Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opinie na temat rekuperatora Brink - Renovent HR


Recommended Posts

Witam!

Pytanie do użytkowników brinka z nagrzewnicą wstępną.

Od jakiej temperatury staje się aktywna ochrona przeciwzamrożeniowa.

U mnie w tej chwili wygląda to tak.

Ze sterownika odczytuję, że powietrze z zewnątrz ma temp -5 ,nawiewa do domu jakieś +18.5, ochrona przeciwzamrożeniowa nieaktywna.

Dodatkowo zauważyłem, że wzrósł znacznie opór w kanale wywiewnym. Było jakieś 20 Pa dla nawiew/wywiew, jest 20/60 Pa.

Brak komunikatów o błędach.

Czy mam coś nie tak z nagrzewnicą?

Jak to wygląda w was, od jakiej temp. aktywuje się nagrzewnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 994
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Też jestem ciekaw jak to jest z tą nagrzewnicą. Wczoraj jak zajrzałem to nagrzewnica była włączona, przy temperaturach nawiewu/wywiewu 13/-1,5 stopnia. Niestety centrala stoi na strychu i mimo że jest tam wełna między krokwiami to przy tych wiatrach temperatura była tam + 2. Trzeba docieplić bo jak patrzyłem w instrukcji to grzałka ciągnie 6 A czyli 1,38 kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw jak to jest z tą nagrzewnicą. Wczoraj jak zajrzałem to nagrzewnica była włączona, przy temperaturach nawiewu/wywiewu 13/-1,5 stopnia. Niestety centrala stoi na strychu i mimo że jest tam wełna między krokwiami to przy tych wiatrach temperatura była tam + 2. Trzeba docieplić bo jak patrzyłem w instrukcji to grzałka ciągnie 6 A czyli 1,38 kW.

Na ogół nagrzewnicę wstępną łącza czujnik lodu w wymienniku. Są też rozwiązania tańsze - robiące bilans energetyczny - wtedy nagrzewnica włącza się przy - 15 -20 st.

W tanich rozwiązaniach jest po prostu termostat włączający nagrzewnice przy ujemnych temperaturach!!!! Ponieważ powietrze jest podgrzewane przed wymiennikiem to i cieplejsze jest na wyrzutni. Należy sobie kupić coś takiego za 50 zł http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/mierniki-i-sensory/2011/04/test-miernikow-energii-elektrycznej.aspx i zweryfikować dane z DTRki -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pytanie do użytkowników brinka z nagrzewnicą wstępną.

Od jakiej temperatury staje się aktywna ochrona przeciwzamrożeniowa.

U mnie w tej chwili wygląda to tak.

Ze sterownika odczytuję, że powietrze z zewnątrz ma temp -5 ,nawiewa do domu jakieś +18.5, ochrona przeciwzamrożeniowa nieaktywna.

Dodatkowo zauważyłem, że wzrósł znacznie opór w kanale wywiewnym. Było jakieś 20 Pa dla nawiew/wywiew, jest 20/60 Pa.

Brak komunikatów o błędach.

Czy mam coś nie tak z nagrzewnicą?

Jak to wygląda w was, od jakiej temp. aktywuje się nagrzewnica?

 

To jak panowie z tym reku przy ujemnych temperaturach /u mnie -15…-18 dzisiaj/.

U mnie woda zaczęła się skraplać na oknach czego nie było do temp -5-10…

 

Zaglądam do reku a tam tylko wywiew działa, nawiew już nie - czyli pewnie rozmraża wymiennik. Jak długo będzie trwać takie rozmrażanie i kiedy on wie, że ma go rozmrażać?? Reku stoi w ogrzewanej kotłowni…jakieś plus 15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak panowie z tym reku przy ujemnych temperaturach /u mnie -15…-18 dzisiaj/.

U mnie woda zaczęła się skraplać na oknach czego nie było do temp -5-10…

 

Zaglądam do reku a tam tylko wywiew działa, nawiew już nie - czyli pewnie rozmraża wymiennik. Jak długo będzie trwać takie rozmrażanie i kiedy on wie, że ma go rozmrażać?? Reku stoi w ogrzewanej kotłowni…jakieś plus 15 stopni.

