Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W projekcie jest papa termozgrzewalna-bez folii nie wiem jak czytacie projekt?

 

Nie boję się wyziewów i skoro ico pal jest wiodącą firmą ma atesty wiec zastosuję papę a czy śmierdzi? jak papa trochę smołą ...ale przyznam się mam próbkę papy w domu i wącham ją -chyba nie śmierdzi jednak tak bardzo jak inna którą tez wąchałem ta bardzo śmierdziała.

 

Niestety żadna papa nie ma tetestu do stosowania wewnątrz. Swojego czasu drążyłam ten temat, mailowałam nawet Icopalem. Dostała link do atestu, ale tam niestety nie ma dopuszczenia do wewnątrz pomieszczeń, a taką jest posadzka na gruncie w budynku niepodpiwniczonym. Rozmawiałam z Panem Gładkiewiczem i potwierdził, że żadna z ich pap (innych zresztą tez) nie ma takiego dopuszczenia, choć wszyscy dają. Tak jest bodajże od 4 lat - jakieś chyba unijne wytyczne dot. substancji szkodliwych tego zakazały.

Nie dawałeś dysperbitu, który byłby odzielony bardzo w porównaniu z papą, dlatego myślę, że papa to jeszcze gorzej niż dysperbit. Nadmienię, iż miałam okazję bywać w domu, gdzie parkiet był połozony na lepiku i wierz mi, że wyczuwałam ten zapach.

 

Proponuję, zadzwonić do Icopala, bardzo miły Pan i udzieli szczegółowych informacji.

Że wszyscy dają papę nie zmienia faktu, że nie ma dopuszczenia jezeli juz chcemy być konsekwentni w ślad za odrzuconym dysperbitem. Choć sama chciałabym, żeby te papy były dopuszczone

 

 

cytat

Szanowna pani

Poniżej załączam link do atestu higienicznego na papę Fundament Szybi Profil SBS. W razie pytań jestem pod telefonem

 

http://www.fundament.icopal.pl/doc/pdf/fundament_atest.pdf

 

Pozdrawiam / Best regards

Grzegorz Gładkiewicz

Asystent Dyrektora Handlowego

ds Doradztwa Technicznego

ICOPAL S.A.

ul.Łaska 169

98-220 Zduńska Wola

mobile: 0603 890 280

tel: 043 82 44 656

e-mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziesz miał te papę tylko na scianie fundamentowej czy tez na posadzce, bo wg rysunku na posadze (podłoga na gruncie) nie ma papy

 

Na rysunku jest papa (tu piwnica)

 

Ja pytałem fachowców budujących domy na naszym terenie i tych co mają jako takie doświadczenie.

Wiem doskonale, ze nikt nie udzieli nam informacji na temat atestu stosowania papy dachowej/podkładowej do wewnątrz bo to musiało by być zatwierdzone i przede wszystkim przebadane a nikt tego nie robił i nie da nam takiego dokumentu.

Przemyślałem wszystko za i przeciw i stwierdziłem ze nawet taka folia czy styropian (nie wiemy skąd są tworzywa na ich wykonanie?czy np nie z chin? a te jak wiemy są rako -twórcze(niekiedy),. nie myślimy o atestach dla innych produktów np płytek ceramicznych.

Przyszło nam żyć w takich czasach gdzie o cos się pytamy i tego wymagamy, a o innych niekiedy zapominamy.

 

Więc wniosek mam jeden - daję papę i chciałem się podzielić informacja jaką i w jaki sposób.

Pozdrawiam

sprawdziłem, że folia dziurawi się pod wpływem nacisku-nawet ta najgrubsza :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pytanie do mnie to odpowiem - jeśli jest wysoki fundament to zaleca się danie wieńca tak samo jak na scianach wokół ścian fundamentowych jako elementu spinającego jednak po konsultacji z inspektorem nadzoru i kierownikiem budowy stwierdziłem że zastosuje u siebie metodę cegły pełnej jako elementu odprężającego i drutu 12mm w narożnikach.

Tak więc u mnie nie ma wieńca dach to ceramika Ceratona http://www.creaton.de/pl/ więc dach sporo waży dodatkowo tegoroczna zima i ponad 1m mokrego śniegu na dachu nic-powtarzam nic nie zniszczyły w strukturze fundamentu,ścian, kominów i dachu.

 

A u mnie 8 warstw bloczka fundamentowego - w środku 26X11m3 wywrotek piachu w siedmiu warstwach

 

340m3 568t piasku

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę coś jeszcze - jeśli ktoś ma wysoki fundament powyżej 5 bloczków to jeśli będzie zagęszczał piasek wewnątrz niech pamięta aby fundament z zewnątrz był już obsypany i utwardzony.

