Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    135
  • komentarzy
    322
  • odsłon
    269

Zbrojenie wieńca.


śmig_śmigalska

1 500 wyświetleń

 

13 listopada 2013 r.

 

Akcja "Wieniec".

 

W piątek 8 listopada rozpoczęło się skręcanie zbrojenia na wieniec. Śmigalska tradycyjnie już zamówienie materiałów zrobiła "na styk". Przez te styki, to kiedyś zginie rażona ręką budowlańca. Końcówka ich prac zawsze budzi niepokój, czy starczy materiału. Dobrą stroną tej przypadłości Śmigalskiej jest to, że placu budowy nie zalegają resztki. A o złych stronach Śmigalska nie będzie pisała.

 

Tak wygląda słoneczny uzbrojony po zęby

 

 

 

widok zza południowej miedzy

 

IMG_20131108_160653.jpg

 

 

 

innych ujęć brak, Śmig skupił się głównie na południowej elewacji

 

 

 

Od wtorku robią się szalunki. Dzisiaj zostały prawie ukończone. Prawie, bo na budowie od wczoraj nie ma prądu. Śmigalscy pożyczają onego od życzliwego sąsiada. Prawdopodobnie u niego nastąpiło jakieś zwarcio- spięcie. Sąsiad przebywał w rejonach dalekich od budowy i kontakt naoczny miał nastąpić dzisiaj pod wieczór. Może ów kontakt będzie miał siłę sprawczą i prąd pojawi się w kabelku. Z tego powodu przesunięty został termin zalewania wieńca z piątku na poniedziałek. Śmigalska zrezygnowała z samodzielnych obliczeń zapotrzebowania na metry sześcienne betonu (vide wstęp do dzisiejszego postu) i poprosiła o to jednoosobowa ekipę budującą. W wyniku dodawania ułamków dziesiętnych z dokładnością do czterech miejsc po przecinku wyszło, że na wieniec i dwie podstawki pod słupki tarasowe potrzeba 4,6836 m3 betonu Zamówione oczywiście będzie 5:D

 

Przy okazji planowania kolejnych prac okazało się, że zamówiony projekt zawiera dość spory błąd. Bardzo mętnie określa materiał, z którego mają być zbudowane szczyty, to po pierwsze. Gorsze jest to drugie- w zapotrzebowaniu materiałowym na ściany konstrukcyjne w ogóle nie uwzględniono wielkości ścian szczytowych. Dopiero niknące w oczach palety z silikatami pozwoliły powziąć przypuszczenie graniczące z pewnością, że zakupionych materiałów w żaden sposób nie starczy do zbudowania ścian szczytowych. Niedomiar to aż 25 m2- dość spory...... Postanowiono zbudować ściany szczytowe nieużytkowego poddasza z betonu komórkowego jako materiału najbardziej przyjaznego obróbkom w postaci przycinania. Śmigalska zrobiła rozeznanie cenowe na alledrogo, gdzie bloczki takowe były w miarę przyjaznych cenach ok. 5,45 zeta. Jakież było jej zdumienie, kiedy w hurtowni, z której zamawia towar określono cenę na 7,90, w drugiej na 9 , w trzeciej na 11 zeta. Niestety Śmigalscy budują się na pustynnym terenie, jeśli chodzi o producentów materiałów na ściany- stąd takie wysokie ceny. W ostatnim miejscu poszukiwań, do Śmigalskiej uśmiechnęło się szczęście- znalazła bloczki w cenie 7 zeta plus 20 zeta za transport . Niespodziewany wydatek wyniesie więc 1260 +20= 1280. I rób tu człowieku kalkulacje cenowe.

 

Pozdrawiam czytających

 

Ś-ś

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...