W tanich centralach tak się realizuje rozmrażanie - przez wyłączanie nawiewu. Nie jest to dobrze rozwiązanie - ale niezbyt kosztowne. Jeżeli przyczyną byłby lód, to może on być tam gdzie woda, a więc na wywiewie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakaś dziwna akcja z tym reku. Tak jak pisałem temperatury ujemne nagrzewnica się nie uruchomiła chociaż nawiew na minusie. Stale rósł opór na wywiewie. Ostatecznie odłączyłem przewody, w środku reku był lód na wymienniku i na dnie reku. Wszystko odmroziłem, odpaliłem - opory spadły do poziomu jak przy temp. dodatnich, włączyła się nagrzewnica. Teraz pracuje przy włączonej nagrzewnicy temp. na nawiewie waha się w przedziale (-3.5/+1). Wygląda na to że działa pulsacyjnie.

Wszystko niby działa, ale również przy włączonej nagrzewnicy od kilku dni wzrasta opór w kanale wywiewnym. Chyba powoli znowu reku zamarza?

Może system nie wyrabia, teraz akurat u mnie ekstremum dziś rano -24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw jak to jest z tą nagrzewnicą. Wczoraj jak zajrzałem to nagrzewnica była włączona, przy temperaturach nawiewu/wywiewu 13/-1,5 stopnia. Niestety centrala stoi na strychu i mimo że jest tam wełna między krokwiami to przy tych wiatrach temperatura była tam + 2. Trzeba docieplić bo jak patrzyłem w instrukcji to grzałka ciągnie 6 A czyli 1,38 kW.

 

Hej,

 

Na stronie Brinka tak opisują ziałanie nagrzewnicy w Excellencie:

 

"Redesigned frost protection

As described in the previous newsletter, each Renovent Excellent appliance with a preheater has a higher efficiency than an appliance without preheater. As a rule, a preheater is triggered by a temperature control system. After all, by ensuring that the outdoor air is preheated to >0 degrees C, the heat exchanger will never freeze and heat recovery can continue throughout the winter. We are taking this another step further in the Renovent Excellent appliances. The two pressure measuring points that every fan now has for the Constant Flow control are also used in the Excellent appliances to measure the pressure drop across the heat exchanger. So the appliance notices when ice is formed in the heat exchanger. That way the preheater in the Excellent appliances is triggered only then when ice actually builds up in the heat exchanger. This control system is fully proportional; the preheater receives just enough energy to make the ice melt. And as soon as the ice has melted, the preheater is switched off again.

Anyone can easily see that this technology saves an enormous amount of energy compared to a temperature-controlled preheater that is switched on throughout the winter.

While a temperature-controlled preheater already use less energy than an appliance without preheater, the Renovent Excellent technology puts us way ahead."

 

U mnie teraz przy -10 na zewnątrz grzałka cały czas pracuje. Watomierz pokazuje zużycie 5kWh przez około 8h.

 

Ogólnie lipa moim zdaniem. Słabo to się finansowo kalkuluje :(

 

Najgorsze, że w menu nie ma żadnej możliwości wyłączenia nagrzewnicy, albo zmiany jej zachowania. Zastanawiałem się nad fizycznym odłączeniem kabli, ale to chyba zły pomysł, bo wygląda na to, że ten model nie ma innego mechanizmu odmrożeniowego poza grzałką...

 

Zastanawiam się czy ustawienie asymetrycznej pracy wentylatorów, na korzyść wywiewu nie spowodowałoby rzadszego włączania się nagrzewnicy. Będę eksperymentował.

 

Pzdr

Krzych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie teraz przy -10 na zewnątrz grzałka cały czas pracuje. Watomierz pokazuje zużycie 5kWh przez około 8h.

 

 

Czyli moc średnio 625W.

Licząc kWh = 0,65 PLN wychodzi, że średnio nagrzewnica bierze 0,40 PLN / godzinę.

 

Zakładając koszty budowy GGWC na ok 3500 PLN wychodzi, że inwestycja w GGWC zwróci sie po ok 8750 godzinach (365dniach) - może nawet troszkę dłużej, bo GGWC tez potrzebuje prądu do pracy....

 

Najważniejsze pytanie do wyliczeń brzmi - ile dni w ciągu roku nagrzewnica będzie pracowała?

 

30 dni --> zwrot inwestycji w GGWC po 12 latach

60 dni --> zwrot inwestycji w GGWC po 6 latach

100 dni --> zwrot inwestycji w GGWC po 3,5 latach

 

 

Czy jest ktoś z Was w stanie podpowiedzieć, ile prądu zużyła nagrzewnica w czasie całego sezonu? Albo - ile godzin / dni pracowała w czasie zimnego sezonu?

 

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tanich centralach tak się realizuje rozmrażanie - przez wyłączanie nawiewu. Nie jest to dobrze rozwiązanie - ale niezbyt kosztowne. Jeżeli przyczyną byłby lód, to może on być tam gdzie woda, a więc na wywiewie!

