Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanko, jaką temperaturę utrzymujesz w domu, i co wchodzi w zużycie co, cwu, kuchnia??

Jeszcze jedno, pisałeś o pompach ciepła, czy korzystasz dodatkowo z innego źródła ciepła np kominek z płaszczem wodnym itd.

Za odpowiedź z góry wielkie dzięki.

 

Temperatura w domu ze względu na charakterystykę pokojówki to +21,5 do 22,5 *C.

Nie mam pompy ciepła ani kominka z płaszczem wodnym.

Mam kominek Feliks z Kratek , rekuperator i rurowy GWC

Całość ogrzewam gazem ziemnym, kuchnię mam gazową, i elektryczną, wodę ciepłą również z gazu

W kominku palę od święta już 2 sezon spalam deski z budowy...i jeszcze zostanie na ognisko na lato ;)

IMG_8279.jpg

1.JPG

20111106238.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

City - bardzo fajny kamień w kuchni - co to? My też zrobiliśmy kamienny, była jeszcze opcja drewniany, ale doszliśmy do wniosku, że marmur trwalszy jednak i mniej obsługowy. Ale mamy tylko blat, na ścianie płytki 90 x30 takie same jak na podłodze.

 

Widze, że na naszym domkowym temacie to raczej przeważa męskie grono - o izolacji możemy rozmawiać w nieskończoność, ale już o firankach jakoś nikt nie chce :) :)

 

Loookas i jak tam wizyta u projektanta?

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loookas i jak tam wizyta u projektanta?

 

Witam wizyta zaliczona do udanych tylko że trochę głowa urosła od zadanych mi pytań na których nie znam jeszcze odpowiedzi.

Mam jeszcze w okolicy dwóch projektantów których zamierzam odwiedzić,

Pierwszy projektant nie chce być kierownikiem budowy twierdzi że zbyt daleko,

na plus przemawia że ma pootwierane drzwi w większości instytucji związanymi z pozwoleniami.

Jeśli macie jakieś doświadczenie minusów osobnego projektanta od kierownika to proszę o podpowiedź na co uważać.

Im więcej myślałem że wiem tym mniej wiem:)

Muszę ochłonąć i przestudiować od początku cały post by nie zadawać tych samych pytań.

 

Pozdrawiam, podziwiam i zazdroszczę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

City - bardzo fajny kamień w kuchni - co to?

 

Granit New Colonial Cream to jego fachowa nazwa :)

 

 

 

Widze, że na naszym domkowym temacie to raczej przeważa męskie grono - o izolacji możemy rozmawiać w nieskończoność, ale już o firankach jakoś nikt nie chce :) :)

 

U na jak na razie okna są bez dodatków....była jakaś Pani od tego elementu, ale określiła takie ceny, na pewno dla kogoś kto już wszystko zrobił warte zastanowienia, ale dla kogoś kto ma jeszcze potrzebniejsze rzeczy już nie; więc na razie nie zabiorę w tej kwestii żadnego stanowiska.

 

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

City - dzięki za odpowiedź. Powiedz mi proszę jeszcze czy tą papę układaliście przed czy po tynkach? Bo jak już ułożę kable i hydraulikę, to ciężko mi będzie ją równomiernie rozłożyć po podłodze, a do tynkowania trzeba ją będzie czymś osłaniać.

 

I jeszcze chciałem się dopytać jak to jest w kwestii rekuperacji w kotłowni? Mianowicie osoba, która będzie mi ją instalowała mówiła, że w kotłowni nie można robić wentylacji mechanicznej. Podobno musi być niezależna wentylacja grawitacyjna bez której nie uzyskam odbioru budynku. Czy to prawda? Ale z tego co wyczytałem, to piec gazowy z zamkniętą komorą spalania ma oddzielne doprowadzenie oraz usunięcie powietrza, nie związane z systemem wentylacji w budynku.

Edytowane przez patrykf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

City - dzięki za odpowiedź. Powiedz mi proszę jeszcze czy tą papę układaliście przed czy po tynkach? Bo jak już ułożę kable i hydraulikę, to ciężko mi będzie ją równomiernie rozłożyć po podłodze, a do tynkowania trzeba ją będzie czymś osłaniać.

