Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opinie na temat rekuperatora Brink - Renovent HR


Recommended Posts

Sam sobie odpowiem, w dzienniku Majki masz, ze domek to adaptacja projektu Murator D24, wiec kubature masz 150 m uzytk. x powiedzmy 2.66 daje ok 400 m3, wiec prosimy o sprostowanie :)

 

Pozdrawiam

 

Ale ja "rozdmuchałem" swój domek ;)

Do 180 m2 mieszkalnej, Nie liczę kotłowni i garażu.

Tak masz rację, pewno nie 1000, cały dom ma 1300m3. Powierzchnia wentylowana to będzie jakieś 700m3.

Sorki ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 994
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sorki za ciągnięcie tematu... ale jeszcze co do metrów.

U mnie te 185m2 to razem z kotłownią x 2,7 bo tak w planach jest wysokość = 500m3.

Jeśli mam garaż w bryle domu - 40m2 ale nie chcę go podłączyć pod WM tylko podłaczyć pod kanały wentylacyjne w kominie to nie liczę tych dodatkowych 100 m3 ?? bo wtedy byłoby 600m3

No i nie liczę strychu bo będzie zupełnie nieużytkowy. Zrobiony z konstrukcji wiązarów. Będzie nieocieplony od strony dachu - za to z grubym ociepleniem na stropie.

 

Jeśli miałabym liczyć wszystko to mam 1020m3...

To w końcu co mam brać pod uwagę ??

500 - 600 - 1200 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki ty przy 700 wentylujesz 100m3; a u mnie bedzie 350 do wentylacji - jak puszcze Brinka na 100 , (choc chyba ten mniejszy na i-szym biegu ma 70) to moje klepki parkietu staną chyba na baczność

 

;)

Ten parkiet to akurat najlepszy przykład. Ale mam też podejrzenia co do jego wstępnej wilgotności jak był kładziony, ale to inny temat i dla kogo innego ... ;)

Na każdym biegu można regulować prędkość. Jest taka funkcja w menu. Tak samo jak na III biegu ja mam fabryczne 300m3, mogę zmienić na 400 ale się boję.

Wietrzenie domu od blisko 3 miesięcy wygląda tak, ze raz na 2-3 dni reku na "3" na pół godziny i normalnie jakbym był na dworze ;)

A trzeba było "zafiksować" wszystkie okna ;) Jakoś przestałem otwierać ... :)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za ciągnięcie tematu... ale jeszcze co do metrów.

U mnie te 185m2 to razem z kotłownią x 2,7 bo tak w planach jest wysokość = 500m3.

Jeśli mam garaż w bryle domu - 40m2 ale nie chcę go podłączyć pod WM tylko podłaczyć pod kanały wentylacyjne w kominie to nie liczę tych dodatkowych 100 m3 ?? bo wtedy byłoby 600m3

No i nie liczę strychu bo będzie zupełnie nieużytkowy. Zrobiony z konstrukcji wiązarów. Będzie nieocieplony od strony dachu - za to z grubym ociepleniem na stropie.

 

Jeśli miałabym liczyć wszystko to mam 1020m3...

To w końcu co mam brać pod uwagę ??

500 - 600 - 1200 ???

 

Moim zdaniem bierzesz pod uwagę tylko to 500m3

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;)

Ten parkiet to akurat najlepszy przykład. Ale mam też podejrzenia co do jego wstępnej wilgotności jak był kładziony, ale to inny temat i dla kogo innego ... ;)

Na każdym biegu można regulować prędkość. Jest taka funkcja w menu. Tak samo jak na III biegu ja mam fabryczne 300m3, mogę zmienić na 400 ale się boję.

Wietrzenie domu od blisko 3 miesięcy wygląda tak, ze raz na 2-3 dni reku na "3" na pół godziny i normalnie jakbym był na dworze ;)

A trzeba było "zafiksować" wszystkie okna ;) Jakoś przestałem otwierać ... :)

 

pozdrawiam, majki

 

PARKIET - nie strasz, bo robił ci Duch, a biore go tez pod uwagę

 

NORMALNIE JAK NA DWORZE - tak zimno :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nikt problemu z zamarzaniem wymiennika? Ile stopni C macie na wejsciu do rekuperatora? Macie GWC?

