Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oooo, sukces.... to trzecie zdjęcie to działeczka i okolica w której budujemy :) . Dzisiaj mieli rozpocząć pracę dekarze ale pogoda z rana do kitu.... :( . jak przestanie padać to dachóweczka i koniec na ten rok. I tak zrobiliśmy więcej niż planowaliśmy :) Edytowane przez kangur6820
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@pawel_1024 możesz przypomnieć co u ciebie odpowiada za CWU? Bo jak rozumiem pompa ciepła w 100% odpowiada za ogrzanie budynku? Nic więcej nie wspomaga w grzaniu? Czym zatem podgrzewasz wodę?

 

PC w 100% ogrzewa CO (nie mam kominka ani nic dodatkowego) i w 100% ogrzewa CWU. Zmieniłem już stopkę żeby to było jasno napisane...

Edytowane przez pawel_1024
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz także solary? Czy tylko PC odpowiada za podgrzewanie wody? Możesz podać modele tego sprzętu co śmiga u Ciebie?

 

Nie chce reklamować z pewnych powodów. Tak jak napisałem 100% CWU to gruntowa PC dobrego producenta i nie chińczyka.

 

Solary jest sens instalować jak jest droższe źródło ciepła. Przy PC jest to ekonomicznie całkowicie nieuzasadnione, bo z niej mamy ciepło po prostu za tanie.

Przykład u mnie: 20 lat po 370 zł za rok, to 7400zł. Co ja za to założę żeby mi chociaż na zero wyszło? Nie widziałem sensu, a solary nie zaspokoją w 100% zapotrzebowania na wodę. W ziemie mało dadzą, więc jak średni roczna wyjdzie optymistycznie z 80%, to będzie razem na nich oszczędności przez 20 lat 5920zł.

 

Sam mi powiedz czy dobrze że ich nie montowałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce reklamować

 

A co tu reklamować? podaj nazwę, firmę.......myślisz że jak ktoś napisze Nokia Lumia to od razu reklama?

 

Jeden z kolegów w "Naszym" domku ma "NIBE F1245 "

I jak wiem to ta pompa ma w swoim wnętrzu.....taki przepływowy podgrzewacz wody 7-9 kW do ciepłej wody)

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mi powiedz czy dobrze że ich nie montowałem ;)

 

Jasne że dobrze. Zapytałem bo w stopce miałeś napisane pod baterie, zrozumiałem że chodzi o baterie słoneczne, ale teraz przypominam sobie że chyba pisałeś o cyrkulacji pod baterie. Co do solarów to sam się napaliłem, ale niestety nawet w moim przypadku, a mam gaz nie opłacało mi się, nawet z dotacją, choć podobno można w wybranych gminach trafić na łączone oferty, wtedy takie dofinansowanie sięga nawet 70% a to już jest w miarę opłacalne.

 

U nas było w tym roku gradobicie, solary próżniowe u sąsiadów niestety nie wytrzymały tej krótkiej ale treściwej dostawy lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUOTE=luke_p;5633399] Co do solarów to sam się napaliłem, ale niestety nawet w moim przypadku, a mam gaz nie opłacało mi się, nawet z dotacją, choć podobno można w wybranych gminach trafić na łączone oferty, wtedy takie dofinansowanie sięga nawet 70% a to już jest w miarę opłacalne.

 

U nas było w tym roku gradobicie, solary próżniowe u sąsiadów niestety nie wytrzymały tej krótkiej ale treściwej dostawy lodu.

 

 

Podobnie jak u Ciebie mam gaz ziemny i również zastanawiałem się :confused:nad montażem solarów, ale...

 

Była kiedyś audycja w radio ZET, którą prowadził Janusza Weiss, dotyczyła dofinansowania do solarów.

 

1. Dopłata jest liczona w/g jakiegoś wzoru i nie może przekroczyć wyliczonej ilości m2 i kwoty o ile dobrze pamiętam ok.2 tys. zł/m2 solara,

(jeśli zmontuję drogie solary,więcej mi nie dopłacą).

