Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opinie na temat rekuperatora Brink - Renovent HR


Recommended Posts

Hmm, ciągle pokutują opinie, że im wolniej powietrze płynie - tym jest ciszej. No niezupełnie, jest akurat odwrotnie do pewnego przedziału prędkości :-) Kanały fi100 są za duże do przeciętnego pokoju, a już robienie instalacji o wydatku 40 m3/h na fi125 i tłumienie na przepustnicach czy anemostatach zostawiam bez komentarza.

 

Po co tlumic? Trzeba zaprojektowac instalacje tak zeby bez jej tlumienia wydatki na wiekszosci anemostatow byly mniejwiecej prawidlowe. To nie apteka - moze sie troche roznic tu i tam. Czasem trzeba dolozyc 2mb rury "bezsensu" ale dzieki temu bedzie cichutko. Robienie instalacji "na chama" bez obliczen i potem regulacja na anemostatach to dopiero partanina :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 994
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

najmniejsze mam 100 ale tylko na zwezeniach do 3 anemostatow /szafa/ przedpokoj dol i garderoba reszta na 125 a piony na 150 chyba

 

Ale kanaly sztywne nie? Ja mam wszedzie gietkie spiro-flexy, one duzo lepiej tlumia wszelkie halasy. Niby trudniej je czyscic tylko nie znam nikogo kto wogoleby je czyscil :) Po dwoch latach jak ostatnio sciagalem wszystkie kanaly z reku zeby dorzucic czujki temperatur wszystkie kanaly wygladaly od srodka jak nowe :) W sztywnych halas sie duzo bardziej "niesie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wniosek z tego, taki: Spiro są lepsze, można je kłaść na podłogę i nie martwić się że się pozaginają, mają mniejsze opory, można je czyścić itd. itp.

 

A mimo to lepiej założyć flexy bo nie generują szumów???

 

Niech ktoś jeszcze to skomentuje bo ja już nie wiem :D

 

No dobrze to podsumowales ja mysle :) Ja mam w calosci rury ukryte za przedsciankami na poddaszu - leza sobie swobodnie na styropianie wiec na wytrzymalosci wogole mi nie zalezy. Czyscic ich nie mam zamiaru - ten argument do mnie nie trafia wogole. Kiedys gdzies ktos pisal ze ma sprzet do czyszczenia kanalow (jakis robocik czy cos ;) i podobno rownie dobrze czysci tez gietkie kanaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja właśnie chce wszystko na strop, a stryszek mam sporych rozmiarów. I jeśli nawet nie ma co mówić o zabudowywaniu go w przyszłości, bo to odległe czasy, to na pewno służył będzie za składzik i flexy mi tu ni w ząb nie pasują. Chociaż gdybym miał wybierać szumy-nieprzespane noce a flexy to wybór jest prosty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam na rurach sztywnych, końcówki flexy - przy normalnym użytkowaniu nie słychać nic, dopiero jak na podkręcę na 200m3/h to delikatnie słychać, dopiero gdzieś od 250-300 słychać głośniej...ale ja takich prędkości używam sporadycznie, bo nie ma takiej potrzeby zazwyczaj...

 

A jakie przekroje, jeśli można spytać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciągle pokutują opinie, że im wolniej powietrze płynie - tym jest ciszej. No niezupełnie, jest akurat odwrotnie do pewnego przedziału prędkości :-) Kanały fi100 są za duże do przeciętnego pokoju, a już robienie instalacji o wydatku 40 m3/h na fi125 i tłumienie na przepustnicach czy anemostatach zostawiam bez komentarza.

 

ano właśnie mam teraz ten dylemat, w projekcie wentylacji mam do pokojów i salonu dane fi 125, i maks przepływy ok 60 m3/h

i tak myśle że dla maks wydajności to będzie jeszcze ok, no ale dla 1/3 wydajności jaką wykorzystuje sie w zimie, czy to aby nie za duże kanały i powietrze zbyt leniwie będzie lecieć ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano właśnie mam teraz ten dylemat, w projekcie wentylacji mam do pokojów i salonu dane fi 125, i maks przepływy ok 60 m3/h

i tak myśle że dla maks wydajności to będzie jeszcze ok, no ale dla 1/3 wydajności jaką wykorzystuje sie w zimie, czy to aby nie za duże kanały i powietrze zbyt leniwie będzie lecieć ?!