 

Ułożona była - na ścianach przed tynkami (styk ściany z podłogą na wysokości ok 20-25 cm, a po tynkowaniu pozostała część.

 

I jeszcze chciałem się dopytać jak to jest w kwestii rekuperacji w kotłowni? Mianowicie osoba, która będzie mi ją instalowała mówiła, że w kotłowni nie można robić wentylacji mechanicznej. Podobno musi być niezależna wentylacja grawitacyjna bez której nie uzyskam odbioru budynku. Czy to prawda? Ale z tego co wyczytałem, to piec gazowy z zamkniętą komorą spalania ma oddzielne doprowadzenie oraz usunięcie powietrza, nie związane z systemem wentylacji w budynku.

 

Ty masz rację- jesteś inwestorem i ma robić tak jak Ty chcesz - a chcesz prawidłowo. Rozumujesz prawidłowo - piec z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze z zewnątrz i odprowadza na zewnątrz (jeśli jest inaczej jest źle) i tego nie powinno się odbierać!

Piec z zamkniętą komorą spalania nie powinien uczestniczyć z powietrzem podczas spalania wewnątrz budynku - ani go z niego pobierać, ani dostarczać poprzez swoje elementy nawiewowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak już ułożę kable i hydraulikę, to ciężko mi będzie ją równomiernie rozłożyć po podłodze, a do tynkowania trzeba ją będzie czymś osłaniać

 

Znalazłem taki link jak pisałem w innym wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35794-Kto-ma-racj%C4%99-PAPA-TERMOZGRZEWALNA&p=5323335&viewfull=1#post5323335 Tu widać jak leży papa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, u nas trudno powiedzieć ile dokładnie za te dwa miesiące, bo mielismy prognozy do grudnia - płaciliśmy co dwa mesiące 315 zł. Ale prowadzimy spis liczników co miesiąc.

Od 11.11 do 11.12 - 135 metrów

od 11.12 do 11.01 - 183 metry

od 11.01 do 11.02 - 218 metrów.

Myślę, że nie jest źle :)

Pozdrawiam zimowych przystaniowców :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I jeszcze chciałem się dopytać jak to jest w kwestii rekuperacji w kotłowni? Mianowicie osoba, która będzie mi ją instalowała mówiła, że w kotłowni nie można robić wentylacji mechanicznej. Podobno musi być niezależna wentylacja grawitacyjna bez której nie uzyskam odbioru budynku. Czy to prawda? Ale z tego co wyczytałem, to piec gazowy z zamkniętą komorą spalania ma oddzielne doprowadzenie oraz usunięcie powietrza, nie związane z systemem wentylacji w budynku.

 

Witam:)

 

Przed montażem instalacji reku. robiłem wyceny i zasięgałem informacji kilku firm.

Wszyscy zgodnie twierdzili iż garaż i kotłownia, powinna mieć wentylację grawitacyjną.

(niezależnie od tego jaki jest piec).

Nawiewy powinny być w sypialniach i salonie (tkzw. pom. czyste- suche), a

wyciągi w kuchni,pralni,łazience,wc, (tkzw. pom. wilgotne)

Jest jescze jeden dodatkowy wyciąg w garderobie.

Tak też mam zrobione, choć mam piec gazowy o jaki pytasz.:yes:

 

Pozdrawiam jwak

Edytowane przez jwak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i zabiorę jeszcze raz głos w sprawie wentylacji w garażu i kotłowni bo może dojść do jakiegoś nieporozumienia

Nie piszę, że ma nie być tam wentylacji grawitacyjnej jeśli ktoś tak zrozumiał moją odpowiedz to przepraszam(sam taką mam w tych pomieszczeniach i nie tylko) Natomiast błędem jest rozumowanie, że musi ona być. Inaczej ma się sprawa do przepisów prawa budowlanego itp. Niekiedy przepisy nie nadążają do pojawiających się rozwiązań technicznych.

 

Na dzień dzisiejszy, aby wszystko było zgodne z obowiązującymi przepisami w pomieszczeniach tych MUSI być wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czy jest ktoś kto obliczył różnice kosztów ogrzewania domu po zamontowaniu rekuperatora, lub coś w tym rodzaju??

Na ile jest on w stanie zmniejszyć lub czy w ogóle zmniejsza rachunki za gaz??

