Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To jakiś żart - prima aprilis. Jutro powinno być lepiej.

 

A na poważnie - jeśli macie namiary na sprawdzonych instalatorów pomp ciepła to prześlijcie - proszę.

 

Uwaga! Z tym jest dramat na rynku i dlatego tyle różnych opinii o Pompach Ciepła. Często sama PC jest ok, ale źle dobrana lub zamontowana nie działa optymalnie. Ja na dzień dzisiejszy mogę pomóc w zakresie doboru PC, jej mocy, rozwiązań w kotłowni i schematu montażu. Kiedy planujesz montować PC i na jakim jesteś etapie z budową?

 

Pompy Ciepła to nowość w PL, nie znają ich klienci i słaby instalatorzy (nie wszyscy oczywiście). Dlatego walczy się o klienta głównie ceną i kruczkami odnośnie montażu. Często są za słabe moce dobierane, bo taniej wygląda w ofercie, a potem włączają się grzałki elektryczne i grzeją CO. Druga sprawa - często montaż jest niby tani, ale samej Pompy Ciepła bez reszty kotłowni, a i części są często liczone osobno i jeszcze zwykle bez rabatu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moja Spokojna Przystań ma już dach, okna i prawie wszędzie wylaną pierwszą warstwę betonu tzw. chudziak. Teraz jestem w trakcie elektryki, potem hydraulika i w maju tynki.

Pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe, odwierty i studnię głębinową planuję na czerwiec. Chciałabym żeby wykonała to jedna firma.

Dotychczas widziałam tylko jeden dom w którym wszystko to działa 3 rok bez żadnych awarii. Tylko że ten instalator mieszka trochę daleko...

W moim domu (projekt M36a L) garaż będzie pomieszczeniem mieszkalnym i dodatkowo będzie 40m2 ogrzewanych na poddaszu. W trakcie budowy okazało się że potrzebujemy większego domu i miejsca do pracy (wiem że są ładniejsze i bardziej funkcjonalne projekty, mi też szkoda że nie będzie parterówki z garażem, ale nie wszystko w życiu da się przewidzieć).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc kolego raczej nie nadaje się bo mogą być kłopoty, gdy namoknie może się zlasować - rozsypać i nie będzie już tworzył twardej podbudowy, a mieszaninę piachu i wapna o luźnej strukturze.

Jak dotąd nadają się jak widać naturalne kruszywa, a z gruzu to tylko betonowy lub cegły klinkierowej.

 

Hm... toś mnie teraz zasmucił niezmiernie , wszak zdążyłem już nawieść tego trochę na działkę ...:sick: pewnie wybiorę z tego co się da -70 procent to całe pustaki z lekko ukruszonymi narożnikami - i przeznaczę na budynek gospodarczy np na opał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł_1024

 

Strasznie ostro jedziesz po City... Głupota, bezmyślność... używasz określeń o wydźwięku zdecydowanie pejoratywnym w stosunku do kogoś, kto jest wyjątkowo uczynny i chętnie się dzieli swoimi doświadczeniami. Jakoś nie zauważyłem, by City gdziekolwiek nakazywał komukolwiek konkretne rozwiązania. Po prostu - ma wiedzę, duże własne umiejętności i na dodatek CHCE mu się o tym wszystkim tu na forum pisać.

Można się oczywiście nie zgadzać ze wszystkim, co pisze City ale na litość - trochę grzeczniej można to czynić.

pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale własnego rozumu też trzeba używać i czasem przemyśleć odpowiedź nawet powiedzmy "eksperta", odnośnie tego jakiego kontekstu ona dotyczy i czy ona sama nie jest wyrwana z kontekstu ;) Ów "ekspert" zacytował fragmenty za strony producenta, lecz nie napisał że materiał ten koniecznie! musi mieć szczelną izolację przeciwwilgociową. Druga sprawa że na ściany fundamentowe są specjalne bloczki F. Pisanie że jest mało-nasiąkliwy to populizm. W porównaniu z betonem komórkowym owszem, ale porównując z betonem lub bloczkami do budowy fundamentu jest bardzo nasiąkliwy.

