Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Średnica komina dla pieca na paliwa stałe


jz

Recommended Posts

Witam,

 

Wiem, są diagramy, wzory, dyskusje na forach. Mnie jednak interesują suche fakty. Czy komin Schiedel Rondo Plus fi 160mm da sobie radę z piecem 20-25kW na ekogroszek przy kominie o długości od czopucha ok 6,5m? Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń to ok. 150m2 (pow. podłóg 200m2).

Podstawa pod komin zmieści mi komin fi 200mm dla kominka i fi 160mm dla komina od pieca. fi 180mm do pieca nie wejdzie, a fi 200mm do kominka to minimum.

 

Czy ktoś użytkuje piec na ekogroszek z kominem fi 160mm? Proszę o uwagi czy komin o takim przekroju radzi sobie w każdą pogodę i czy nie ma z nim problemów.

Mogę zainstalować fi 160mm czy lepiej MOCNO I Z TRUDNOŚCIAMI kombinować, żeby zmieścić fi 180mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam komin wysoki na 8 metrów. Wsadziłem w niego rurę nierdzewną z mysla o ogrzewaniu gazem, może olejem. Średnica rury to 130 mm, piec ma 23,4 kW i jest wszystko OK. No może przydałby się większy ciąg, bo jak otwieram piec to czasami dym wychodzi z pieca, ale nie zawsze. Myślę że powinno byc OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wiem, są diagramy, wzory, dyskusje na forach. Mnie jednak interesują suche fakty. Czy komin Schiedel Rondo Plus fi 160mm da sobie radę z piecem 20-25kW na ekogroszek przy kominie o długości od czopucha ok 6,5m? Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń to ok. 150m2 (pow. podłóg 200m2).

Podstawa pod komin zmieści mi komin fi 200mm dla kominka i fi 160mm dla komina od pieca. fi 180mm do pieca nie wejdzie, a fi 200mm do kominka to minimum.

 

Czy ktoś użytkuje piec na ekogroszek z kominem fi 160mm? Proszę o uwagi czy komin o takim przekroju radzi sobie w każdą pogodę i czy nie ma z nim problemów.

Mogę zainstalować fi 160mm czy lepiej MOCNO I Z TRUDNOŚCIAMI kombinować, żeby zmieścić fi 180mm?

 

wydawało mi się że czopuch to ta część przewodu która łączy piec z kominem...

16-tka to za mało do tak dużych pieców ale najpierw rozejrzyj się za piecem i spójrz w dane techn. do jakiego komina powinien być podłączony, żeby potem nie było "kupiłem piec a mam za mały komin, czy mogę zwężyć czopuch"

 

ja mam komin wysoki na 8 metrów. Wsadziłem w niego rurę nierdzewną z mysla o ogrzewaniu gazem, może olejem. Średnica rury to 130 mm, piec ma 23,4 kW i jest wszystko OK. No może przydałby się większy ciąg, bo jak otwieram piec to czasami dym wychodzi z pieca, ale nie zawsze. Myślę że powinno byc OK.

 

chciałoby sie powiedzieć: co ma piernik...

komin do paliw stałych ma trochę inne parametry od kominapieca gazowego czy olejowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektromet 25 kW, komin ok 6-6,5 m, fi 16 pale od listopada zeszłego roku

nie mam problemów

pzdr

 

O, kolega ma dokładnie takie same parametry jak ja :)

W specyfikacji tego pieca jest napisane, że czopuch ma 150mm (więc idealnie pasuje do komina fi 160mm - nic nie trzeba na siłe wpychać), a zalecany przekrój komina to 20x20 czyli aż 400cm2 (komin fi 200mm ma 314cm2)!

Rura fi 160mm ma 200cm2 przekroju, więc jest to dwa razy mniej niż zaleca tu producent i mimo wszystko koledze piec działa jak należy (przynajmniej na razie)...

Czy zatem zalecane przekroje komina dla pieców nie są zbyt przesadzone przez producentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydawało mi się że czopuch to ta część przewodu która łączy piec z kominem...

 

Dokładnie :) Chodziło mi tu o to, że długość komina liczy się od miejsca wejścia czopucha w komin do zakończenia komina, a nie jak niektórzy mierzą długość całego komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektromet 25 kW, komin ok 6-6,5 m, fi 16 pale od listopada zeszłego roku

nie mam problemów

pzdr

 

O, kolega ma dokładnie takie same parametry jak ja :)

W specyfikacji tego pieca jest napisane, że czopuch ma 150mm (więc idealnie pasuje do komina fi 160mm - nic nie trzeba na siłe wpychać), a zalecany przekrój komina to 20x20 czyli aż 400cm2 (komin fi 200mm ma 314cm2)!

