie w granicy, lub w odległości od niej nie mniejszej niż 1,5m budynku gospodarczego ze ścianą bez otworów okiennych i (lub) drzwiowych, a zbieg ten nie powoduje objęcia działki sąsiadującej „obszarem oddziaływania”, to wskaż mi urzędnika, który posłucha pana z MI i zabroni postawienia w tej odległości altany z nawet „ażurową ścianą” w której nie będzie wspomnianych otworów okiennych i drzwiowych – wszak jest to budowla, spełniająca funkcję budynku gospodarczego.

Bo skoro wiata jest budynkiem, to również przestrzeń wydzielona słupkami wiaty, może być ścianą ażurową, bez otworów okiennych i drzwiowych. :lol:

 

Przewrotnie, no może, ale intencja zgodna z interpretacją Pana z MI

 

 

Zmieniłeś ten swój wpis, tak, że zatracił swój pierwotny charakter. :roll:

 

Zirytowany tym bałaganem zadzwoniłem do ministerstwa infrastruktury i zapytałem wprost. Otrzymałem informację że te przepisy stosują się również do wiaty i czegokolwiek zadaszonego. Np czy postawie sobie tam stolik czy będę trzymał kosiarkę czy samochód, ponieważ budowla spełnia funkcję użytkową budynku i kropka.

 

Co do Pani z MI – poproś ją aby dała taką interpretacje i wykładnię na piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Chcialbym postawic wiate obok budynku,wolnostojaca na szesciu slupach z betonowa wylewka pod te slupy.Wymiar do 25 m2.Nie ma problemu z odleglosciami od granicy działki.Pytanko mam takie;

-jaka odległosć minimalna od budynku?

-Czy musze skladac o warunki zabudowy?

-Czy potrzebuje mape geodezyjna z uzgodnieniami(gaz,prad)?

 

 

 

czy ktos z panstwa umie mi na te pytania odpowiedziec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytalem ten caly watek i zamiast dowiedziec sie czegos wiecej to mam tak namacone w glowie ze nic nie wiem :D

 

Chce postawic wiate - zadaszenie przy sciane, u mnie bedzie blachodachowka.

 

[ moderowano - reklama ]

 

Docelowo bedzie ona na narzedzia ogrodowe, wegiel, drewno, i inne rzeczy co by nie mokly od czasu do czasu bede tam parkowal samochod- w lato nie zawsze chce sie wjezdzac do garazu a i goscie tez sie u nas pojawiaja:)

 

Wymiary zadaszenia/altany to najwyzszy punkt 250 cm, najnizszy 200. szeroka na 3m, dluga na 5-6 metrow.

Najwazniejsza sprawa chce by slupy staly w odelglosci 1m od granicy dzialki. Slupy mocowane do gruntu betonem.

Czy- pisac podanie do U Gminy, jak tak to jak 'nazwac' toto by dali zgode na budowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast zawiłego tłumaczenia, bo wcześniej to uczyniono.

 

Aktualnie obowiązujące przepisy, czyli Rozporzadzenie WT:

§ 9.

3. Okreslone w rozporzadzeniu odległosci budynków od innych budynków, urzadzen budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy sie w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.

 

§ 12

5. Odległosc od granicy z sasiednia działka budowlana nie mo_e byc mniejsza ni_:

1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejsciem, a tak_e do takich czesci budynku jak galeria, taras, schody zewnetrzne, pochylnia lub rampa,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez przymierzam sie do budowy wiaty i tez mam problem z odlegloscia od granicy, dlatego przegladam ow watek. Troche off topic pragne podziekowac sSiwy12 za odrobine niezlego humoru:
To jest wolny kraj i każdy wierzy w co chce i komu chce.
Gdyby z wolnosci kraju wynikalo, ze kazdy jego mieszkaniec jest czlowiekiem wolnym, calej tej dyskusji by zwyczajnie nie bylo. O ile oczywiscie wolnosc nie ogranicza sie do wiary "w co chce i komu chce". Kazdy z nas uzgodnilby odleglosc wiaty ze swoim sasiadem i byloby po zawodach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Im więcej czytam,tym bardziej dostaje kręćka :cry: :cry: :cry:

