Budżetowy (TCO) z przyciętym budżetem, przy stacji PKP z widokiem na las...
Temperatury zaczynają straszyć, więc czas zająć się ociepleniem PnG i stropu. A to drugie wymaga ułożenia najpierw instalacji wentylacji.
1. Zamówiłem już materiał na wentylację na peflex - to, co przykryje izolacja na razie (czyli od skrzynek rozdzielczych). Koszt z dostawą to 3 084,90 zł.
Najpierw byłem nastawiony na zabezpieczenie wełny folią od spodu. Potem poczytałem i wyszło mi, że to zbędne na monolicie. A teraz się zastanawiam, czy jednak nie dać folii, ale na wentylację dla poprawienia szczelności strefy ogrzewanej. Zastanawiam się też, czy nie dać najtańszej membrany paroprzepuszczalnej na wełnę, żeby kurz tam nie wnikał.
2. Jak dobrze pójdzie to w przyszłym tygodniu będzie zamontowana klima. Będzie czym grzać i osuszać. Kozy nie chcę wstawiać przed wylewkami. Jak już będą wylewki i trochę zwiążą, to pewnie postawię kozę (ale wylewki zamierzam przykryć folią żeby za szybko nie wyschły- zamówiłem już dziwnie tanią żółtą (niewiele ponad 30gr/m2 z przesyłką).
3. Pod wpływem pewnej dyskusji w innym wątku postanowiłem sprawdzić jeszcze raz, czy faktycznie piana PUR jest taka droga.
Najtaniej ZK znalazłem po 10zł/cm/m2 Purinova lambda 022 (no niby - bo jakoś dziwnie to w karcie wygląda). Ceny netto jak to w budowlance.
Więc za 14cm wychodzi 140zł/m2 podobny efekt daje Styropmin lambda pro 030 o grubości 18 który kosztuje 34,10zł/m2 czyli 4x drożej wychodzi PUR. I to najtańsza oferta, bo dostałem cenę i 17zł/cm/m2
Najtaniej OK - 2,9zł/cm/m2 lambda 037 czyli całkiem porównywalna z wełną której 40cm kosztuje jakieś 27zł a pianka wychodzi 116zł czyli 4x drożej. Ba, nawet porównując z grafitem który zamierzam dać na PnG wychodzi. jakieś 2x drożej za podobne U.
Wprawdzie przy styropianie i przy wełnie to cena samego materiału podstawowego, ale nawet jakby policzyć z robocizną i dodatkami typu piana czy nóż do wełny - to dalej wyjdzie 2-3x taniej, niż PUR. A zamierzam rozłożyć sam.
Prawdopodobnie w czwartek zamówię Styropmin 80 lambda 0,030 zmniejszając grubość do 18cm a tym samym zyskując na akumulacyjnyści wylewki która będzie miała jakieś 8,5-9 cm. Z wełną jeszcze się wstrzymam - i tak będę miał co robić i sporo materiału na budowie.
4. Elektryk od kabli się nie odzywa. Co do ceny to się dogadamy pewnie (nawet, jak skrócenie kabli o 30% nie spowoduje proporcjonalnego spadku ceny za robociznę). Problemem mogą być terminy. Więc nastawiam się, że i kable sam będę rozkładał.
5. Firma ochroniarska namawia mnie na montaż instalacji alarmowej. Pewnie teraz przyda się nawet bardziej, niż gdy zamieszkamy. Ale mają ceny zaporowe - więc znowu chyba sam kupię i zamontuję. 300m od mieszkania mam firmę handlującą takimi rzeczami. I wychodzi jakieś 2K brutto na Satelu Integra a firma ochroniarska chce 3K netto na centralce Satela, ale czujki innych producentów.
6. Wylewki
7. Koza (prawdopodobnie od razu docelowa - nadal wygrywa Romotop Evora.
8. Do zamontowania dalej rozdzielnia elektryczna.
9. Rekuperator. Po kolejnych zagrywkach Thessligreen (cudowna poprawa parametrów Home bez zmian konstrukcyjnych w nowej wersji katalogu) coraz większą antypatią darzę tę firmę. Pewnie będzie Pro-Vent Mistral Pro 400 EC.
Sporo do zrobienia jeszcze w tym roku. Pewnie coś się sypnie i nie zdążę z tym wszystkim w tym roku.
Potem można robić przerwę zimową - dać tynkom i wylewkom wyschnąć, odpalić klimę, kozę od czasu do czasu, odpalić i umawiać speców od wykończeniówki.
Edytowane przez Kaizen
1 komentarz
Rekomendowane komentarze