Nie kwestionuję wygody i możliwości tego urządzenia, ale interesują mnie wyłącznie oszczędności płynące z jego zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś kto obliczył różnice kosztów ogrzewania domu po zamontowaniu rekuperatora, lub coś w tym rodzaju??

Na ile jest on w stanie zmniejszyć lub czy w ogóle zmniejsza rachunki za gaz??

Nie kwestionuję wygody i możliwości tego urządzenia, ale interesują mnie wyłącznie oszczędności płynące z jego zastosowania.

 

Jeśli szukasz jedynie kasy z faktu korzystania z rekuperatora to mogę Cię zapewnić, że koszt zwrotu i opłacalności jest równy "0"

Bo licząc typowy koszt wykonania całej instalacji rekuperatora i koszt gazu to obecnie mógłbyś kupić 12 tyś m3 gazu. Liczyć teraz ilość potrzebną na sezon grzewczy coś ok 1000m3, a więc koszt zwróci Ci się po 12 latach gdybyś w ogóle nie grzał !!!! a to trzeba liczyć oszczędności....więc z prostego rachunku ekonomicznego nie starczy Ci życia, abyś coś zaoszczędził. Dodatkowo musisz systematycznie wymieniać filtry, i płacić za energię elektryczną zużytą do napędu wentylatorów.Należy również doliczyć ewentualne koszty napraw i obsługi.

 

A teraz napiszę tak: ja mam wentylację mechaniczną z rekuperatorem, i gdybym budował dom raz jeszcze miałbym tą instalację na 100%. A ,że większość instalacji wykonałem samodzielnie nie ustrzegłem się o pewnych błędów i następna była by bardziej doskonała i praktyczna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu to mnie zaciekawiłeś, mozesz rozwinąć co masz na mysli

 

Instalacja wodna- Nie wykonał bym jej z rur PP lecz PEX (duże koszty i duża ilość złączek)

Instalacja rekuperatora - wykonana z rur aluminiowych FLEX później sam ocieplałem wełną mineralną i folią - obecnie zastosował bym rurę Arot 100 i 150

Instalacja DGP wpięta w instalację rekuperatora dużo wcześniej, oraz dodatkowa możliwość podgrzewania powietrza energią z kominka bez mieszania obu strumieni powietrza (dodatkowa nagrzewnica wymiennik z kominka podgrzewający powietrze z rekuperatora)

Instalacja odprowadzenia wody z dachu budynku - montaż instalacji podgrzewania

Instalacja kanalizacyjna - zastosowanie w najdalej oddalonym odbiorniku rury wysokiej wentylacji napowietrzenia kanalizacji - nie automatycznego odpowietrznika !!! (wada w oryginalnym projekcie instalacji)

Instalacja Centralnego odkurzacza - zastosowałem zbyt dużo gniazd( 4 gniazda -wystarczą 2)i 3 szufelki, błąd łatwy do naprawy trzeba zaślepić, ale szkoda materiału)

Instalacja antenowa TV (pomieszczeń)w gnieździe powinny być dwa niezależne przewody koncentryczne - mam jeden

Instalacja alarmowa - do każdej sypialni przewód 8 żyłowy na wysokość wyłącznika światła.

Instalacja CO (podłogówka) zwiększyć ilość obwodów z 10 do 12

 

Napisałem to bo wiem, gdzie jest wada, ale jest do naprawienia(niektóre elementy jestem w stanie poprawić i to zrobię) innych już nie więc jeśli ktoś ma podobne wątpliwości to niech napisze - odpowiem wyjaśnię i doradzę w miarę możliwości - wszystko dotyczy SP 38aL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja odprowadzenia wody z dachu budynku - montaż instalacji podgrzewania - tego przyznam się nie rozumiem

To podgrzewanie rynien - zamarza w nich woda i śnieg a ze względu na wielkość dachu jest go dość dużo i są trudności z jej odprowadzeniem. A przyda się przewód grzewczy w rynnach i to właśnie planuję zrobić ;).

Zadowolony jestem z tego, że gdy już zacznie płynąć woda to podziemny kolektor wody opadowej doskonale przyjmuje jej ilość, a woda nie zamarza w pionach i pod ziemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...