Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, a ja ocieplam poddasze(tzn strop) muszę przyznać, że jest trochę pracy, ale od razu zauważalny komfort cieplny na dole, tak więc uwaga, jeśli ktoś chce utrzymać ciepło w Spokojnej przystani musi koniecznie dobrze ocieplić strop terivy. U mnie obecnie pokryty jest w 80% jedną warstwą 15 cm. Dodatkowo skrupulatnie ocieplam wszystkie styki dachu z murłatą i tu schodzi najwięcej czasu i pracy w niewygodnej pozycji.

Najtrudniej wydaje się do zrobienia przykrycie tego folią co miałem w planach, jest problem z mocowaniem, ale......coś się wymyśli.

Oferowana wełna w promocyjnej cenie w Castoramie - mogła by być lepszej jakości, ale nie jest zła, ładnie się rozpręża i tworzy warstwę ocieplenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam działasz? Ja zapewniam komfort cieplny na dole za pomoca kozy :). Wczoraj pobiegałem z pirometrem po pomieszczeniach i troche byłem zaskoczony wynikami. Na zewnątrz 2 stopnie - godzina południowa, koło 14, wiec temperatura od paru godzin w miare stabilna. W salunie, gdzie stoi koza jest ok 14 stopni. Ściany mają po 7-8 stopni. Zaskoczenie: w garazu, który własnie skończyl sie tynkować temperatura scian to -2 stopnie. Natomiast temperatura ścian zewnętrznych to -7 stopni!!!. Wiedziałem, że ściana ceramiczna akumuluje ciepło, ale wydawało mi się, że "ciepło" znaczy ciepło, a tu mam akumulator zimna ;). Oczywiscie te moje "badania" to bardzie by wypróbowac zabawkę do mierzenia temperatury niz by wyciagac jakiekolwiek wnioski w nieogrzewanej chałupce.

Wracając do ocieplenia. Jak juz dojde do tego etapu to chce ocieplić również ścianę kolankową - jest to raptem 5 cm wełny, a bedzie na pewno szczelniej przy murłacie i ciszej, a koszt minimalny.

Mam juz rury odkurzaczowe - teraz na gwałt szukam Pana od CO - bo ten umówiony zaczyna zachowywać się dziwnie i czuje, że nic z tego nie będzie. Wciąż jest szansa na wylewki w tym roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam działasz?

 

Tak sam, jeśli ma być coś dobrze musi być zrobione samodzielnie.

 

Ja zapewniam komfort cieplny na dole za pomoca kozy :). Wczoraj pobiegałem z pirometrem po pomieszczeniach i troche byłem zaskoczony wynikami. Na zewnątrz 2 stopnie - godzina południowa, koło 14, wiec temperatura od paru godzin w miare stabilna. W salunie, gdzie stoi koza jest ok 14 stopni. Ściany mają po 7-8 stopni. Zaskoczenie: w garazu, który własnie skończyl sie tynkować temperatura scian to -2 stopnie. Natomiast temperatura ścian zewnętrznych to -7 stopni!!!. Wiedziałem, że ściana ceramiczna akumuluje ciepło, ale wydawało mi się, że "ciepło" znaczy ciepło, a tu mam akumulator zimna ;). Oczywiscie te moje "badania" to bardzie by wypróbowac zabawkę do mierzenia temperatury niz by wyciagac jakiekolwiek wnioski w nieogrzewanej chałupce.

 

To rzecz normalna - garaż jest silnie wentylowany jak i pomieszczenia skrajne gdzie nie stoi "koza", mróz utrzymuje się po nocy, i dodatkowo podtrzymywany jest przez wilgoć i ruch zimnego powietrza.

 

Wracając do ocieplenia. Jak juz dojde do tego etapu to chce ocieplić również ścianę kolankową - jest to raptem 5 cm wełny, a będzie na pewno szczelniej przy murłacie i ciszej, a koszt minimalny.

U mnie ta ściana nie istnieje - brak elementu = brak mostka

 

Mam juz rury odkurzaczowe - teraz na gwałt szukam Pana od CO - bo ten umówiony zaczyna zachowywać się dziwnie i czuje, że nic z tego nie będzie. Wciąż jest szansa na wylewki w tym roku...