 

posiadam działeczkę ,500m2

domek 100m2 (działka narożnikowa)

 

probem jest taki,iz stawiam właśnie wiatkę-wiadomo,ze będzie tam samochód,ale jak to zrobic ,by napisac ''dobre zgłoszenie do starostwa''

 

odległość boku wiaty będzie wynosić tylni słup 2m przedni 3m od granicy z drogą(działka jest śćięta tzw rąb)

wiatka na 6 słupach na razie nie obudowana(w przysżłości chce z tego zrobić garaż ,obudować deskami,a na koncu otynkować),zakotwiczone

 

czy w zgłoszeniu lepiej napisać wiata?garaż,składzik na drewno,..abym mógł ja postawić

 

Gmina telefonicznie poinformowała mnie,iz musze zachowac 4m od granicy stawiając wiate.

 

Czy ktoś może mi pomóc jakimś dobrym zdaniem? jestem załamany,gdyz każdy w okół mówił -stawiaj,mozna,a ja jak ..... dałem sie namówić,wziąłem kredycik i wiatka stoi.

 

Jak na razie osiedle nie zamieszkałe za bardzo.....

 

BARDZO PROSZE O POMOC i jak sie da,to jakąs porade(kruczek prawny,aby starostwo nie zakazało mi jej budowy)

 

Jakie sankcje mi grożą ,jak jej nie zgłosze a za pare lat ktos mi sie doczepi ....czy tylko wtedy rozbiórka ,czy coś gorszego?

 

dziekuje i pozdrawiam.

 

Nie miałeś problemów wybuduj cos na swojej działce:(

 

pozdr Slimek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Im więcej czytam,tym bardziej dostaje kręćka :cry: :cry: :cry:

 

posiadam działeczkę ,500m2

domek 100m2 (działka narożnikowa)

 

probem jest taki,iz stawiam właśnie wiatkę-wiadomo,ze będzie tam samochód,ale jak to zrobic ,by napisac ''dobre zgłoszenie do starostwa''

 

odległość boku wiaty będzie wynosić tylni słup 2m przedni 3m od granicy z drogą(działka jest śćięta tzw rąb)

wiatka na 6 słupach na razie nie obudowana(w przysżłości chce z tego zrobić garaż ,obudować deskami,a na koncu otynkować),zakotwiczone

 

czy w zgłoszeniu lepiej napisać wiata?garaż,składzik na drewno,..abym mógł ja postawić

 

Gmina telefonicznie poinformowała mnie,iz musze zachowac 4m od granicy stawiając wiate.

 

Czy ktoś może mi pomóc jakimś dobrym zdaniem? jestem załamany,gdyz każdy w okół mówił -stawiaj,mozna,a ja jak ..... dałem sie namówić,wziąłem kredycik i wiatka stoi.

 

Jak na razie osiedle nie zamieszkałe za bardzo.....

 

BARDZO PROSZE O POMOC i jak sie da,to jakąs porade(kruczek prawny,aby starostwo nie zakazało mi jej budowy)

 

Jakie sankcje mi grożą ,jak jej nie zgłosze a za pare lat ktos mi sie doczepi ....czy tylko wtedy rozbiórka ,czy coś gorszego?

 

dziekuje i pozdrawiam.

 

Nie miałeś problemów wybuduj cos na swojej działce:(

 

pozdr Slimek

 

Nadal nikt się nie wpisał,mam przez to rozumiec,ze lepiej nie zgłaszać,i liczyć że 10 lat postoi zanim sama sie rozpadnie?>?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno zgłaszałem budowę wiaty na samochód - dwustanowiskowej. Ma wymiary 4,10 x 6,00 m plus okapy. Dostałem cichą zgodę i powoli zabieram się do budowy. Jeśli chodzi o warunki budowy, to wiata musi być bez ścian, mieć powierzchnię do 25 m2, dodatkowo u mnie w gminie kazano mi się odsunąc 50 cm od granicy z sąsiadem, żebym miał miejsce na przyszłą konserwację tej wiaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Flawia

Nie zgadzam się.