 

No to zdajesz sobie sprawę i bezmyślnie potwierdzasz nieprawdę?? A może powiesz koledze jak ma sobie gruz z silikatów szczelnie zabezpieczyć przed wilgocią? Przecież nie będzie zanurzał w lepiku przed wrzuceniem w ziemię :D

 

Tak, ale może to być za Twoją sprawą, błędna decyzja. Odnośnie granitu - owszem, ale wiercąc otwory lub tworząc szczeliny i wprowadzając w nie wodę oraz zamrażając. Inaczej by się nie dało bo granit ma nasiąkliwość w okolicy 0,3 - 0,4 %, czyli jest właściwie nienasiąkliwy !!!

 

Pamiętaj: "Doświadczenie powiększa naszą mądrość; nie zmniejsza jednak naszej głupoty."

To że na forum jesteśmy anonimowi nie znaczy że możemy puszczać słowa na wiatr i pisać bezmyślnie...

 

Wiesz może Pawle w jakim czasie z owego gruzu zrobi się papka z wapna i piasku, tak mniej więcej...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz może Pawle w jakim czasie z owego gruzu zrobi się papka z wapna i piasku, tak mniej więcej...?

Po ok 10 latach mniej więcej ;) w mokrej ziemi(stale w kontakcie z wodą może szybciej)

Ja sylikaty (cegły z chlewu z lat 70 mam w fundamentach słupków ogrodzeniowych) obecnie rozbierałem po 5 latach frontowe ogrodzenie, aby przygotować je pod docelowe i u mnie jest glina wilgotność dość duża nic napiszę nic się nie stało cegły są takie jaki były, a beton wiążący zrobił się czarny(a więc miał cały czas mokro)

Z mojego doświadczenia wiem jedno Sylikat to nie Suporex(gazobeton) chociaż materiał do wyrobu podobny.Całkowicie inna nasiąkliwość i wytrzymałość oraz ciężar Sylikat pozostawiony na działanie warunków atmosferycznych - zzielenieje, wygląda jak kamień wapienny ale się nie rozsypie jak gazobeton(ten z którego budowałem dom już po 3 latach ulega powolnej degradacji)

Napiszę tak , jeśli planujesz docelową powierzchnię na tym co utwardzasz to ona i tak odizoluje od wilgoci opadowej jeśli pozostawisz powierzchnię utwardzoną na działanie czynników zewnętrznych to się przekonasz kiedy się zacznie degradacja.

początek kosza na śmieci.jpg

grunt to glina.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej! :)

Ja mam Pompę Ciepła, 100% podłogówkę i również pogodówka mi się nie sprawdzała. Na sterowaniu pokojowym chodzi super.

 

Myślę że pogodówka jest lepsza przy gorzej lub źle ocieplonym domu. U mnie bezwładność całego domu jest tak duża że przy -20 dom stygł 0,6 stopnia na dobę, a teraz po sprawdzeniu, temp. spada około 0,2-0,3 stopnia na dobę więc niewiele. Dlatego nawet agregatu nie kupuję.

 

Pogodówka ma uprzedzić schłodzenie domu i od razu zareagować na zmianę temp na zewnątrz, gdy w domu jeszcze nie ma żadnych zmian. U nas City to nie wystąpi ( z tego co kojarzę obaj mamy ciepły dom i 20cm ciepłego styro na ścianach...).

 

Tak dobrze pamiętasz u mnie to samo 20 cm Swisspor 0.032 grafit:) i w 100% się z Tobą zgadzam - prócz ocieplenia, podłogówki u mnie jeszcze rekuperator sprawia, że aby wychłodzić szybko dom trzeba by, pootwierać wszystkie drzwi i okna, a tak ...jest cieplutko i przyjemnie w zakresie temperatury jaką mam ustawioną w salonie ;)na pokojówce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz może Pawle w jakim czasie z owego gruzu zrobi się papka z wapna i piasku, tak mniej więcej...?

 

Papka to nie wiem kiedy się zrobi, ale u mnie po roku w ziemi przy ogrodzeniu siadło. W dwóch miejscach rozkopywałem i naprawdę łatwo się kruszyło. Szpadlem rozwalałem bez problemu, podczas gdy suchego młotkiem nie jest tak lekko rozbić i młotek aż sprężynuje. W bramie wjazdowej od jeżdżenia samochodem siadło najwięcej. Wszystko było lane wodą i zagęszczarką 116kg ubijane. Zauważyłem że siadł tylko pas, gdzie był gruz silikatowy. Tam gdzie piach, żwir i głazy nic nie drgnęło. Mi tak pracujący u mnie ludzie zrobili. Dlatego o tym piszę. Na szczęście resztę sam upłynniłem w innych miejscach gdzie może usiąść.

