Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

przecież one płynnie sobie moc regulują... tu raczej nie chodzi o ogrzewanie, ale o CWU... 25kW to prawie przepływowo ogrzeje jak dużo potrzeba...

 

hahaha nie dogadaliśmy się ;-) Ja pytałam o moc przyłączeniową, zapomniałam to dodać, a Ty o piecu piszesz ;-)

Muszę złożyć wniosek do Zakładu Energetyki i sprawdzam jak to potem cenowo wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przecież one płynnie sobie moc regulują... tu raczej nie chodzi o ogrzewanie, ale o CWU... 25kW to prawie przepływowo ogrzeje jak dużo potrzeba...

 

Naprawdę nie chce mi się już tłumaczyć, ale to nie jest tak do końca - takie piece nie warto nastawiać na ogrzewanie przepływowe bo zużywają bardzo dużą ilość gazu, piec gazowy zużywa gazu najmniej jak pracuje ze swoją mocą nominalną co praktycznie i przy 15kW nie jest osiągalne.

Aby było dobrze, czyli odpowiednia ilość CWU i tak trzeba posiadać zasobnik, lub piec o budowie dwu funkcyjnej z już wbudowanym zasobnikiem warstwowym.

Automatyka takich pieców ustawiona jest na priorytet ciepłej wody i to jest wystarczające dla zapewnienia odpowiedniej jej ilości w każdym punkcie poboru.

 

Naprawdę nie trzeba kupować ciężarówki, aby przewieźć od czasu do czasu worek cementu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahaha nie dogadaliśmy się ;-) Ja pytałam o moc przyłączeniową, zapomniałam to dodać, a Ty o piecu piszesz ;-)

Muszę złożyć wniosek do Zakładu Energetyki i sprawdzam jak to potem cenowo wychodzi.

 

No to i jak narozrabiałem - ale co u Ciebie będzie ogrzewanie elektryczne?

25kW ! ja mam 7,5 kW (400V) i dużo korzystam z prądu, więc nie widzę potrzeby przekraczać więcej niż 12kW(przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i jak narozrabiałem - ale co u Ciebie będzie ogrzewanie elektryczne?

25kW ! ja mam 7,5 kW (400V) i dużo korzystam z prądu, więc nie widzę potrzeby przekraczać więcej niż 12kW(przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A).

No właśnie o to mi chodzi, że nie chcę 12, 5 kW ale wszyscy znajomi tak wnioskowali i ZE też mi tak powiedział. Moi rodzice mają 7 i nic im się nie dzieje, więc branie więcej kW kończy się płacenie więcej za przesył co miesiąc. Dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi chodzi, że nie chcę 12, 5 kW ale wszyscy znajomi tak wnioskowali i ZE też mi tak powiedział. Moi rodzice mają 7 i nic im się nie dzieje, więc branie więcej kW kończy się płacenie więcej za przesył co miesiąc. Dobrze kombinuje?

 

Oczywiście, w zależności od mocy zamówionej płaci się więcej już za samo przyłączenie, a później podczas eksploatacji z każdym okresem rozliczeniowym.

Rejon broni się tym, że i tak musi dać od przyłącza do skrzynki rozdzielczej przewód o przekroju który odpowiada zabezpieczeniu 25A.

Natomiast odbiorca zawsze może na piśmie zwrócić się o zwiększenie mocy przyłączeniowej jeśli zachodzi taka potrzeba(oczywiście jeśli jest możliwość tzw zapas mocy na transformatorze). Ja "startowałem od niskiej z myślą zwiększenia ale....nie było i nie ma takiej potrzeby - prawidłowy rozdział obciążenia pomiędzy trzy fazy spowodował, że mam jeszcze dużo :) do podłączenia

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citi czyli uważasz, że 25kW i zasobnik 125L to przerost formy nad treścią??? :)

 

Tak, mocy zbyt dużo zasobnik zbyt mały.

Przy założeniu, że piec jednofunkcyjny - zasobnik poza piecem.

Piece dwu funkcyjne działają troszkę inaczej stąd zasobniki maja mniejsze.

Dla 4 osobowej rodziny 300l zapewnia komfort nieograniczonego dostępu do ciepłej wody. Dodatkowa wężownica w zbiorniku dla "solara" lub kominka z płaszczem wodnym zapewnia alternatywne pozyskanie CWU jeśli nie "już" to w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och jak dawno nie zaglądałem tutaj. Miło, że Spokojna Przystań ma tak wielu fanów.

My mieszkamy już dokładnie 4 lata, i w rok po zamieszkaniu zapomnieliśmy już o budowaniu - nawet otoczenie - podjazdy, bramy etc zostało zakończone. A i budowanie trwało kilkanaście miesięcy. Dlatego też zaprzestałem jakiejkolwiek aktywności na forum.

A co dyskusji o ogrzewaniu - mamy elektryczne (moc przyłączeniowa to 27kW); wszystko na energię elektryczną - łącznie z suszeniem prania.

A koszty - ok.4,800zł rocznie w systemie dwutaryfowym. Chyba jednak niewiele, a o wygodzie użytkowania nie ma nawet co dyskutować (podobnie o bezkonkurencyjnej cenie instalacji pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem).

Podstawa - super ocieplony dom, rekuperacja z gruntowym wymiennikiem i automatyka pogodowa sterowania ładowaniem pieców.

