Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy można odliczyć prąd i wodę?


pyzia

Recommended Posts

Dzięki za pierwszą wypowiedź, ale... Nie rozumiem. Nie mówię o przyłączach - to jasna sprawa.

W trakcie budowy użytkuję i prąd i wodę.

Dostaję faktury - cała kwota jest tam rozbita na "licznik" (faktyczne "zużycie" tych mediów) plus opłaty stałe (domyślam się - za samą możliwość korzystania z mediów).

I moja wątpliwość jest taka - czy mogę użytkowane zasoby potraktować jako koszt budowy? Jeśli tak - to czy US mi nie powie, że opłata stała to mój problem - a ja tylko płącę za zużyte ilości prądu/wody?

 

Dodam tylko, że opłata stała u mnie to 83 PLN (za 2 mies) a prądu użyłam za... 20 PLN. Proporcja bardzo niekorzystna :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie takie wydatki podlegają odliczeniu. Warunkiem odliczenia jest:

- poniesienie wydatku na budowę domu mieszkalnego

- odpowiednie udokumentowanie

jeśli woda i prąd jest wykorzystywana do budowy domu i masz na to faktuę VAtowską to wg mnie mozna odliczyć takie wydatki. Jeśli chodzi o opłatę stała to także odliczałbym ją. Jeśli mogę ci poradzić to napisz do swego US zapytanie o stosowanie prawa podatkowego w tym zakresie. Do tego sprawdź charakter opłaty stałej i uzasadniej jej odlicznie tym że jest to twój obligatoryjny koszt, bez którego nie dostałabyś mediów i tym podobnymi argumentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest z wodą ale póki masz prąd "budowlany" to możesz- całą fakturę.

Sprawa przyłączy z drugiej strony nie jest tak oczywista bo za nie dostaje się rachunki. Za wodę nie odliczyłam a o prąd walczyłam tydzień - i wywalczyłam. :D

 

Wiesz z tymi przyłączami to ciekawa sprawa - część izb skarbowych uważa że można (patrz Piła) a częśćże nie (Bydgoszcz, Lublin). Wydaje mi się że wynika to z tego że osoby piszące interpretację znają tylko jeden podatek a nie znają zasad drugiego. Ostatnio napisałe do izby bydgoskiej że jej interpretacja jest niezgodna z przepisami i sprzeczna z inną interpretacją ale na razie nie ma efektu oprócz tego pisma od rzecznika izby

 

Szanowny Panie

 

Uprzejmie dziękuję za zwrócenie uwagi na wskazaną kwestię.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy podejmie działania w celu wyjaśnienia rozbieżności pomiędzy przedstawionymi interpretacjami.

 

Z poważaniem

Cyprian Marcinkowski

 

Rzecznik prasowy

Izby Skarbowej

w Bydgoszczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prądem walczyłam po tym jak wyczytałam (w Muratorze zresztą) interpretację Ministra Finansów (chyba). I było napisane, że rachunki za przyłącze energetyczne są na prawach faktur czyli można je odpisać. Pokazałam to w US i powiedziałam, że nie obchodzi mnie ich interpretacja bo ja mam czarno na białym że mogę. Oczywiście nie poszło tak łatwo bo oni niby mają swoje przepisy i rachunek to rachunek. Dopiero prawniczka z US przemyślała sprawę i dała zgodę. Byłam pierwszą osobą w tym US która odpisała rachunek za przyłącze. Także czasami warto walczyć o swoje :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...