 

Może jak dużo nawiozłeś, to porozbijaj w miarę możliwości, zasyp trochę czymś w miarę sypkim i najlepiej zagęszczarką min. 200 kg to ubij. Wiesz - może nie będzie źle. Tego nikt nie przewidzi ile i kiedy się potem poziom obniży. Może prawie wcale.

 

Po prostu im mniej zagadek podczas budowy i prac na skróty, tym mniej potem napraw i remontów itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł_1024

 

Strasznie ostro jedziesz po City... Głupota, bezmyślność... używasz określeń o wydźwięku zdecydowanie pejoratywnym w stosunku do kogoś, kto jest wyjątkowo uczynny i chętnie się dzieli swoimi doświadczeniami...

 

Piotr

 

Dzięki Piotrze za zwrócenie uwagi, lecz zauważ że pierwszym razem jak było grzeczniej, to mnie City politycznie na drzewo spuścił... ;)

 

Myślę że City wiedział o co mi chodziło i że bezmyślnie znaczy bez przemyślenia problemu i nic więcej.

Odnośnie głupoty to nie było było o City, tylko przytoczyłem cytat jako coś wartego chwili uwagi, bo myśl jest uważam swoistą ciekawostką.

Odnośne wiedzy City i wytrwałości już się wypowiadałem i jestem pełen uznania.

 

...City musi teraz pamiętać że ludzie forum czytają, nabierają uznania, przekonania i wierzą w dobre rady. Jak sami się nie znają to nieraz tak zrobią jak się doradzi. Nie każdy ma smykałkę do rożnych rzeczy i może nie zauważyć czy ktoś źle czy dobrze mówi, prawda?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

City musi teraz pamiętać że ludzie forum czytają, nabierają uznania, przekonania i wierzą w dobre rady. Jak sami się nie znają to nieraz tak zrobią jak się doradzi. Nie każdy ma smykałkę do rożnych rzeczy i może nie zauważyć czy ktoś źle czy dobrze mówi, prawda?

 

Pozdrawiam

Wiem, że czytają i się sugerują wieloma wypowiedziami jednak nadal nie jestem przekonany że ten materiał ulegnie degradacji, gazobeton i owszem, ale silikaty raczej....bardziej obawiał bym się pustek pomiędzy gruzem z takich elementów gdyż one dopiero z czasem ulegają wypełnieniu i samoistnemu zagęszczeniu.

 

No nic..o sylikatach więcej szczególnie ten zbiornik na gnojowicę

 

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

 

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich tych którzy zbudowali, budują i planują zbudować nasz wspaniały domek jakim jest "Spokojna Przystań"

 

 

 

Nazwa sama mówi za siebie.

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Spokojna Przystań ma już dach, okna i prawie wszędzie wylaną pierwszą warstwę betonu tzw. chudziak. Teraz jestem w trakcie elektryki, potem hydraulika i w maju tynki.

Pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe, odwierty i studnię głębinową planuję na czerwiec. Chciałabym żeby wykonała to jedna firma.

Znaleźć taką firmę będzie nielekko bo mała firma np. sama montuje pompę i kotłownię, ale do odwiertów bierze podwykonawcę (tylko na tym parę zł zarabia), a duża firma przeważnie ma większe koszty utrzymania wszystkich pracowników i musi mieć większą rentowność, więc jest sporo droższa. A Ci co robią dobrze, często się nieźle cenią. Z drugiej strony nawet jak ktoś jest drogi niekoniecznie jest dobry.

Dotychczas widziałam tylko jeden dom w którym wszystko to działa 3 rok bez żadnych awarii. Tylko że ten instalator mieszka trochę daleko...

To jak masz kogoś nawet z daleka to może warto mu/im jakiś nocleg załatwić i w razie czego nie testować na sobie nowej ekipy bez polecenia?

