Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    5
  • komentarzy
    10
  • odsłon
    120

Tytan 3 - Owczar


Owczar

7 979 wyświetleń

 

 

Witam,

 

 

 



To pierwszy wpis w dzienniku budowy, choć budowa się jeszcze nie rozpoczęła, ale najważniejsze decyzje został podjęte.

 

 

 



Po zakupie działki musieliśmy dobrać optymalny projekt.

 

 



Działka 24x30m. Wjazd od krótszego boku położonego na północnym zachodzie - odczylenie na północ minimalne.

 

 

 



Początkowo miał być tytan 4 pracowni mgprojekt, ale po namyśle zdecydowaliśmy się na dodatkowy pokój na dole.

 

 

 



Po wyborze projektu przyszła pora na adaptację. Co prawda architekt jeszcze kończy pracę, ale wiemy już jak będzie wyglądał rozkład pomieszczeń docelowo.

 

 

 



resize625-625-1.jpg.1daa9855bc2ed519c3e9f3ef7b214c56.jpg

 

 

 



Dom został poszerzony na parterze w części garażowej o 1,4m.

 

 



Parter podnieśliśmy o 0,4m.

 

 



Wyrównaliśmy podłogę na parterze i przeprojektowaliśmy schody.

 

 



Zlikwidowaliśmy oba kominy.

 

 



Zmieniliśmy położenie łazienki.

 

 



Zmieniony układ pokoi na górze.

 

 

 



Całość stanie na płycie fundamentowej z powodu wysokiego poziomu wody gruntowej.

 

 

 



Decyzje podjęte do tej pory.

 

 

 



Pompa ciepła - gruntowa.

 

 



Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.

 

 



Instalacja elektryczna ze sterowaniem opartym na sterbox.

 

 



Rekuperacja z filtracją powietrza - 3 stopniowa.

 

 



Refleksole selt zewnętrzne.

 

 



Okna Adams Passive Line.

 

 



Brama garażowa Wiśniowski UniTherm.

 

 

 



Jeszcze mnóstwo decyzji przed nami. W tym roku chcielibyśmy zamknąć budowę w SSZ.

resize625-625-1.jpg.1daa9855bc2ed519c3e9f3ef7b214c56.jpg

resize625-625-1.jpg.1daa9855bc2ed519c3e9f3ef7b214c56.jpg

resize$625-625-1.jpg

resize$625-625-1.jpg

7 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Hej, po co inwestować w okna passive skoro nie budujecie domu pasywnego? Skoro pompa gruntowa to okna 3szybowe z profilami bez wkładek termicznych wystarczą. Nawet i 2szybowe by starczyły. Te passive będą drogie i ich koszt nigdy się nie zwróci. Ogrzewanie lepiej zwykłe podłogowe bo ścienne też jest nietanie a na parterze w salonie i jadalni nie masz za dużo ścian by się do tego nadały.
Odnośnik do komentarza

 

Dzięki za komentarz.

 

 

Jeśli chodzi o okna to w sumie masz rację. Dostaliśmy całkiem niezłą ofertę na passive line. Ale jak teraz analizuję współczynniki pomiędzy oknami PassiveLine i Veka82 to różnica przenikalności jest kosmetyczna, a różnica w cenie ok 6tys.

 

 

Co do ogrzewania - to chcemy ścienne, bo będziemy też ścianami pasywnie chłodzić z dolnego źródła pompy. Cenowo wychodzi podobnie do podłogówki. W częściach z glazurą/gresem będzie też podłogówka. Tam gdzie drewno nie będzie grzania.

 

W salonie rzeczywiście mamy trochę problem z powierzchnią ścian, ale ścienne ogrzewanie pozwala na większą moc. Problem jest trochę z bezpiecznym przewymiarowaniem. Będziemy rozmawiali z projektantem.

 

 

Rozważyliśmy chyba wszystkie metody grzania i chłodzenia. Każde ma wady i zalety. Chłodzenie pasywne nas póki co najbardziej przekonuje. W mieszkaniu mamy teraz splita - jest szybki i skuteczny, ale wymuszona cyrkulacja powietrza bywa uciążliwa.

Odnośnik do komentarza
jak chcesz mieć lepsze wykorzystanie ceny do metrażu to zmień projekt na prostszy a zarazem taki w którym wszystko się zmieści. Wjazd pisałeś że masz od północy z odchyleniem na zachód a główną część dzienną kierujesz właśnie na tę stronę?? Nie wiem kto Ci doradzał z tym projektem, ale można lepiej wybrać, przykładowo ten https://lipinscy.pl/projekt/przychylny-w-i" rel="external nofollow">https://lipinscy.pl/projekt/przychylny-w-i" rel="external nofollow">https://lipinscy.pl/projekt/przychylny-w-i" rel="external nofollow">https://lipinscy.pl/projekt/przychylny-w-i zyskujesz prostszą bryłę z dachem dwuspadowym a nie wielospadowym przez co koszty budowy będą zdecydowanie niższe a metraż podobny. Wiem że o gustach się nie dyskutuje, ale niektóre projekty są bezsensowne, w takim sensie że niby metraż jest ale konstrukcja tak skomplikowana (przez co droga) a można to łatwiej i taniej rozwiązać. Przede wszystkim bryła domu powinna być prosta bez wielu załamań. Każde załamanie to jest mostek cieplny. Można zbudować domek 150m2 o zapotrzebowaniu na ciepło 15kWh/m2 lub 40kWh/m2 przy tym samym ociepleniu a z gorszą bryłą.
Odnośnik do komentarza

 

Wjazd mam od zachodu z lekkim odchyleniem na północ ok 20 stopni. Także układ a strony świata jest w sumie idealny. Zapomniałem wspomnieć, że to będzie Tytan 3 w odbiciu lustrzanym - garaż 1,5m od granicy.

 

 

Chodziło nam o to by dom był jak najkrótszy. Działka ma 24x30. Z przodu zostawiamy ok 7m na ogrodzenie i podjazd, więc z tyłu zostaje niewiele. Przy tytanie 3 mamy całkiem sporo miejsca z tyłu. Największa wada tego projektu to wąski salon ale razem z hallem tworzą całkiem spoko pomieszczenie. Dodatkowo pasuje nam do aranżacji.

 

 

Dach dwuspadowy w te stronę dyskwalifikuje późniejszy montaż ogniw PV. Które rozważamy jeśli uda się dorwać fajna dopłatę - nie do kredytu tylko bezpośrednio.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza

 

Z punktu widzenia najgorszego scenariusza usytuowania sąsiadujących domów na działkach, układ tego domu i okna są optymalne pod kątem światła, które będzie padało bezpośrednio na elewacje.

 

 

Zrobiłem na szybko symulację:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Faktycznie masz małą działkę. Zapomniałem że są rejony w Polsce gdzie można mieć mniejsze działki niż 1000m2. Ja będę budował na kawałku o powierzchni mniejszej od twojej gdzie jest wąsko. Możesz też mieć domek z płaskim dachem. Przez co zniknie problem z panelami. Faktycznie możesz mieć problem by jakiś sensowny domek umieścić na tej działce i trzeba iść na jakieś ustępstwa względem bryły tym bardziej że wjazd nie jest od północy a zachodu.
Odnośnik do komentarza

 

No działka nie jest duża, ale jak dla nas w sam raz. Zanim wybraliśmy projekt braliśmy pod uwagę wszystkie aspekty. Tutaj np płaski dach nad garażem uproscil poszerzenie budynku w tej części. Garaże w projektach gotowych są śmiesznie małe.

 

 

Dach płaski odpada przez MPZP. Min to 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...