 

Czyżby niezbyt kosztowne. Pan to pisze zwolennik izolacji i paroizolacji? Toż praca tylko wywiewu przy wyłączonym nawiewie,to ssanie lodowatego powietrza wszystkimi szparkami konstrukcji domu. Raz że rekuperator bez rekuperacji ,dwa ,wychłodzenie miejsc nieszczelnych i potencjalny pkt.rosy.

Absurd jakiś praca rekuperatora bez nawiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to temat sposobu działania systemu przeciwzamrożeniowego w Exellencie chyba jest jasny.

Grzałka się włączy kiedy system zanotuje odpowiedni wzrost ciśnienia na wywiewie - tzn. zamarznie wymiennik. Będzie działać do momentu jego rozmrożenia - czyli pewnie do powrotu ciśnienia do poprzednich wartości. Wynika z tego, że pojawienie się temperatur minusowych na nawiewie nie ma bezpośredniego wpływu na aktywację grzałki.

 

Co do ilości pobieranej energii przez grzałkę to liczba dni kiedy jest włączona nie ma bezpośredniego przełożenia na koszty, bo jednego dnia podgrzewa o 5 stopni a drugiego o 15. Tu potrzebny watomierz w gniazdku przez cały sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

ciekawy sposób działania systemu antyzamrożeniowego mają rekuperatory Onyx:

 

Podwójny system antyzamrożeniowy:

1. temperatura po odzysku za wymiennikiem spada do 3 st. C - wentylator nawiewny zwalnia o 1% co 1 min

2. temperatura po odzysku za wymiennikiem spada do 1 st. C - uruchamia się grzałka zabezpieczająca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

 

Zastanawiam się czy ustawienie asymetrycznej pracy wentylatorów, na korzyść wywiewu nie spowodowałoby rzadszego włączania się nagrzewnicy. Będę eksperymentował.

 

Pzdr

Krzych

 

Ja właśnie rozmrażam bryłę lodu…czyli wymiennik… Próbował sam się rozmrażać przez zatrzymanie nawiewu….ale przy tych temeraturach to fikcja….

Zdecydowałem się go dzisiaj rozebrać i odmrozić….

Już jestem pewien, że zamontuję nagrzewnicę wstępną , 05 - 1 kw. Sterowaną temeraturą zewnętrzną. U mnie do -10 było wszystko OK - teraz bryła lodu w wymiennku.

 

Najlepiej chchialbym sterować nagrzewnicą poprzez reku…mam brink'a renovent medium - tylko pytanie skąd wziąć sygnał sterujący pracą nagrzewnicy kiedy reku stwierdzi że trzeba rozmrażać - może macie doświadczenie w tej kwestii. Jak to jest robione w exxelenci'e???

 

I jeszcze drugie pytanie - co to za ustrojstwo na wymienniku - na górze. Czujnik temperatury?? Dodatkowo steruje on tymi przesłonami na tej stronie wymiennika????

Przesłony powinny byc zamknięta jak idzie rozmrażanie??? czy podczas normalnej pracy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria HR nie posiada w standardzie grzałki.

Można ją dokupić dodatkowo za 640,00 zł netto, podpina się ją pod płytę i aktywuje.

 

640 netto - cena zaporowa……

a co to za elektronika co tym steruje - da się samemu spiąć nagrzewnicę z reku… jakieś proste sterowanie???

Ktoś przerabiał już to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator z tematu działa bez problemu mimo dużych mrozów -12 dwie doby wymiennik nie zamarzł za sprawą standardowej nagrzewnicy, kanał dolotowy do reku zamarznięty z zewnątrz tak samo dodatkowy filtr, czyli standard.

 

Z ciekawości otworzyłem rekuperator co by zobaczyć wymiennik i wszystko wygląda ok poza jednym szczegółem tj. na dole pomiędzy metalową obudową a wypełnieniem ze styropianu zbiera się woda w znacznej ilości, po naciśnięciu na dno od spodu woda wypływa. Czytałem temat i jedna osoba miała identyczną sytuację ale nikt nie odpowiedział co to może być. Obstawiam że winny jest odpływ tzn jest za słabo przykręcony i między styropianem a kratką syfonu woda przedostaje się na obudowę.

 

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

Spędziłem kilka dni na różnych forach wliczając kilka threadów na muratordom.pl i nie mogę się doszukać czegoś co pasowało by do mojej sytuacji.