 

U mnie, pomimo GWC (ktore jest do poprawy), temp. na wejsciu do rekuperatora przy tych mrozach spada poniżej 0 st.C. Reku wtedy zmniejsza obroty i nie moge ich zwiekszyc - do konca jeszcze go nie rozszyfrowalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stopien - 100m3/h.

Kubatura wentylowana to jakieś 1000m3 ...

Kubaturę budynku wentylujemy podczas nieobecności mieszkańców. Wentylacja ma wtedy usunąć z domu powietrze zawierające szkodliwe substancje i w ich miejsce wprowadzić powietrze świeże. Podczas pobytu mieszkańców dochodzi jeszcze usuwanie "produkowanych" przez nich pary wodnej i dwutlenku węgla.

Poza skrajnymi przypadkami, np. usuwanie dymu tytoniowego, czy zapachów z gotowania nie ma potrzeby intensywnej wentylacji.

Dobrym wyznacznikiem właściwej wentylacji jest poziom wilgotności powietrza. Jeżeli spada on poniżej granicy komfortu, za jaką uznawane jest 40% wilgotności względnej, to znaczy, że dom jest przewentylowany.

Wbrew pozorom wilgoci z budynku nie musi ubywać tylko dzięki wentylacji mechanicznej. W przeważającej części budynków wilgoci z budynków ubywa przez nieszczelności.

Taką sporą "dziurą" w budynku jest kominek. Potrafi on wyciągnąć z domu spore ilości powietrza (znacznie większe niż rekuperator). Co prawda w większości przypadków do kominka powietrze dostarczane jest odrębnym kanałem, ale część tego powietrza trafia też do pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. Tej wady pozbawione są tylko kominki, do których powietrze zewnętrzne doprowadzane jest bezpośrednio do zamkniętej komory.

Nawet nieczynny kominek jest źródłem sporych ubytków wilgoci. Komin działa wtedy jak wentylacja grawitacyjna. Nawet zamknięty szyber w większości przypadków przepuszcza spore ilości powietrza.

 

Podobne działania mają nieszczelności pomiędzy częścią ogrzewaną i nieogrzewaną budynku (garaż, strych).

 

Warto przyjrzeć się swoim domom pod tym kątem. Uszczelnienie budynku może pomóc w utrzymaniu w nim właściwego poziomu wilgotności.

 

Więcej na ten temat znajdziecie w wątku : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126535-Obrz%C4%99d-gromniczny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-wykonany...&p=2917759&viewfull=1#post2917759 :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PARKIET - nie strasz, bo robił ci Duch, a biore go tez pod uwagę

 

NORMALNIE JAK NA DWORZE - tak zimno :lol2:

 

Tak, Duch ... Nie chcę na razie nic pisać, jak będzie nadal tak jak jest na wiosnę to zaproszę Ducha na oględziny ... ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tej wady pozbawione są tylko kominki, do których powietrze zewnętrzne doprowadzane jest bezpośrednio do zamkniętej komory.

Nawet nieczynny kominek jest źródłem sporych ubytków wilgoci. Komin działa wtedy jak wentylacja grawitacyjna. Nawet zamknięty szyber w większości przypadków przepuszcza spore ilości powietrza.

 

Podobne działania mają nieszczelności pomiędzy częścią ogrzewaną i nieogrzewaną budynku (garaż, strych).

 

Taki kominek mam, jesst szczelny, osobna rura wpięta do wkładu z zewnątrz.

Drzwi od garażu do domu szczelne. Mają uszczelki dookoła i przed zimą dorobiłem uszczelkę "włosiową" na dole. Pająki nie wchodzą ;)

 

Jak myślisz, spróbować zejść z wentylacją na jakieś 70m3/h i zobaczyć jak działa i czy jest różnica w komforcie ? Myślisz, ze to coś by dało ?

