Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym czy?cicie szybe w kominku; Czemu jest czarna po 2 palen


skalin

Recommended Posts

W naszym kominku szyba sama się oczyszcza jak się dobrze rozpali. Drewno do kominka musi być suche - wtedy szyba nie powinna się brudzić. Jeżeli chcemy wyczyścić szybę musi ona być zimna. Większość producentów kominków ma swój płyn do czysczenia. Trzeba taki płyn napsikać na szybę, poczekać a potem zetrzeć papierem i szybka czyściutka :D Pan, który u nas instalował kominek, stwierdził żeby nie myć płynem do mycia okien bo on za szybko się ulatnia. Radził też jak już wszystko zawiedzie to na szybę nalać coca-colę, poczekać chwilkę i zetrzeć. Szybka będzie jak nowa :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy ma TARNAWE 14 KW i palił przez jakiś czas węglem który mu został po piecu węglowym. Paliło sioę jak cholera, wkład trzymał żar ponad 12h ale wełna mineralna i łączenia na niej nie wytrzymały.

Wełna się pomarszczyła, klej z taśmy się topił i przy tym śmierdzał, ściana się nagrzewła a w chałpie było 25 0C. Przestał i musiał całą babę przerabiać i pali teraz brzozą a w chałpie ma 18 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos rozsadzenia kominka. Fachowcy którzy u mnie instalowali kominek opowiadali o przypadku (opowiadano im to na szkoleniu zorganizowanym przez producenta wkładów kominowych) rozsadzenia pieca w wyniku wtłoczenia dymu z przewodu kominowego do wkładu kominkowego.

Stało się tak w wyniku awarii mechanizmu obrotowego "strażaka" zamontowanego na ujściu komina.

"Strażak" (ponoć jakaś podróbka) przestał się obracać. mocny, porywisty wiatr wiejący w kierunku unieruchomionego wlotu wtłoczył wydobywający się dym do wkładu a jednocześnie wciąż palące się drewno powodowało wydzielanie się nowego dymu które nie mogło się nigdzie wydostać.

Jaki był efekt - można się domyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Generalnie palenie weglwem dopuszczone jest we wkładach z władka szamotową [ Spartherm , Hajduk itp]

 

Sprzeciw! Mam Hajduka i nie wolno palic weglem. Jedynie drewnem i brykietem z wegla brunatnego. Ciekawostka jest, ze wartosc opalowa drewna i brykietow z wegla brunatnego jest prawie taka sama dlatego prawdopodobnie mozna.

 

Karol N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

W przypadku drewna, które jest wysoko kaloryczne np. grab nie powinno zapełniać się całego paleniska bo może nam kominek rozsadzić :cry: Najlepiej kupować drewno mieszane np. grab + brzoza ale zawsze suche.

W takim wkładzie to w ogóle strach palić. W porządnym, dobrze obudowanym nie ma ograniczeń. Ładuję drewna ile się zmieści. Trzema czy pięcioma polankami chaty nie ogrzejesz bez ciągłego podkładania.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArtMedia - ja mam wkład Jotula i palę grabem. Wkładamy kilka polan na raz tzn. 3-4 i w domu jest stała temperatura 21 - 22 stopnie. Jeżeli włożymy więcej do dochodzi do 26 stopni a do kominka nie da się podejść - taki jest gorący.

 

O rozsadzeniu kominka w przypadku wypełnienia całego wkładu wysokokalorycznym drewnem (np. grabem) powiedział nam montażysta Jotula. Radził, żeby używać drewna mieszanego np. grab + brzoza ale zawsze suchego to wtedy nie powinno być problemów i można załadować cały wkład. Takiego problemu nie powinno być w przypadku gdy się pali tylko brzozą bo ona jest niskokaloryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne doświadczenia z zamontowanym strazakiem na kominie - i owszem przez pierwszy tydzień wspomagał ciąg. Póżniej doszło do zamarznięcia wody znajdującej się w spalinach i łożysko zamarzło. Na wiosę okazało się że łożysko skorodowało i styrażak także w okresie lata będzie zablokowany. Zdecydowanie odradzam montowanie urządzeń o takiej konstrukcji :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...