Pozdrowienia dla budowniczych - i tych, którzy od dawna mieszkają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również się przyłączę do dyskusji. U mnie moc przyłączeniowa to 14kW, ponieważ w cenie różnicy nie było, jedynie zabezpieczenie jest większe bo 25A. A jesli chodzi o moc pieca gazowego to mam 3-24kW, teraz już wiem (czytając na innych forach), że wybrałem za duży piec bo jest mniej istotna moc maksymalna kotła, ale minimalna. Bo jeśli kociołek jest dobrze ustawiony to sobie "pyrka" z mocą minimalna, a jednocześnie zużywa mniej gazu. Na nasz dom w zupełności wystarcza kocioł 1,9-12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. A jesli chodzi o moc pieca gazowego to mam 3-24kW, teraz już wiem (czytając na innych forach), że wybrałem za duży piec bo jest mniej istotna moc maksymalna kotła, ale minimalna. Bo jeśli kociołek jest dobrze ustawiony to sobie "pyrka" z mocą minimalna, a jednocześnie zużywa mniej gazu. Na nasz dom w zupełności wystarcza kocioł 1,9-12kW.

 

Witam

 

Tak jak piszesz nie ma sensu montować piec o tak dużej mocy.

Nasz ma 3-14kW .

Zima w tym roku była łagodniejsza i w całym sezonie grzewczym maiłem ustawione C.O. na 50% mocy.

Nawet w mroźne dni nie było potrzeby zwiększać mocy,:no:temp. w domu utrzymywana na poziomie 23st.

(przypomnę iż mamy pow. salon o12m2 więc kubatura nieco większa niż w oryginale).:)

Edytowane przez jwak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich

Wczorajszego dnia pierwsza poważniejsza awaria sprzętu w domu :( wczoraj wieczorem zaczął piszczeć sterownik rekuperatora sygnalizując awarię wyłączyłem - dzisiaj na wyświetlaczu Brinka komunikat awarii F- 2 zablokowany/brak pracy wentylatora nawiewnego.

Rozkręciłem wszystko tzn panel czołowy , wyjąłem całe bebechy mechaniczno elektroniczne - jeszcze przed wyjęciem sprawdziłem obroty wentylatorów i faktycznie nie kręcił się, nie dało się go ruszyć nawet ręką wentylator nawiewny zablokowany o obudowę - wypełnienie.

Po rozkręceniu okazało się, że uszkodzeniu uległo 2 z 4 tłumików drgań wentylatora( pękły lub rozerwały się).

Koszt naprawy nieznany, komfort w domu spadł :(ze względu na brak nawiewu chłodnego świeżego powietrza -.

Gwarancja się skończyła:( - myślałem, że dłużej popracuje bez awarii 890 dni roku troszkę ponad 21 tyś godzin.

Co jednak należy zauważyć , iż pomimo wymiany regularnego filtrów wewnątrz rekuperatora jest brudno? kurz, ciemny pył itp. Wymiennik raz w roku po sezonie zimowym myję więc on jest czysty, ale całe wyposażenie wewnątrz jest zanieczyszczone? przy okazji całość ładnie się oczyści :)

Jak sobie poradzę dam znać może kiedyś komuś się przyda.

IMG_4952.jpg

IMG_4961.jpg

IMG_4959.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dnia kolejnego

Usterkę naprawiłem wykonując z twardej gumy coś podobnego tylko z obu stron blachy mocowania wentylatora. Całość (wnętrze)wyczyściłem , odkurzyłem elementy przedmuchałem kompresorem.

Po skręceniu ustawiłem nowe parametry i włączyłem adaptację pracy rekuperatora - I działa -tak jak działał wcześniej.

Podczas tego przeglądu sprawdziłem mocowanie wentylatora wywiewnego , ale o dziwo tam nie było takich uszkodzeń.

Zapewne była jakaś wada albo.......zbyt zimne powietrze jakie dostawało się pewnego zimowego wieczoru? - 34*C, a z drugiej strony ciepłe powietrze zasysane z okolic kominka? spowodowało tak destrukcyjne działanie na ten gumowy element?

Tak jak wcześniej pisałem informacja ważna dla tych co mają coś podobnego i mogą się z tym spotkać. Da się naprawić i będzie zapewne trwalsze niż oryginał :)

 

Pozdrawiam

 

ps:

Na rysunku naszkicowałem co zrobiłem, zasada jest taka aby wentylator był elastycznie połączony z obudową a elementy sztywne nie dotykały się wzajemnie

Nowy obraz mapy bitowej.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Planujemy z żoną zakupić już wybudowany dom wg projektu Spokojna przystań http://extradom.pl/projekt-domu-murator-m36-spokojna-przystan-WAJ1335?lustro=1 , jedyna zmiana do tego projektu to zmiana spiżarni. Musimy i chcemy zrobić użytkowe poddasze bo mamy w drodzę kolejnego potomka ;) i 3 sypialnie będzie za mało.

Dom ma zrobione wszystkie rozprowadzenia tzn ogrzewanie, woda, prąd, podłogi wylane do zamontowania piec i kominek i wykończeniówka .

mam pytanie do WAS , gdzie pownienem/ mogę zrobić schody na górę ? oraz ile ewentualnie jest u góry m2 powierzchni uzytkowej ?

może ktoś z Was już tak zrobił to proszę o rady

Będę wdzięczny za podpowiedź .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://images.tinypic.pl/i/00545/y9ibnywnzz0t_t.jpg

 

http://images.tinypic.pl/i/00545/0t5jah3el31j_t.jpg

 

http://images.tinypic.pl/i/00545/rs1le5nb4ef6_t.jpg

 

http://images.tinypic.pl/i/00545/72std30xtj9n_t.jpg

 

http://images.tinypic.pl/i/00545/k691rxx5oxn0_t.jpg

 

Zaczelo sie:)

 

Aktualnie jestesmy na etapie ocieplania scian fundamentowych i w poniedzialek zasypywanie.

 

Do 26 lipca obecna ekipa ma skonczyc i zadeskowac dach i wchodza dekarze na pokrycie itd.

Edytowane przez Kasia & Dawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...