Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki piec?? Z zasobnikiem czy bez?


Gość neta2

Recommended Posts

...w sumie chciałbym by ktoś zadecydował za mnie.

Chcę dwufunkcyjny, z otwartą komorą spalania, do zasobnika płaszczowego 140litrów, do ogrzania c.w. + ogrzania ok.200m2 powierzchni mieszkalnej (w domu są trzy dorosłe osoby...na razie), raczej stojący, ale się nie upieram...i koniecznie na gaz.

No właśnie, JAKĄ FIRMĘ WYBRAĆ????? Pomóżcie!!!

Dla mnie ważne są:

- PROMOCJE :D !

- kompleksowa usługa (zakup+transport+montaż etc.)

- rozwiązania "przyjazne", czyli jak najmniej komplikacji :wink:

 

Pozdrawiam

 

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...Dla mnie ważne są:

- PROMOCJE :D !

- kompleksowa usługa (zakup+transport+montaż etc.)

- rozwiązania "przyjazne", czyli jak najmniej komplikacji :wink:

 

Hłe... hłe... hłe... :)

 

Promocje są i znikają - kuknij na http://www.republika.pl/systemgaz - do niedawna dawali do 30% rabatu z marszu (ale pobierają 180,- złociszy jakieś dziwnej opłaty :()

 

Kompleksowa usługa to usługa lokalna - popytaj ludzi z twojej okolicy.

 

Komplikacje będą zawsze i to tam gdzie się ich nie spodziewasz :)

 

IMHO zacząć trzeba od znalezienia inteligentnego instalatora. A wierz mi nie jest to latwe zadanie, ja już rozmawiałem z takimi cymbałami grzmiącymi, że ręce opadają (*. Twój instalator ma uprawnienia na jakieś kotły i jakieś kotły preferuje. W ten sposób masz już rozwiązany problem wyboru marki. Bo IMHO różnice Vaillant-Viessman-Junkers są znikome. Chodzi o to żeby zamontował, ustawił i serwisował ci to człowiek, który rozumie to co robi.

 

Czyli:

1. Do domu jednofunkcyjny z zasobnikiem i z cyrkulacją (**

2. Podstawa to inteligentny instalator/serwisant (lepiej z mądrym zgubić niż z głupi mznaleźć".

3. Marka mało istotna - byleby jedna z well known - żadne wynalazki typu "Urlich cy cuś inszego".

4. Otwarta czy zamknięta komora spalania zależy od lokalizacji kotła.

5. Kondensacyjne są lepsze ale droższe - jak kogo stać to niech kupuje.

 

*) Jeden z pożal się Boże instalatorów zachwalał mi kotły żeliwne argumentując tym, że: "Kamień idzie Panie najpierw w miedź, a w żeliwo wcale. Bo żeliwo Panie to żeliwo. A w modulacje mocy nie wierz Pan bo to pic na wode fotomontaż". Na pytanie "a dlaczego ?" był w stanie jedynie powtórzyć powyższą formułkę - próbowałem 3 razy :)

 

**) Od kotła do ostatniego przyboru mam "po rurze" około 17 metrów. Bez cyrkulacji na ciepłą wodę na końcu linii trzeba poczekać prawie minute. Więc ręce/zęby albo myje się w zimnej wodzie albo trzeba poczekac i wylać parę litrów wody. Inna sprawa ,że z cyrkulacją kocioł musi się częściej załączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w domu z dwoma łazięnkiami piec musi być jednofunkcyjny z zasobnikiem jakiejs dobrej firmy (wszystko jedno jakiej i tak wszystko w środku jest porównywalne i robione pewnie w Honkongu) ale mam inny dylemat jaka jest faktyczna rożnica wyrażona w ZŁ pomiędzy piecami kondensacyjnymi a zwykłymi dla domu powiedzmy 200 m czy warto wydać 3 tyś więcej kiedy to się z amortyzuje. Jakie to są oszczędności
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nominalna wydajność kotła zwykłego to 91-94%, a kotła kondensacyjnego to 105-109%

 

Jak z tego wynika różnica w zużyciu gazu w tych samych warunkach będzie w okolicy 10-20%

 

W dobrze ocieplonym domku wolnostojącym przeciętne wydatki na CO i CWU to około 3 tys rocznie. Możesz więc liczyć na jakieś 200-600 oszczędności rocznie.

