Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Strasznie sennie się tu zrobiło, zaglądam, zaglądam i nic.Jestem rozczarowana, gdzie są nasi liderzy?

 

Liderzy to już mieszkają i urządzają domek ...a Ci co budują czekają aż będzie cieplej...

Ja dzisiaj dostałem umowę kompleksową na energię elektryczną w taryfie G11 i uciekłem z niewdzięcznej taryfy budowlanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę to jeszcze w "naszym wątku" bo to jest dosyć ważne i warto wiedzieć, wiem i z opowiadań i doświadczeń innych budowniczych, że z tym nie jest łatwo, więc po krótce opiszę moją przygodę związaną ze zmianą taryfy.

Warto ją zrobić bo warunki są ważne z regóły 2 lata, a sposób w jaki różne rejony umożliwiają przejście z taryfy drogiej C11 na tańszą G 11 jest skomplikowany, a nieraz wręcz niemożliwy utrudniany nie wiedzieć czemu? przez danego operatora/dystrybutora.

Po zrobieniu instalacji: elektryk posiadający uprawnienia budowlane dokonał pomiarów i wypełnił "papiery".Kierownik lub inspektor nadzoru wraz z elektrykiem podpisali dokumenty niezbędne do zalegalizowania instalacji wykonanej w domu: (protokół pomiarów, schematy kreskowe, dodatkowo akt własności i warunki przyłączeniowe itp) Wszystkie te dokumenty złożyłem osobiście w oddziale PGE Obrót SA Zamość. Podczas składania podpisałem umowy sporządzone na podstawie wcześniej wydanych warunków przyłączenia do sieci i czekałem niecały miesiąc (dokładnie 21 dni).

Na adres domowy przysłano podpisaną umowę kompleksową sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej w taryfie G11Gospodarstwa domowego.

Nie było potrzebne zaświadczenie o odbiorze budynku.

Natomiast wymagane są: tynki wraz z instalacją, gniazdo 230V 400V oraz oprawa oświetleniowa, budynek musi być zamknięty.

 

Tak więc po 18 miesiącach korzystania z taryfy C11(zużyciu 700kWh za kwotę 680 zł)jestem posiadaczem przyłącza w taryfie docelowej G11

 

Czyli wniosek jest jeden: (1kWh kosztowała mnie w przybliżeniu 1 zł )

Można powiedzieć dużo? czy mało? na to pytanie trudno jest odpowiedzieć bo to 100% więcej niż w taryfie G ale: jeśli weźmiemy pod uwagę to, że jeśli skorzystali byśmy z uprzejmości sąsiada- może być więcej (gdy jest mniej sąsiad może być naszym wrogiem - zawsze może posądzić nas, że zużyliśmy więcej) agregat prądotwórczy - tu na pewno będzie więcej(paliwo i serwis jest droższy) inne opcje - ? nie wiem.

 

Ostatecznie myślałem że zapłacę i zużyję tego prądu duuuuużo więcej więc : Nie jest źle

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

City mam ,krótkie pytanko a ile zamawiałeś mocy i czy w trakcie budowy zmieniałeś ,ja mam ochotę zamówić mało póżniej przed tynkami zwiększyć moc nie wiem tylko czy w to się bawić i czy nie lepiej od razu zamówić np 16,5 kw i spokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem 7kW/13kW umowna/przyłączeniowa 400V przy zabezpieczeniu 20A

 

Jeśli uznam, że będzie brakowało (w co wątpię) to zmienię(nie będę płacił za coś czego nigdy nie wykorzystam)

 

I to jest prawidłowe podejście :)

 

Niezależnie od momentu koszt 1kW jest taki sam, czy od razu "hurtem więcej" czy potem jak za mało. Lepiej potem dobrać w zależności ile będziesz potrzebował.

Załatwienie tego potem to praktycznie formalność.

 

City - dzięki za info. Sam też będę jak najszybciej uciekał z prądu budowlanego, bo stałe opłaty to kosmos jakiś. Chory system.

 

PS.

Ociepliłem ściany 20 cm styropianu i 40 cm wełny poszło w dach, fundament 12 cm styroduru, ciepłe okna , drzwi i brama. Efekt? Nie ogrzewam w ogóle i nawet przy - 10 na zewnątrz temperatura spadała do +3 stopni po 5-7 dniach. Przy obecnych temperaturach )-1 do -7) stabilne 3-5 stopni. Wahania temperatury są tylko o max 1 stopień dziennie. W kotłowni w środku domu stabilnie było +9, z czasem spadło do +5 i wróciło trochę ostatnio do +6,5 stopnia. Cały czas otwarte wywiewki wentylacyjne - 3 sztuki...