"Pytanie

 

W jakiej odległości można usytuować od granicy z sąsiednią działką budowlaną wiatę, która posiada: dach, słupy i stropy fundamentowe, a nie posiada ścian?

W § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) mówi się o minimalnej odległości w przypadku "budynku zwróconego ścianą" w stronę granicy sąsiedniej działki. Przykładowa wiata nie posiada ścian jak również zgodnie z art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego nie jest budynkiem.

Czy wobec powyższego ww. wiata może być usytuowana w odległości np. 1,0 m od sąsiedniej działki?

 

Odpowiedź

odpowiedzi udzielono: 17 maja 2006 r.

stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

 

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), a w szczególności regulacje zawarte w § 12 dotyczą odległości sytuowania budynków na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną i nie ma podstaw, aby stosowanie przedmiotowych przepisów rozszerzać na innego rodzaju obiekty budowlane, a w szczególności budowle, które nie spełniają funkcji użytkowych budynku.

Usytuowanie wiaty, która nie posiada ścian nie powinno podlegać przepisom, o których mowa powyżej.

Zawarte w § 2 ust. 1 rozszerzenie zakresu stosowania powyższego rozporządzenia w stosunku do budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, nie powinno znajdować odniesienia do przedmiotowej wiaty, ponieważ nie spełnia ona wskazanej funkcji.

Osobie kwestionującej usytuowanie wiaty na działce sąsiedniej mogą ewentualnie przysługiwać środki prawne uregulowane na gruncie stosunków prywatnoprawnych w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

 

Uzasadnienie

 

Rozpatrując kwestię kategoryzacji wiaty z punktu widzenia przepisów Prawa budowlanego stwierdzić należy pierwszej kolejności, że nie mieści się ona w zakresie pojęcia obiektu małej architektury. Wynika to z definicji określonej w art. 3 pkt 4 wskazującej typy obiektów należących do tej kategorii (nie jest to wyliczenie wyczerpujące), a przede wszystkim z faktu, że w świetle art. 29 ustawodawca wyraźnie rozróżnił te dwie kategorie. Między innymi niewielka wiata, jak również obiekt małej architektury nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Nie można oczywiście również uznać, ze w świetle definicji z art. 3 pkt 2 wiata stanowi budynek, tym bardziej, że nie jest wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Zatem należałoby ją zakwalifikować raczej do budowli, jako że stanowi obiekt nie będący budynkiem, jak również nie będący obiektem małej architektury. Wyliczenie zawarte w art. 3 pkt 3 nie jest listą zamkniętą, zatem nie ma przeszkód, aby nie przypisać wiaty do kategorii budowli.

Również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 sierpnia 2000 r. nr IV SA 1020/98 (publ. LEX nr 77637) stwierdził, że wiata o wymiarach 6 x 6 m nie może być uznana ani za obiekt małej architektury, ani też tymczasowy obiekt budowlany.

Analiza wskazanego powyżej rozporządzenia prowadzi do wniosku, że jego przepisy ustalają warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę. Również przepisy § 12 regulują odległość sytuowania budynków na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną. Oznaczałoby to, że w kwestii usytuowania wiaty, która nie stanowi budynku, nie powinno się stosować wymogów, o których między innymi mowa w § 12 cytowanego rozporządzenia.

Co prawda, w myśl § 2 ust. 1 przepisy rozporządzenia stosuje się również przy projektowaniu i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Rozszerzenie jednak zakresu stosowania przedmiotowego rozporządzenia dotyczy niektórych tylko typów budowli. W kontekście przedmiotowej wiaty, nie można uznać, że pełni ona funkcję użytkową budynku, tak więc powyższe rozważania dotyczące niestosowania w tym przypadku § 12 zasługują na uwzględnienie.

