Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie w gminie zakończył się nabór na dofinansowanie solar-ów - instalacji CWU. Chyba już ostatni :stirthepot: bo to instalacja która coraz częściej zastępowana jest hybrydą instalacją FV i zasobnikiem z zintegrowanymi grzałkami elektrycznymi.

Zobaczymy jak zakwalifikują wnioski i czy posiadając kondensacyjny piec mam jakieś szanse:mad:.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:mad: no i tak jak podejrzewałem - z solarów nici.

W piątek otrzymałem też pierwszą fakturę za energię elektryczną , całkowita kwota do zapłaty w pierwszym półroczu za energię elektryczną jest poniżej 60 zł:lol2: z czego bardzo się cieszę. Można napisać, że pod tym względem inwestycja się zwróci.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny wynik! :) trafiłeś idealnie w moc instalacji.

 

Przeliczyłem to co zużywaliśmy przez cały okres zamieszkiwania. Instalacja po wyliczeniach miała być 3,1 kW - ja zainstalowałem 3,6 kW dołożyłem 20% właśnie na "daninę" Przetwornica 3,7kW.

Z tego co przyszło -- rozliczenie wynika , że zapłaciłem 6X abonament i przesył przez 4 godziny( brak było prądu na 1 fazie - przetwornik wtedy nie pracuje i zużycie szło z 2 pozostałych )

 

Zapewne gdybym teraz projektował dołożyłbym 1,4 kW ale tylko dlatego , że chciałbym grzać wodę(obecnie gaz z pieca dwu funkcyjnego kondensacyjnego)

 

 

Dobre info:

Jeśli ktoś planuje instalację FV dla "Spokojnej przystani" i nie ma pompy ciepła to inwestycja w 6kW instalację jest OPTYMALNA

Chodzi o koszty i zyski z posiadania zapewniając pełne pokrycie na energie elektryczną, ciepłą wodę użytkową(grzałki elektryczne i zasobnik 200l) i np klimatyzację do pokoju czy sypialni.

Czas zwroty instalacji określam na 6,5 roku - nigdzie nie otrzymamy takich odsetek, a z każdym dniem, miesiącem jesteśmy bardziej zadowoleni.

(przy obecnie obowiązujących cenach energii elektrycznej) Jeśli cena energii elektrycznej wzrośnie zwrot nastąpi oczywiście szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Citi ja rozważam 2kW żeby maksymalnie wycisnąć program mój prąd. Powinno kosztować coś około 10-11 kPLN. Zwrócą 5000 PLN, odpiszę od podatku resztę i wyjdzie, że zapłacę za taką instalację 3,5-4 k PLN. Taki mam plan. Więcej na razie zakładać nie będę nie chcę inwestować bez dopłat.

 

https://allegro.pl/oferta/instalacja-fotowoltaiczna-2-16-kwp-solaredge-8428390312#

 

Coś takiego znalazłem. Co myślisz o moim pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Powoli , skutecznie mijają miesiące, a instalacja FV produkuje sobie energię pokrywając zapotrzebowanie mojego domku, już do końca roku.

Szkoda , że ne mogę skorzystać z dofinansowania , ale nadal jestem zainteresowany w nowe technologie i odnawialne źródła energii więc obecnie jestem na etapie tworzenia kolejnej instalacji FV tym razem do ogrzewania wody która w pełni pokryje moje potrzeby, a gdy już zagrzeje wodę nadwyżkę będzie oddawała do sieci energetycznej.

Szykuje się do obszerniejszej fotorelacji z moich działań, ale jak wiecie czas w dzisiejszym świecie jest tak cenny, że go brak i choć zamiary mam wielkie.

Może komuś się przyda, może będzie sam chciał wykonać instalację i będzie kompletował części, albo szukał rad - więc wie do kogo napisać :lol2:

 

A to moja produkcja:yes:

rok.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem

Apetyt rośnie w miarę jedzenia i tym powiedzeniem zacząłem swoją zabawę z instalacją fotowoltaiczną.

Pierwszą instalację o mocy 3,6 kWp zabudowałem na dachu(firma) w styczniu br.Ze względu , że okazało się , że w 100% pokrywa moje potrzeby ,a nie oferuje nic więcej(dodatkowe odbiorniki ee) postanowiłem, że tym razem sam podejmę się zadania montażu instalacji.

