Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opinie na temat rekuperatora Brink - Renovent HR


Recommended Posts

Mam następujący problem z rekuperatorem Brink Renovent Excellent:

od czasu do czasu z obudowy rekuperatora sączy się woda, która formuje na podłodze całkiem spore kałuże.

To normalne zjawisko. Słaba izolacja termiczna, powoduje, że obudowa jest zimna. Wykrapla się na niej woda.

Co do wypoziomowania... proszę sprawdzić w instrukcji tego modelu, nie wszystkie centrale muszą być wypoziomowane. Większość należy "przechylić" tak by woda ściekała do odpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 994
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To normalne zjawisko. Słaba izolacja termiczna, powoduje, że obudowa jest zimna. Wykrapla się na niej woda.

Co do wypoziomowania... proszę sprawdzić w instrukcji tego modelu, nie wszystkie centrale muszą być wypoziomowane. Większość należy "przechylić" tak by woda ściekała do odpływu.

 

To chciałem przekazać - w zależności od modelu - u mnie też jest pochylony w przód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chciałem przekazać - w zależności od modelu - u mnie też jest pochylony w przód :)

 

Wg instrukcji do Excellenta: http://wentylacja-duda.pl/wp-content/uploads/pdf/INSTRUKCJA%20Excellent_PL.pdf

rekuperator musi być wypoziomowany.

 

Więc problem jest gdzie indziej.

 

Będę chyba wzywał serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji do Excellenta: http://wentylacja-duda.pl/wp-content/uploads/pdf/INSTRUKCJA%20Excellent_PL.pdf

rekuperator musi być wypoziomowany.

 

Więc problem jest gdzie indziej.

 

Będę chyba wzywał serwis.

 

A Pan jest pewien, że to woda z wewnątrz centrali a nie kondensacja pary na obudowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Pan jest pewien, że to woda z wewnątrz centrali a nie kondensacja pary na obudowie?

 

Tak. Rozkręciłem urządzenie i kałuża zbiera się wewnątrz urządzenia na styropianowej tacce (zaznaczyłem to miejsce na rysunku w załączniku). W tym miejscu nie ma odpływu kondensatu i woda powoli się przesącza przez nieszczelności w styropianie pod obudowę skąd wykapuję na podłogę.

 

Nie potrafię zrozumieć skąd się bierze woda w kanale nawiewnym. Przecież tam wpada zimne powietrze, które się ogrzewa. Więc nie powinno dochodzić do kondensacji.

Zaczynam się już zastanawiać czy być może przewody wentylacyjne nie są jakoś pozamieniane ...

rekuperator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Rozkręciłem urządzenie i kałuża zbiera się wewnątrz urządzenia na styropianowej tacce (zaznaczyłem to miejsce na rysunku w załączniku). W tym miejscu nie ma odpływu kondensatu i woda powoli się przesącza przez nieszczelności w styropianie pod obudowę skąd wykapuję na podłogę.

 

Nie potrafię zrozumieć skąd się bierze woda w kanale nawiewnym. Przecież tam wpada zimne powietrze, które się ogrzewa. Więc nie powinno dochodzić do kondensacji.

Zaczynam się już zastanawiać czy być może przewody wentylacyjne nie są jakoś pozamieniane ...

 

Woda na czerpni może być tylko z czerpni, lub z uszkodzonej centrali, po prostu przecieka z tacki ściekowej. Bo chyba, gdyby kanały wywiewne był do czerpni podłączone, zauważyłby Pan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Mam takie nietypowe pytanie odnośnie reku Brink Renovent Excellent 300. Moja instalacja wentylacyjna była wykonana pod wersję poprzednią tego rekuperatora czyli HR. Instalator miesiąc temu zakupił wersję Excellent (prawą), która różni się wyprowadzeniami w stosunku do wersji HR (pozamieniane wloty z wylotami itp). Nie ma możliwości zakupu stare wersji reku ani wymiany na wersję lewą. Trzeba więc przerobić nieco instalację. Przy wersji prawej tego reku (zakupiona) trzeba zamienić miejscami wszystkie 4 wyprowadzenia, przy wersji lewej tylko 2.

Pytanie: czy jest możliwość przerobienia reku z wersji prawej na lewą? Zawsze to mniej roboty z zamianą kanałów, bo zamiast 4 zamieniamy 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy wyłączać reku przy niskich temperaturach. To najczęstrza przyczyna uszkodzenia elektroniki.

