Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bardziej mnie martwią miejsca, gdzie w suficie będą szły rury np odpowietrzenia kanalizacji lub nadmuchu kominkowego - wtedy ilość ocieplenia spadnie do 5-10 cm i bedzie chłodno.

Te miejsca otocz kartonem(rurki kartonowe o odpowiednim odstępie od rur odpowietrznika, wentylacji itp) i wypełnij pianą montażową - zapobiegnie powstaniu mostka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

CityMatic - jaką wełnę będziesz dawał na stropie (współczynnik)?

 

Z promocji z Castoramy wełna szklana ekorolka gr. 15cm, współczynnik 0,044

na strop - folia czarna budowlana 300 potem wełna 15cm na to rury rekuperatora ocieplone 15cm, i to wszystko przykryte 15cm.

W miejscach gdzie będzie można chodzić 10+10 styropian FS100 0,040 folia i płyta OSB 12mm.

 

Dokładnie nie jest tutaj ważny współczynnik ale najważniejszy jest sposób jej ułożenia:

dokładnie przy murłacie, tak aby dobrze zachodziła izolacja na izolację elewacji, bez szpar czy pustek, dokładnie przy słupach i kominach, dokładnie przy przewodach wentylacyjnych, kominkowych i rekuperatora, potem wszystko ładnie przykryć w przeciwnym kierunku kolejną warstwą, i na koniec przykryć folią - nie chodzić, ugniatać - jeśli zrobimy to dokładnie i szczelnie zaprocentuje w oszczędności na opale i izolacyjności latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozkładaj tę wełnę i melduj, czy zuzycie gazu się zmniejsza (zdjecia mile widziane)

 

Zużycie gazu już się zmniejszyło...założyłem "pokojówkę" likwidując "pogodówkę" ustawiłem 16 *C i jest dobrze - najgorzej jest ruszenie z dołu czyli z 4-5*C i odparowanie wilgoci na maxa - ja to zrobiłem turbiną kominkową i rekuperatorem ok 10l/dobę teraz utrzymanie 15-16 *C jest drobnostką piec ustawiony na 3 daje 52 *C na wejściu podłogówki 23*C na powrocie 18*C w domu temperatura 17/16 *C (nocą)zużycie na poziomie 7-10m3/dobę bez CWU należy jednak zauważyć, że nie ma ujemnych temperatur, a gdy jestem palę kominkiem.

Po ociepleniu(mam nadzieję, że skończę przed zimą !?) i uruchomieniu rekuperatora z GWC będzie lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak zdecyduję się na droższą wełnę - nie moge sobie pozwolic na to by dach był tak gruby. Dam Ursę Platinum ze współczynnikiem 0,032. Cena jest niewiele wyższa, a poddasze powinno wyjść cieplejsze. U mnie ta wełna kosztuje 15 zł za m2.

 

mam pytanie. w salonie na dole na suficie są dwie belki (żebra rozdzielcze??, nadproża.. nie wiem jak to nazwać - w kazdym razie wystaje z sufitu na jakieś 8-10 cm). Aby je zakryć obniżam sufit płytami gispokarton - pomyślałem, że nad płyty gipsowokartonowe dam wełnę 5 cm aby sufit dodatkowo ocieplić. Ale wykonawc powiedział, że to niezgodne ze sztuką.... ?? Ktoś wie o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby je zakryć obniżam sufit płytami gispokarton - pomyślałem, że nad płyty gipsowokartonowe dam wełnę 5 cm aby sufit dodatkowo ocieplić. Ale wykonawc powiedział, że to niezgodne ze sztuką.... ?? Ktoś wie o co chodzi?

 

Nie wiem po co je zakrywać, ale to Twój dom, natomiast wykonawca ma rację, tak się nie robi - po pierwsze jest to kłopotliwe po drugie niewiele da (przy np stropie Teriva - nic nie ocieplisz tam jest powietrze o temperaturze innego nieocieplanego pomieszczenia) będzie się pylić (uszczelnienie folią na niewiele się zda) dodatkowo pewnie zamontujesz w suficie jakieś oświetlenie ono też może stykać się z folią/ociepleniem, a to nie wróży nic dobrego - stąd dylematy osoby która to ma wykonać.