Podsumowując, w sferze stosunków publicznoprawnych organowi administracji publicznej nie przysługują kompetencje, aby w rozpatrywanym przypadku konkretyzować prawa i obowiązki strony (inwestora) mając na uwadze wymogi, o których mowa powyżej. Strona niezadowolona (właściciel, użytkownik wieczysty, zarządca działki sąsiedniej) może ewentualnie dochodzić swoich roszczeń, ale w sferze stosunków prywatnoprawnych, tj. w oparciu o cywilnoprawne regulacje z zakresu prawa sąsiedzkiego. W świetle bowiem prawa administracyjnego normy powyższego rozporządzenia nie powinny znaleźć zastosowania w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. "

W świetle tego, tylko od decyzji o warunkach zabudowy zależy albo od Planu Miejscowego,czy przy granicy działki można cokolwiek stawiać.. o wlasnie, kolejna opinia prawna potwierdzająca to co teraz napisałam:

"Pytanie

 

W decyzji o warunkach zabudowy osiedla mieszkaniowego wyznaczono linię zabudowy nie precyzując czy odnosi się ona również do obiektów małej architektury.

Czy w związku z tym istnieje możliwość lokalizacji wiaty śmietnikowej przed linią zabudowy?

Powierzchnia zabudowy wiaty wynosi 28 m2, zaś wysokość 3 m.

Czy po uwzględnieniu parametrów zabudowy mieszkaniowej na działce o pow. 14 000 m2 (pow. zabudowy 4300 m2, wysokość budynków 27 m) kwalifikacja wiaty śmietnikowej jako obiektu małej architektury jest słuszna?

 

Odpowiedź

odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2009 r.

stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

 

Określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy linia zabudowy odnosi się zarówno do budynków, jak i budowli oraz obiektów małej architektury, o ile nic innego nie wynika z postanowień planu lub decyzji.

Wiata śmietnikowa o powierzchni zabudowy wynoszącej 28 m2 i wysokości 3 m nie jest obiektem małej architektury, lecz budowlą. "

Edytowane przez Flawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem z czym się nie zgadzasz.

 

Stan prawny od 2006r jednak uległ zmianie – zwłaszcza przywołany paragraf 12, co w niektórych przypadkach, ma nawiązanie do tej opinii.

 

Nie jestem również zadowolony z „fachowości” tej opinii, bo jej autor „wrzucił” do jednego worka małą wiatę z obiektem małej architektury - w kontekście procedur związanych z ich wybudowaniem , które są diametralnie odmienne (wiata wymaga zgłoszenia, zaś mała architektura już nie wymaga takowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Flawia

przepraszam, mój mailbył odpowiedzią na pierwszą stronę, nie zauważylam drugiej, na mail bbrzeskiego który pisał " To śmieszne ale jeżeli wiata nie mia ściany? Należy stosować przepisy mówiące o tych 3 i 4 m."

Slimek, nie możesz ryzykować kosztów Inwestycji na podstawie rozmowy telefonicznej z kimkolwiek w gminie! Ten ktoś, kto Ci kazał wiatę stawiać 4 m od granicy chyba się na czymś opierał. Jeśli na warunkach technicznych to był w błędzie. Na pewno trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy albo wypis z Planu Miejscowego.

jeszcze mam takie (niedawno tym się interesowałam bo projektuję dużą wiatę i będzie ona wymagać pozwolenia na budowę):

"Pytanie

 

Czy w terenie zabudowy zagrodowej inwestor może wybudować wiatę o powierzchni zabudowy 30 m2 dokonując jedynie zgłoszenia?

Czy odnośnie wiat obowiązuje zachowanie odległości od granic sąsiednich działek określonych w § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

 

Odpowiedź

odpowiedzi udzielono: 4 marca 2008 r.

stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

 

1. Budowa na terenie zabudowy zagrodowej wiaty o powierzchni zabudowy 30 m2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

2. Do wiat nie stosuje się § 12 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Uzasadnienie

 

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m 2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, b) płyt do składowania obornika, c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3, d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m, e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m 2. Na tle przytoczonej regulacji nasuwają się dwa wnioski. Po pierwsze, wyliczenie zamieszczone w punkcie 1 ma charakter wyczerpujący, co oznacza, że zwolnienie z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę nie są zwolnieni inwestorzy zamierzający wybudować inne niż wymienione obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej. Zamknięty katalog tych obiektów jest uzasadniony również tym, że przewidziane w art. 29 ustawy Prawo budowlane przypadki są wyjątkami, a zatem nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający. Po drugie, ustawodawca słusznie uznaje budynki gospodarcze za inną kategorię obiektów budowlanych, niż wiaty. W pkt 1 art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane wiat nie wymienia, pomimo że w pkt 2 tego przepisu wylicza obok wolno stojących parterowych budynków gospodarczych również wiaty. Z uwagi na bark stosownego zwolnienia budowa na terenie zabudowy zagrodowej wiaty o powierzchni zabudowy 30 m 2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

