Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A jak sobie Szanowne Koleżeństwo radzi z problemem drzwi zewnetrznych?Adam

U mnie na etapie projektu otwór ma 150cm, takie też jest nadproże ,oryginalnie drzwi wejściowe mają 2m a w świetle wejścia 0,9m.

 

A czy względy bezpieczeństwa przemawiają za zmianą chyba raczej nie gdyż do budynku złodziej nie wchodzi przez drzwi(najbardziej solidne),a inne miejsca słabiej zabezpieczone.

U mnie będą 90/60 ale jeszcze nie wiem z której strony. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jak sobie Szanowne Koleżeństwo radzi z problemem drzwi zewnetrznych? W projekcie mają one naswietla boczne i górne - prawdopodobnie b. kosztowne i trudne w realizacji. Czy zmieniacie to rozwiązanie na bardziej praktyczne, a jednoczesnie nie zaburzające estetyki sciany frontowej? Mój majster proponuje na etapie budowy zmniejszyc wymiary otworu drzwiowego. Pogadam z kier. budem, może on coś doradzi.

Czy drzwi zewnetrzne koniecznie musza takie " pancerne", jak w wielu katalogach? Brakuje mi takich bardziej przeszkolonych. Czy wynika to z aspektów bezpieczenstwa i zabezpieczenia przed włamaniami? Co o tym myslicie?

 

Pozdrawiam,

 

Adam

My w naszym domku zostawiliśmy otwór 1,6 m, drzwi + skrzydło (świetlik). doszliśmy do wniosku, że mniejsze drzwi będą troszkę szpecić front domu :), ale to już kwestia gustu i indywidualna koncepcja :):).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedzi, widzę, że dość powszechnie odstępujemy od naświetli ( nadświetli). Jeszcze troszkę podrążę temat. Otóż górny poziom otworów okiennych w kuchni to 235cm. Drzwi zewnętrzne, ich górna krawędź bez nadświetla górnego, będą ok. 30 cm niżej. Czy to nie zaburzy estetyki frontu? W projekcie te krawędzie są w jednym poziomie.

Zgadzam się, że "zwykłe" 90cm drzwi mogą być nieco zbyt wąskie - dodatkowo zdominowane wysuniętą do przodu szeroką bramą garażową. Widziałem w necie ofertę Hormann'a. proponuja drzwi zewnętrzne i bramę garażową w pakiecie. Drzwi mają 100 lub 110cm szerokości i naswietle środkowe. Wydają mi się interesującą propozycją.

Dzisiaj "objeżdżałem" rowerem okoliczne place budów. Oglądałem te różne drzwi wejściowe. Generalnie porażka, ale o gustach się nie dyskutuje...

A brama garażowa do M36a to ma mieć 460cm x 225 cm?

 

pozdrawiam z Przedgórza Sudeckiego,

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Okno w kuchni i w sypialni tzn wymiar,jest ten sam 180x145

Jezeli chodzi o duze drzwi wyjsciowe na taras z salonu to 275x235

pozdrawiam

Artur

 

bardzo dziekuje za odpowiedz, prosze jeszcze o uzupelnienie:

1. okna w garazu - wymiary ?

2. czy mozecie wstawic na strone zdjecie tej strony domu, gdzie bedzie wlasnie widac 2 okna garazowe + lazienkowe + pokoj ?

3. Drzwi wejsciowe - wymiary ?

4. Dlaczego Tur-Plast Czaplinek ?

 

jestem na etapie adaptacji - stad tyle pytan.

 

z gory dziekuje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. okna w garazu - wymiary ?

2. czy mozecie wstawic na strone zdjecie tej strony domu, gdzie bedzie wlasnie widac 2 okna garazowe + lazienkowe + pokoj ?

3. Drzwi wejsciowe - wymiary ?

4. Dlaczego Tur-Plast Czaplinek ?

 

Witam!!!1

1. Okna w garażu- 90x90

2.Na stronie bloga kalart69.mojabudowa.pl we wpisie etap z dachem wstawiłem jedno zdjęcie gdzie jest ujęta ściana boczna garażu,łazienki,pokoju

3.Drzwi wejsciowe 100x200

4.Do tej pory dostałem najlepsza ofertę i uważam klasę okien,mają dobre profile,potrójne szyby i współczynnik 0,7 przenikania ciepła.Do drewnianych okien nikt mnie nie przekona!!!!!!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

1. Okna w garażu- 90x90

2.Na stronie bloga kalart69.mojabudowa.pl we wpisie etap z dachem wstawiłem jedno zdjęcie gdzie jest ujęta ściana boczna garażu,łazienki,pokoju

3.Drzwi wejsciowe 100x200

4.Do tej pory dostałem najlepsza ofertę i uważam klasę okien,mają dobre profile,potrójne szyby i współczynnik 0,7 przenikania ciepła.Do drewnianych okien nikt mnie nie przekona!!!!!!