Jeśli chcesz zwiększyć ocieplenie sufitu to wpompuj granulat styropianu w strop terivy i będziesz miał cieplej. albo przyklej styropor do sufitu przed podwieszeniem stelaża rigipsu.

 

Na fotografiach umieściłem te dwa elementy które chcesz zakryć.....napiszę Ci, że nie warto jest obniżać stropu aby się ich pozbyć - zrób aranżacje sufitu(częściowe podwieszanie kształtami z rigipsu) i nie obniżaj sobie pokoi, bo to będzie kiepsko wyglądało jeśli nie będzie 2,70m

IMG_6394.jpg

IMG_6383.jpg

IMG_6388.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co je zakrywać, ale to Twój dom, natomiast wykonawca ma rację, tak się nie robi - po pierwsze jest to kłopotliwe po drugie niewiele da (przy np stropie Teriva - nic nie ocieplisz tam jest powietrze o temperaturze innego nieocieplanego pomieszczenia) będzie się pylić

 

Zakrywać, bo większość bedzie obniżona i podniesienie sufitu w samym salonie ... nie wiem. Sprawa do przemyślenia. Wykonawca własnie z dwojga ociepleń zaproponował wełnę (jesli już muszę..), bo "styropianu sie wewnątrz nie stosuje". Stąd mój tekst o wełnie. Pylenia nie brałem pod uwagę. A czemu chce ocieplić? bo dom ma dwie kondygnacje - teraz będą uzywane. Potem jak sie dzieciaki wyprowadzą to pewnie górę odetnę drzwiami i nie bede jej ogrzewać. Dlatego cieplejszy strop... myślałem, że to ma sens.

 

Generalnie do prac przy wykańczaniu jeszcze sporo, ale widze, ze o wszystkim trzeba myśleć na wiele tygodni lub miesiecy do przodu. Niektórych błędów juz nie cofnę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego cieplejszy strop... myślałem, że to ma sens.

Niektórych błędów juz nie cofnę....

 

A może masz rację i nie ruszaj już stropu - daj twardą 10 na podłogę na górze, i ociepl dach tą lepszą wełną i tu jest sens(nie zrozumiałem przecież Ty ocieplasz dach 340m2, a nie strop 160m2 )

A gdy jak piszesz dzieciaki się wyprowadzą nie zamykaj na klucz tylko zwiększ ocieplenie posadzki tam gdzie będziesz tego potrzebował.

A ocieplenie styropianem stosowało się jeszcze wcześniej wewnątrz niż wełny ;) - kiedyś przyklejanie styropianowych kasetonów do sufitu było formą ocieplenia pomieszczeń od chłodnej góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie powoli sobie schnie..no cóż koncepcja zmienia się w zależności od możliwości i sposobu wystroju wnętrz..

Uruchomiłem turbinę kominkową która grzeje powietrze i wysusza wspólnie z podłogówką wylewki, muszą mieś swoją wilgotność aby móc układać na nią deski.

Dobrze, że zima się spóźnia;)

111111111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh, kiedy u mnie będzie tak ślicznie...

 

Będzie , i to szybciej niż myślisz ;)

Napiszę tak gdy nie mam jeszcze dużo na zewnątrz to jakoś to wszystko się zmienia i jest zauważalne, a potem....potem to tylko wszystko w środku i mało już widać tak jak kasy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zapominam - to informacja dla tych co robią wentylację grawitacyjną

Pamiętajcie, że w M36a nie ma wentylacji w małej łazience! trzeba to jakoś zrobić - albo z kształtek w ścianie i podłączenie do komina, albo rurą ocieploną po strychu i podłączoną do komina albo...jeszcze inaczej.... ale mam wrażenie, że wentylacja musi tam być. ;) !

Jakoś wcześniej nikt chyba o tym nie pisał, a ja dzisiaj robiłem poszukiwania "gromniczne"czyli jak działa wentylacja grawitacyjna w Spokojnej przystani.....na rysunku - efekt bez mechaniki.

