Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opinie na temat rekuperatora Brink - Renovent HR


Recommended Posts

To i ja mam pytanie.

Dom parterowy bez poddasza użytkowego.

185m2 pow. użytkowej x 2,7wys = 500m3

Do tego garaż 40m2 - ten jednak chciałabym mieć "podłączony" tylko do wentylacji grawitacyjnej.

 

 

I teraz pytania.

- czy Renovent 400 da radę ??

- umieścić go w kotłowni czy na nieogrzewanym poddaszu ?? - na poddaszu pewnie problem z ociepleniem...

- którędy poprowadzić przewody wentylacyjne ??

- jakie ocieplenie przewodów ?? czym i jak grube? - jeśli miłyby rury iść na poddaszu, a poddasze będzie zupełnie nieocieplone

- czy puścić na poddaszu i całość zasypać dodatkowo granulatem wełny mineralnej (między stropem drewnianym-płyty OSB a sufitem podwieszanym będzie 20cm wełny + 15cm wełny rozłożone na poddaszu, lub granulat wełny, na płycie OSB)

- czy lepiej rury sztywne ?? kwadratowe? okrągłe ? czy spiro ??

 

Bardzo proszę o odpowiedź bo już sama nie wiem co lepsze.

Edytowane przez atika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 994
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać!! To wszystko było.

Najlepiej czytać ze zrozumieniem :-)

W domu liczymy ilość i przeznaczenie pomieszczeń - kubaturę bierzemy pod uwagę, ale z niej nie liczymy.

Jeśli kotłownia czysta to umieść reku w kotłowni

Zleć projekt, będziesz wiedzieć jak i którędy mają przebiegać kanały

Standardowe ocieplenie kanałów to 20 -30 mm - należy je dodatkowo ocieplić w miejscach gdzie przechodzą przez strafę nieogrzewaną.

Spiro są tańsze od prostokątnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja mam pytanie.

Dom parterowy bez poddasza użytkowego.

185m2 pow. użytkowej x 2,7wys = 500m3

Do tego garaż 40m2 - ten jednak chciałabym mieć "podłączony" tylko do wentylacji grawitacyjnej.

 

 

I teraz pytania.

- czy Renovent 400 da radę ?? mam podobną powierzchnię, tylko kubaturę, lekko większą ;) Daje radę

- umieścić go w kotłowni czy na nieogrzewanym poddaszu ?? - na poddaszu pewnie problem z ociepleniem... w kotłowni, im cieplej tym lepiej

- którędy poprowadzić przewody wentylacyjne ?? najlepiej nie na poddaszy nieużytkowym, czekałoby Cie jak mnie ocieplanie i mimo tego i tak straty na przewodach

- jakie ocieplenie przewodów ?? czym i jak grube? - jeśli miłyby rury iść na poddaszu, a poddasze będzie zupełnie nieocieplone ocieplałem wełną 10 cm i do tego oryginalnie 2 cm wełny z folią alu

- czy puścić na poddaszu i całość zasypać dodatkowo granulatem wełny mineralnej (między stropem drewnianym-płyty OSB a sufitem podwieszanym będzie 20cm wełny + 15cm wełny rozłożone na poddaszu, lub granulat wełny, na płycie OSB) generalnie tak, zeby były jak najcieplejsze

- czy lepiej rury sztywne ?? kwadratowe? okrągłe ? czy spiro ?? mam sztywne spiro wszędzie, tylko podejścia do anemostatów flexem

 

Bardzo proszę o odpowiedź bo już sama nie wiem co lepsze.

 

moje pogrubienie ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj majki.

 

trochę juz pomieszkałeś z Brinkiem - jakie wrazenia, plusy, minusy, zachwyty, rozczarownia itd; warto było zafundowac sobie ten komfort?

napisz, bo decyzje przed mna

 

Minus to koszt ;)

Warto sobie coś takiego "fundnąć". Czyste powietrze, dom zamknięty, po ociepleniu kanałów i reku, nie jest tak tragicznie z "ciepłem" nawiewu. GWC nie mam - nie potrzebne. Nagrzewnica elektryczna - chyba też odpuszczę. Zaczynam nie widzieć ;) potrzeby.

Po prostu fajnie :)

 

pozdrawiam, majki

 

/edit/

Nie, jest jeszcze jedna wada - wilgotność - spadła ...

Jak miałem około 45 % przed montażem, to po mam w sumie stale od 35-40 ... Niby nawilżacze na wszystkich kaloryferach troche pomagają, ale jednak nie wiele ... Np. parkiet się troche porozsychał ..

Edytowane przez majki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jest jeszcze jedna wada - wilgotność - spadła ...

Jak miałem około 45 % przed montażem, to po mam w sumie stale od 35-40 ... Niby nawilżacze na wszystkich kaloryferach troche pomagają, ale jednak nie wiele ... Np. parkiet się troche porozsychał ..

Jaką masz ustawioną wydajność wentylacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz, że czujesz róznicę w tym powietrzu teraz i przed zamontowaniem rekuperatora. Chyba oszaleję niz podejmę decyzję czy jest to warte tych ok. 15 tys

 

Tak prosto tego przekladac nie mozna, gdyby reku nie bylo trzebaby wydac podobna kwote na wentylacje grawitacyjna, jaka to juz indywidualna sprawa.

 

Ja mam brinka 300, kubatura 350m3. Jestem na etapie wykonczeniowki, nie wyobrazam sobie prac bez reku. 2 razy czyscilem filtry odkurzaczem, zajmuje to 5 minut. Reku chodzi na 1 biegu z wymiana 100m3/h i wyglada na to, ze to spokojnie wystarcza. Tynki i wylewki byly w listopadzie, reku swoje powyciagal, kropelki widac tylko na brzegach okien polaciowych ale jak na taka wymiane to i tak uwazam, ze jest super.

