Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki strop?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dobra terriva chodzi po 65-70 /m2 + beton b20 po 270-280/m3 i stal,

monolit to średnio 2,5 raza więcej betonu b20 po 270-280/m3 i stal ,

średnio 10 kg/m2 stropu.

 

( pręt fi 10 waży około 0,62 kg na 1 mb

pręt fi 12 waży około 0,89 kg na 1 mb

walcówka fi 6 waży około 0,23 kg na 1 mb)

 

Monolit lepszy , min. bo nie pęka ( nie klawiszuje) w eksploatacji, scianki działowe z cegły stawiasz bez ograniczeń.

Budowlańcy wolą robić terrive, tak jak ocieplać dom styropianem bez frezu, zakładki itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to warto przeanalizować strop oferowany przez Wienerbergera (porotherm).

W tamtym roku belki i pustaki były tańsze niż u Leiera.Porotherm ma również dwie szerokośći pustaków-rozstaw belek 62.5 i 50 co pozwal maksymalnie wypełnić strop.

 

Tylko Teriva. Ja mam terivę. W projekcie był monolit, ale zmieniłem na terivę - przeprojektowanie na terivę nie wymaga uprawnień budowlanych.

I nie kupuj na litość b... żadnego Wienerb... czy Leiera. Kup zwycajne belki teriva - z atestem koniecznie i pustaki betonowe wys 24 cm. Na to nadbeton 4 c, - 5 cm. Żebra rozdzielcze, zbrojenie.

Tylko Teriva. Sam ją układałem sam jeden - rozpiętość maks 4,8m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to warto przeanalizować strop oferowany przez Wienerbergera (porotherm).

W tamtym roku belki i pustaki były tańsze niż u Leiera.Porotherm ma również dwie szerokośći pustaków-rozstaw belek 62.5 i 50 co pozwal maksymalnie wypełnić strop.

 

Tylko Teriva. Ja mam terivę. W projekcie był monolit, ale zmieniłem na terivę - przeprojektowanie na terivę nie wymaga uprawnień budowlanych.

I nie kupuj na litość b... żadnego Wienerb... czy Leiera. Kup zwycajne belki teriva - z atestem koniecznie i pustaki betonowe wys 24 cm. Na to nadbeton 4 c, - 5 cm. Żebra rozdzielcze, zbrojenie.

Tylko Teriva. Sam ją układałem sam jeden - rozpiętość maks 4,8m

 

Ja jestem za monolitem. Jak ktoś ma nietypowe otwory, nie chce mieć podciągów, nie chce mieć rys od belek np Terivy, chce zrobić np grubsze i cięższe od standardowych warstwy podłogowe, chce dowolnie kształtować ścianki działowe na poddaszu, chce postawić słupki dachu na stropie itd to polecam monolityczny.

Wadą jest zorganizowanie szalunku, najlepiej systemowego i poprawne ułożenie zbrojenia. Na szczęście można sobie sprawę ułatwić kupując gotowe siatki zbrojeniowe np Q513 na dolne zbrojenie, które zdecydowanie przyspieszają montaż zbrojenia. Koszt stropu na dom 100m2 przy płycie gr. 18cm (ze względu na słupki dachu z ceramiką i nietypowe otwory w stropie na klatkę schodową, wynosi około 115zł/m2 bez robocizny. Beton B-25, stop idealnie płaski i mocny.

 

<a href=http://images33.fotosik.pl/207/ed3315a9455747cd.jpg' alt='ed3315a9455747cd.jpg'>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teriva przenosi największe obciążenie na ściany na których są oparte belki. Monolit rozkłada to na wszystkie ściany równo. Jeżeli powielam brednie to proszę o linczyk.

 

Monolit nie rozkłada obciążenia na ściany równo. Sytuacja zależy od geometrii stropu, układu otworów, układu ścian oraz od obciążenia i sztywności stropu.

W Terivie mamy oczywiście jasny i prosty układ, przy monolicie różne reakcje mogą wyjść, szczególnie na narożnikach krótkich ścian itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np. rozpiętość belek w garażu musiałaby być coś koło 650cm .(Garaż mam 620 X 630) Przy terrivie koszty -tragedia - a przy monolicie zrobiłem dwa podciągi i jest super.

Pozdrawiam

Skoro zrobiłeś podciągi to mogłeś też położyć Terivę. Tylko podciąg byłby deczko wyższy. No, może dużo bardziej niż deczko.... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np. rozpiętość belek w garażu musiałaby być coś koło 650cm .(Garaż mam 620 X 630) Przy terrivie koszty -tragedia - a przy monolicie zrobiłem dwa podciągi i jest super.

Pozdrawiam

Skoro zrobiłeś podciągi to mogłeś też położyć Terivę. Tylko podciąg byłby deczko wyższy. No, może dużo bardziej niż deczko.... :roll:

No włacha!! chodzi o te "bardziej niż deczko"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co podciągi? Teriva ma belki do 7 metrów. Dajesz dwa żebra i po sprawie.

 

Chyba po to: Przy terrivie koszty -tragedia.

Oczywiście, że są Terivy do 7m. Ale skoro rozwiązanie monolityczne wyszło mu taniej ...

 

Nie rozumiem sensu tych podciągów po co miałby je robić? 6 ,5 metra to nie aż taka tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co podciągi? Teriva ma belki do 7 metrów. Dajesz dwa żebra i po sprawie.

 

Chyba po to: Przy terrivie koszty -tragedia.

Oczywiście, że są Terivy do 7m. Ale skoro rozwiązanie monolityczne wyszło mu taniej ...

 

Nie rozumiem sensu tych podciągów po co miałby je robić? 6 ,5 metra to nie aż taka tragedia.

 

Pisząc o podciągach miałem na myśli Terivę I. Bez podciągów i jakiegoś szczególnego obciążenia musiałby robić Teriva I bis albo Teriva 4,0/1 tudzież inny gęstożebrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...