Podczas zagęszczania może dojść do sytuacji rozpychania fundamentu na zewnątrz i jego pękania- ja zastosowałem dodatkowo od środka 2cm styropian aby zniwelować nacisk piachu na ściany fundamentu podczas mrozów - których jak wiemy w tegoroczna zimę nie brakowało - piasek opadł do czerwca o ok 5-10cm (w niektórych miejscach) - przed samymi wylewkami chudego betonu(ściany już stały i budynek był przykryty)dodatkowo w miejscach samoistnego zagęszczenia był uzupełniany i zagęszczany zagęszczarką płytową.

To tyle z mojego doświadczenia z fundamentem SP, jak będą jakieś pytania to chętnie odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłeś zasypane piaskiem fundamenty i murowałeś ściany, przykryłeś dom. Tak zostało to na zime i dopiero w tym roku wylewałeś chudziak. Czy dobrze zrozumiałam. Sypiąc piasek zagęszczałes po każdej warstwie, a warstw było 7 i mimo to do czerwca piasek opadł o około 5-10 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłeś zasypane piaskiem fundamenty i murowałeś ściany, przykryłeś dom. Tak zostało to na zime i dopiero w tym roku wylewałeś chudziak. Czy dobrze zrozumiałam. Sypiąc piasek zagęszczałeś po każdej warstwie, a warstw było 7 i mimo to do czerwca piasek opadł o około 5-10 cm.

 

Tak dokładnie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy murowanie i dalsze prace bez chudziaka nie były jakos bardziej uciążliwe. Np. szalowanie stropu i opieranie podpórek na piasku. No i same wylewanie póżniej tego chudziaka, jak juz mamy ściany, jest to do przeskoczenia. Mąż twierdzi, że lepiej teraz wylać, ale nie chciałabym, żeby potem chudziak obnizył sie o 10 cm.

 

Przyznam, że z lekka jest to załamujące, bo jak sobie policzyłam, to miałeś 8x14= 112 cm/7=16 cm jedna warstwa. Ubijałeś to zagęszczarką (jak dużą). Z tego co czytam to ubijaja po 30 cm, a tu takie małe warstwy i jeszcze siadło

Edytowane przez bdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Murowanie i dalsze prace były realizowane na rusztowaniach warszawskich podpartych płytami z desek tak samo stały stemple były dłuższe ponad 3m i od spodu podbite deską.

 

Warstwy ubijane były systematycznie w trakcie zasypywania w niektórych miejscach było głębiej niż 112 cm do 160cm.

Ubijane było zagęszczarką (90kg-taką ma firma)płytową- skoczkiem się bali i nie pozwolił na to inspektor nadzoru.

Pamiętam jak zasypali ok 50% to zalali wszystko ubite wodą i pozostawili na 2 dni potem zasypywali do górnej krawędzi już bez zalewania i każdą z ciężarówek po wsypaniu rozgarniali i ubijali- trwało to ok 3 tygodni.

 

Inspektor nadzoru powiedział ze przy tej wysokości zasypywania na 100% osiądzie i trzeba zostawić na zimę - miał rację

Teraz przed chudziakiem dowieziono 20t piasku i uzupełniono zagęszczając- chudziak rozrobiono w betoniarce 200l i rozwieziono taczkami do poszczególnych pomieszczeń jest go ok 9cm tyle widać w garażu(chudziak miał trafić w środek cegły pomiędzy izolacje poziomą)

Do chudziaka dodano włókno polipropylenowe (to ze względu na fakt, że kupiłem go więcej niż potrzeba do wylewki właściwej)

i tyle, dzisiaj mija tydzień i wylewka(chudziak) w niektórych miejscach jest jeszcze wilgotna to z racji podlewania przez pierwsze trzy dni(opryskiwaczem do nawozów :) )

Nic nie popękało jest nawet twardy i gładki ale to wszystko zasługa chwalonej już ekipy budowlanej z którą na tym etapie zakończyłem współpracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wasi fachowcy ustawiali zbrojenie ław? Czy kładli bezpośrednio na gruncie lub chudziaku a potem zalewali, czy może podkładali coś? A może jeszcze inaczej podczas lania podnosili zbrojenie do góry? Moi twierdzą że nie trzeba nic podkładać, ciśnienie lanego betonu jet tak duże że samo podniesie. Jakie macie doświadczenia w tym temacie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wasi fachowcy ustawiali zbrojenie ław? Czy kładli bezpośrednio na gruncie lub chudziaku a potem zalewali, czy może podkładali coś? A może jeszcze inaczej podczas lania podnosili zbrojenie do góry? Moi twierdzą że nie trzeba nic podkładać, ciśnienie lanego betonu jet tak duże że samo podniesie. Jakie macie doświadczenia w tym temacie?

 

bez urazy, "fachowcy" ..... przygotowane zbrojenie układa się w wykopie (bądź szalowaniu) ław, przy zalewaniu "podciąga" się do góry, aby stal była otulona minimum 2cm. Koniecznie zagęszczać wibratorem (takim, jaki opisali poprzednicy). Do tego podciągania najlepiej użyć przygotowanych haczyków (w kształcie pogrzebaczy) ze stali zbrojeniowej - idzie szybko, łatwo i pewnie.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...