Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opinie na temat rekuperatora Brink - Renovent HR


Recommended Posts

Ja mam garaż grawitacyjnie właśnie wentylowany...ale jest on cały naokoło obklejony styropianem,a dodatkowo ściana łącząca z domem 5cm styro. Na sufit też planuję 5cm styro dodatkowo, ale kiedy to ja zrobię...

 

Masz garaz oddzielony od domu czy w jednej bryle?

Ja mam w bryle i zaizolowalem go od srodka styro 10cm na scianach i 20cm na suficie a w podlodze tez 10cm tyle ze tam pod spodem mam GWC zwirowca i chcialem go odizolowac zeby nie wychladzal mi garazu zima. Tez mam tam grawitacyjna wentylacje i widze ze w zupelnosci wystarcza, bramy garazowej nie doszczelniam bardziej niz jest to "produkcyjnie" bo powietrze musi sie tam jednak jakos dostac przy zamknietej bramie -te drobne szczeliny pomiedzy uszczelkami gumowymi a elementami sztywnymi bramy i murem.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 994
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Nie wiem czy zauważyliście, że na naszym rekuperatorze są złącza oznaczone jako OpenTherm, ktoś próbował rozpracować temat? Nie ukrywam, że standardowe sterowanie jest mocno hmmm... ubogie :-) i kusi mnie żeby coś pokombinować lepszego. Jedyne co znalazłem darmowe i możliwe do zrobienia samemu o OpenTherm to to:

 

http://www.tclcode.com/opentherm/index.html

 

Jest tu jakiś elektronik z wolną chwilą? ;-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyliście, że na naszym rekuperatorze są złącza oznaczone jako OpenTherm, ktoś próbował rozpracować temat? Nie ukrywam, że standardowe sterowanie jest mocno hmmm... ubogie :-) i kusi mnie żeby coś pokombinować lepszego. Jedyne co znalazłem darmowe i możliwe do zrobienia samemu o OpenTherm to to:

 

http://www.tclcode.com/opentherm/index.html

 

Jest tu jakiś elektronik z wolną chwilą? ;-)

 

Pozdrawiam

 

Nie ma sensu kombinowac samemu skoro sa gotowe, ladne, estetyczne, dzialajace i tanie rozwiazania jak np to:

 

http://www.insbud.org/pl/produkt-1327861939872401152/IB-Tron-3100FAN-BL-230V---Programowalny-sterownik,-regulator-wydajnosci-wentylacji-(rekuperacji),-z-podswietleniem,-3-biegowy,-zasilanie-230V-AC.html

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co, chciałoby się Tobie wykonać takie pomiary dla mniejszych przepływów? W jakimś, kilkudniowym, terminie?

 

Poskladalem w koncu serwer z porzadnych nowych czesci (nowych-starych, wyciagnalem z pudla kilkuletnia, nowa i jeszcze zafoliowana platforme serwerowa intela na celeronie tualatinie 1,4 :) piekny sprzecik zjadajacy malo pradu, nie grzejacy sie i cichy!) wiec moglem odpalic na dluzej pomiar.

 

Test dla 50m3/h (mniej nie umialem ustawic ;)

 

http://szyna.civ.pl/rekutest/test5.png

 

bezposredni link do wykresu

 

Zuzycie pradu troche skacze (to niedoskonalosc pomiaru) ale usrednione to okolo 16W. Usredniona sprawnosc temperaturowa (dla 0-2stC) = 91,9%.

 

Mysle ze nie ma sensu robic testow dla 60-80m3/h bo roznice miedzy wynikami 50m3/h, a 100m3/h sa bardzo niewielkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś wersję 230V IB-Trona. Ja mam wersję 12V: http://www.insbud.org/pl/produkt-2194052940030127872/IB-Tron-3100FAN-BL-12V---Programowalny-sterownik,-regulator-wydajnosci-wentylacji-(rekuperacji),-z-podswietleniem,-3-biegowy,-zasilanie-12V-DC.html

 

Różni się ona m.in. możliwością dołączenia dodatkowych łączników umożliwiających np. przewietrzenie łazienki (do wyboru 3 opcje - patrz strona producenta pod linkiem, który podałem).

U siebie mam podpięty do IB-Trona łącznik dzwonkowy w WC i łazience. Po naciśnięciu, centrala przez określony czas (np. 10 min) wskakuje na określony bieg (u mnie na trzeci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś wersję 230V IB-Trona. Ja mam wersję 12V: http://www.insbud.org/pl/produkt-2194052940030127872/IB-Tron-3100FAN-BL-12V---Programowalny-sterownik,-regulator-wydajnosci-wentylacji-(rekuperacji),-z-podswietleniem,-3-biegowy,-zasilanie-12V-DC.html

 

Różni się ona m.in. możliwością dołączenia dodatkowych łączników umożliwiających np. przewietrzenie łazienki (do wyboru 3 opcje - patrz strona producenta pod linkiem, który podałem).