 

Oczywiście to wszystko teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno że możesz :)

 

Ale będziesz miał gorszy tzw komfort cwu.

 

Zasobnik + cyrkulacja to kilkaset litrów ciepłej wody zaraz po odkręceniu kurka z kilku ujęć równocześnie.

 

Dwufunkcyjny bez cyrkulacji to starta kilku(nastu - kto to policzy ?) litrów wody dziennie i ograniczenia w używaniu więcej niż jednego urządzenia na raz (eg.: jeśli właśnie kończysz brać prysznic to lepiej żeby nikt nie zaczynał myć naczyń :) Nie jest to straszne ograniczenie i w niezbyt rozległym domu, niewielka rodzina może wogóle nie odczuwać żadnych ograniczeń.

 

PS. Do kotłów dwufunkcyjnych ze zintegrowanym zasobnikiem również można (na ogół) podłączyć cyrkulacje. Koszt to kilkanaście metrów cienkiej (1/2") rurki + pompa cyrkulacyjna (300-500 złociszy) + pare złotych miesięcznie na prąd (pompka ma z tego co pamiętam 20-30W mocy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam inny problem związany z kotłem. Zamierzam zainstalować w domu system z turbokominkiem firmy makroterm, w którego skład wchodzi piec kondensacyjny firmy De Dietrich. Do pieców kondensacyjnych wkład kwasoodporny w kominie ma średnicę 8 cm. Chcę znaleźć firmę która robi takie kominy.

Agnieszka

Czy ktoś ma rozwiązanie z makrotermu? Proszę o opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ze stratami ciepła w cyrkulacji wody. Woda tak sobie krąży, krąży ...i stygnie, pompa się kręci a piecyk się włącza i włącza. Nie wiem czy nie taniej odpuścić trochę wody. Nie jestem pewien ale nie wydaje mi się takie jednoznaczne że dwufunkcyjny jest gorszy; zależy gdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurga:

Woda sobie krąży ale:

a) nie stygnie za bardzo jeśli rury są dobrze zaizolowane (a powinny być)

b) nawet jeśli stygnie to ciepło oddaje do wnętrza budynku, a więc zmniejsza zapotrzebowanie na CO, a więc nie ma straty (ale tylko zimą :))

 

Chriso:

Wróciłem do punktu wyjścia i mam jednofunkcyjny z zasobnikiem (Vitopend 100 - 150L). U mnie był problem miejsca. Na kocioł mam metr ściany (od komina do drzwi). Z tego powodu odpadł zasobnik wiszący (bo albo za szeroki albo za mały). Kotłownia w tym miejscu ma 1,8, a po drugiej stronie planowaliśmy pralkę. Z tego z kolei powodu odpadł stojący bo 1,8 - 0,6 (zasobnik) - 0,6 (pralka) daje przejście 0,6 - a to wygodne nie jest :( Na szczęście wymyśliliśmy (a w zasadzie nasz instalator) inne rozwiązanie. Zasobnik stoi w innym miejscu, a rury idą sobie pod podłogą. W sumie jesteśmy b.zadowoleni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje energia zużyta przez pompkę np. w ciągu miesiąca a ile kosztuje m3 czyli 1000 litrów wody ?

Ile kosztuje piec z zasobnikiem i dodatkowa instalacja cyrkulacji,

a ile kosztuje zwykły piec dwufunkcyjny ?

To są pytania które mogą niektórym osobom pomóc w wyborze. Wystarczy policzyć.