Nie mogąc korzystać z dofinansowania w poszczególne elementy kupiłem sam , i tak okazało się , że aby taka instalacja powstała potrzebne będą elementy w takiej ilości , że dopiero jak człowiek je kupuje to zdaje sobie sprawę , że jest tego dużo.

Jak wiecie mój M36 pokryty jest dachówką ceramiczną Ceraton, dachówkę można w każdej chwili zdemontować i dostosować do mocowania wsporników profili do których montuje się panele.

Ale po kolei.

Musimy określić moc jaką chcemy osiągnąć i co chcemy aby taka instalacja pokryła(jak duże zużycie energii elektrycznej). To wydaje się dość proste bo z faktur za energię jesteśmy w stanie określić ile faktycznie jej zużywamy i jaką instalację potrzebujemy.

 

 

Dla mnie ze względu , że chcę ogrzewać wodę cwu, a nie załapałem się na dofinansowanie gminne na instalację solarną, postanowiłem grzać właśnie prądem.

Wybór padł na moc 3,4 kWp w orientacji paneli wschód/zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja FV (fotowoltaiczna) składa się z falownika(urządzenie przetwarzające napięcie stałe z paneli zamontowanych w miejscu gdzie oświetlane jest przez Słońce) i paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu(przykładowo).

Panele są połączone z falownikiem przewodami wysokonapięciowymi (4 - 6 mm2)

przewód 6mm2.jpg

a falownik z rozdzielnią niskiego napięcia w domu.

Dodatkowo jak każde urządzenie które znajduje się na zewnątrz( dodatkowo na dachu) potrzebuje zabezpieczenie ograniczającego przepięcia, najczęściej pochodzące od bliskich wyładowań atmosferycznych(burzy)

IMG_20190919_175557_resized_20190927_105106780.jpg

Panele łączy się szeregowo(jak lampki choinkowe) a, że każdy panel posiada wtyczkę i gniazdko nie ma z tym większego problemu. Należy zakupić jedynie takie końcówki na przewody łączące go z falownikiem..

konektory.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idalej

Pracy trzeba trochę włożyć bo to dość , że wysoko, to trzeba wprawnie „operować”szlifierką kontową. Trzeba wyciąć w dachówce zagłębienie i opierając o nie wspornik przykręcić je przez folię dachową do krokwi więźby dachowej.

IMG_20190922_083833_resized_20190927_105100255.jpg

W dachówce nakrywającej wspornik wyciąć prostokąt chowający leżący wspornik.

Całość ułożyć, dopasować.

Gdy już przykręcimy wszystkie wsporniki-profile poziomujemy(lepiej zakupić takie z możliwością regulacji) i układamy na nich panele. Dokręcamy do nich przy pomocy specjalnie ukształtowanych profili, śrubami M8 na klucz imbusowy.

uchwyt panela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele łączymy również pod względem elektrycznym

IMG_20190925_121939_resized_20190927_105103442.jpg

IMG_20190925_121943_resized_20190927_105103195.jpg

(jak wspomniałem wcześniej) przewody przed ruchem (po dachu i szynach pod wpływem wiatru)zabezpieczamy paskami instalacyjnymi.

Przewody zasilające prowadzimy w tzw peszlu jednak koniecznie z oznaczeniem UV.

Należy zwrócić uwagę , że panele jak tylko zobaczą światło produkują napięcie więc praca musi być szczególnie ostrożna.

Instalację z dachu łączymy w skrzynkę zabezpieczeń i do falownika.

IMG_20190928_145312_resized_20190928_070841489.jpg

Cieszymy się z nowej instalacji

Gdy instalację wykonamy poprawnie efektem będzie produkcja energii elektrycznej.

IMG_20190928_095957_resized_20190928_015125900.jpg

IMG_20190928_095810_resized_20190928_070841008.jpg

Aby wszystko było lega artis należy złożyć wniosek o montaży takiej instalacji, wszystkie potrzebne dokumenty i odczekać niezbędny czas na wymianę licznika i podpisanie nowej umowy energetycznej prosumenckiej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...