 

Mirku, co u Ciebie?? Zaglądasz czasem na forum ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze jak wam się podoba nowy kosztorys muratora? Ciekawi mnie czy znacznie odbiega od waszych kalkulacji i poniesionych wydatków.Pozdrawiam.

 

Andyspo masz na myśli te orientacyjne koszty budowy na stronie projektu?

Nam SSO wyszedł drożej o 10 tys, ale to dlatego, że budujemy na szkodach górniczych i stali mamy o wiele więcej w fundamentach i stropie niż jest w projekcie. Elektryka się mniej więcej zgadza - jeśli liczyć wraz z przyłączem prądu budowlanego do działki i potem do domu. Za to przegięty jest chyba SSZ - nam okna z roletami, drzwi i brama z napędem wyszły o wiele taniej.

Na temat elewacji i innych instalacji wypowiedzieć się jeszcze nie mogę, bo to dopiero przed nami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat kosztów przewija się przez wątek. Może fajnie by było zrobić jakieś zestawienie? Można by nie tylko porównać koszty budowy np.: w zależności od regionu jak i w zależności od dobranych materiałów.

 

Przygotowałem wstępnie propozycję, póki co jest to szablon: https://spreadsheets.google.com/pub?key=0AghRbn3OQvZ2dHRYaUZOcjVQNWNuQ2RIUkljUzJqRnc&hl=pl&single=true&gid=0&output=html

 

Czekam na Wasze uwagi, co tam jeszcze dodać. Bazą będzie kosztorys Muratora ale podany jako brutto z 8% VAT, bo jeśli ktoś by brał firmę to zapłaciłby właśnie taki VAT.

Większość z nas raczej interesuje ile trzeba zapłacić. Przygotowałem to w formie uproszczonej ale mogę to rozbudować. Czekam na Wasze opinie. Moje dane naniosę w wolnej chwili.

 

Co o tym sądzicie?

 

P.S. Jeśli ktoś poczuje się urażony że nie ma go na liście to przepraszam i tak samo w drugą stronę. Przykładowo wprowadziłem propozycje, jeśli ktoś nie będzie zainteresowany to wystarczy napisać oraz jeśli kogoś mam dopisać także proszę o info.

Edytowane przez luke_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Jeśli ktoś poczuje się urażony że nie ma go na liście to przepraszam i tak samo w drugą stronę. Przykładowo wprowadziłem propozycje, jeśli ktoś nie będzie zainteresowany to wystarczy napisać oraz jeśli kogoś mam dopisać także proszę o info.

Nie dodałeś kotka :) :) :)

A tak serio - pomysł fajny, ale czy da pojęcie o kosztach dla przyszłych budowniczych? Wszyscy wiemy, że koszty budowy zależą od tak wielu czynników - zaczynając od warunków na danej działce (np. piasek do zasypania fundamentów - musisz przywieźć cały, czy może masz z wykopu pod fundament?),Ceny ekipy, ceny i wybór materiałów - to wszystko się zmienia z roku na rok. Jakieś orientacyjne pojęcie można mieć na podstawie takiego zestawienia, ale tak naprawdę trzeba liczyć dla tej jedynej działki wszystko indywidualnie - bo na naszym przykładzie dobrze to widać - oboje budujemy na Górnym Śląsku, z tym, że Ty nie na szkody, a my tak.

Nie neguję pomysłu - zastanawiam się tylko, czy jest sens. Bo orientacyjne koszty, to są na stronie projektu i nawet jeśli są wysokie, to lepiej założyć za dużo niż za mało.

Ale w sumie czemu nie :)

Acha - wydaje mi się, że na górze powinna być rubryczka jaki projekt - czy m36 czy m36a

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dodałeś kotka :) :) :)

 

Ekstra !!!! Widzę że ktoś tu o mnie jeszcze pamięta !!!!! Dziękuję agagruszko.

To że nie udzielam się na forum, nie znaczy że nie czytam Waszych wpisów. Jestem tu cały czas i śledzę na bieżąco postępy w budowaniu spokojnej przystani każdego z Was. Ja mam już to poza sobą . Mieszka się super i wspaniale. Nie żałuję absolutnie że wyprowadziłem się kawałek poza miasto. Tylko ta zima wyjątkowa dała mi trochę w kość i pod tym względem jednak wygodniej jest mieszkać w bloku. Jestem już zameldowany wraz z rodzinką, dowody osobiste zmienione i wszystkie inne pierdoły związane ze zmianą miejsca zamieszkania.