Piec z zasobnikiem i cyrkulacją polecałbym dla dużej rodziny, przy dużej odległości do punktów poboru wody. Jeżeli jest to np. rodzina 3- 4 osobowa, 1 łazienka i odległości niewielkie (do kilku m rury) to uważam że dwufunkcyjny będzie ekonomiczniejszy. Ja mam rury CPVC (izolacyjność 1000 krotnie lepsza niż miedzi) w otulinie; od pieca do najodleglejszego kurka mam około 3 m i ciepła woda jest dość szybko. W kuchni jest przez ścianę. W nowym domu zrobie tak samo, tylko w kuchni zamontuję elektryczny przepływowy ogrzewacz bo tu już będzie dalej. Tak samo w WC. To wydaje mi sie dużo bardziej ekonomiczne niż cyrkulacja i zasobnik. Chciałem podzielić się swoimi rozważaniami ale oczywiście każdy ma swoją wolę i zrobi jak zechce.

Życzę wszystkim dokonanywania zawsze słusznych i właściwych wyborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje energia zużyta przez pompkę np. w ciągu miesiąca a ile kosztuje m3 czyli 1000 litrów wody ?

Ile kosztuje piec z zasobnikiem i dodatkowa instalacja cyrkulacji,

a ile kosztuje zwykły piec dwufunkcyjny ?

 

Proszę bardzo:

 

Cena kubika wody zależy od:

a) miejscowości

b) sposobu odbioru kanalizacji (szambo, oczyszczalnia, kolektor)

U mnie 5 złociszy

 

Pompka pobiera AFAICR 20W. U mnie pracuje przez 4 godziny na dobę, czyli zużywa 0,02*4*30=2,4 kWh czyli jakieś 50 groszy. Gdyby pracowała 24h (ale po co ?) to by to kosztowało kilka 3-5 zł zależy jak się toto policzy bo taryfy za prąd układał jakiś porąbany wariat

 

Kocioł z zasobnikiem kosztuje 3.300,-

*SD Themaclassic 2500

*Zasobnik Isea Irmet 120PT 760

 

Kocioł dwufunkcyjny SD Themaclassic 3.188,-

 

Specjalnie dobrałem te dwa kotły bo mają identyczne parametry, a różnią się tylko funkcjonalnie. Dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem płytowym są znacznie droższe, np.: SD IsoFast 4.200,-

 

Pompka cyrkulacyjna kosztuje około 300,- a instalacja około 30,- (10 metrów rurki plus trójnik)

 

Jak widać cyrkulacja + zasobnik nie są wiele droższe w zakupie i w eksploatacji od kotła dwufunkcyjnego.

 

Chciałem podzielić się swoimi rozważaniami ale oczywiście każdy ma swoją wolę i zrobi jak zechce.

 

Ja również :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakiej zasadzie dziala cyrkulacja? do czego jest to wiem. nie wiem jak to jest podlaczone i do czego ta dodatkowa rura. moglby ktos wyjasnic?

 

Rura od ciepłej wody nie kończy się na ostatnim punkcie poboru, lecz wraca do zasobnika. To jest ta dodatkowa rurka - może być cienka 15mm. Do zasobnika wchodzi specjalnym przyłączem - jeżeli takie jest - albo wchodzi do rury zasilającej zasobnik w zimną wodę. Na tej rurce powrotnej zamontowana jest pompa, który powoduje, że woda ciepła krąży w instalacji. Za pompą i na rurze zasilającej zasobnik w zimną wodę trzeba zamontować zawory zwrotne, żeby zapewnić żądany kierunek przepływu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu, a jak podlaczyles podlogowke? mieszacz, kombinacja z powrotem z grzejnikow?

 

W sumie dziwnie :)

zasilanie => zawór termostatyczny => rozdzielacz => sekcje => rozdzielacz => pompa obiegowa => powrót.

 

Czujnik przylgowy zamocowany jest na rozdzielaczu powrotu i zrobiony jest mostek od zasilania (za zaworem termostatycznym) do powrotu (przed pompą). Ma to działac tak, że jeżeli temperatura na powrocie przekroczy zadaną (30-55 st.C) wówczas odcinane jest zasilanie, a pompa mieli wodę w kółko.

 

Czyli (poza rozdzielaczem) cała filozofia to pompa (i tak musi być), zawór termostatyczny z czujnikiem przylgowym i kawałek rurki mostkujący obwody :)

 

Jakby cuś to mogę pstryknąć foto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...