Rura fi 160mm ma 200cm2 przekroju, więc jest to dwa razy mniej niż zaleca tu producent i mimo wszystko koledze piec działa jak należy (przynajmniej na razie)...

Czy zatem zalecane przekroje komina dla pieców nie są zbyt przesadzone przez producentów?

 

nie nie są ...

niestety sadza komin szybciej się może przytkac a wtedy ciag spadnie i bedzie wędzarnia zamiast kotła

przekrój powinien być zbliżony do zalecanego :roll:

to że mi działa nie znaczy że u kogos innego tez bedzie ok :)

...ale znam osobę z forum której eko groszkowiec dziala na O/ 14 ;)

a komin ma niecałe 6 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega sie pyta jak to jest u nas to pisze

 

komin murowany z cegly bez wkladu

 

od czopucha do wylotu okolo 9 metrow

 

piec ekogroszek elektromet 24KW

 

dom ma podlog ponad 200m a do grzania nieco mniej

 

przekroj komina to uwaga

 

14x14

 

 

w projekcie mial byc kociol na gaz, projektant robiac na ekogroszek wszystko zmienil wlasnie oprocz przekroju komina i tak to zostalo wymurowane ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam komin wysoki na 8 metrów. Wsadziłem w niego rurę nierdzewną z mysla o ogrzewaniu gazem, może olejem. Średnica rury to 130 mm, piec ma 23,4 kW i jest wszystko OK. No może przydałby się większy ciąg, bo jak otwieram piec to czasami dym wychodzi z pieca, ale nie zawsze. Myślę że powinno byc OK.

 

chciałoby sie powiedzieć: co ma piernik...

komin do paliw stałych ma trochę inne parametry od kominapieca gazowego czy olejowego...

 

 

no to, że teraz mam tam piec na ekogroszek, miał być gaz czy olej a jest ekogroszek i spaliny uciekają do komina co ma fi 130mm. Nie ma źle, przecież piece z podajnikiem i tak maja dmuchawę, któa pcha gdzieś te spaliny, pewnie większa średnica to lepszy ciąg, ale ja już mam po ptokach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Jeśli można, to ja się dołączę z dwoma pytaniami kominowo-piecowymi...

 

Pytanie o podłączenie pieca na paliwo stałe do komina

 

Czy rura odprowadzająca spaliny z pieca do komina może skręcać o 90 stopni? Chodzi o to, że piece mają zazwyczaj wyjście spalin z tyłu, a w moim przypadku piec nie stałby tyłem do komina, tylko bokiem do komina (komin obok pieca, po prawej stronie), więc rura odprowadzająca spaliny musiałaby skręcić o 90 stopni w prawo, żeby dojść do komina. Czy coś takiego jest dopuszczalne? Czy nie będzie to miało dużego wpływu na ciąg kominowy?

 

Pytanie o komin

 

Ponieważ dom to parterówka i ma kalenicę na wysokości 5 metrów, to komin nie może być zbyt wysoki (pewnie 5.5 metrów to max, a licząc od czopucha, to pewnie nawet 4.5 metra). Czy taki komin wystarczy, żeby zapewnić odpowiedni ciąg dla pieca na paliwo stałe (ekogroszek)? Jak sprawić, żeby przy tej wysokości komina ciąg był jak najlepszy? Czy jest tak, że im większy przekrój komina tym lepiej (lepszy ciąg), czy może za duży przekrój to też nie dobrze? Jaki przekrój komina dać przy wysokości 5.5 metra?

Trochę mi się nie uśmiecha dawanie komina 6.5 metra, żeby wystawał 1.5 metra ponad kalenicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

no to, że teraz mam tam piec na ekogroszek, miał być gaz czy olej a jest ekogroszek i spaliny uciekają do komina co ma fi 130mm. Nie ma źle, przecież piece z podajnikiem i tak maja dmuchawę, któa pcha gdzieś te spaliny, pewnie większa średnica to lepszy ciąg, ale ja już mam po ptokach...

 

ja czasami pale drewnianymi resztakami po budowie bez wlaczonego nadmuchu. jak mam otwarte srodkowe drzwiczkji to jest ciag odpowiedni i po otwarciu gornych dym sie nie cofa - 14x14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...