 

Czyli potwierdza się jedno, że gdy są szczelne okna powietrze, aby wyszło musi wejść. W moim domku komin w kotłowni jest tym elementem - mało tego tylko trzy otwory od "ciepłej strony"części mieszkalnej wdmuchują zimne powietrze do domu (dwa w kotłowni i jeden w dużej łazience). Piec kondensacyjny ma również napływ swoim kanałem i wydmuch rurą spalinową(ale jego nie uwzględniam) Dwa kanały tego komina są w garażu i one "ciągną" powietrze z domu na zewnątrz.W kominie tym jest jeszcze kanał napowietrzania kanalizacji - (odpowietrznik)

Gdy pracuje kominek(niezależny kanał dostarczania powietrza z zewnątrz Q150), powietrze krąży tak jak na zamieszczonym schemacie nie wygląda to ciekawie bo ciśnienie z kanałów jest tak duże, że gasi świeczkę! a np temperatura w kotłowni wynosi 8*C a w dużej łazience 10*C przy 18 *C w pozostałych pomieszczeniach nadmuch kanałami wentylacyjnymi jest więc bardzo duży.

 

Piszę to dlatego , aby wszyscy zdali sobie z tego sprawę jak działa!!!! wentylacja grawitacyjna przy dobrze ocieplonym i "szczelnym"bez nawiewników domu. U mnie z chwilą uruchomienia rekuperatora wszystko się zmieni i będzie ok.

Pozdrawiam

dom_540_6_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CityMatic, my podłączyliśmy rurą małą łazienkę przez kotłownię. Dodatkowo zarówno w małej jak i dużej zainstalowane będą wentylatorki z czujnikami wilgoci. Na tę chwilę moja wentylacja działa tak jak powinna. Wyciąga a nie wpycha. Kominiarz był, odebrała wszystkie przewody :)

 

Ja wiem i pełne gratulacje - u mnie też jest wszystko po odbiorze(ale nie było drzwi pomiędzy domem, a garażem).

Gdy założyłem uszczelki w drzwiach metalowych tym samym uszczelniłem dostęp powietrza przez drzwi garażowe, uszczelniłem przewody wentylacyjne(rekuperatora) dom stał się na tyle szczelny, że wtłaczane ciepłe powietrze za pośrednictwem turbiny kominkowej z salonu do sypialni spowodowało takie, a nie inne zachowanie wentylacji grawitacyjnej.

Skoro jedną kratką ciepłe powietrze wylatuje na zewnątrz to w domu robi się podciśnienie i nawiewa powietrze przez inny zimniejszy kanał - to jest zgodne z prawem fizyki i tego nie zmienimy.

Jeśli są nawiewniki w oknach to one to załatwią, nie da się inaczej.

 

Na tym przykładzie chciałem pokazać co się może dziać - mnie grawitacyjna wentylacja nie interesuje, zostanie zamknięta układem automatyki rekuperatora.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dalej bede kombinować przeciw wszystkim na forum.

 

1. zostaje przy grawitacyjnej - chce tylko dodać kanały nawiewne przeciagnięte przez ziemię (taka namiastka GWC - byc moze później je wybuduję).

2. Dziś inspektor nadzoru powiedział, żeby sie nie wygłupiać z 25 cm wełny. 15 cm da podobny efekt ciepła, różnicy ponoć nie zauważę a w kieszeni kilka tysiecy zostanie - pomyslę.

3. Najsmutniejsze, że stwierdził, że ogrzewanie kominkowe nie zadziała tak jakbym chciał - i niestety chyba ma sporo racji. Miejsce nad kominkiem (komora) jest bardzo mała, a co za tym idzie powietrze nie bardzo ma sie gdzie nagrzewać. Więc albo bedzie tylko dystrybucja grawitacyjna i to bardzo skromna, albo wentylator bedzie dmuchać zimnym powietrzem. ... rozwiązanie? kupić sobie ładniejszy wkład i darować DGP

4. Permanentna krytyka podłogówki - jak sobie przesunę kanapę, to bede miał albo gorącą podłogę pod nowym miejscem na kanape, alb zimną tam gdzie stała poprzednio - albo i to i to. Bezwładność uniemożliwiająca sensowną regulację... myslę. Zwłaszcza, że zona lubi grzejniki

...

chyba mi wyjdzie dom bardziej tradycyjny niz chciałem :).

 

na koniec podczas montażu okna w sypialni okazało się, że murarze połączyli chudziakiem ścianę zewnętrzną i wewnętrzną (mur 3W). I to na długości ściany sypialni i ściany salonu. Zdaje sie, że zamiast mostka termicznego mam całą estakadę z betonu o grubości 15 cm i długości ok 9 metrów ..wrrr... Murarz tłumaczy, że się potem połozy styropian na podłodze i zaleje wylewką i będzie dobrze... mam burzyć te ściany? szlaq.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dalej bede kombinować przeciw wszystkim na forum.

