Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

u mnie gleba żyzna jest bardzo, tyle wiem. Odnoście iglaków mam to samo zdanie.

 

A jakie twoje zdanie odnośnie systemu nawadniania i czy warto jeszcze trawnik zakłądać..?

 

p.s

Orzecha już mam i całkiem spory już jest :)

 

System nawadniania jak najbardziej bym założył bo założyłem rok po założeniu ogrodu i teraz każdemu polecam założyć przed posadzeniem roślin.

Dobry system to Hunter taki mam i jest ok.

Trawnika bym nie zakładał- szkoda roślinek - proponuję ładnie przygotować miejsce pod przyszły trawnik - odchwaścić i tak jak robisz glebogryzarka i wygrabywanie wyrównywanie, ubijanie :)

Wiosną trzeba przegrabić, pozbyć się chwastów które zapewne wyrosną po takim uprawieniu ziemi na jesień. Wiosną posiać trawę i dobrze wywalcować.

Trawnika nie nawozić - bo w pierwszym roku nie dasz sobie rady z koszeniem.....na następny rok wertykulacja i nawożenie :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

System nawadniania jak najbardziej bym założył bo założyłem rok po założeniu ogrodu i teraz każdemu polecam założyć przed posadzeniem roślin.

Dobry system to Hunter taki mam i jest ok.

Trawnika bym nie zakładał- szkoda roślinek - proponuję ładnie przygotować miejsce pod przyszły trawnik - odchwaścić i tak jak robisz glebogryzarka i wygrabywanie wyrównywanie, ubijanie :)

Wiosną trzeba przegrabić, pozbyć się chwastów które zapewne wyrosną po takim uprawieniu ziemi na jesień. Wiosną posiać trawę i dobrze wywalcować.

Trawnika nie nawozić - bo w pierwszym roku nie dasz sobie rady z koszeniem.....na następny rok wertykulacja i nawożenie :)

Pozdrawiam

 

Święta prawda. Ja również zakładałem system Huntera. Wszystko zrobiłem sam, nie ma w tym żadnej filozofii. Na Aledrogo są firmy, które po wysłaniu rzutu działki, dobierają sprzęt. Wieszasz automat i masz wszystko w nosie;) A jeśli nawet okaże się, że zraszacz będzie Ci wadził, to odkopujesz rurkę i przekładasz w inne miejsce. A jeśli chodzi o trawnik to jest już za późno, niedługo pojawią się pierwsze przymrozki i może być lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My zakładaliśmy rainbirda- przed założeniem trawnika - sami z TŻ, poczytaliśmy o systemie, zrobiliśmy rysunki cyrklem etc na mapce projektowe, była burza mózgów j i dało radę :-) - kopanie działki według wcześniejszego planu, założenie systemu, na wiosnę będziemy automatyzować podlewanie..

Trawnik zakładaliśmy na wiosnę ale pospieszyliśmy się za bardzo (bo ja JUŻ chciałam mieć trawę wokół tarasu) i potem było odchwaszczanie ręczne (chwastnica nas "przerosła" liczbowo) bo błędem było słabe odchwaszczenie gleby. ( to było ok 400m2, ale pracy z wyrywaniem chwastów mnóstwo - nie polecam, miałam już wizję że to w choler* zleję czymś i założe trawnik od nowa...

Drugą częśc (też ok 400m2) odchwaszczaliśmy ciągle od wiosny, było tez pryskanie roundupem na miejsca w których ciągle coś wyrastało mimo wyrywania i teraz opiero załozyliśmy trawnik we wrześniu - efekt - nie ma chwastów - opłacało się poczekać.

To samo robimy z 3 częścią ( tu ok 2000m2) - odchwaszczamy, równamy etc, nie spieszymy się z zasianiem tray, bo to się później niestety mści, kolana i kręgosłup dostają w kość.. ;-)

A co do ciągłej pracy w domu - mieszkamy 3 rok ale brakuje mi kilku lamp i wszystkich listew przy ścianach ( tu z kolei czego się od razu wewnątrz domu nie zrobi to potem... przestaje się widzieć...)

pozdrawiam

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystał ktoś z Was z jakiegoś programu do projektowania ogrodu. Coś tam można w sieci znaleźć.