Powodzenia , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, wieczory są już długie, to i ja cos tam skrobnę na forum domku. Sledzę poczynania sióstr i braci w M36a i wszystkim kibicuję. Dawno nie pisałem, ale prace i u mnie powoli postępują. Dom mam zamkniety na zimę, ocieplony - ściany 15cm styropianu, strop 20cm welny Isover, drzwi zewnętrzne i brama garażowa docelowe już na swoim miejscu. Od dwóch tygodni wygrzewam "podłogówkę" i podobnie jak City trochę cierpię patrzac na licznik gazu a kominka żadnego jeszcze nie mam, niestety... Używam kotła Broetje Ecocondens BBS C o mocy 20 kW. To tzw. "lodówka" z zintegrowanym warstwowym podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 135l W domku jest 28 st. ciepła, za kilka dni kończymy ten proces wygrzewania. Codziennie wietrzę chałupę, bo pomimo wykoinania tynków cementowo-wapiennych w lipcu i posadzek w sierpniu, całość zawierała nadal dużo wody i to wszystko musi odparowac, a to kosztuje duzo energii -wiadomo. Poczytałem o tym w necie i wiem, że wygrzewanie podłogówki i cały pierwszy sezon grzania( nawet i drugi) jest znacząco droższy i dopiero potem przyjdzie czas na nizsze rachunki z gazowni ( oby) Po zakończeniu wygrzewania przejde na grzanie minimalne, aby instalacje nie zamarzły a prace wewnątrz nie były opresja dla instalatorów. Przymierzam się tyeraz do kominka i do podłóg. Gładzie szpachlowe i wstępne malowanie za mną. Do podbitki zamontowałem ( Pan Elektryk zamontował) 17 opraw LED SMD 45L Polux 3 W, naprawdę efektownie i efektywnie oswietlaja otoczenie chałupki, polecam. Czekam na montaż rekuperatora, ma byc w przyszłym tygodniu. Latem wypadałoby sie przeprowadzic, mam wszystkie media, w oczekiwaniu na kanalizację ( ma być najpóźniej za rok, dwa) zrobiłem małe szambo, które później przekształce w zbiornik na deszczówkę. To tyle w skrócie, jakimiś działaniami się chyba wykazałem?

Pozdrawiam Was serdecznie, budowniczowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sam, jeśli ma być coś dobrze musi być zrobione samodzielnie.

 

Całkowicie popieram - tylko niestety musze, jak każdy, wybierać: praca, dom, rodzina... kiedyś jeszcze było "ja", ale to przeszłość. :). Ocieplenie tez zrobie sam. Dziś wybór kociołka gazowego. Jutro zaczynamy instalacje hydrauliczne.

 

Pytanie do tych, którzy montowali okna na ciepło - jak tynkarze poradzili sobie z obtynkowaniem tego zwłaszcza na górze? moim wszystko spada, niezaleznie od stosowanych technik, listewek i siatek... staram sie łagodzić i zlecam im inne roboty, ale widze, ze te okna spać nie dają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych, którzy montowali okna na ciepło - jak tynkarze poradzili sobie z otynkowaniem tego zwłaszcza na górze? moim wszystko spada, niezależnie od stosowanych technik, listewek i siatek... staram się łagodzić i zlecam im inne roboty, ale widzę, ze te okna spać nie dają.

 

Nie wiem o co Ci chodzi? co i jak im spada?tynk z sufitu? też im spada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie z sufitu tulko z nadproża nad oknet oklejonego folią paroszczelną. WIem, że inni radzą sobie gipsokartonem - ale ja wolałbym zrobić tynk. A ten spada, nawet jak sie przyklei siatkę do nadproża. Cos wymyslę.

 

Dziś spotkanie z fachowcami od CO. Gość twierdzi, że przy mojej skali podłogówki (zdecydowałem, że robie ja tylko w łazienkach, kuchni i korytarzu) nie bedzie potrzeba stosowania mieszacza - wpuści sie jednakową temperature do grzejników i do podłogi i bedzie git. Coś mi tu nie pasuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś spotkanie z fachowcami od CO. Gość twierdzi, że przy mojej skali podłogówki (zdecydowałem, że robie ja tylko w łazienkach, kuchni i korytarzu) nie bedzie potrzeba stosowania mieszacza - wpuści sie jednakową temperature do grzejników i do podłogi i bedzie git. Coś mi tu nie pasuje....

 

Wpuść to Ty ich ...w kanał szukaj innych fachowców bo Ci nie mają pojęcia co zrobią i co się stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpuść to Ty ich ...w kanał szukaj innych fachowców bo Ci nie mają pojęcia co zrobią i co się stanie.