2. Zakup dotowanych solarów musi być na kredyt, (za gotówkę można kupić taniej).

3 .Musiałbym ponieść koszty przygotowania dokumentacji potrzebnej do dofinansowania i koszty kredytu.

4. Wszystko musi być zgłoszone w urzędzie skarbowym i trzeba zapłacić podatek dochodowy od dofinansowania.

 

Czyli realne koszty zwrotu (nie jak w teorii) zamykają się w około 35% poniesionej inwestycji.:eek:

Do tego dochodzą koszty ekspluatacji naprawy itd.

Od gradobicia i zniczenia solarów można się ubezpieczyć, lecz to podnosi wysokość ogólnej składki.

 

Dlatego zrezygnowałem z tej inwestycji.

 

Pozdrawiam:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUOTE=luke_p;5633399]

1. Dopłata jest liczona w/g jakiegoś wzoru i nie może przekroczyć wyliczonej ilości m2 i kwoty o ile dobrze pamiętam ok.2 tys. zł/m2 solara,

(jeśli zmontuję drogie solary,więcej mi nie dopłacą).

2. Zakup dotowanych solarów musi być na kredyt, (za gotówkę można kupić taniej).

3 .Musiałbym ponieść koszty przygotowania dokumentacji potrzebnej do dofinansowania i koszty kredytu.

4. Wszystko musi być zgłoszone w urzędzie skarbowym i trzeba zapłacić podatek dochodowy od dofinansowania.

 

Czyli realne koszty zwrotu (nie jak w teorii) zamykają się w około 35% poniesionej inwestycji.:eek:

Do tego dochodzą koszty ekspluatacji naprawy itd.

Od gradobicia i zniczenia solarów można się ubezpieczyć, lecz to podnosi wysokość ogólnej składki.

 

Dlatego zrezygnowałem z tej inwestycji.

 

Pozdrawiam:bye:

 

Witam, jeśli mogę wypowiem się w tym temacie bo u Mnie w gminie też ma być program dofinansowania do "solarów", ale troszkę inaczej.

Zebrano kilkudziesięciu chętnych, stworzono program i dofinansowanie jest z Uni i gminy oraz danego klienta.

Przetarg na montaż ogłasza gmina i całym rozliczeniem się zajmuje - my mamy płacić 2000 zł(+ vat) za montaż(jednorazowa wpłata) i później w ratach przez 5 lat podatek od kwoty dofinansowania i dzierżawę solara do gminy - po pięciu latach urządzenie i osprzęt jest naszą własnością.

Co do wysokości rat ...nie wiem, ale znając analogiczne dofinansowanie w gminie Biłgoraj gdzie kwota wynosi 440 zł/rok całość brzmi nieźle..w ramach rozwoju sytuacji przedstawię dalsze szczegóły - akcja ma ruszyć wiosna 2013.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam serdecznie

Chyba narozrabiałem w wątku i nikt nie pisze nic nowego.

Nie chcę dyskutować o "pompach ciepła", ale nawet w Nr 12. Muratora piszą co i jak bardziej opłacalne do ogrzewania.

A co do mocy elektrycznej to ja mam przyłączeniowej 9 kW- bo z trzech faz po co mi więcej, a tu pompa zabrała by mi wszystko.

 

A tak poza tym to przygotowuje się do zimy ;)

-z glebogryzarki robię pług do odśnieżania,

- z tartaku przywiozłem grube wióry na zabezpieczenie korzeni róż i młodych drzewek

-zakupiłem geowłókninę na chochoły części nadziemnych roślinek wrażliwych na mróz