W moim domu (projekt M36a L) garaż będzie pomieszczeniem mieszkalnym i dodatkowo będzie 40m2 ogrzewanych na poddaszu. W trakcie budowy okazało się że potrzebujemy większego domu i miejsca do pracy (wiem że są ładniejsze i bardziej funkcjonalne projekty, mi też szkoda że nie będzie parterówki z garażem, ale nie wszystko w życiu da się przewidzieć).

 

Pozdrawiam

PS. Możesz oczywiście poszukać na forach internetowych polecanej firmy. Ja z pomocą pewnej firmy od systemów grzewczych, wziąłem firmę od odwiertów, bo to musi ktoś z doświadczeniem i z odpowiednim sprzętem zrobić. Montażu miałem sam nie robić z braku czasu i wiedzy, ale montaże producentowi tak się opóżniały, że bym z 1,5 m-ca musiał czekać...

Pozdrawiam.

Edytowane przez pawel_1024
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że sam zamontowałeś pompę ciepła???

 

:)

100% sam + duża pomoc pewnej firmy. Panom od odwiertów wytyczyliśmy gdzie mają wiercić, gdzie montować studzienkę rozdzielczą i gdzie podpiąć się do rur (bo te wyprowadziłem na etapie fundamentów). Podaliśmy jakie chcemy sondy i jaką studzienkę i tyle. Reszta po mojej stronie.

 

...tak właściwie to nawet dobrze że tak wyszło bo parę nocy zawaliłem po pracy, ale chociaż mi to działa bez problemu.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez pawel_1024
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ciepłych domów, może pochwalicie się swoimi wynikami z certyfikatów energetycznych?

 

Mogę podać - żadem problem, bo papiery jeszcze na wierzchu ;)

 

EP = 49,75 kWh/(m2rok)

EK = 11,56 kWh/(m2/rok)

 

U ścian = 0,127

U okien = 0,8

U dachu = 0,1

bez mostków termicznych. Okna zamontowane 5 cm w grubości ocieplenia (5cm na zewnątrz muru z Ytonga).

 

Garaż ze względu na ogrzewanie podłogowe po całości, włączałem w tę zimę przez tydzień (7 dni!) na minimum, żeby dla pewności w stafach brzegowych przy drzwiach garażowych rurki nie zamarzły. Gdyby nie podłogówka w garażu lub żebym jej nie kładł pod same drzwi - to bym w garażu wcale ogrzewania nie włączał.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez pawel_1024
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, po około dwóch tygodniach jak nie dłużej od położenia płytek, trzy sztuki pękły

 

Mam takie pytanko, a to czasem nie jest wejście na hol przy małym WC? tam powinna być dylatacja? może to na niej pękło?

Przepraszam, że tak na forum, ale śledzę Twój blog i się dziwię, że pękły już po położeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko, a to czasem nie jest wejście na hol przy małym WC? tam powinna być dylatacja? może to na niej pękło?

Przepraszam, że tak na forum, ale śledzę Twój blog i się dziwię, że pękły już po położeniu.

 

City ma rację - jeżeli nigdzie indziej nie popękają, to przede wszystkim może to być problem braku dylatacji.

 

Przyczyn może być kilka i mogą się nakładać:

 

1. Masz jasne płytki więc "delikatniej" wypalane od ciemnych i przez to od nich słabsze

2. Duże płytki i to raczej nie gres więc mogą być kruche niestety

3. Jeżeli masz podłogówkę, to powinieneś położyć je na: a)klej elastyczny b) klej do dużych płytek np. Ceresit 16 lub 17 (11 i 12 odpada) c)dać elastyczną fugę.

4. Dochodzi kwestia jastrychu- wylewki. Zależy czy miałeś zbrojoną lub z włóknami szklanymi - wylewkę, czy dobrze przygotowaną, położoną, czy miałeś dylatacje w odpowiednich miejscach, a powinno być ich w domu kilkanaście itp.

 

Mimo wszystko jak pękły w wąskim korytarzu, to stawiam na możliwy błąd/błędy przy dylatacji. Dochodzi jeszcze kwestia płytek, bo to polski producent. Miałem ich płytki w mieszkaniu i z jakości nie byłem zadowolony, Ci co kładli - również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...