 

Ooo. Dopiero zauwazylem, ze pan Mądraliński udzielil mi dobrej rady.

Skad Wasza Wszechnieomylnosc wie, ze wylaczam w zimie rekuperator?

Po co mialbym to robic?

Wyobraz sobie, ze plyta padla, bo.... padla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo. Dopiero zauwazylem, ze pan Mądraliński udzielil mi dobrej rady.

Skad Wasza Wszechnieomylnosc wie, ze wylaczam w zimie rekuperator?

Po co mialbym to robic?

Wyobraz sobie, ze plyta padla, bo.... padla.

 

Ja tak zacząłem robić między 17-22 bo smród nie pozwalał funkcjonować( z okolicznych kominów) .Filtry węglowe do okapów nic nie dają.

Faktycznie może z reku coś się stać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zacząłem robić między 17-22 bo smród nie pozwalał funkcjonować( z okolicznych kominów) .Filtry węglowe do okapów nic nie dają.

Faktycznie może z reku coś się stać?

 

Mam filtry w reku takie szerokie (grube), inne niz w standardzie. Brudza sie okropnie, ale w domu nic nie czuc. A za oknem smrod nie do wytrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Tak. Rozkręciłem urządzenie i kałuża zbiera się wewnątrz urządzenia na styropianowej tacce (zaznaczyłem to miejsce na rysunku w załączniku). W tym miejscu nie ma odpływu kondensatu i woda powoli się przesącza przez nieszczelności w styropianie pod obudowę skąd wykapuję na podłogę.

 

Nie potrafię zrozumieć skąd się bierze woda w kanale nawiewnym. Przecież tam wpada zimne powietrze, które się ogrzewa. Więc nie powinno dochodzić do kondensacji.

Zaczynam się już zastanawiać czy być może przewody wentylacyjne nie są jakoś pozamieniane ...

 

Mam ten sam problem od kilku dni. Woda zbiera się w tacce czerpni. U mnie bynajmniej nie dochodzi do skraplania się wody w przewodzie z czerpni (sucho na górze). Woda spływa z wymiennika na filtr, nasącza go i z niego swobodnie ścieka na tą tackę. To bubel Brinka. Jedyny sposób moim zdaniem, to przechylić reku, żeby woda spływała do właściwej tacki (obecnie jest wypoziomowany). Tylko, że jak ktoś wspomniał, Brink musi być wypoziomowany, a wymiennik został tak zaprojektowany, że dopuszcza odprowadzanie skroplin również na filtr (żadnego zabezpieczenia przed tą wodą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie: jak rozumieć schemat jednoczesnego podłączenia 2 sterowników do excellenta (screenshot w załączniku)?

 

Co w sytuacji kiedy na każdym sterowniku jest inna nastawa?

 

Po przeczytaniu instrukcji wydaje mi się, że sterowanie polega na odpowiednim zwarciu jednej z trzech linii (LOW, MED lub High) z masą. Ale w przypadku 2 sterowników podłączonych równolegle nie ma to sensu. Przy rożnych nastawach efektem byłoby stałe zwarcie np. MED i LOW z masą.

 

Proszę o wyjaśnienie tego fenomenu.

 

Pzdr

Krzych

2sterowniki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna prosic o dokladniejsza informacje, jakie to filtry, ktore moga zatrzymac krakowski smog i dymy z sasiednich kotlowni weglowych? I gdzie takie kupic? To sa weglowe czy tkanina filtracyjna wyzszej klasy? Boje sie, czy nie spowoduja za duzego oporu instalacji, bo moj HR Large byl dobrany na styk do mojej instalacji (a raczej instalacja do tego modelu ;( ), a dodalem wlasnie dodatkowa kasete filtracyjna za czerpnia a przed dodanym wymiennikiem ggwc... Jeszcze nie podlaczylem reku po przerobce instalacji, ale niebawem to zrobie i zobacze, czy reku sie wyrobi...

....

No i przez weekend udalo mi sie dokonczyc skladanie instalacji i podlaczylem reku po naprawie obu silnikow (wymiana 2 lozysk, bo bardzo glosno chodzily, a ASK 3 lata temu chcialo mi wcisnac nowe silniki ... po ok. 300 EU kazdy).