Pozdrawiam

 

dziekuje za szybka odpowiedz, zostaly tylko jeszcze jedne drzwi, te z pokoju na taras (nie z salonu tylko pokoju obok salonu), jesli mozna to poprosze rowniez o ich wymiar (oryginal zostal z projektu ?).

 

Interesuje mnie tez, czy w tych duzych drzwiach na tras bedziesz mial jakies poprzeczne wzmocnienia ? Czy tez bedzie to jedna tafla szkla ? Slyszalem, ze przepisy reguluja to w jakis sposob, a chcialbym u siebie takich poprzecznych wzmocnien uniknac.

 

dziekuje za wstawienie zdjecia, widze teraz, ze w lazience tez masz 90x90, natomiast sam zastanawiam sie nad zmniejszeniem od tej wlasnie strony wymiaru okien w garazu (tlumacze to sobie wzgledami bezpieczenstwa), lazienkowe jednak dam duze, takie samo jak w pokoju obok.

 

Jesli mozna spytac, okna zamawiales w samym Czaplinku, czy ktoryms z oddzialow ? - tez nie planuje drewnianych okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za szybka odpowiedz, zostaly tylko jeszcze jedne drzwi, te z pokoju na taras (nie z salonu tylko pokoju obok salonu), jesli mozna to poprosze rowniez o ich wymiar (oryginal zostal z projektu ?).

 

Interesuje mnie tez, czy w tych duzych drzwiach na tras bedziesz mial jakies poprzeczne wzmocnienia ? Czy tez bedzie to jedna tafla szkla ? Slyszalem, ze przepisy reguluja to w jakis sposob, a chcialbym u siebie takich poprzecznych wzmocnien uniknac.

 

dziekuje za wstawienie zdjecia, widze teraz, ze w lazience tez masz 90x90, natomiast sam zastanawiam sie nad zmniejszeniem od tej wlasnie strony wymiaru okien w garazu (tlumacze to sobie wzgledami bezpieczenstwa), lazienkowe jednak dam duze, takie samo jak w pokoju obok.

 

Jesli mozna spytac, okna zamawiales w samym Czaplinku, czy ktoryms z oddzialow ? - tez nie planuje drewnianych okien.

 

 

Drzwi balkonowe z Kuchni są wymiarowo wg projektu.

Drzwi wyjściowe na taras z salonu będą składaly sie z dwóch skrzydeł i jedno z nich przesuwane do drugiego takze będzie tylko jedna poprzeczka pośrodku

Oferte dostałem z oddzialu Czaplinka,jednak okna będa wstawiane dopiero na wiosnę.Czekamy na przyszły rok aby kolejny etap czyli cala stolarka,elektryka i tynki wykonać po zimie

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozmyślam nad projektem wentylacji mechanicznej

http://www.imagic.pl/files//15069/./rekuperacja%20wywiew.JPG

 

wywiew też Q200

 

 

http://www.imagic.pl/files//15069/./rekuperacja%20nawiew.JPG

 

Jak ktoś ma inne pomysły -a może i projekt to niech się odezwie? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Drzwi balkonowe z Kuchni są wymiarowo wg projektu.

Drzwi wyjściowe na taras z salonu będą składaly sie z dwóch skrzydeł i jedno z nich przesuwane do drugiego takze będzie tylko jedna poprzeczka pośrodku

 

Ups, faktycznie moje niedomowienie, drzwi z kuchni na taras mial nie bede, powiekszam salon o ten jeden taras. Chodzilo mi o te drzwi z sypialni (w projekcie) na taras, ale one sa chyba identyczne ?

 

Jedna pionowa - ok, chodzilo mi o poziome, jesli nie musi ich byc to super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Teraz rozmyślam nad projektem wentylacji mechanicznej

...

Jak ktoś ma inne pomysły -a może i projekt to niech się odezwie? :wink:

 

a gdzie chcesz dac sam rekuperator, zasyssanie i wydmuch ? Czy to istotne wzgledem stron swiata ?

 

Jak sadzisz/sadzicie jest sens kopac rure do zasysania w ziemi i ciagnac pod granice dzialki/lasu jakies 100-150m od domu ? Wymiennika zadnego w ziemi nie chce, tylko czy te dodatkowe 100m rury wplynie jakos (pozytywnie ?)na "walory" powietrza czy tez dac sobie spokoj ? Moze ktos ma jakies doswiadczenie ? Kiedys wachalem taki patent w palacu w salonie jakiegos krezusa, mial rury zasysajace wyciagniete do parku wlasnie przed palacem. Efekt byl jak zalaczyl wentylacje w salonie kapitalny. A ja mam ten las po sasiedzku...

