Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    135
  • komentarzy
    322
  • odsłon
    1 352

Ekwilibrystyka prawna urzędów skarbowych


śmig_śmigalska

1 519 wyświetleń

 

7 lutego 2014 r.

 

Wczoraj zakończone zostały prace przy otynkowaniu ściany, na której zamontowana zostanie brama garażowa. Potem pan D. rozpoczął stawianie ścianki działowej w garażu, która dzielić będzie garaż na królestwo Śmiga i Śmigalskiej. Dzisiaj ścianka już stała.

 

IMG_20140207_160733.jpg

 

 

 

Po południu rusztowanie zostało przeniesione do części mieszkalnej i zaczęło się wytyczanie umiejscowienia ścianek działowych. Nie obyło się bez komplikacji. Na etapie budowy fundamentów, ekipa niezbyt precyzyjnie umiejscowiła wloty do kanalizacji i teraz okazało się, że wypadają one albo w ścianie albo na łączeniu ścian. Pan D. wpadł na pomysł, aby wykręcić tkwiące w chudziaku rurki i zamienić je za pomocą redukcji i kolanek na właściwie umiejscowione. Spróbował wykręcić jedną. Próba przebiegła pomyślnie, co bardzo ucieszyło Śmigalską. Teraz trzeba będzie tylko zakupić potrzebne elementy.

 

W poprzednim poście opisane były rozważania na temat wyboru oczyszczalni. Śmigalscy wysłali zapytanie ofertowe do znajdującego się w pobliżu instalatora owych dóbr. Jakież było ich zdziwienie, kiedy w odpowiedzi otrzymali kosztorys zawierający 23% podatek VAT za usługę zakupu i montażu oczyszczalni. Do tej pory byli święcie przekonani, że wszelkie prace na rzecz budownictwa społecznego (a takim jest budowa lub remont budynku do 300 m2 lu mieszkania do 150 m2) obłożone są 8 % VAT-em. Śmigalscy zaczęli drążyć temat. Sprzedawca oczyszczalni odpisał, że urząd skarbowy bardzo go gnębił i zabronił stosowania stawki 8%. Rozwiązania zagadki Śmigalscy zaczęli szukać w czeluściach internetu.

 

Rozwiązanie zagadki jest takie: (zaczerpnięte z odpowiedzi udzielonych przez kilka urzędów skarbowych firmom montującym i sprzedającym oczyszczalnie)

 

Aby odliczyć 8% VAT spełnione ŁĄCZNIE muszą być następujące warunki

 

1. Budynek musi należeć do kategorii budownictwa społecznego

 

2. Sprzedaż usługi lub towaru z usługą muszą dotyczyć tylko i wyłącznie wznoszonego lub remontowanego budynku.

 

Wydaje się to proste i zrozumiałe. Nikt w końcu nie buduje swojej oczyszczalni dla obcych. Trudno zasiedlić budynek bez kanalizacji. Inwestor już chce się cieszyć, ale urząd jest sprytniejszy. W 2011 r była nowelizacja ustawy o podatku VAT. Poprzednia zawierała w pkt 2 dodatkowe sformułowanie, które wyparowało podczas nowelizacji. Brzmiało ono "budowa lub remont wraz z infrastrukturą

 

Urzędy skarbowe wyszły z założenia, że skoro

 

a)z ustawy zniknęła infrastruktura

 

b)w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym

 

to należy się oprzeć na definicji budynku z roku bodajże 1994, gdzie budynek definiuje się jako fundamenty, ściany, dach plus okna i drzwi plus instalacje w obrębie fundamentów. Wszystko, co poza fundamentem budynkiem nie jest i wraz z końcem fundamentów kończy się 8% Vat, a zaczyna 23%.

 

Żeby było śmieszniej do grudnia 2013r. oczyszczalnie były na liście towarów, za które przysługiwał zwrot części Vat- czyli uznawano je za element budowy lub remontu. Nie wiadomo, śmiać się czy płakać. Śmigalska wybrała opcje zgrzytania zębami

 

Budowę Śmigalskich zwizytowały miejscowe władze samorządowe w celu sprawdzenia, czy to co przedstawili w podaniu o dofinansowanie oczyszczalni jest prawdą. Teraz trzeba tylko czekać na ich decyzję.

 

Podczas weekendu Śmigalscy zamierzają zająć się wyrównaniem pianki montażowej przy oknach i zabezpieczeniem jej przed destrukcyjnym wpływem promieni słonecznych.

 

Tyle na dziś.

 

Pozdrawiam czytających

 

Zgrzytająca zębami Ś-ś

6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Dzisiaj została przycięta. Po przycięciu Śmig wyrównał powierzchnię zaprawą klejową. Wykonawca podsunął nam jeszcze pomysł obklejenia otworu (przed przyklejeniem styropianu) taśmą butylową (używaliśmy takiej przy klejeniu membrany dachowej). Spotkałam się też z opcją obcięcia nadmiaru pianki i pokrycia wyrównanej powierzchni białą farbą emulsyjną (odbija promienie słoneczne). Pomysł wykorzystania zaprawy klejowej podpatrzyłam w dzienniku Sadysty. Ma wzorowo zamontowane okna. Przed montażem okien zrobił świetną konstrukcje ciepłego parapetu. Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza

 

To sa tak zwane tasmy samorozpezajace do okien. Co do cieplych parapetow to także mam to zastosowanie i super sie sprawdza. Nic nie wieje spod okien.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Mogą być taśmy rozprężne (przy zakładanym węgarku), ale stosuje się też taśmy paroprzepuszczalne (na zewnątrz) i paroszczelne od środka. Pluję sobie w brodę, że nie doczytałam o tym wcześniej. Może uda mi się znaleźć awaryjne rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...