Teraz chodzi cichutko (chyba nowy mocniej buczal) wiec zaczalem zabawe parametrami. Niepokoila mnie informacja na panelu: 'IN. 1', czyli urzadzenie pierwszy raz uruchomione, a przeciez chodzilo pare lat i dopiero od 2 miesiecy bylo nieuzywane. Ale o ile pamietam, to od dawna to widzialem, ale nie sprawdzilem z dokumentacja... I drugi zonk - w zaden sposob nie moglem ustawic U2 oraz U3 >180 :(

Probowalem zgodnie z instrukcja wlaczyc ponowna inicjalizacje urzadzenia, ale za nic nie chcialo wejsc w ten tryb.

No to sprobowalem resetu parametrow do ustawien fabrycznych - udal sie po wejsciu do ustawien instalatora (F + '-'). No i potem F+'+' wszedl w powtorna inicjalizacje - odliczal kolejno w dol od chyba 60 do zera i przeszedl do trybu normalnej pracy. I teraz dalo sie juz poustawiac wydajnosci na kolejnych biegach.

Zatem wykonalem test odczytu cisnienia instalacji przy roznych wydajnosciach.

I tu mam pytanie do Was, czy aby instalacja nie daje za duzych oporow?

100m3/h - t = 52 Pa, A= 19 Pa

200m3/h - t = 178Pa, A=50Pa

250m3/h - t = 242Pa, A=74Pa

300m3/h - t = 400Pa !

400m3/h - t = 425Pa ! A = 265 Pa

 

W instrukcji wyczytalem, ze przy 400m3/h nie nalezy przekraczac oporu instalacji 150 Pa.

Rozumiem, ze chodzi o juz wyregulowana instalacje?

Czy to oznacza, ze tak duze opory jak podalem moga spowodowac uszkodzenie reku (silnikow, ktore sa znacznie bardziej obciazone) czy jedynie powoduja zwiekszone zuzycie pradu?

Dodam, ze zwykle reku idzie na 100m3/h, ale dla przewietrzania czy po kapieli zwykle wlaczalem na 250m3/h...

Przed przerobkami (aktualnie za czerpnia dolozony dodatkowy filtr skrzynkowy wlokninowy, 2 trojniki z wbudowanymi przepustnicami fi 200 i 2 trojniki zwykle fi 200, a bedzie jeszcze wymiennik od ggwc...) te parametry wygladaly duzo lepiej, zwlaszcza przy wyzszych wydajnosciach (choc chyba tez byly juz za duze - o ile pamietam, przy 280 m3/h t bylo ok 180Pa a przy 100 - 36Pa).

 

Wojtek

Edytowane przez ww.adsk
aktualizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
witam,

 

mam excellenta 400plus, czy ktos wie gdzie mozna do niego dokupic KASETE filtracyjna i jakies wklady weglowy na wejscie? do HR znalazlem, ale do excellenta nigdzie nie moge znalezc

 

pozdrawiam

Podpinam się pod pytanie, mógłby ktoś podpowiedzieć, gdzie kupić kasetę filtracyjną do Brink Renovent Excelent 400, i zamienniki filtrów?

Jak często wymieniacie filtry?

Czy brudny filtr można "odkurzyć" lub wyprać, czy za każdym razem trzeba wymieniać na nowy?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod pytanie, mógłby ktoś podpowiedzieć, gdzie kupić kasetę filtracyjną do Brink Renovent Excelent 400, i zamienniki filtrów?

Jak często wymieniacie filtry?

Czy brudny filtr można "odkurzyć" lub wyprać, czy za każdym razem trzeba wymieniać na nowy?

 

pzdr

 

Np. tu: http://www.rekuperatory-ask.pl/kontakt .

 

Filtry odkurzalem dopoki znacznie nie "zgrubly" :) jak z 5 mm robi sie 15 to juz opory sa znaczne, aczkolwiek wydaje mi sie, ze w BRINKu alarm wymiany filtra leci wg zaprogramowanego interwalu i niewiele ma to wspolnego ze stanem filtrow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np tu http://solisfiltry.pl/filtry-plaskie-do-rekuperatorow-brink.html

- podajesz wymiary, rodzaj i klase materialu filtracyjnego i robia dowolne pod klienta :)

Oprocz wlokniny filtracyjnej G3/G4 mozna dodatkowo zamowic wloknine naweglona do eliminacji zapachow z zewnatrz - ponoc sprawdza sie w palarniach, wiec moze tez nada sie do eliminacji smogu i dymow z sasiednich kotlowni weglowych?

 

pozdrawiam

Edytowane przez ww.adsk
literowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...