Trawy nie wysialiśmy ( i dobrze) przez zimę sobie poprojektujemy może. Wpadłem na pomysł aby jednak nie wywozić pozostałej po pracach ziemnych hałdy ziemi. Myślę czy nie zrobić jakiegoś tworu z tego na działce. Zawsze to jakieś urozmaicenie od płaskiej powierzchni. Co myślicie? Zostało mi ze 20-25 wywrotek ziemi. Połowa to dobry humus a połowa mieszanina z gliną....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na pomysł aby jednak nie wywozić pozostałej po pracach ziemnych hałdy ziemi. Myślę czy nie zrobić jakiegoś tworu z tego na działce. Zawsze to jakieś urozmaicenie od płaskiej powierzchni. Co myślicie? Zostało mi ze 20-25 wywrotek ziemi. Połowa to dobry humus a połowa mieszanina z gliną....

 

Ja właśnie coś takiego zrobiłem - i wszystkim co mnie odwiedzają się podoba- roślinki dobrze rosną :)http://forum.muratordom.pl/showthread.php?107593-projekt-M36-SPOKOJNA-PRZYSTA%C5%83&p=6869110&viewfull=1#post6869110

 

tutaj to widać :)

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn nie ale jestem zwolennikiem sprawdzonych metod, a wylewki anhydrytowe są u nas od niedawna, i prócz informacji marketingowych, to nie wiele o nich wiadomo. Dochodzą do mnie informacje że lubią magazynować wilgoć.

Napiszę tak, jest tak jak z tynkiem gipsowy i cementowo wapiennym. Ja mam posadzki cementowe i nie zauważyłem aby miały dużą zwłokę cieplną. Po rozpoczęciu sezonu grzewczego ciepło jest po 4h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. wybrałem tradycyjny ale z dodatkiem żwiru, ponoć lepiej grzeje...

Grzać lepiej nie grzeje ale będzie miał większą akumulacyjność i twardszy na pewno będzie.

Gorzej będzie jeśli jakiś kamyczek będzie "wystawał" wtedy istnieje większe ryzyko, że po ułożeniu płytek ceramicznych właśnie w tym miejscu pęknie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z wykonawcą o ewentualnych wystających kamykach itd.

Zapewnił mnie że powierzchnia nie różni się niczym od standardowej wylewki cementowej, o żadnych nierównościach nie ma mowy.

Zamówiona już brama garażowa Hormann :)

Proszę o jakiś namiar na dobre drzwi wyjściowe, raczej z dwoma świetlikami po bokach bo otwór drzwiowy ma 2 metry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z wykonawcą o ewentualnych wystających kamykach itd.

Zapewnił mnie że powierzchnia nie różni się niczym od standardowej wylewki cementowej, o żadnych nierównościach nie ma mowy.

Zamówiona już brama garażowa Hormann :)

Proszę o jakiś namiar na dobre drzwi wyjściowe, raczej z dwoma świetlikami po bokach bo otwór drzwiowy ma 2 metry.

 

No to moje obawy są bezzasadne :)

Drzwi na pewno Ci doradzą Ci co mają już takie zamontowane a wiem, że tacy są.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie do podlogowki tylko anhydryt. Tu chodzi o lepsze wypełnienie przestrzeni około rurkowej.

I na moje oko myślisz tylko o zaletach wspomnianej wylewki. Pamiętaj, że coś za coś. Owszem będzie Ci dłużej oddawać ciepło, ale w zamian będzie się dłużej nagrzewalo, czyli więcej energii na nagrzanie. Oczywiście później ta energia będzie oddana, ale tym sposobem podkrecasz dla wielu negatywny aspekt podlogowki czyli bezwladnosc.

 

Drzwi polecam stolpaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że ostatnio parę ekip budowlanych (nie znam ich źródła wiedzy) zapytałem co lepsze.

Wszyscy postawili na wylewki tradycyjne, chyba że mam bardzo dobrą z doświadczeniem ekipę co robi wylewki anhydrytowe.

Ponoć anhydryt wymaga o wiele większej staranności, dbałości o szczegóły, dylatacje itd.