§ 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) określa minimalne odległości jakie należy zachować podczas budowy budynków na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną. Przede wszystkim należy wskazać, że wiata nie jest budynkiem (obiektem budowlanym trwale z gruntem związanym, wydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych z fundamentami o dachem), lecz budowlą, a zatem § 12 rozporządzenia nie znajduje zastosowania do lokalizacji wiaty [por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 lutego 2008 r., II SA/Go 770/07 albo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 lutego 2008 r., II SA/Ol 1123/07]. "

Edytowane przez Flawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat użeram się z urzędnikami o pozwolenie budowy garażu w granicy z sąsiadem - trzy odmowy (raz zawalił architekt, raz uparł się sąsiad a teraz zmienił się urbanista i inaczej interpretuje przepisy!) Powoli dociera do mnie, że garażu w granicy nie postawię ale zacząłem się zastanawiac na rzeczą następującą: czy na podstawie zgłoszenia mogę postawić w granicy garaż jednostanowiskowy (do 25m2) z wiata jednostanowiskową (też do 25m2)? Całość byłaby przykryta jednym dachem dwu lub czterospadowym i przylegałaby do sąsiada własnie wiatą? Szerokość wiaty będzie wynosiła ok. 4 metrów tak więc warunek spełniony, żadnych otworów od strony sąsiada w ścianie garażu nie będzie.....Co o tym sądzicie? Powoli mam dosyć ciągłego latania po urzędach - działka ma 20 m szerokości i usytuowanie garażu na środku kompletnie ją "zablokuje".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
proszę ...może ktoś podpowiedziec czy są jakieś paragrafy albo wasze doświadczenia odnośnie postawienia omawianej wiaty/altanki/drewutni przy granicy z drogą gminną (np. 1 metr od granicy) wydaje się że droga choc jest oznaczona numerem działki to nie jest budowlana i przepisy o których piszecie nie dotyczą?:eek:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części dotyczą, bo w par. 12 przywołano par. 272 a w nim:

 

 

§ 272.

2. Budynki mieszkalne jednorodzinne, rekreacji indywidualnej oraz budynki mieszkalne zagrodowe i gospodarcze, ze ścianami i dachami z przekryciami

nierozprzestrzeniającymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w § 12.

 

 

3. Budynek usytuowany bezpośrednio przy granicy działki powinien mieć od strony sąsiedniej działki ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej określonej w § 232 ust. 4 i 5.

 

Czyli dotyczą budynków i ich odległości od granicy każdej niezabudowanej działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12 dzięki za uwagę

faktycznie przepisy na to są

właśnie dowiedziałem się w wydziale budownictwa że gdy chodzi o postawienie wiaty/altanki do 25m2 to nikt tego nie sprawdza, chyba że złośliwy sąsiad albo coś doniesie i wtedy może byc rozbiórka

w moim przypadku jest to droga gminna wewnętrzna, okazuje się że wszyscy w sąsiedztwie mają wiaty bez zgłoszenia i raczej zaryzykuję bo szans na zgodę nie widzę

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Gdy zgłaszałem budowę domku narzędziowego w Ożarowie w granicy działki, to dowiedziałem się, że domek może stać w granicy działki lub 1,5 m oid granicy. Jeden warunek - gdy stoi w granicy, to spadek dachu nie może być na stronę sąsiada. Nie można więc stawiać np. 0,7 m od granicy tylko albo 0 m albo co najmniej 1,5 m. Pani mówiła, że do 25m2 mogę postawić na zgłoszenie. Jeśli urząd w ciągu miesiąca nie zgłosi uwag, to jest to legalne. Trzeba załączyć jakiś rysunek planowanej budowli. Planuję zrobić w Sketch-upie. Zobaczymy, czy przejdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...