-pomalowałem pieńki drzewek owocowych wapnem

 

i czekam na zimę

Z gorącymi pozdrowieniami dla wszystkich Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a my już mamy dachóweczkę na dachu i na ten roczek koniec wydatków , no może jeszcze jedno zapytanko ... stoimy przed wyborem okien i mamy dylemat z jakiej firmy ? Założyliśmy sobie że będą to okna z okuciami antywłamaniowymi , dwu lub trzyszybowe z szybą p-4 - nie chcemy rolet.Chociaż by z tego powodu że zasłonięte okna to sygnał dla byle ojszczypłota że nikogo w domu nie ma ... to takie przemyślenia.... chcieli byśmy dokonać zakupu teraz gdy są zimowe promocje. Może ktoś ma jakieś sugestie? obecnie mamy oferty oknoplastu i budvaru cenowo podobne . Mamy dwa okna o wymiarach 270x235 przesuwane w salonie . Nie ukrywam że lwią część wydatku na okna pochłoną własnie te dwa okna. Edytowane przez kangur6820
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a my już mamy dachóweczkę na dachu

a gdzie zdjęcia? :)

 

Co do okien - temat rzeka. I to taka, że brzegu nie widać. Proponuję poczytać co nieco w wątku "okna, drzwi, bramy garażowe" I jak już będziesz wiedział jakie okna, zrób wyceny kilku firm. Z tego co piszesz widzę, że już kilku wyborów dokonaliście - okucia antywłamaniowe, szyba P4 - to już coś. My o oknach czytaliśmy rok - mam nadzieję, że Tobie pójdzie szybciej :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie zdjęcia? :)

 

Co do okien - temat rzeka. I to taka, że brzegu nie widać. Proponuję poczytać co nieco w wątku "okna, drzwi, bramy garażowe" I jak już będziesz wiedział jakie okna, zrób wyceny kilku firm. Z tego co piszesz widzę, że już kilku wyborów dokonaliście - okucia antywłamaniowe, szyba P4 - to już coś. My o oknach czytaliśmy rok - mam nadzieję, że Tobie pójdzie szybciej :)

Pozdrawiam

 

 

próbowałem wstawić i coś nie poszło... :(

spróbuję jeszcze raz...Zdjęcie0714.jpgZdjęcie0713.jpgZdjęcie0710.jpg

o, nieprawdopodobne... udało się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyś Agnieszko miała rację z tym "szybciej" . Oglądaliśmy okna też w tańszej wersji ale chyba nie bardzo nam się podobały.... W oknoplaście aby skorzystać z promocyjnych cen trzeba by już teraz wpłacić pełną kwotę i to jest trochę nie halo... a znowu po nowym roku może nie być promocji . Różnica w cenie to jakieś 9000pln. Teraz jest chyba najlepszy okres na kupowanie okien... Założyć mogą dopiero na wiosnę , niech hatka trochę się przewieje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyć mogą dopiero na wiosnę , niech hatka trochę się przewieje :)

 

Brawo, tutaj masz rację nawet latem domek tak nie wysycha jak zimą....tylko musisz sobie pozabezpieczać otwory okienne, aby do środka nie nawiewało Ci śniegu.

U mnie były deski (jakich pełno podczas budowy)

 

Ps. u mnie domek stał tak do początku czerwca, a później okna i drzwi.

IMG_5283.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, tutaj masz rację nawet latem domek tak nie wysycha jak zimą....tylko musisz sobie pozabezpieczać otwory okienne, aby do środka nie nawiewało Ci śniegu.

U mnie były deski (jakich pełno podczas budowy)

 

Ps. u mnie domek stał tak do początku czerwca, a później okna i drzwi.

Własnie tak chcę zrobić jak ty City :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zima to nasz pierwszy sezon grzewczy kiedy mieszkamy, ciekawy jestem jakie będą rachunki. Daliśmy radę wreszcie z ojcem dokończyć ocieplenie stropu wełną. Jak już się mieszka to roboty się tak nie goni jak nie ma potrzeby :) Będzie chwila to pstryknę fotki. Ogólnie jest ciepło. Temperaturę utrzymujemy między 21 a 22 stopnie, kominek pracuje okazjonalnie. W tym roku kupiłem dwa kubiki drewna a miałem jeszcze trochę z zeszłego, myślę że 2 kubiki na sezon powinny wystarczyć do okazjonalnego palenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...