Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym czy?cicie szybe w kominku; Czemu jest czarna po 2 palen


skalin

Recommended Posts

Gość huskisie
słaby ciąg również. Ale może też być wilgotne drewno, resztki farb na deskach i pewnie jeszcze parę powodów. Na okopcone płyty używam jakiegoś płynu w spray'u. W każdym punkcie sprzedającym kominki powiedzą i zaproponują coś konkretnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie przyczyną jest wilgotne drewno. Rok temu paliłem (w piecu kominkowym z systemem nadmuchu na szybę) świerzym drewnem i szyba miejscami czerniała. Potem ta czerń wypalała się, ale już nie całkowicie. Ostatnio w chłodne wieczory też palę w tym piecu, tym samym drewnem, które ostatni rok przeleżało w garażu bez bram i drzwi i szyba nawet nie próbuje się brudzić. Po kilku paleniach jest całkowicie czysta.

Najprostszym sposobem umycia szyby jest użycie wilgotnej gąbki zanurzonej w popiele. Sadza schodzi bez najmniejszych problemów. Ale ja nie stosowałbym tej metody, bo podobno szyba rysuje się, a przez to matowieje i brud coraz mocniej się jej trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady ja kupiłem coś co się nazywa "żel do czyszczenia szyb kominkowych - ekkom" BEZNADZIEJA!!!!!!!!!!!! Moi kominkarze obiecali mi przywieżć jakiś spray i podciągnąć komin jakieś 1m może to poprawi ciąg i czystość szybt - producent wkładu mówi że "niemożliwe bo są otwory nawiewowe i nikt jeszcze się z takim problemem do niego nie zgłaszał...." :( podobno kiedyś musi być ten pierwszy raz, ale dlaczego to ja?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można palić w kominku węglem?Takim normalnym węglem???Czy nie wpływa to negatywnie na kominek i czy jest równie wydajne jak palenie drzewem???

 

Nooo... jeżeli producent kominka lub wkładu przewidział taka mozliwość, to czemu nie ;)

Ale generalnie do palenia w kominkach stosuje się drewno lub brykiety drewniane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dodik
Palić w kominku weglem ? A ekologia... a nasi sąsiedzi .... a my ... Kilku producentów dopuszcza palenie innymi paliwami np. brykietami z wegla ale wtedy szyba sie usmoli a wpowietrzu bedzie woń jak z komina wBełchotowie. Generalnie palenie weglwem dopuszczone jest we wkładach z władka szamotową [ Spartherm , Hajduk itp] Tarnawa poczatkowo dawała zgode na palenie weglem ale " pomysłowi ludzie" ładowali KOKS , PCV itp. Sapalarnie śmieci w salonach kominkowych to tez niestety czesty widok... A kominki to powinybyc "ciepłe domowe klimaty" . Czyszczenie szyb to ekologiczny patent naszych babek ...drobny popiół na miekiej ściereczce.. albo LUDWIK .... poprostu. Te specjalne płyny do czyszczenia szyb kominkowych to czesto mieszanina kwasów a wkład to metal.... >>>NIE SZUKAJ W MARKETACH POPYTAJ BABCI>>>>> PALENI DREWNEM TO TRADYCJA W NASZYM KLIMACIE>>>>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Gość Karol N.
A czy można palić w kominku węglem?Takim normalnym węglem???Czy nie wpływa to negatywnie na kominek i czy jest równie wydajne jak palenie drzewem???

 

Chaba Dovre po dokupieniu rusztu.

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można palić w kominku węglem?Takim normalnym węglem???Czy nie wpływa to negatywnie na kominek i czy jest równie wydajne jak palenie drzewem???

 

Chaba Dovre po dokupieniu rusztu.

Karol N.

 

Podobno można, ale nie w każdym. Są do niektórych wkładów specjalne wkłady które umożliwiają palenie koksem. Drewno jednak lepsze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalin mówi, że kupił wkład z szybą samoczyszczącą - i nic - brudna...ja nie bardzo wierzę w te szyby, dlatego kupię sobie zwykły wkład. u moich rodziców jest zwykły, szyba się brudzi, ale jak się dołoży dużo drewna i zwiększy ogień, to ta sadza z szyby się w większości spala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Kupiłem w markecie specyfik o bezpretensjonalnej nazwie - Płyń do mycia szyb kominkowych :p .

Sprawdza się znakomicie. Wystarczy spryskać chłodną szybę, odczekać kilkanaście sekund i przetrzeć ręcznikiem papierowym (koniecznie dość szorstkim) czy też gazetą (znakomicie do tego nadaje się Wyborcza :wink: ) Potem tylko woda i szmatka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w markecie specyfik o bezpretensjonalnej nazwie - Płyń do mycia szyb kominkowych :p .

Sprawdza się znakomicie. Wystarczy spryskać chłodną szybę, odczekać kilkanaście sekund i przetrzeć ręcznikiem papierowym (koniecznie dość szorstkim) czy też gazetą (znakomicie do tego nadaje się Wyborcza :wink: ) Potem tylko woda i szmatka....

 

Potwierdzam, myję tym samym płynem :wink: , od czasu do czasu (czytaj 2x w roku), w miejscach, gdzie brud nie chce zejść używam "spachtelki" do kuchenki elektrycznej i... szyba jest jak nowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...