Mieszkam w UK i mam już serdecznie dosyć skisłego powietrza, pleśni na ścianach, sufitach, wiecznego czyszczenia fug i oglądania wody cieknącej po ścianach po wzięciu dłuższego prysznica. Jak zdecydowana większość domów na wyspie w moim również nie istnieje coś takiego jak wentylacja. Wilgotność powietrza sięga czasami 87%. Dzieciak wiecznie chory ja łeb jak bania rano bo nie otworzysz okna bo zimno. Wybieram się do polski za 2 tygodnie I chciał bym kupić rekuperator i zamontować go sobie samemu. Patrzyłem na rekuperatory w angli ale to jakiś żart nie wspominając już o cenach. Myślałem o Lunie ale wygląda na to że nie jest zbyt Energo oszczędna i sporo trzeba by przy niej pogrzebać. Mam straszną prośbę, czy mogli byście zasugerować coś co pasowało by do domku około 100m2. Parter 50m2 (kuchnia i salon), 1 piętro 50m2(łazienka, 2 pokoje i 1 mały pokoik), strych nie zagospodarowany ale zaizolowany. To musi być coś małego żeby się zmieściło na strychu i cichego bo jedyne co mnie od strychu odgradza to płyta gipsowo kartonowa i 30cm wełny mineralnej. Mam rurę wystającą na dachu(około 100mm) która mogła by działać jako wyrzut. Zasysanie świeżego powietrza można by zrobić pod spadzią dachu. zastanawiam się również czy dało by się wykorzystać okap który w chwili obecnej wywala dziurą w ścianie z boku domu. Mrozów w Angli za bardzo nie ma ( jak spadnie do -6 to szkoły zamykają i tragedia w ogóle ;) ). Z góry bardzo dziękuję .

Iggy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Przymierzam się do wykonania WM u siebie w domu. Po lekturze forum i DTRek postanowiłem, że zastosuję EXCELLENT 300, tylko mam jeden problem - jaka jest średnica przyłączy powietrza w tym modelu?

Na większości stron internetowych widzę fi150mm. Nie mogę znaleźć polskiej instrukcji dla EXCELLENT 300 - znalazłem tylko dla 400. Natomiast w wersji angielskiej podają średnicę 150/160mm. Co to oznacza?

I w końcu nie wiem jaka jest?

Chciałbym zamawiać niedługo rury do czerpni i wyrzutni oraz rozdzielacze i zgłupiałem? Czy ktoś może mi napisać jaka jest ta średnica? Czy jest to średnica króćca 150, a rura 160? Czy jakoś inaczej?

 

I jescze jedno- planuję rury czerpnia/wyrzutnia sztywne - natomiast samo połączenie do reku na flexach. Tak samo połączenie reku-rozdzielacz. Czy tak może być? Na forum nie znalazłem takiej konkretnej informacji. Oglądając różne zdjęcia z realizacji widzę, że różnie robią. Czasem całość na sztywnych rurach, a czasem samo podłączenie na flexach. Nie ukrywam, że łatwiej mi by było na flexach, ale czy równie dobrze/ akceptowalnie?

 

pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam się do wykonania WM u siebie w domu. Po lekturze forum i DTRek postanowiłem, że zastosuję EXCELLENT 300, tylko mam jeden problem - jaka jest średnica przyłączy powietrza w tym modelu?

Na większości stron internetowych widzę fi150mm. Nie mogę znaleźć polskiej instrukcji dla EXCELLENT 300 - znalazłem tylko dla 400. Natomiast w wersji angielskiej podają średnicę 150/160mm. Co to oznacza?

I w końcu nie wiem jaka jest?

Chciałbym zamawiać niedługo rury do czerpni i wyrzutni oraz rozdzielacze i zgłupiałem? Czy ktoś może mi napisać jaka jest ta średnica? Czy jest to średnica króćca 150, a rura 160? Czy jakoś inaczej?

 

I jescze jedno- planuję rury czerpnia/wyrzutnia sztywne - natomiast samo połączenie do reku na flexach. Tak samo połączenie reku-rozdzielacz. Czy tak może być? Na forum nie znalazłem takiej konkretnej informacji. Oglądając różne zdjęcia z realizacji widzę, że różnie robią. Czasem całość na sztywnych rurach, a czasem samo podłączenie na flexach. Nie ukrywam, że łatwiej mi by było na flexach, ale czy równie dobrze/ akceptowalnie?

 

pozdrawiam,

Krzysiek

 

witam

 

króćce przyłączeniowe: fi 150 mm

 

pozdrawiam

Edytowane przez mar1973
pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...