U siebie mam podpięty do IB-Trona łącznik dzwonkowy w WC i łazience. Po naciśnięciu, centrala przez określony czas (np. 10 min) wskakuje na określony bieg (u mnie na trzeci).

 

Dobrze, ze to dodales. Wlasnie nie bylem pewien czy sa jakies inne roznice poza zasilaniem! W takim razie warto ta wersje 12V kupic :)

Jakbym wiedzial wczesniej to bym do kazdego geberita dociagnal kabelek dwuzylowy i polaczyl wejscie dodatkowego przewietrzania z "duzym klawiszem", jakims prostym kontraktonem zblizeniowym - inteligentny kibel bym mial ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test dla 50m3/h (mniej nie umialem ustawic ;)

Zuzycie pradu troche skacze (to niedoskonalosc pomiaru) ale usrednione to okolo 16W. Usredniona sprawnosc temperaturowa (dla 0-2stC) = 91,9%.

Dzięki.

Więc jednak sprawność nie maleje przy tak niewielkim przepływie. Wręcz odwrotnie, wydaje się, że jest to zależność odwrotnie proporcjonalna. Przynajmniej w BRINKu.

Widać, że temperatura powietrza wyciąganego z domu, wraz ze zwiększeniem prędkości przepływu, "gwałtownie" wzrasta. To pewno wynik strat ciepła w kanałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Więc jednak sprawność nie maleje przy tak niewielkim przepływie. Wręcz odwrotnie, wydaje się, że jest to zależność odwrotnie proporcjonalna. Przynajmniej w BRINKu.

 

To jest w sumie normalna cecha kazdego wymiennika ciepla :) Powietrze jest dluzej w wymienniku wiec zdarzy odebrac wiecej ciepla z "drugiej strony". Ja sie na takie wyniki nastawialem z gory!

 

Widać, że temperatura powietrza wyciąganego z domu, wraz ze zwiększeniem prędkości przepływu, "gwałtownie" wzrasta. To pewno wynik strat ciepła w kanałach.

 

Tak, szczegolnie ze ostatnie 2mb mam z nieocieplonej fi180 ktora jest w chlodnym garazu :) Musze to kiedys docieplic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też o tym nie wiedziałem - jak w przyszłości będe robić remont to na pewno kabelki pociągnę :D

a nawet nie wiem którą wersje mam :D

różnią się one czymś wizualnie?

chyba mam wersję 12V, bo tylko idzie kabelek z reku, nie ma żadnego zasilania innego

 

Chyba tylko modulem przekaznikowym, 12V:

 

http://images.insbud.net/products/ib-tron_3100/ib-tron_3100fan/ib-tron_3100fan_04_pl.png

 

230V:

 

http://images.insbud.net/products/ib-tron_3100/ib-tron_3100fan/ib-tron_3100fan230V_04.png

 

Jak idzie Ci tylko jeden kabelek to na 99% masz wersje 12V z tym dodatkowym wejsciem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu kombinowac samemu skoro sa gotowe, ladne, estetyczne, dzialajace i tanie rozwiazania jak np to:

 

http://www.insbud.org/pl/produkt-1327861939872401152/IB-Tron-3100FAN-BL-230V---Programowalny-sterownik,-regulator-wydajnosci-wentylacji-(rekuperacji),-z-podswietleniem,-3-biegowy,-zasilanie-230V-AC.html

 

:)

 

Z tego co wyczytałem, sterowanie przez OpenTherm daje o wiele większe możliwości, te sterowniki Tron to nic innego jak trochę ładniejsze zamienniki tych trójpozycyjnych sterowników standardowych z dodanym zegarem i wyświetlaczem, z możliwością zaprogramowania. Tutaj można by było sterować prędkością wentylatorów osobno, bypassem, no i możliwość podpięcia poprzez komputer do instalacji automatyzacji budynku.

 

A do tego ile zabawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test dla 50m3/h (mniej nie umialem ustawic ;)

 

Mysle ze nie ma sensu robic testow dla 60-80m3/h bo roznice miedzy wynikami 50m3/h, a 100m3/h sa bardzo niewielkie :)

 

Sprawdź jaką naprawdę masz prędkość wentylatorów. Ja jak ustawię na 50 to przy czystych filtrach pokazuje 77 m3/h. Więc mała różnica pomiędzy 100 a 50 może wynikać z tego że mimo ustawienia na 50 rekuperator pracuje na wyższej prędkości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jaką naprawdę masz prędkość wentylatorów. Ja jak ustawię na 50 to przy czystych filtrach pokazuje 77 m3/h. Więc mała różnica pomiędzy 100 a 50 może wynikać z tego że mimo ustawienia na 50 rekuperator pracuje na wyższej prędkości.