 

Rowniez bede wdzieczny za wskazowki, projekty i pomysly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie chcesz dac sam rekuperator, zasyssanie i wydmuch ? Czy to istotne wzgledem stron swiata ?

 

Rekuperator na kominie na strychu w pomieszczeniu ocieplonym wełną mineralną

powietrze rurą podziemną dł: ok 16-18m z północy z głębokości 2,10m. Wydmuch do garażu i wentylacją grawitacyjną do góry.

 

Jak sadzisz/sadzicie jest sens kopac rure do zasysania w ziemi i ciagnac pod granice dzialki/lasu jakies 100-150m od domu ?

 

Nie wiem, czy to aby nie za daleko...wentylator może mieć trudności z pokonaniem takich oporów tak długiego odcinka rury :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

dzieki !, ja rozmawialem dzisiaj z czlowiekm z firmy instalujacej wentylacje, mam przeslac im skan projektu domu i dostane od nich projekt instalacji oraz oferte w kilku wariantach urzadzen. Przy pozniejszym zleceniu im montazu (co zakladam) nie kasuja za projekt. Podziele sie niezwlocznie po otrzymaniu odpowiedzi, skan wysle im prawdopodobnie jutro, jak odbiore projekt od architekta. Jesli chcialbys, zebym o cos konkretnego ich zapytal to pisz prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze dużo bym chciał ale poczytałem troszkę forum, sprawdziłem w innych źródłach i ostatecznie wniosek nasuwa sie jeden:na 100% musi być wentylacja mechaniczna w naszym domku- a czy ją wykonam wg projektu jakiegoś speca czy sam to już inna kwestia.

Wyczytałem ze błędy takiej wentylacji polegają w głównej mierze na niemożliwości wyregulowania przepływów do poszczególnych pomieszczeń oraz hałasie jaki wydobywa się z wentylacji podczas jej pracy, dlatego też zastosuję w moim projekcie stopniowanie rur z centralnego rozgałęźnika wszystkie nawiewy będą miały puszki rozprężne(część o regulowanych przepływach)

Uwzględnię wszystkie ewentualne zyski i straty ciepła zasysanego przez reku, wykonam wyłączenie na czas pracy okapu kuchennego i zmienię zakres obrotów przy pracy centralnego odkurzacza(zastosuję mechaniczne sterowanie wentylacją grawitacyjną w czasie braku pracy rekuperatora) samodzielnie zwiększę izolację przewodów(lub zastosuje przewody rurowe twarde w izolacji samodzielnie je ocieplając)opomiaruję pracę rekuperatora, oraz wprowadzę nagrzewnicę wodną lub elektryczną dla podniesienia sprawności rekuperatora

Ale będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś np podzieli się swoimi doświadczeniami,projektem lub planem wykonania w naszym domku wentylacji mechanicznej

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizuje różne go typu podłączenia, i udało mi się coś znaleźć -może komuś się to przyda?

http://www.imagic.pl/files//15069/./komin.JPG

 

1. Wentylator i centrala wentylacyjna powinny być zaopatrzone w przepustnice zwrotne uniemożliwiające cofanie się powietrza do centrali lub kominka.

2. Średnice kanałów nawiewnych powinny być przeliczone dla łącznego przepływu: z centrali plus z kominka.

3. Zamiast nawiewnych korzystniej użyć anemostatów wywiewnych (struga ciepłego powietrza jest wówczas kierowana w dół).

4.Dodatkową korzyść da umieszczenie nawiewników w pobliżu zaworów termostatycznych grzejników c.o. (włączenie ciepłego nadmuchu z kominka szybko wyłączy grzejnik).

5.Ponieważ ilość powietrza wentylacyjnego i kominkowego może być znaczna należy zapewnić swobodny przepływ poprzez otwarcie drzwi lub zastosowanie odpowiednio dużych kratek wentylacyjnych.

6. Ponieważ nadmuchowe ogrzewanie kominkowe ma charakter recyrkulacyjny następuje mieszanie się powietrza pochodzącego z wszystkich ogrzewanych pokoi, holu i pomieszczenia z kominkiem.

 

Rekuperator musi być włączony jeśli ogrzewanie kominkiem pracuje. W przeciwnym przypadku gorące powietrze cofa się do centrali i może spowodować jej uszkodzenie.

Moce wentylatorów "w kominku" i centrali wentylacyjnej powinny być zbliżone, aby układ pracował bez zakłóceń

 

Jeśli kominek z systemem rozprowadzającym ma pracować jako podstawowy układ grzewczy domu, rozsądnym jest zlecić projekt i wykonanie firmie profesjonalnie zajmującej się ogrzewaniem nadmuchowym.

Powietrze do spalania.