 

dzięki, pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz, spróbować zejść z wentylacją na jakieś 70m3/h i zobaczyć jak działa i czy jest różnica w komforcie ? Myślisz, ze to coś by dało ?

Spróbować zawsze można.

Możesz też sprawdzić szczelność swojego domku. Jak to zrobić, pisałem tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4563210&viewfull=1#post4563210

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z racji iz za jakies 2 tygodnie bede odpalal po raz pierwszy Brinka mam pytanko czy korzystacie i czy wogole warto kupywac sterownik oferowany przez firme INSBUD o nazwie IB-Tron 3100FAN

 

Ja polecam, bo ten trzy-stanowy jest mizerny :( nie bardzo sie nadaje do miejsca bardziej eksponowanego, zle wyglada a jeszcze jestem przed malowaniem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam, bo ten trzy-stanowy jest mizerny :( nie bardzo sie nadaje do miejsca bardziej eksponowanego, zle wyglada a jeszcze jestem przed malowaniem.

 

Dlatego ten 3-stanowy mam w kotłowni ;)

Też napalałem się na ten elektroniczny, ale obecnie nie widze sensu. Cały czas reku chodzi na I i to spokojnie wystarcza, do "przewietrzenia" domu raz dziennie choćby, przekręcam na III na jakieś 30 min - 1 h i już :)

Jak mi się przestanie chcieć chodzić, to kupię elektroniczny ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z racji iz za jakies 2 tygodnie bede odpalal po raz pierwszy Brinka mam pytanko czy korzystacie i czy wogole warto kupywac sterownik oferowany przez firme INSBUD o nazwie IB-Tron 3100FAN

Przy całej inwestycji koszt zakupu sterownika tygodniowego wydaje się być małym wydatkiem, a dość komfortowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyświetlaczu pierwsze wskazanie to nr biegu i wydatek (np. 1.150).

Drugie wskazanie u mnie to np. C0.

 

Objaśnienie tego drugiego kodu (C0, C3, C6 i C7) mam w instrukcji. Ale u mnie czasem wyświetla się C8.

http://img69.imageshack.us/img69/5773/brinkb.jpg

 

Natomiast status ochrony przeciwzamrozeniowej przybral raz wartość również nie objaśnioną w instrukcji: u0.6 albo u0.7

http://img195.imageshack.us/img195/5403/brink2.jpg

 

Ani sprzedawca, ani importer nie wie co oznacza C8 oraz u0.6 i u0.7. Oczekuję na odpowiedź z Brink Holandia.

 

Ktoś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dla potomności:

 

C8 - wykryto nierównowagę, jeśli jest określone, że parametr I7=0 (brak nierównowagi). Urządzenie zmniejsza bieg wentylatorów do minimum i nie reaguje na żadne zabiegi, do momentu wykasowania wiadomości przyciskiem OK.

 

u0.7 - wentylator wlotowy i wylotowy są wyłączone (jeśli I7 ustawiono na 0, czyli brak nierównowagi) - działanie przeciwzamrożeniowe.

 

Zatem powyższe informacje ukazały się u mnie w wyniku nastawienia I7 na 0 - sprawa rozwiązana.

 

Dlaczego I7 ustawiłem na 0, ktoś zapyta? Ponieważ podczas mrozów, nierównowaga (czyli zabezpieczenie p-zamrożeniowe) spowodowała podciśnienie i odczepienie w paru miejscach folii paroizolacyjnej od sufitu :-)

Teraz na stałe mam lekkie nadciśnienie (parametr I1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc bardo bym prośił o opinie na temat reku montowanego przez firme ASK jeżeli oczywiście możesz, obecnie jestem na etapie po wycenie bardzo mi też zależy na opinii o firmie i na co zwrócić uwage czy zrobili to fachowo . Bardzo dziękuje .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...