 

nie bardzo mam czas na szukanie innych. Ale przy instalacji grzejnikowej obniżanie temperatury na kotle tylko po to by ją wpuscić w podłogówkę i nie parzylo w stopy jest chyba bez sensu. Żeby wykorzystać instalacje grzejnikową musze dać ok 75 stopni - inaczej grzejniki beda chlodne lub bede je musiał przewymiarować by uzyskac odpowiednia ilość ciepła. Troche to wszystko bez sensu. Mieszacz musi być - czy to jest taki duzy koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do mojego posta.

Buduję dom parterowy z dwustanowiskowym garażem. calość chcę podpiwniczyc, żeby tam przenieść kotłownię i zrobić warsztacik. Mam dwoje dzieci i może któreś będzie chciało robi c poddasze więc chciałbym zobaczyć jak będzie wyglądał dom po podniesieniu dachu o 1-2 bloczki. W niektórych projektach psuje to całą wizualizację domu.

Pocieszam się, że możę ktoś z was wprowadzał takie zmiany i może pokaże mi jak to wyszło.

pozdrawiam wszystkich budowniczych.

mlynmek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do mojego posta.

Buduję dom parterowy z dwustanowiskowym garażem. calość chcę podpiwniczyc, żeby tam przenieść kotłownię i zrobić warsztacik.

 

Witaj

 

nie chce sie wymądrzać, bo ja buduje ten z poddaszem od razu użytkowym:). moge podesłać Ci fotki mojego, podniesionego domu - od strony kuchni i garazy wyglada zupełnie jak wersja parterowa. Ale... Chcesz postawić SP w wersji parterowej, ale z piwnicą i wysokim poddaszem. to prawie 400m2. Przy zagospodarowaniu poddasza musisz przewidzieć schody (klatke schodową?, schody drewniane...) i to raczej juz teraz. Może lepiej od razu wziąć projekt z poddaszem i dobudować mniejsza piwniczkę? Ja tak zrobiłem.

 

moje podniesienie domku

 

http://www.alibaba.nazwa.pl/rrr/domek.jpg

 

robione "małpką" więc geometria sie troche rozjechała, ale to co najwazniejsze widać. Wg mnie te dwa pustaki dodaja uroku niż szpecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to jest taki duzy koszt?

Dobry układ mieszający to koszt ok 900 zł

http://img593.imageshack.us/img593/5352/rozkomplsil.jpg

Zamontować jeszcze regulatory w każdym pomieszczeniu i sterować siłownikami i rewelacyjna automatyka dla każdego z pomieszczeń.

Taniej może być z zaworami ręcznymi. Dla ciebie taki jak na foto w zupełności wystarczy koszt 880,-

 

Każda inny układ to jakieś nieporozumienie - zresztą sam sobie odpowiedziałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:), dzięki, też go znalazłem.

 

zastanawiam sie jaka jest przewaga takiego układu: Beretta Conect Base - mocno zachwalany przez instalatorów. Ma dwie pompy... znasz to? koszt to 2000 zł. Wiem, że pewnie ten prostszy mi wystarczy.

 

To urządzonko jest dosyć sprytne, dobrze dobrane i skompletowane, wiec zapewne niezawodnie pracuje

 

http://shop3.unas.hu/shop_ordered/1827/shop_pic/unas_906992.jpg,

 

jest przystosowane do wielu rzeczy , i steruje również- współpracuje z różnymi urządzaniami więc można powiedzieć ze jest uniwersalne. Cena dość duża jednak licząc na upchanie tego w estetyczną skrzyneczkę w pełni automatyczną regulację można napisać że warte swojej ceny - oczywiście nie w tym wymiarze można to skonstruować złożyć w połowie tej ceny ale trzeba wiedzieć co się robi.

 

http://www.fachowyinstalator.pl/images/stories/produkty/system-solarny-sc-f25-we-wspolpracy-z-kotlem-kondensacyjnym-conica-green-marki-beretta/system-solarny-sc-f25-we-wspolpracy-z-kotlem-kondensacyjnym-conica-green-marki-beretta_1.jpg

 

Oczywiście i u Ciebie się sprawdzi a myślę, że tacy fachowcy hydraulicy potrafią to podłączyć;)

Beretta Conect Base opisuje to urządzonko więc warto się zapoznać.

