Budowa GWC
27 kwietnia 2014 r.
Dziennik budowy porósł mchem. Prawie dwa miesiące bez wieści z placu boju......
Pora na aktualizację.
Część I- gruntowy wymiennik ciepła (w skrócie GWC)
Budowa owego mocno dała w kość rodzinie Śmigalskich. Takie prace zdecydowanie powinno się uskuteczniać na etapie fundamentów i braku zagospodarowanych działek tuż obok. Po przeszło dwóch latach, które minęły od prac na poziomie zero, nie udało się znaleźć winnego podjęcia decyzji o zrobieniu GWC później. Skutkiem tej głupiej decyzji było ręczne wykonywanie ciężkich robót.
Małej koparce udało się wjechać w szczelinę między domem Śmigalskich a działką sąsiada, ale nie miała miejsca, żeby odjeżdżać z urobkiem ziemi. Całe szczęście, że pacholę Śmigalskich pojawiło się na łonie rodziny i poświęciło swoje siły na wspomożenie rodzicieli. Kilkaset razy musiało biegać z taczką, żeby koparkowy mógł po pracy wydostać się na drogę.
widać docelową głębokość 210 cm
Dół miał wymiary 5 m x 4 m. Jego dno zostało wysypane 10 cm warstwą piasku oraz wyłożone grubą agrowłókniną. W garażu czekały nawiercone rury fi 250.
W bliższej i dalszej okolicy niestety nie było żwiru o rozmiarze 32/64 i trzeba było zamówić otoczaki........25 ton!!!!!!
Dzielne pacholę ponownie wspomogło rodzinę (Dzięki K. )Otoczaki musiały być przewożone taczką po wąskiej ścieżce wykopanej wśród zwałów gliny. Jedna taczka nie wytrzymała tego i trzeba było zakupić kolejną. Warstwa otoczaków miała 70-80 cm grubości. W połowie jej wysokości zamontowane zostały rury rozprowadzająca i zbierająca. Do tej rozprowadzającej zamontowana została czerpnia
Wejście do budynku
Podłączony został podziurawiony wąż ogrodowy, który w razie konieczności będzie nawilżał złoże. Wszystko zostało dokładnie otulone agrowłókniną i przykryte 10 cm warstwą styropianu.
Można było zacząć zasypywanie (taczką wrrr...).
Dół został już prawie zasypany. Zostało jeszcze jakieś 20 cm. Śmigalscy mają nadzieję, że wymiennik okaże wdzięczność.
Pozdrawiam czytających
Ś-ś
2 komentarze
Rekomendowane komentarze