 

A kalibrujesz reku po kazdym czyszczeniu filtrow? Bo trzeba :) On sobie odpala jakies testy na podstawie ktorych potem dopasowuje predkosci wentylow do zadanych predkosci. Nie mam anemometru wiec nie jestem w stanie stwierdzic ile rzeczywiscie puszcza m3/h ale za kazdym razem robie kalibracje (5-10 sek trzymasz OK (pare sekund mruga FIL, potem przechodzi do kalibracji), reku zmniejsza predkosci wentylow i zaczyna jakies odliczanie osobno dla nawiewu i wyciagu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że kalibruję. Nie da się bez kalibracji skasować tego komunikatu o filtrze. A sprawdzić aktualne wydajności wentylatorów można sprawdzić w samym rekuperatorze przytrzymując OK i F przez 5 sekund, pojawia się wtedy zestaw parametrów bardzie zaawansowanych. Jest tam aktualna wydajność wentylatorów z rozbiciem na wyciąg i nawiew.

 

Myślę, że ta minimalna wydajność wynika z tego że wentylatory nie są w stanie pracować przy niższej mocy, a ta daje właśnie te 77 m3/h. W miarę wzrastania oporów na filtrach ta wartość będzie malała.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu kombinowac samemu skoro sa gotowe, ladne, estetyczne, dzialajace i tanie rozwiazania jak np to:

 

http://www.insbud.org/pl/produkt-1327861939872401152/IB-Tron-3100FAN-BL-230V---Programowalny-sterownik,-regulator-wydajnosci-wentylacji-(rekuperacji),-z-podswietleniem,-3-biegowy,-zasilanie-230V-AC.html

 

:)

 

Tyle że to nie ma nic wspólnego z OpenTherm - szukałem czegoś do binka z tym protokółem i nie znalazłem nic co mogłoby się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że kalibruję. Nie da się bez kalibracji skasować tego komunikatu o filtrze. A sprawdzić aktualne wydajności wentylatorów można sprawdzić w samym rekuperatorze przytrzymując OK i F przez 5 sekund, pojawia się wtedy zestaw parametrów bardzie zaawansowanych. Jest tam aktualna wydajność wentylatorów z rozbiciem na wyciąg i nawiew.

 

Myślę, że ta minimalna wydajność wynika z tego że wentylatory nie są w stanie pracować przy niższej mocy, a ta daje właśnie te 77 m3/h. W miarę wzrastania oporów na filtrach ta wartość będzie malała.

 

Pozdrawiam

 

Brink moze pracowac z minimalna wydajnoscia 50 m3/h i wydaje mi sie, ze nie ma to nic wspolnego z oporami bo te wplywaja na pobor pradu zeby spelnic wymagania czyli owe 50 m3/h.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wentylator ma określoną minimalna moc przy której może pracować, poniżej niej się po prostu zatrzymuje. Ta moc daje przy określonych oporach jakieś tam obroty które to dają jakąś tam wydajność, jeśli opory są zbyt małe obroty przy minimalnej mocy są zbyt duże żeby utrzymać 50 m3/h i wychodzi z zadanej mocy większa wydajność. Założę się że w miarę zabrudzania się filtrów rzeczywista wydajność zacznie spadać aż osiągnie 50m3/h. Jak opory będą dalej rosnąć to sterownik będzie zwiększał moc wentylatorów żeby utrzymać te 50m3/h.

 

Przynajmniej ja to tak rozumiem, że to tak działa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to nie ma nic wspólnego z OpenTherm - szukałem czegoś do binka z tym protokółem i nie znalazłem nic co mogłoby się przydać.

 

O jest ktoś zainteresowany tematem :)

 

Ja się coraz bardziej skłaniam ku zmontowaniu bramki, którą zalinkowałem tylko zmodyfikować musiałbym firmware żeby wszystko szło do pcta i żeby pc mógł odpowiadać. A czasu brak koszmarnie... :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ze to dodales. Wlasnie nie bylem pewien czy sa jakies inne roznice poza zasilaniem! W takim razie warto ta wersje 12V kupic :)

Jakbym wiedzial wczesniej to bym do kazdego geberita dociagnal kabelek dwuzylowy i polaczyl wejscie dodatkowego przewietrzania z "duzym klawiszem", jakims prostym kontraktonem zblizeniowym - inteligentny kibel bym mial ;)

 

 

ja mam za to inteligentnego uzytkownika kibla :) co wie ze jak conieco zmajstruje to ma nacisnac guzik obok kibla zeby reku wskoczyl na 3 poziom :) to samo po prysznicu zeby szybko odparowac pomieszczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wentylator ma określoną minimalna moc przy której może pracować, poniżej niej się po prostu zatrzymuje.)

 

Jestes pewien? W brinkach siedza silniki pradu stalego EC. One moim zdaniem moga pracowac nawet z duzo nizszymi predkosciami - powiedzialbym nawet ze plynnie od 1m3/h w gore. Co innego silniki pradu zmiennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...