Cały czas liczę koszty ogrzewania mojej przystani i jestem mile zaskoczony. Kupiłem przed zimą 4 tony pellets po 700 zł za tonę i jak do tej pory (a zima była i będzie podobno jeszcze ostra) średnie zużycie dobowe centralnego ogrzewania wraz z ciepłą wodą to 21 kg, czyli niecałe 15 zł na dobę . Fakt że dopalałem raczej dla nastroju w kominku i spaliłem głównie w weekendy i dni wolne 8 m3 drewna ale pomimo wszystko uważam że wynik jest niezły - tym bardziej że nie mam rekuperacji oraz dom był świeżutki tzn " nie wygrzany" .

Teraz jestem na etapie wystroju wnętrza mojej przystani ( trochę nowych mebli, jakieś obrazy i inne pierdoły) ale z niecierpliwością czekam na wiosnę żeby zastartować z ogrodzeniem i zagospodarowaniem terenu - ścieżki, podjazd do garażu itp.

Nie gniewam się na nikogo że zostałem pominięty w zestawieniu kosztów budowy M36. I tak niewiele mógłbym tam wnieść, dlatego że mój dom był budowany na umowę ryczałtową - po prostu umówiłem się z wykonawcą na określoną kwotę za całość i nie wnikałem ile mają kosztować poszczególne elementy. Powiem Wam tylko, że ogółem budowa M36 kosztowała mnie 420 tyś ze wszystkim . Pozdrawiam wszystkich serdecznie .

Edytowane przez kot112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko jak to edytować aby dokonać wpisu?

 

Póki co wpisy będę dokonywał ręcznie sam, aby zachować pewną formę moderacji. Być może uda mi się to potem zamienić na bardziej interaktywną wersję, pytanie tylko czy to ma sens. Wprowadzenie kilka liczb nie jest dla mnie problemem. Możecie publikować tutaj lub słać do mnie na priva, zrobię aktu.

 

Nie dodałeś kotka :) :) :)

 

No tak, ale szybko to uzupełnię :)

 

 

A tak serio - pomysł fajny, ale czy da pojęcie o kosztach dla przyszłych budowniczych?

Wszyscy wiemy, że koszty budowy zależą od tak wielu czynników - zaczynając od warunków na danej działce (np. piasek do zasypania fundamentów - musisz przywieźć cały, czy może masz z wykopu pod fundament?),Ceny ekipy, ceny i wybór materiałów - to wszystko się zmienia z roku na rok. Jakieś orientacyjne pojęcie można mieć na podstawie takiego zestawienia, ale tak naprawdę trzeba liczyć dla tej jedynej działki wszystko indywidualnie - bo na naszym przykładzie dobrze to widać - oboje budujemy na Górnym Śląsku, z tym, że Ty nie na szkody, a my tak.

 

Spoko, moją intencją było pokazanie ogólnych kosztów nie wdająć się w detale. Wiadomo że jak ktoś da okna drewniane to pewnie zapłaci więcej niż na najtańsze pcv. Chodzi o odniesienie się do kosztorysu muratora.

Co do dat i regionu to uwzględniłem to.

 

Mogę też to bardziej szczegółowo to robić np.: osobno robota osobno materiał. Ale to też jak ktoś np.: robi sam to nie liczy swoich godzin pracy i twierdzi że robi to za darmo :)

 

Nie neguję pomysłu - zastanawiam się tylko, czy jest sens. Bo orientacyjne koszty, to są na stronie projektu i nawet jeśli są wysokie, to lepiej założyć za dużo niż za mało.

Ale w sumie czemu nie :)

 

Dla mnie takie dane dają jakiś pogląd, bo akurat bardziej wirygodne są dane realne niż te z baz danych kosztorysów. No i powstanie fajna baza do kolejnych inwestorów :)

 

Powiem Wam tylko, że ogółem budowa M36 kosztowała mnie 420 tyś ze wszystkim

 

Czyli że nie masz przynajmniej podziału kosztowego na etapach? Szkoda. Ale mogę wprowadzić Cię jako całościowy budżet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam tylko, że ogółem budowa M36 kosztowała mnie 420 tyś ze wszystkim . Pozdrawiam wszystkich serdecznie .