Tak jak napisałem wcześniej - warte swojej ceny

 

ps. nadaje się na rozległe obwody w tym również wielopoziomowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak technicznie rozpatrzyłem to urządzenie i wydaje się, że koszt jednak jest dość ciekawy:

1. sprzęgło hydrauliczne - 300,-zł

2. zawór trójdrożny - 200,-zł

3. 2 szt pomp - 180,-200 zł

4. 2 szt termostat pomp CO 120 zł

5. odpowietrznik automatyczny 25,- zł

6. rurka miedziana 30 zł

7. śrubunki miedziane 70 zł

8. Puszka elektryczna IP67 23 zł

Razem 968 zł i plus obudowa - od 150 - 200 zł

Więc cena= połowa tego co ktoś poskładał.

 

Jeśli więc znajdziesz takiego hydraulika który zna się na tym co robi to taki układ który jest w tej skrzynce zmontuje Ci za połowę kwoty - zarobi na upustach jakie ma w hurtowni na elementy, nie musi również montować tego w skrzynce bo to w pewnym stopniu utrudnia manewrowanie - ale estetycznie na ścianie a później ładnie można np to zabudować.

(foto 1). U mnie praktycznie wszystkie te elementy są schowane za drzwiczkami, oczywiście pewnych ze względów bezpieczeństwa i kontroli nie da się ukryć do końca, ale nawet w naszej małej kotłowni da się to ładnie poukładać,(foto 2)

Pozdrawiam

IMG_8013.jpg

IMG_8019.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby była ocena z hydrauliki dostałbym pewnie minus jeden. nic mi nie mówi opis tego czegoś i za cholere nie wiem po co tam jest sprzęgło i druga pompa. Czy w moim przypadku powinienem zastosowac układ mieszający, który w miare rozumiem, czy ten wynalazek Beretty za 2000? Może po prostu pokaże to mojemu hydraulikowi i każe podłączyć...?? U mnie sterowanie podłogówką to ma być w zasadzie ustawienie komfortowej temperatury w podłodze. Duzego grzania z tego nie bedzie. Większość obsługuja grzejniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby była ocena z hydrauliki dostałbym pewnie minus jeden.

To źle; bo przecież trzeba w tym domu mieszkać i wiedzieć z czego się co składa choćby na wypadek awarii, pompa musi być niezależnie czy jest to piec na paliwo stałe , gaz czy pompa ciepła - wszystko ma pompę w dzisiejszych systemach grzewczych, a że tu są dwie to lepiej, praktyczniej, większa możliwość kontroli.

Mnie się wydaje, że trzeba to wiedzieć, ale może ja już jestem z innej epoki ;) chociaż swoją wiedzę o czymś czego nie znam czerpię z sieci.

Beretta Conect Base - to po prostu mieszacz Twoje zapytanie partykułą "czy" jest tym samym "Beretta czy inny mieszacz" było by właściwe.

 

Dlatego: nie wiem, nie znam Twojego pieca, możliwości instalacji(przekroje, materiał z którego jest wykonana) ani zapotrzebowanie na ciepło Twojego domku to głównie wpływa na zastosowanie takich, a nie innych urządzeń.

Założenia to jedno, obliczenia to drugie, a realizacja jeszcze coś innego. Ważne przede wszystkim jest to, aby na etapie projektowania nie popełnić błędów, by nie było zbyt zimno, ani zbyt gorąco.

 

 

A teraz serio:

Liczył ktoś Twój domek pod względem zapotrzebowania na energię cieplną ? dla CO i CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz serio:

Liczył ktoś Twój domek pod względem zapotrzebowania na energię cieplną ? dla CO i CWU ?

 

serio to nie, nie liczył. Miałem na budowie dwu fachowców od obliczeń, ale mam dziwne wrażenie, że wklepaliby wymiary domku w jakąś gotową tabelkę i .. tyle by było z dokłądnych obliczeń. Jak moge zaufać człowiekowi, który wystawia certyfikaty i który mówi, żeby dać w poddasze 15 cm wełny, bo po cholere 25 ??. W rozmowie było jeszcze kilka fajnych rzeczy. Mam dane z projektu - jak kazdy z nas, ale kilka rzeczy zmieniłem - zwiekszyła sie kubatura do ogrzania o jakieś 100m3 czyli ok 10%. Wg moich obliczeń zapotrzebowanie domu na ciepło to ok 25 000 do 30 000 kWh. Dziwi mnie troche moc kotła zaproponowana przez projektanta 14kW. Ale może ja przesadziłem z moimi wyliczankami. Hydraulicy twierdzą, ze powinienem mieć kocioł 24-26kW i bedzie bezpiecznie.

