Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ustawienie grzejników przy regulatorze pokojowym


sinesium

Recommended Posts

Jeden z forumowiczow zapytal mnie o to, jak ustawic regulator znajdujacy sie na dolnej kondygnacji i grzeiniki w calym budynku , by bylo cieplo zarowno na gorze jak i na dole w domku z poddaszem. Mimo, ze nie jestem zadnym ekspertem, to chcialbym sie z Wami podzielic moim doswiadczeniem. Byc moze komus sie to przyda. oto co odpowiedzialem:

 

Zasada jest jedna: trzeba zadzaiłac tak, aby dół ogrzewał się wolniej niz góra i by termoregulator pokojowy byl jak najdalej od zrodla ciepla.

 

Zatem na górze ustawiasz termozawory nawet na 3 .. 4,by jak najdluzej i jak najszybicej nagrzewaly sie pomieszczenia na gorze.

 

Na dole budynku: termozawor na grzejniku w poblizu regulatora pokojowego ustawiasz na temp. sporo ponizej temp. odlaczenia kotla (ustawionej temp na regulatorze pokojowym). Im dalej od regulatora tym coraz wieszka temp ustawiona na termozaworach.

Jesli masz doł otwarty (salon, jadania) i tam jest regulator , to do ogrzewania wykorzystaj te najbardziej oddalone od regulatora grzejniki (ja mam ustawiony grzejnik w poblizu regulatora na 2 [temp 20C], regulator na 22,4C , a oddalone grzejniki na 3 lub 3,5 [ponad 25C - kociol i tak odetnie im zasilanie cieplem po uzyskaniu wymaganej na reg. pok. temperatury] ).

 

Nalezy starac sie tak to ustawic, aby na dole nagrzewalo sie jak najwolniej, ale tak , by nie tracic komfortu ciepla.(tu pozostaje jedynie droga żmudnych eksperymentow). Zwroc uwage na podlogowke. Jesli ja masz, i masz pecha, ze jest w zasiegu regulatora pokojowego, to ustawienie poprawnego gradientu temperatur w calym domu stanie sie ekstremalnie trudne, lecz nie niemozliwe (tu zostanie zabawa z ustawieniem podlogowki na RTLu).

 

Pewnie dziwi Cie tak wysoka temp. ustawiona na reg. pokojowym.

Musi byc taka ( u mnie okazala sie optymalna), by miec wszedzie cieplo (dluga praca kotla). Wiaze sie to oczywiscie ze zwiekosznym zapotrzebowaniem na gaz. Jednak jesli masz dom ocieplony, a na reg. ustawisz by ta temp byla utrzymywana przez dlugi czas na dobe, to kociol bedzie kondensowac - czyli pojawia sie pewne oszczendosci. ( u mnie zuzycie gazu jest rewelacyjne, jak na wymagany przeze mnie komfort, ok 9 m3/dobe w okresie zimowym)

Ja mam krzywa ustawiona na 4 lub 5 ( juz nie pamietam dokladnie, ale nie ma mnie w domu by to sprawdzic teraz). Grzejniki wowczas uzyskuja temp ponad 30C (woda na powrocie okolo 50...56C), co pozwala na komfort cieplny przy racjonalnym zuzyciu gazu.

 

Zapamietaj jednak, ze na gorze i tak bedzie delikatnie chlodniej niz na dole, ale juz komfortowo (cieplutko :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem zwolennikiem prostej regulacji ...

 

u siebie mam regulator pogodowy i zawory termostatyczne na grzejniczkach ...

 

i wszystk odziała jak natura chciała ...

 

tzn pogodowka zapodaje wode w zmiennych parametrach co oznaca ze kocioł pracuje z mniejsza mocą - a zawory grzejnikowe regulują przepływem czynnika przez grzejnik...

 

jak do kociołka wraca cieplejszy powrot to palnik sie wylacza ... i tak ładnie wszystko chodzi ...

 

proste i dobre wg mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogodowka nie nie jest tu zadnym problemem.

Wylacza sie ja poprzez ustawienie najbardziej stromiej krzywej, wowczas praktycznie przy kazdej temp piecyk dostaje niezlego kopa.

Wada takiego rozwiazania bez pogodowki, jest brak oszczednosci, wynikajaych z jej zastosowania. (tu kilka %, tam kilka % i juz jest % kilkanascie :))) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest jakis kompromis. Kazde z rozwiawzan ma swoje wady i zalety. To z ktorego z nich chcemy skorzystac zalezy jedynie od obranych celow i mozliwosci.

Ja osobiscie slyszalem o osobach, ktore nie potrafily sobie poradzic z termoregulatorem pokojowym i go demontowaly lub wlaczaly kociol na tryb manual.

Ja postanowilem powalczyc. Efekty, ktore osiagnalem sa calkiem zadowalajace (kompromis z komfortu i oszczednosci). Zycze wszystkim chetnym wytrwalosci. :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...