Miesięcznik Murator ONLINE

Jump to content

Kaizen

Members
  • Posts

    25544
  • Joined

  • Days Won

    81

Kaizen last won the day on September 5

Kaizen had the most liked content!

About Kaizen

  • Birthday 05/05/1974

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Personal information

  • Kod pocztowy
    05-540
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Title
    najlepszy doradca na tym forum

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Kaizen's Achievements

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) (9/9)

  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare

Recent Badges

1.6k

Reputation

  1. IV generacji mają jeden reaktor o mocy zaledwie 200MW (z 58 830 MW działających reaktorów jądrowych). To bardziej prototyp niż produkt gotowy do sprzedaży czy komercyjnego budowania. Z planowanych ani budowanych reaktorów, wg Wikipedii, żaden nie jest IV generacji. Ciekawe czemu... Generacji III+ (czyli tej, co mają "nasze" AP1000) Chiny mają zbudowane cztery reaktory... niespodzianka - AP1000. CAP-1400 mają tylko w planach i tylko dwa. To, co mogliby nam sprzedać, to Hualong One (HPR1000) - czyli trzecia generacja. Więc komercyjnie niewiele mają do zaoferowania. Na dobrą sprawę jak chcieliśmy III+ (poprawione bezpieczeństwo i opłacalność względem III) to do wyboru mieliśmy Amerykanów i Francuzów. Rosjan i Indusów raczej bym nie brał pod uwagę ze względów strategicznych i politycznych. No i właśnie te względy strategiczne... Ja bym tam wolał nie zdawać się na Chińczyków w zakresie dostaw części zamiennych, modernizacji i serwisowania. Jednak strategiczne interesy mamy znacznie bardziej zbliżone do Anglosasów i Francuzów, niż do Chińczyków. W ich interesie jest, żebyśmy byli silną zaporą na drodze ekspansji Rosji. Chiny mają bliższe interesy z Rosją.
  2. Zapytaj sprzedawcę/wykonawcę o gwarancję na blachę. Jak już uda Ci się ją zdobyć, to lektura wyjaśni, dlaczego w necie jej nie uświadczysz i z podjęciem decyzji nie powinieneś mieć problemu.
  3. Jakoś nie widziałem specjalnej wentylacji w pomieszczeniach z UPSami. To prehistoria, kiedy ładowane akumulatory gazowały. Od czasów budowy (gdzie zasilał monitoring w SSZ - również w solidne mrozy) mam do UPSa podpięty przechodzony akumulator samochodowy (drugi - bo jeden był klejony przez poprzedniego właściciela i się rozszczelnił - podtrzymywał ciągle mój sprzęt ponad 3h). Ale jak komuś to "nie gazowanie" przeszkadza, to może akumulatory trzymać na zewnątrz. Wiesz, dlaczego w UPSach nie ma litówek? Bo padają przy pracy na ostatnich procentach. Kwasiaki mają takie warunki, jak uwielbiają - lekko rozładowywane i od razu ładowane do pełna. Czy znasz jakiegoś UPSa co współpracuje z litówkami? Ja szukałem i nie znalazłem. Ideał to by miał konfigurowalne, przy jakim % naładowania/napięciu ma przerwać ładowanie.
  4. Trzeba być idiotą, żeby nie widzieć opłacalności wydania 5K zł żeby dostać 23K zł (jak faktura będzie odpowiednio rozpisana). I można powiedzieć, że wtedy mamy "UPS który kosztował minus 18 tys. zł".