 

Reku jest na ocieplonym stryszku wiec problemow takich jak inni nie mialem. Sprawnosc bede badal jak juz wszystko bedzie gotowe i nagrzeje domek, przy 13-14 stopniach w srodku to wynik jest malo miarodajny :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz, że czujesz róznicę w tym powietrzu teraz i przed zamontowaniem rekuperatora. Chyba oszaleję niz podejmę decyzję czy jest to warte tych ok. 15 tys

 

Tak, czuję. Jest na pewno "rześko" i "czysto". To bardzo subiektywne odczucia i każdy na pewno ma inne ... Ale nie ma zaduchu, nic nie paruje, na oknach po nocy ani kropelki wody, za szafami czy meblami nie obserwuję, żeby nie daj Boże ;) była jakaś pleśń, łazienki odparowują bardzo szybko ... itd ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stopien - 100m3/h.

Kubatura wentylowana to jakieś 1000m3 ...

 

pozdrawiam, majki

 

Wyglada super, okazuje sie, ze mozna miec wymiane na 0.1 kubatury i jest ok :)

 

Ja mam u siebie ok. 0.3. Jak przez ten rok pozbede sie wilgoci technologicznej to bede probowal w okolicy 0.2/0.15, ale z tego co widze powinno to spokojnie wystarczyc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I te poziomy wilgotności to tez mnie wkurzają. Bo jak pomyślę, że poniose taki koszt wentylacji i do tego bedę musiała kupic jakieś nawilżacze do każdego pokoju (na kaloryferach nie zawieszę - bo podłogówka), może jeszcze jakaś specjalna woda, jeszcze te nawilżacze na prąd, bo rozwieszania prania w salonie nie zdierżę (nie poto robię pralnię) to mam wrażenie, że spokojnie dałabym radę bez takiej wentylacji. Ostatnio romawiałam z kolezanką, która mówi, że mam nie przesadzac z tym odczuciem komfortu powietrza (ma rekuperator). Osoba, która ma mi robić projekt wentylacji, mówiła, że sama u siebie zastanawiała się, czy warto robic. Ma mi zrobić równiez kosztorys na wentylacje higrosterowalną-mechaniczną (cena byłaby 1/4 ceny mechanicznej z rekuperatorem). Oczywiście mam świadomość, że powietrze nawiewane do domu nie byłoby ogrzane, ale myślę, że kosztowo ogrzanie tego powierza (nawiewanego w mniejszej ilości niz przy rekuperacji - dla 3 osób wymiana przez zime? 90 m3?) finasowo mnie nie pogrąży. Z drugiej strony duzo osób z fm wyłancza okresowo wentylację, co niby nie powinno sie robić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stopien - 100m3/h.

Kubatura wentylowana to jakieś 1000m3 ...

 

pozdrawiam, majki

 

A jakie Ty masz wymiary domu ??/ pow w m2.

 

Bo u mnie powierzchnia użytkowa 185 x 2,7 = 500m2 - i to będą używać, ale łącznie z poddaszem, które chce "odciąć", warstwą ocieplenia to jest ponad 1100m3 - ale to chyba nie ma znaczenia ?? liczy się to 500 ???

 

I którędy puścić te przewody ?? chyba pod posadzkami to za późno, bo byłby za wysokie, zostaje poddasze i nasypanie sporej ilości wełny ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie Ty masz wymiary domu ??/ pow w m2.

 

Bo u mnie powierzchnia użytkowa 185 x 2,7 = 500m2 - i to będą używać, ale łącznie z poddaszem, które chce "odciąć", warstwą ocieplenia to jest ponad 1100m3 - ale to chyba nie ma znaczenia ?? liczy się to 500 ???

 

I którędy puścić te przewody ?? chyba pod posadzkami to za późno, bo byłby za wysokie, zostaje poddasze i nasypanie sporej ilości wełny ??

 

Wlasnie Majki, stryszek tez wentylujesz ??

 

No chyba, ze parter masz wysoki na 6 metrow :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duzo osób z fm wyłancza okresowo wentylację, co niby nie powinno sie robić

 

Zaje.ście dobrze wiem, ajk nie powinno się tego robić.

Testowałem. Trochę przypadkowo, ale jednak.

W mrozy grudniowe była wyłączona u mnie jak nie miałem docieplonych do końca kanałów reku ... Po włączeniu, lód jaki zgromadził sie w kanałach, ciepłe powietrze rozpuściło i miałem w kilku miejscach w domu PLAMY NA SUFICIE ... jesssssssoooooooooo :(

Chodzi cały czas teraz i jest ok ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie Majki, stryszek tez wentylujesz ??

 

No chyba, ze parter masz wysoki na 6 metrow :)

 

Pozdrawiam

 

Sam sobie odpowiem, w dzienniku Majki masz, ze domek to adaptacja projektu Murator D24, wiec kubature masz 150 m uzytk. x powiedzmy 2.66 daje ok 400 m3, wiec prosimy o sprostowanie :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I którędy puścić te przewody ?? chyba pod posadzkami to za późno, bo byłby za wysokie, zostaje poddasze i nasypanie sporej ilości wełny ??

 

Teraz bym puścił od razu nad rusztem od GK i przykrył tymi 40 cm wełny co mam na suficie. Było by ciepło i nie byłoby rzeźby przez miesiąc po trochu na strychu i plawie plucie krwią od ocieplania kanałów wełną ... :mad::sick:

Ogólnie teraz jest ok, ale mogło by być lepiej ... Ano, wtedy nikogo na FM nie znalazłem ktoby podpowiedział ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...