Zbyt mała ilość powietrza do spalania to najczęstszy powód złego funkcjonowania kominków. Kominki z wkładami zużywają do spalania od 6 do 8 m3 powietrza na godzinę, a kominki otwarte nawet od 200 do 1000 m3. Jeśli w domu są nieszczelne okna i drzwi, to powietrze zasysane przez kominek może się dostać tymi właśnie nieszczelnościami. W domach ze szczelnymi oknami jednym ze sposobów na dostarczenie wystarczającej ilości powietrza do spalania jest wykonanie specjalnego kanału, którym powietrze będzie doprowadzane do kominka bezpośrednio z zewnątrz. Jeśli takiego kanału nie ma, to w domach z wentylacją grawitacyjną kominek może zakłócać jej działanie, na przykład zasysając powietrze z kanałów wentylacyjnych.

W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej należy ją tak zbilansować, by zapewnić więcej powietrza nawiewanego niż wyciąganego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, CityMatic, dobra robota, mnie się na pewno przyda. Korzystając z łaskawej aury murarze szybko wznoszą ściany stanu surowego, ale wiem, że na tym etapie muszę planować wiele rozwiązań, także went. mech. z centralą rekuperacyjną.

Mam pytanie - czy warto zrezygnowac z budowy komina dla kotła kondensacyjnego ( zamknieta kom. spalania) i wypuścic przewód powietrzno spalinowy przez ścianę boczną? Może taki kocioł mógłby wisieć sobie w łazience ( nie chcę tam wanny, wystarczy fajny brodzik), wtedy droga " za ścianę" byłaby naprawdę krótka? Z kotłowni zrobiłbym sobie np. pralnię? Co sądzą o tym użytkownicy gazu dla ogrzewania swoich M36a? W sobotę pogadam sobie o tym z dobrym hydraulikiem-instalatorem, ciekaw jestem jego zdania na ten temat.

Pozdrawiam,

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy warto zrezygnować z budowy komina dla kotła kondensacyjnego ( zamkniętą kom. spalania) i wypuścić przewód powietrzno spalinowy przez ścianę boczną?

 

Można i tak, ale np. u mnie i tak murowali komin wentylacyjno spalinowy, w nim jest również odpowietrzenie kanalizacji, dodatkowo zdawałem sobie sprawę ze przez niego będzie odprowadzenie zużytego powietrza wydmuchiwanego przez rekuperator, a i jeszcze czerpnia powietrza do niego jest po tej stronie (co u Ciebie ma być wyrzut spalin)domu.

Dodatkowo zastanawiałem się nad samym technicznym zagadnieniem zapewnienia CWU i CO.

CWU to zasobnik obok pieca(a to już w łazience nie będzie ładnie wyglądało :( dodatkowo rozdzielacz na ogrzewanie)będąc w kotłowni prawie jest to w centrum domu, wszystkie rurki wody jak i ogrzewania równomiernie się rozchodzą; nie wyobrażam sobie plątaniny rurek w łazience.

Dodatkowo instalacja solarna(przyszłościowa też będzie podłączona do pieca), a to kolejne rurki z sufitu, no i jeszcze cyrkulacja, a to pompka i kolejne rurki :-?

Jak już będziesz miał ścianki działowe to sam stwierdzisz, że to zły pomysł bo (w wersji M36aL), po prawej stronie kotłowni jest miejsce na to wszystko o czym piszę natomiast na wprost jest miejsce na pralkę, a nad nią na suszarkę 1,4m.

 

To tyle, napisałem bo też myślałem o tej "oszczędności", ale po analizie zrezygnowałem.

Co nie znaczy, że u Ciebie może być inaczej :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jest dużo urządzeń o takich parametrach zobaczymy jaki zaproponuje koledze

firma zajmująca się tym profesjonalnie na co dzień :wink:

 

no to prosze, ponizej standardowa profesjonalna odpowiedz nr 5 (bo zajmuje 5 dni, a dostali pelne info i liste pytan lacznie z Twoja propozycja) przez litosc nie cytuje nazwy "polecanej" firmy - dam im jeszcze jedna szanse. Jutro zadzwonie ich pozdrowie, a w czwartek pojade uscisnac reke "miszczom" i dowiedziec sie tego co mi potrzebne.

 

 

http://www.imagic.pl/files/view/15864/budowa/wm_oferta_1.jpg

http://www.imagic.pl/files/view/15864/budowa/wm_oferta_2.jpg

 

p.s. Artur w srode jakby co bede w Czaplinku. Przejzalem projekt dokladniej i juz sie domyslam, dlaczego nie masz w lazience 180x145 okna. Ja sie jeszcze waham, zmiescic sie zmiesci, za to garazowych z tej strony raczej zrezygnuje (u mnie to pn-wsch sciana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...