  5. Fajny falownik - to jedyna seria, jaką znalazłem na liście ptpiree, która obsługuje akumulatory kwasowe. Możesz więc kupić dosyć tanio 12 (albo 18, 24,36) kwasiaków i dostać kasę z MP (obecnie magazyn ciepła lub ee to warunek konieczny otrzymania dotacji na PV). Kwasiaki mają jeszcze tę zaletę, że lubią być ładowane do pełna (LFP czy inne litówki działanie w trybie UPS szybko wykańcza - największą żywotność mają pracując w niewielkim zakresie w okolicach połowy pojemności czyli pracując np. 40-60 czy góra 20-80%, a AFAIK falowniki nie umożliwiają ustawienia takiej pracy przy ładowaniu z PV). No i nie boją się mrozów (owszem, w mróz spada im pojemność, jak każdemu akumulatorowi - ale nie musisz ich grzać powyżej zera, żeby naładować). A co do napięcia. Sprawdź napięcie jak najbliżej przyłącza w szczycie produkcji sąsiadów (no, teraz może być problem, bo słońce najwyżej nad horyzontem było dosyć dano temu - więc trzeba brać poprawkę na to, że w rocznym szczycie będzie napięcie wyższe). Bo na każdym łączu, na każdym kablu masz spadek napięcia. Gdy ciągniesz prąd z sieci to w gniazdku masz niższe napięcie, niż w sieci. Więc to co pokazuje Volt to na pewno napięcie niższe, niż w przyłączu - a o ile to zależy od konkretnej instalacji i obciążenia danej chwili na tej fazie. Gdy będziesz pchać prąd do sieci to na falowniku napięcie będzie wyższe, niż w przyłączu. Jak w przyłączu będzie bliskie limitu - to falownik się odłączy.
  6. Ławy zbroisz i lejesz - zazwyczaj z gruchy. Ściany fundamentowe najczęściej murujesz z bloczków zaprawą zrobioną na miejscu w betoniarce. Czasami na tych ścianach jeszcze zbroi się i leje wieniec. Szerokość ławy zależy od lokalnych warunków, ale typowe mają 60cm a ściana 24cm. Dlatego nie ma sensu lanie ściany fundamentowej razem z ławą prosto w wykop i zaszalowanie tylko z 40cm wyżej poziomu terenu, bo 2,5 więcej betonu poszłoby na ścianę... Chyba, że ktoś dałby powyżej ław po 18cm XPS po obydwu stronach w wykop... Tylko znowu - to zbędny koszt. Kiedyś, gdy ścian fundamentowych się nie ocieplało przy dobrych warunkach takie lanie w grunt trochę grubszej ściany fundamentowej, jeszcze lekko rozszerzającej się niżej co przy ręcznym kopaniu dało się zrobić było częste. Teraz króluje murowanie z bloczków. A jak trzeba najpierw zalać ławy, potem zazbroić i zaszalować ścianę - to robi się długo i drogo i mało kto się na to decyduje (choć użytkowo to lepsze rozwiązanie). Jest jeszcze opcja z pustakami szalunkowymi i płyta funadmentowa.
  7. Zmierz napięcia w szczycie produkcji sąsiadów jak najbliżej sieci. Generalnie im bliżej przyłącza i grubszym kablem podpięty falownik do sieci, tym większa szansa, że to falownik sąsiada pierwszy się wyłączy i Twój dalej będzie pchał prąd do sieci jak napięcie przekracza normy. Ale jak masz duży zapas napięcia, to nie ma większego znaczenia, gdzie wepniesz falownik... Przynajmniej do czasu, gdy kolejni sąsiedzi zainstalują PV i bardziej podbiją napięcie.
  8. Mam wrażenie, że nie zdajesz sobie sprawy, jak działa współczesny dom. Tu masz wykres temperatur z poczatku stycznia 2024 z sypialni, w której jest tylko nawiew rekuperacji, ma dwie ściany zewnętrzne (parterówka, więc straty też przez sufit i podłogę) z WYŁĄCZONYM w niej ogrzewaniem. W ostatnim sezonie podłogówka u mnie działała wyłącznie w łazienkach - za to długo, znacznie dłużej niż wynikałoby z obciążenia cieplnego (dzięki czemu udało się osiągnąć efekt ciepłej podłogi o co trudno we współcześnie budowanym domu). Oprócz tego w salonie (dosyć odległym i "pod prąd" wentylacji) czasami działało ogrzewanie klimą a te piki to tradycyjna koza - ale bez żadnego DGP. Dla szerszego kontekstu - temperatury z salonu i na zewnątrz: Jak widać i bez DGP, "pod prąd" wentylacji ciepło dociera do sypialni. I wcale nie jest w niej zimno.