 

1. zostaje przy grawitacyjnej - chce tylko dodać kanały nawiewne przeciagnięte przez ziemię (taka namiastka GWC - byc moze później je wybuduję).

 

Pomysł dobry na potem(ewentualnie) grawitacja nie pociągnie bez wymuszonego obiegu powietrza z podziemi ;(

 

2. Dziś inspektor nadzoru powiedział, żeby sie nie wygłupiać z 25 cm wełny. 15 cm da podobny efekt ciepła, różnicy ponoć nie zauważę a w kieszeni kilka tysiecy zostanie - pomyslę.

 

Pamiętaj, że to Ty będziesz mieszkał w tym domu nie inspektor, a te kilka tysięcy to sobie daruj już teraz - wełna na nas strop M36a kosztuje 1500 zł/15cm warstwę

 

3. Najsmutniejsze, że stwierdził, że ogrzewanie kominkowe nie zadziała tak jakbym chciał - i niestety chyba ma sporo racji. Miejsce nad kominkiem (komora) jest bardzo mała, a co za tym idzie powietrze nie bardzo ma sie gdzie nagrzewać. Więc albo bedzie tylko dystrybucja grawitacyjna i to bardzo skromna, albo wentylator bedzie dmuchać zimnym powietrzem. ... rozwiązanie? kupić sobie ładniejszy wkład i darować DGP

 

U mnie jakoś daje radę dogrzać - ale faktycznie to co już pisałem nie ogrzeje całego domu - kominek na powietrze jest dogrzewaczem i tu się zgodzę. Dodatkowo turbina pracuje automatycznie więc nie dmucha zimnym powietrzem - gdy temperatura powietrza spadnie poniżej ustawionej na termostacie turbina się wyłącza.

 

4. Permanentna krytyka podłogówki - jak sobie przesunę kanapę, to będę miał albo gorącą podłogę pod nowym miejscem na kanape, alb zimną tam gdzie stała poprzednio - albo i to i to. Bezwładność uniemożliwiająca sensowną regulację... myślę. Zwłaszcza, że zona lubi grzejniki

...

 

To co już było - ludzie przyzwyczajeni do "starej konstrukcji" ogrzewania podłogowego tkwią w niewiedzy do dnia dzisiejszego nie chcę mi się już występować za ... umieszczę kolejny raz zdjęcie z mojego projektu ogrzewania np salonu...jestem ciekaw czy zgadnie Twój inspektor gdzie u mnie stoi kanapa?

chyba mi wyjdzie dom bardziej tradycyjny niż chciałem :).

 

Taki wyjdzie jaki wybudujesz, ja budowałem z żoną dla nas - nie dla kogoś ;)

 

na koniec podczas montażu okna w sypialni okazało się, że murarze połączyli chudziakiem ścianę zewnętrzną i wewnętrzną (mur 3W). I to na długości ściany sypialni i ściany salonu. Zdaje sie, że zamiast mostka termicznego mam całą estakadę z betonu o grubości 15 cm i długości ok 9 metrów ..wrrr... Murarz tłumaczy, że się potem połozy styropian na podłodze i zaleje wylewką i będzie dobrze... mam burzyć te ściany? szlaq.

 

Z opisu wynika że stworzyli mostek termiczny który trzeba jakoś zlikwidować co nie będzie łatwe będzie to newralgiczny punkt który w sprzyjających warunkach może spowodować niezłe zawilgocenie ściany wewnętrznej przy styku z posadzką właściwą - w konsekwencji grzyb. Temperatura jak i wilgoć są ze sobą powiązane i szukają najmniejszego oporu, a tutaj mają pole do popisu

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pocieszasz... wilgoć, temperatura... nie pisz, że jest źle - pisz co z tym zrobić... szukam rozwiazań i zastanawiam sie nad rozebraniem kawałka ściany zewnętrznej. W końcu to tylko troche cegieł.

 

na marginesie. Te kolorki w podłogówce to symbol jakiś, czy coś oznaczaja? Bardzo patriotyczna podłoga wyszła Ci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...