 

Widzisz, może się nie znam na wielu rzeczach - każdy jest dobry w czymś a w innym czymś daje zarobić innym. Elektryka, elektronika, informatyka - tu moge sam i to sporo. hydraulika... wymienie uszczelke, baterie, założe spłuczke... ale nie mam pojecia czemu Beretta ma dwie pompy. Samą zasadę mieszacza rozumiem - chociaz tez nie wiem do czego w nim ma byc pompa - przecież powinna być pompa na obu obiegach grzewczych (czyli dwie pompy). po co jeszcze te dodatkowe? doczytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz troszkę informacji - ostatni tydzień spędziłem na strychu bawiąc się w "fachowca" od ociepleń - maska strój i do dzieła, powoli to idzie, ale staram się jak mogę.

Musze przyznać, że jak już wspomniałem ocieplenie stropu to podstawa musi być szczelnie , wszędzie i duuuużo , wtedy od razu robi się cieplej na dole, śmieszne, ale logiczne.

Cały strych podzieliłem sobie na strefy jedna to wspomniane wcześniej pomieszczenie w której znajduje się zbiornik dodatkowy na CWU, rekuperator, filtry powietrza i wody,czujniki wilgotności i temperatury wraz z nawilżaczem, turbina kominka, regulatory , sterowanie oświetleniem zewnętrznym i sterowanie bramą, główny serwer internetu i sat, oraz w przyszłości regulator i zbiornik dla solara.

Całość tego pomieszczenia o pow ok 9m2 ocieplona jest styropianem 15cm i otynkowana tynkiem tak jak dom(klej, siatka, klej, tynk, farba) dach pomieszczenia ocieplony wełną 15cm 0,38 i zabezpieczony folią.

Pozostała część strychu jako część użytkowa na "graty" i suszarnia na pranie ocieplona styropianem 20cm i przykryta OSB 12mm. powierzchnia ok 65m2.

Reszta ocieplona 30cm wełny mineralnej w 2 warstwach na foli paroizolacyjnej i przykryta folią dachową paroizolacyjną. W tej powierzchni ukryte są rury spiro wentylacji nawiewno wywiewnej oraz DGP z kominka połączonej w jeden system.

Układ jest własnego pomysłu i trudno mi jest powiedzieć,czy działa dobrze? trzeba trochę czasu, ale wnioskami się podzielę.

Znalazłem kilka fotek tego przybytku ale niekiedy zrobione telefonem, więc i jakość kiepska.

Dziwne jakoś nie zabieram tam aparatu ale w tej chwili jest tam jeden plac "mojej budowy".

Wykończeniówka na dole, a ja sam działam na górze.

opis rozprowadze?.jpg

okap.JPG

czyszczak wentylacji.JPG

folia.jpg

we?na.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie troche moc kotła zaproponowana przez projektanta 14kW. Ale może ja przesadziłem z moimi wyliczankami.

 

Projektant ma rację, skoro u mnie jest 8kW. To u Ciebie dla większej ilości pomieszczeń i tak będzie o 6kW więcej (to przez straty w stropodachu)

 

Hydraulicy twierdzą, ze powinienem mieć kocioł 24-26kW i bedzie bezpiecznie.

Bezpiecznie przed czym? jeśli chodzi o paliwo stałe to i owszem wszystkie elementy dużo większe, trudniej jest opanować moc takiego pieca więc i regulacja będzie mniej kłopotliwa , a nadprodukcję energii możesz przeznaczyć do "ładowania" bufora ciepła.

Przy innego typu zasilaniu, aż strach takie przewymiarowanie dla pieca gazowego to same straty nawet superoszczędny piec z pełną modulacją będzie miał kłopoty z uzyskaniem ekonomicznego spalania.

Pamiętaj, że zapotrzebowanie jest liczone dla -20*C!!!! ile takich dni jest w zimę?

 

ale nie mam pojecia czemu Beretta ma dwie pompy. Samą zasadę mieszacza rozumiem - chociaz tez nie wiem do czego w nim ma byc pompa - przecież powinna być pompa na obu obiegach grzewczych (czyli dwie pompy) po co jeszcze te dodatkowe? doczytam...

To są właśnie te pompy innych nie ma w układzie! ten układ podłącza się do pieca, układu który takich pomp nie ma;) albo ma, ale układ jest na tyle rozbudowany wielkościowo, że ta zainstalowana fabrycznie nie może "wydoić" na całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...