Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opinie na temat rekuperatora Brink - Renovent HR


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 994
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, przeleciałem cały wątek i w sumie nie tylko ten, ale cały czas nie mogę znaleźć odpowiedzi na jedno nurtujące mnie pytanie dotyczące właśnie renventa dokładniej w wersji 300. Mianowicie, całą instalację zaplanowałem na stropie (jakbym teraz to drugi raz robił, to wylądowałyby jednak pod stropem nad rusztem sufitu, no ale mniejsza o to). Rury (sztywne) chce ukryć w izolacji i tu pojawia się broblem bo z tego co widzę i nigdzie nie udało mi się znaleźć inaczej ta centrala stoi lub wisi pionowo, a mi zależałoby na położeniu jej, a najbardziej chciałbym położyć tą wersje 2/2 (dwa króćce na górze i dwa na dole).

I tu pytanie do posiadaczy, ewentualnie osób zorientowanych czy to jest wykonalne, nie będzie problemów z kondensatem, lub coś. Pisałem do sklepu z którego planuje ja zamówić, ale jakoś nie do końca ufam temu przedstawicielowi.

Edytowane przez Laki_88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej pasowała wersja 4/0 ale odwrócona do góry nogami. Pisałem w tej sprawie do ASK. Odpowiedzieli, że Brinka nie można w ten sposób odwracać. Myślę, że to ze względu na układ odprowadzający skropliny.

Ostatecznie kupiłem więc wersję 2/2.

 

Podejrzewam, że kłaść go także nie będzie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeleciałem cały wątek i w sumie nie tylko ten, ale cały czas nie mogę znaleźć odpowiedzi na jedno nurtujące mnie pytanie dotyczące właśnie renventa dokładniej w wersji 300. Mianowicie, całą instalację zaplanowałem na stropie (jakbym teraz to drugi raz robił, to wylądowałyby jednak pod stropem nad rusztem sufitu, no ale mniejsza o to). Rury (sztywne) chce ukryć w izolacji i tu pojawia się broblem bo z tego co widzę i nigdzie nie udało mi się znaleźć inaczej ta centrala stoi lub wisi pionowo, a mi zależałoby na położeniu jej, a najbardziej chciałbym położyć tą wersje 2/2 (

 

Nie mozesz jej polozyc - na dole jest usytuowany krociec odprowadzajacy skropliny - w pewnych warunkach tam sie wykrapla spora ilosc wody (w pazdzierniku zeszlo u mnie pare litrow wody!). Nie otwieralem brinka ale na pewno jest tam tacka ociekowa i rekuperator powinien byc w pozycji takiej jak nakazuje instrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się własnie obawiałem. W takim razie w jaki sposób to mądrze rozwiązać tak żeby jak najmniej wychładzać te kanały i nie wyginać ich za bardzo. Zwłaszcza, że gdzieś przeczytałem, że najlepiej jak zaraz za reku zostawiamy około 80cm prostej rury, ponoć to minimalizuje przenoszenie się odgłosów. I przy okazji co sądzicie o takim poglądzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pamiętam, że na pmb pisałeś kiedyś o pomiarach (metodą wiaderkową) ilości ściekających skroplin w pierwszym sezonie pracy reku - nie moge tego znaleźć, a w sumie ciekaw jestem jak to będzie wyglądać (planuję odpalać reku tak gdzieś do miesiąca.

 

ja odpalilam reku chyba jakies 3 tyg temu i na poczatku niezle nam zaciapralo pralnie ... teraz podstawiamy wiadreko i troche tego sie zbiera!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to znowu ja, temat chyba trochę podupadł, ale może ktoś mi odpowie.

Mianowicie jest chyba na 100% zdecydowany na Brinka w wersji 300 lewy 2/2.

Domek jakieś 110m2 powierzchni wentylowanej, póki co trójka domowników.

 

Wymyśliłem sobie, że skoro to parterówka, to najłatwiej będzie zrealizować wentylacje na skrzynkach rozdzielczych, wygląda to na rysunku tak (nie rysowałem czerpni i wyrzutni bo to mniej istotna sprawa, są już przewidziane i zaplanowane):

 

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f98b82af9b908ca8]http://images50.fotosik.pl/1255/f98b82af9b908ca8m.jpg

 

http://images50.fotosik.pl/1255/f98b82af9b908ca8med.jpg

 

1,2,8- sypialnie przewody fi100

4-fi 125 salon

3-fi 125 salon zamykany siłownikiem, otwierany w razie potrzeby

6- fi100 garderoba

5,7- fi 125 kuchnia i łazienka

 

Co o tym sądzicie?? Sorki za jakość zdjęcia, mam nadzieje, że są w miarę czytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2,8- sypialnie przewody fi100

[...]

Co o tym sądzicie?? Sorki za jakość zdjęcia, mam nadzieje, że są w miarę czytelne.