 

Witam wszystkich forumowiczów :) widzę, że chcecie ochłodzić zapały inwestycyjne nowych budowniczych :p przynajmniej te finansowe :). Mnie moja Spokojna przystań kosztowała 290 tyś zł (nie liczę pracy własnej) - zostało mi jeszcze ocieplenie fundamentów i nałożenie masy na elewację. A jeżeli kogoś interesuje koszt ogrzewania domu :) to mam założony piec gazowy kondensacyjny HOVAL 18 kW i od 1 listopada 2010 do 2 lutego 2011 koszt ogrzewania domu z ciepłą wodą i kuchenką gazową to niecałe 1400 zł (temp. cały czas 21 st. C na noc od 22:00 do 6:00 - 19 st.C), kominek przepalany od czasu do czasu :) Pozdrawiam Łukasz :)

Edytowane przez mono777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że chcecie ochłodzić zapały inwestycyjne nowych budowniczych :p przynajmniej te finansowe :). Mnie moja Spokojna przystań kosztowała 290 tyś zł (nie liczę pracy własnej)

No proszę, nawet mono zajrzał do przystaniowego wątku.

Co do pracy własnej - zależy co przez to rozumieć, bo i jej zakres może być różny. Mam znajomego, który nigdy w życiu nie miał u siebie w domu żadnego fachowca. Wszystko - parkiety, płytki, ogrzewanie podłogowe, nawet meble ( nie tylko kuchenne, ale wszystkie w mieszkaniu) dokładnie wszystko robi sam z pomocą brata i szwagra. My z kolei praktycznie nic nie robimy sami co niestety odbija się głuchym echem w naszej kieszeni. I myślę, że w kwestii kalkulowania kosztów budowy to jest również bardzo istotny aspekt.

 

A ja tak wtrącę jeszcze na temat pieca gazowego - mono dlaczego akurat HOVAL? Czym się kierować przy wyborze pieca kondensacyjnego?

Pozdrawiam

Edytowane przez agagrusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nawet mono zajrzał do przystaniowego wątku.

 

A ja tak wtrącę jeszcze na temat pieca gazowego - mono dlaczego akurat HOVAL? Czym się kierować przy wyborze pieca kondensacyjnego?

Pozdrawiam

 

:) hehe A tak Agnieszko od czasu do czasu zerkam na forum budowniczych :) jeśli chodzi o wybór pieca gazowego to głównie kierowałem się jakością , dostępnością serwisu no i parametrami pieca. Ja zastanawiałem się między Viessmannem, a Hovalem - podobna jakość i cena. Jednak rozwiązanie technologiczne HOVAL według mnie i kilku moich znajomy, którzy kilka lat korzystają już z tego pieca przeważyło o wyborze tej marki. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CityMatic widzę , że to Ty tu jesteś głównym motorem i napędem.BRAWO!!!! Ja co prawda zaglądam tu systematycznie,ale do podnoszenia tematów budowlanych kompletnie się nie nadaję.My jesteśmy w tym momencie na etapie wykańczania dachu,także daleko w tyle. Tak więc prowadz dalej Wodzireju:D

 

Dziękuję serdecznie za uznanie- ale ja tylko buduję domek Tak jak Wy wszyscy.

Nie ukrywam, że znam się trochę na "tym" i "tamtym" ale bardzo chętnie pomagam i staram się dzielić wszystkim tym co umiem i wiem, ze nie zaszkodzi, a pomoże :)

Cały czas śledzę wątek - dokładnie 2-3 razy dziennie po 1-2 godziny w rożnych porach widzę co się dzieje.

Sprawdziłem już ten piec Hoval i muszę przyznać , ze jest - mało popularny i na Lubelszczyźnie praktycznie NIEOSIĄGALNY nadal obstawiam swojego faworyta :)

 

Pozdrawiam serdecznie - jestem bardzo szczęśliwy, że wybrałem ten domek bo jest ładny- mało co mi się tak podoba jak właśnie "On" nawet dzisiaj jak byłem w nim i jest tam tak zimno to i tak po rozpaleniu w piecyku zrobiło się ciepło i przytulnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sprawdziłem już ten piec Hoval i muszę przyznać , ze jest - mało popularny i na Lubelszczyźnie praktycznie NIEOSIĄGALNY nadal obstawiam swojego faworyta :)

 

City jak zwykle wszystko musi sprawdzić :p hehehe Hoval na pewno nie jest tak popularny jak Vaillant, ... ale u mnie w okolicy to zagłębie :p HOVALA hehehe i bardzo dobry serwis.

mało co mi się tak podoba jak właśnie "On" nawet dzisiaj jak byłem w nim i jest tam tak zimno to i tak po rozpaleniu w piecyku zrobiło się ciepło i przytulnie.

City a co na to żona :p chyba , że jest w tej mniejszości ;) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...