Co do bezwładności cieplnej, to to jest jedyny element który mnie dręczy przy wyborze.

Dla tego właśnie skłaniam się do dodatkowych grzejników w salonie i jadalni.

 

Drzwi rzeczywiście ładne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że moje doświadczenia z budowy podpowiadają mi, że "fachowcy" i "ekipy" to ostatnie źródło informacji po jakie bym sięgnął...niestety...

 

Generalnie najlepsze jest to co oni robią/na czym się najlepiej znają/mają największy zarobek * (niepotrzebne skreślić) - potwierdzone wielokrotnie.

 

Musisz sam wiedzieć czego chcesz. To oczywiście wymaga czasu na zdobycie wiedzy, ale potrafi uchronić przed błędami.

 

Co do anhydrytu to oczywiście, że musi być dobra ekipa - jak do wszystkiego. Dla mnie zawsze najgorsze jest to, że niewiele ekip daje Ci jakąkolwiek gwarancje i bierze odpowiedzialność za swoją robotę... Z tradycyjnymi wylewkami jest łatwiej - każdy Zenek je zrobi (łopata, betoniarka i składniki i się miesza). Z anhydrytem jest trudniej bo musisz mieć więcej sprzętu. Mi na budowę przyjechała wielka ciężarówka (ciągnik + naczepa) do domu wciągnęli rurki, postawili poziomy i lali. Różnice w poziomie były ok 0,5 cm, dostałem wydruk z komputera ze zużytego materiału, umowę itp. Zastanów się czy panowie z łopatami są w stanie Ci zaoferować coś takiego.

 

Oczywiście nie namawiam, gusta są jak dupa - każdy ma swoją. Opisuje tylko swoją sytuację.

 

mi robił Dariusz Niemyjski http://www.adn-posadzki.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich serdeczenie :)

 

W przyszłym roku chcemy z żoną rozpocząć budowę naszej spokojnej przystani. Wątek ten daje nam dużo szczegółowych informacji. Na razie jesteśmy na etapie wyboru fundamentów i pewnie zdecydujemy się na płytę fundamentową, wraz z ogrzewaniem (mieszkamy na śląsku gdzie występują szkody górnicze, stąd przeważyła płyta). Jakie są wasze rady i spostrzeżenia dotyczące tego pomysłu? Dostałem pierwszą wycenę 60 tyś netto i czy w waszym odczuciu to mało/dużo?

 

Wachamy się również przy wyborze murów - ponieważ dom chcemy zrobić energooszczędny to zastanawiamy się nad betonem komórkowym 48 cm na ścianę jednowarstwową - tylko mamy obawy co do wykonania - bo jeżeli coś pójdzie nie tak to będzie problem :)

Edytowane przez KrzysztofDagmara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta z ogrzewaniem za 60 netto? Mało co nie zawsze oznacza, że to dobrze. Jakiej firmy rurki, ile powierzchni? Ile styroduru pod spodem. Ja bym z ogrzewaniem nie robił bo potem nie włożysz np. brodzika w wylewke, trzeba isc na kompromisy, ale to moje zdanie. Zrobiłem zwykłą a ogrzewanie w anhydrycie. Dom energooszczędny ze ścianą jednowarstwową? Odważnie. Ja poszedłem w inna stronę ściany z siki 18 a potem 22cm grafitowego styropianu. Nie ma problemu z robieniem otworów w ścianie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrój proponowanej płyty:

 

płyta.jpg

 

Jakie rurki i ile to jeszcze nie wiem - to na razie wstępne przymiarki :)

 

Ta ściana z Ytong-a Enego 48 przy dobrym położeniu ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,19 W/m2K.. ale to niestety trzeba dobrego specjalistę. Myślałem też o podobnej konfiguracji do Twojej - zawsze jest zabezpieczenie, że jak gdzieś w murze powstanie mostek to styropian go przykryje.

 

Twój dom oglądaliśmy - bardzo nam się podoba :) Pewnie będziemy szli w bardzo podobną kolorystykę i również w zwiększenie powierzchni okien. Zainteresowała nas też koncepcja przeniesienia drzwi garażowych - czy to wymagało zmian w wymiarach budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...