 

Ja nigdzie nie mam ponizej fi125. Tobie tez radze - nie uzywaj wogole fi100! Na rurach oszczedzisz pare zlotych a predkosci w kanalach beda duzo wyzsze, a to moze powodowac wyzszy halas. Szczegolnie ze planujesz je w sypialniach gdzie powinno byc bardzo cicho bo w nocy pracujac - slychac kazdy szelest i szum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko na 125 i sterować to na anemostatach?? Nie będzie z tego powodu szumu??

 

I jeszcze w stropie sobie porobiłem otwory zamurowując pustaki wentylacyjne, teraz planuje od dołu dać anemostaty. Będą działały jak puszki rozprężne, jak myślicie??

 

A i zapomniałem, że to wszystko oczywiście na rurach spiro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie nie mam ponizej fi125. Tobie tez radze - nie uzywaj wogole fi100! Na rurach oszczedzisz pare zlotych a predkosci w kanalach beda duzo wyzsze, a to moze powodowac wyzszy halas. Szczegolnie ze planujesz je w sypialniach gdzie powinno byc bardzo cicho bo w nocy pracujac - slychac kazdy szelest i szum :)

 

no bez jaj, policz sobie prędkości w kanale 100, ganiasz za muchą z młotem

'-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko na 125 i sterować to na anemostatach?? Nie będzie z tego powodu szumu??

 

I jeszcze w stropie sobie porobiłem otwory zamurowując pustaki wentylacyjne, teraz planuje od dołu dać anemostaty. Będą działały jak puszki rozprężne, jak myślicie??

 

A i zapomniałem, że to wszystko oczywiście na rurach spiro.

 

szumy nie będą się generowały od przepływu lecz będą przenoszone na spirówkach i małe ma znaczenie w tym jakiej średnicy użyjesz, przy czym mniejsza a nie większa średnica ma lepsze własności gaszące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bez jaj, policz sobie prędkości w kanale 100, ganiasz za muchą z młotem

'-

 

No policz policz :) Jakbym zrobil gdzies u siebie setke to teraz bym zalowal - fakt ze mam reku 400m3/h a on bedzie mial 300m3/h tym niemniej.. Przekroj fi125 to 150% przekroju fi100. Predkosci beda duzo nizsze. A cena pewnie 10-15 pln wyzsza na 10mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem sobie, że skoro to parterówka, to najłatwiej będzie zrealizować wentylacje na skrzynkach rozdzielczych, wygląda to na rysunku tak
Moim zdaniem OK. Ja planuję podobnie.

I także mam dylemat, czy w pokojach stosować anemostaty po przekątnej względem drzwi, czy centralnie wobec okna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No policz policz :) Jakbym zrobil gdzies u siebie setke to teraz bym zalowal - fakt ze mam reku 400m3/h a on bedzie mial 300m3/h tym niemniej.. Przekroj fi125 to 150% przekroju fi100. Predkosci beda duzo nizsze. A cena pewnie 10-15 pln wyzsza na 10mb.

Hmmm, a jak to obliczyłeś, że wyszło Tobie 150% więcej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to znowu ja, temat chyba trochę podupadł, ale może ktoś mi odpowie.

Mianowicie jest chyba na 100% zdecydowany na Brinka w wersji 300 lewy 2/2.

Domek jakieś 110m2 powierzchni wentylowanej, póki co trójka domowników.

 

Wymyśliłem sobie, że skoro to parterówka, to najłatwiej będzie zrealizować wentylacje na skrzynkach rozdzielczych, wygląda to na rysunku tak (nie rysowałem czerpni i wyrzutni bo to mniej istotna sprawa, są już przewidziane i zaplanowane):

 

 

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f98b82af9b908ca8][img]http://images50.fotosik.pl/1255/f98b82af9b908ca8m.jpg

 

http://images50.fotosik.pl/1255/f98b82af9b908ca8med.jpg

 

1,2,8- sypialnie przewody fi100

4-fi 125 salon

3-fi 125 salon zamykany siłownikiem, otwierany w razie potrzeby

6- fi100 garderoba

5,7- fi 125 kuchnia i łazienka

 

Co o tym sądzicie?? Sorki za jakość zdjęcia, mam nadzieje, że są w miarę czytelne.

Jeszcze holl i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały będą sztywne.

U mnie już na pewno będzie po przekątnych, zatopiłem pustaki wentylacyjne w stropie, żeby teraz się nie przebijać. I tak przy okazji to będą one pełnić role puszek rozprężnych. Co myślicie? Już pisałem, ale nikt nie skomentował.

 

Ja chce zastosować fi 100 do małych pokoi, żeby przy zamkniętym drugim kanale w salonie, na pierwszym biegu więcej powietrza wtłaczać do salonu.

Edytowane przez Laki_88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciągle pokutują opinie, że im wolniej powietrze płynie - tym jest ciszej. No niezupełnie, jest akurat odwrotnie do pewnego przedziału prędkości :-) Kanały fi100 są za duże do przeciętnego pokoju, a już robienie instalacji o wydatku 40 m3/h na fi125 i tłumienie na przepustnicach czy anemostatach zostawiam bez komentarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...