 

Przeciez wydajnosc w m3/h bedzie mialo taka sama - co za roznica czy bedzie w tej rurze przebywac 30 sekund czy 60 ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam..

tu chodzi o prędkość strugi powietrza ... czy przy obniżonej wydajności z fi 125 będzie wystarczająca żeby to działało ok ? :)

wole się podpytać

 

Dlaczego wydajnosc ma byc obnizona ?? Wieksze kanaly to mniejsze opory - mniejsze opory to wieksza wydajnosc. Jest zupelnie odwrotnie niz zakladasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tj obniżam wydajność reku np z 400 m3/h na 150 m3/h co ma miejsce w zimie

o taką wydajność mo chodzi

 

Obnizajac wydajnosc na rekuperatorze rowniez maleja opory (i to do kwadratu) wiec tym bardziej nie widze problemu :) Jezeli przy 400m3/h bedzie dzialac prawidlowo i w miare cicho to przy 150m3/h bedzie tylko lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciągle pokutują opinie, że im wolniej powietrze płynie - tym jest ciszej. No niezupełnie, jest akurat odwrotnie do pewnego przedziału prędkości :-) Kanały fi100 są za duże do przeciętnego pokoju, a już robienie instalacji o wydatku 40 m3/h na fi125 i tłumienie na przepustnicach czy anemostatach zostawiam bez komentarza.
Lepszym wątkiem, do tego typu dywagacji, byłby traktujący ogólnie o rekuperacji, ale skoro poruszyłeś temat, wytłumacz szerzej tę kwestię.

 

Mój rekuperator leży na razie grzecznie w kartonie i, w zasadzie, nie interesowałem się jeszcze typami kanałów, ale na wiosnę przyjdzie czas instalacji.

 

Moja teoria jest taka (potwierdź lub zaprzecz):

 

Hałas w instalacji wentylacyjnej może pochodzić od łożysk wentylatorów lub zawirowań powietrza w rekuperatorze i kanałach (pomijam anemostaty i przepustnice, ponieważ wystąpią lub mogą wystąpić w obu typach instalacji).

Kanały sztywne - dzięki swojej gładkości - niwelują szum związany ze zawirowaniami powietrza w nich, ale – z powodu swojej sztywności (a może raczej sprężystości) - przenoszą dźwięki wydobywające się z rekuperatora (łożyska i szum).

Kanały giętkie, odwrotnie. Nie przenoszą dźwięków z rekuperatora, ale – ze względu na karbowane ścianki – sprzyjają powstawaniu zawirowań powietrza.

 

Pamiętam, że we wątku o rekuperatorach, Adam pisał o prawidłowym doborze średnic rur w rurowym GWC. Przy zbyt dużym przekroju, tworzy się, przy ściankach, warstwa nieruchomego powietrza, skutecznie ograniczająca wymianę ciepła pomiędzy przepływającym powietrzem a ścianami.

Czyli – moim zdaniem – w przypadku aluminiowych rur flex, ograniczy powstawanie turbulencji w kanałach.

 

Więc naturalnym, i optymalnym w instalacjach domowych, wydaje się być zastosowanie kanałów giętkich o jak największej średnicy. Co, przy okazji, zapewnia uzyskanie niewielkich oporów instalacji, pomimo rur karbowanych.

 

Prawidłowe rozumowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogólnym temacie też napisałem, ale tam odpowiedziała mi jedna osoba.

Czyli jednak wszystkie kanały fi 125 a ewentualnie w salonie jeszcze większy??

 

Bo ja cały czas sobie to tak na chłopski rozum brałem:

 

rura fi 100 ma jakieś 0,00785m2 przekroju, przy mich max wydatkach 300m3/h podzielonych na 5 odnóg co daje 60m3/h obliczałem sobie, że prędkość max na najwyższym biegu w najmniejszym kanale wyniesie 7643,3m/h w przybliżeniu a to po zmianie jednostki na m/s daje 2,123142...m/s.

 

Oczywiście ja nie jestem matematykiem, więc może się mylę. Dwa, wszystko zaokrągliłem do 60m3/h, w rzeczywistości prędkości w fi100 będą niższe bo troche więcej pójdzie do fi125.

 

A i wcale bym się nie ździwił gdyby to wszystko było źle :D.

 

Ale gdyby to było dobrze, to gdzie tu szumy przesyłu?? Ewentualnie te przenoszone z reku, a to można załatwić zakładając kawałek elastycznego przewodu, np. tam od reku do puszki.

Edytowane przez Laki_88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pamiętam, że we wątku o rekuperatorach, Adam pisał o prawidłowym doborze średnic rur w rurowym GWC. Przy zbyt dużym przekroju, tworzy się, przy ściankach, warstwa nieruchomego powietrza, skutecznie ograniczająca wymianę ciepła pomiędzy przepływającym powietrzem a ścianami.

Czyli – moim zdaniem – w przypadku aluminiowych rur flex, ograniczy powstawanie turbulencji w kanałach.

to wynika z mechaniki, turbulencje będą w każdym kanale, przy czym większe w kanałach o większej średnicy, można to sprawdzić prostym policzeniem liczby reynoldsa,

Więc naturalnym, i optymalnym w instalacjach domowych, wydaje się być zastosowanie kanałów giętkich o jak największej średnicy. Co, przy okazji, zapewnia uzyskanie niewielkich oporów instalacji, pomimo rur karbowanych.

Prawidłowe rozumowanie?

nie jak największe lecz włąściwe :)

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...