  9. W normie 14925 masz mapę z podziałem na strefy klimatyczne My wypadamy w niebieskiej - chociaż to IMO i tak zbyt optymistyczne, bo różnica między Berlinem (czy nawet Wrocławiem) a Suwałkami czy Zakopanem jest spora to gorsze jest to, że nawet dla niebieskiej sporadycznie producenci podają dane na etykiecie energetycznej (a i tak w miarę bym w nią wierzył w cieplejszych rejonach Polski). Więc trzeba się głębiej wgryzać w działanie PC i nie ma co patrzeć na SCOP.
  10. Jeszcze raz zapytam - jaka procedura zakłada osiągnięcie zadanej temperatury przez posadzkę? Nie widziałem takiej.
  11. SCOP zbadany wg normy jak najbardziej da. Nie wiem, czy tak "inteligentne" nie są też niektóra (najbardziej podejrzewałbym tanie, gdzie przyoszczędzono na programiście) PC - tu przykład klimy która grzeje tacę 24/7 gdy tylko temperatura spadnie poniżej zadanego przez producenta progu. Jak mamy sensownie zmierzony SCOP (dla naszego klimatu, z uwzględnieniem pomp obiegowych, grzałek, defrostów itd.) to wyłapujemy i możemy odrzucić oszczędności na programiście (czy to w temacie algorytmu do sterowania grzałkami, defrostem czy algorytmu doboru obrotów sprężarki, pompy obiegowej i tz dla optymalizacji COP), na konstrukcji (np. co za problem tak ażurową tacę zrobić i na tyle niżej od wentylatora, żeby grzałka była kompletnie zbędna) czy komponentach (tańsza - ale bardziej energożerna pompa obiegowa dla przykładu). Owszem, ktoś bardziej techniczny może się wgryzać, jaka konstrukcja, jaka pompa obiegowa, jakie grzałki, jak sterowane itd. i na tej podstawie oceniać jakość PC - ale to zabawa dla entuzjastów i profesjonalistów. Zwykłemu użytkownikowi wystarczyłby SCOP (plus oczywiście cena, gwarancja, czas usunięcia awarii i inne rzeczy nie będące cechami technicznymi urządzenia). Ale, niestety, danych z naszego klimatu brak, żeby porównać SCOPy. A wróćmy do przykładu grzałki tacy - jak chodzi 24/7 gdy tylko temperatura spadnie poniżej zadanej temperatury to w cieplejszym klimacie nie zrobi istotnej różnicy, jak chodzi z 10h w sezonie i takie urządzenie będzie konkurencyjne do urządzenia o lepszym algorytmie (który grzeje tacę gdy są spełnione łącznie dwa warunki - jest zimno oraz trwa defrost) albo o konstrukcji pozbawionej grzałki.
  12. Czytałeś te wpisy? "Pomiary miałem wykonane raz, przy założonych kryzach na czerpni i wyrzutni które prawdopodobnie odpowiadały mocno zabrudzonym filtrom. Przy moim reku ustawionym na 60% wyniki wyglądały tak:" To cytat z cz. 1. "Prawdziwym wyzwaniem jest sypialnia z dwoma osobami i zamkniętymi drzwiami. Przy czteroosobowej rodzinie robi się tu co najmniej połowa produkcji CO2 (dzieci raczej wyprodukują mniej CO2 nawet, jak rodzice grzecznie śpią). Przez podcięcie w drzwiach dyfuzja nie działa." To z cz. 3. Pomiary m3 mnie nie interesują specjalnie. Nie wiem, jakie mam opory przy 20% obrotów, jakie przy 100%. Nie wiem jakie przepływy (na pewno nie jest to wprost proporcjonalne, bo im mniejsze przepływy, tym mniejsze opory i tym więcej m3/h z W wyjdzie). Dla mnie ważne stężenie CO2.
  13. Nie. Potem miałem wymieniony sterownik, który dodał nowe możliwości (da się zejść przy odrobinie kombinowania do 20%). Aktualizacje masz w kolejnych częściach. Z grubsza mam jak w cz. 3 - trochę koryguję, jak zmieniamb filtr na F7, filtry się zabrudzą czy na wakacje, jak jesteśmy dłużej w domu.
  14. Twój operator łamie prawo? Bilansowanie godzinowe jest obowiązkowe. A jeszcze co do RCEm i liczenia - w zeszłym roku cena miesięczna w szczycie produkcji była nie 300zł/MWh a: czerwiec - 453,88 lipiec - 439,22 sierpień - 412,33 Przeliczyć, czy sobie poradzisz?
×
×
  • Create New...