Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

michalszuwart

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    55
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez michalszuwart

  1. Grudzień 2022 21,5 kWh/1kWp cały 2022 1203,5 kWh/1kWp Instalacja na gruncie na południe - podkarpacie
  2. kwiecień podlicznik 392 kWh Aplikacja Panasa CO - 184 kWh; COP 5,9 CWU - 102 kWh; COP 5,1 aplikacja poakazuje 286 wiec ponad 100kwh mniej jak podlcznik - spora różnica PV - 638 kWh (100,94kWh/kWp)
  3. Dojrzałem do tego żeby wyrzucić bufor, zrobię to prawdopodobnie po sezonie grzewczym. Jak już wywalę bufor to pewnie od razu pozbyć by się pompki od grzejników i zastąpić ja tą pompka z PC? Tylko się zastanawiam jak będzie wyglądała sprawa ze sterowaniem, Strefa 1 to grzejniki, strefa 2 to OP. i powiedzmy jak chce wyłączyć grzejniki czyli będzie chodziła sama podłogowka to jak wyłacze strefe grzjeniki i przestanie pracować pompka w PC to nie bede mial zachowanego przepływu prawda?
  4. Przeczytałem twój wątek ze stopki odnośnie bufora - bardzo ciekawy. Ale czym wiecej czytam to mam wiekszy mętlik. Zastanawiam się jaką delte ustawić u siebie. Mam układ mieszany 40% OP i 60% grzejniki i bufor oczywiście. Niby do podłogówki delta zalecana 3-5 a do grzejników 7 i wiecej ale ja mam mieszany ukłąd i dodatokowo tak naprawde to moge miec 3 delty rozne, jedna na OP druga na grzjenikach i trzecia na odcinku PC bufor. WIec jak jest najlepiej poustawiać te delty. Oczywiscie delte na podlogowce i grzejnikach usatwiana poprzez bieg w pompce. Mam płytę rozszerzeń wiec mam dwie strefy i osobno obsługuje pompy od OP i grzejników. W sterowniku mozna ustawić posiadanie zbiornika buforowego ( ja mam wyłączony bufor w sterowniku czyli pompa nie wie ze mam bufor - wylaczylem bo jak byl wlaczony to pompa mi nie modulowala tylko pracowala na ful i sie wylaczala i tak w kolko, generalnie taktowala, no i majac wloczony zbiornik buforowy to dochodzila kolejna delta (delta bufora)
  5. Mam ostatnio przemyślenia dotyczące bufora, jak się miewa jego pojemność do zuzycia pradu przez PC, czyli ile wiecej PC pociagnie pradu stosując bufor 50l, 100l i 200l. Ma ktoś z was taką wiedzę czy to sa duże różnice czy nie?
  6. Mam pytanko odnośnie Service Cloud. Czy ja jako użytkownik mogę mieć do tego dostęp? Wystarczy że odłączę mojego instalatora i podam swój e-mail i bede miał dostęp do service Cloude? Chciałbym właśnie widzieć wszystkie parametry jakie sa tam zawarte bo te które mam w Smart Cloud to praktycznie nic. Nie ma możliwości żeby serwis i ja równolegle mieć dostęp do service cloude? Czy lepiej od razu zainteresować się GoHeishaMon??
  7. Adapter do internetu podłączony jest po WiFi czy po kablu? Podobno ten adapter słabo sobie radzi z WiFi i jak jest możliwość to lepiej podłączyć skrętke.
  8. I też tak uczyniłem i wyłączyłem kontrole temp bufora bo właśnie bez kontroli ładnie moduluje. Tylko myślałem skoro jest taka możliwość to czemu nie korzystać, pompa majac kolejny parametr powinna lepiej pracować - no ale się myliłem. Myśle ze sterownik bufor traktuje jak bufor taki duzy 1000l i wiecej dla magazynowania energi a nie bufor mały służący jako sprzegło i zwiekszający zład wody.
  9. Wracam do tematu bufora. Jak ustawie w sterowniku ze mam bufor i ustawie oczywiscie delte dla bufora to pompa przestaje modulowac tylko działą jak on/off. Jak wyłacze bufor w sterowniku czyli nie ma monitorowania temperatury w buforze to ładnie sie moduluje. Czym spowodowane moze byc taka praca? może źle delty ustawiam? majac aktywny bufor w sterowniku mam dwie delty, jedna od bufora a druga od grzzania. Jak powinno byc prawidłowo?
  10. a czy 50 litrów wystarczy na jeden klimakonwektor w celu chłodzenia w lecie? i czy te 50 litrów też wystarczy jak będę miał wyłączone grzejniki i podłogówke tylko jedną pętle (łazienka), pod koniec sezonu grzewczego własnie tak mam ze grzjeniki zakrecone i podłoga tylko właczona w łazience. jaki minimalny zlad wody powienien byc w pompie HP 7KW?
  11. Na linku tym co podałes z netklima jest tak a ja mam tak pierwszy plik pokazuje instrukcja a drugi plik tak jak ja mam ja. Ale to chyba nie ma znaczenia.
  12. dT jest dwie - jedna do grzania a druga do bufora, jesli chodzi o KG1 i KG2 badz prosta czyli T1 i T2 to jest tak jak napisales. ale delty nie ma osobnych do osobnych stref. poczytam u kolegi bobasxx tylko u mnie bez bufora raczej sie nie obejdzie bo mam miec zamontowany klimakonwektor do chlodzenia w lecie - przy jednym kilkakonwektorze bedzie za maly zlad wody chyba nie?
  13. Doszedłem z ta pracą pompy. A więc po zamontowaniu płyty rozszerzeń dodatkowo pojawiła sie funkcja bufora. Została włączona i dodatkowo od razu pomiar temperatury w buforze. Jesłi wyłącze bufor w steronwiku czyli pompa n ie wie ze go ma ale fizycznie oczywiscie jest to pracuje ładnnie i sie fajnie moduluje, a jak włacze to juz lipa. I sie zastanawiam dlaczego tak jest? i jest jeszcze jedna rzecz majac wlacozny bufor - pojawia sie druga dT czyli od bufora. Gdzie szukac problemu? A druga sprawa co uwazacie na temat bufora - mam 200 litrów i mam mieszane uczucie czy nie lepiej jak by byl 100l, Teraz przy 200 musze ogrzewac o 100 litrow wody wiecej.
  14. No nie mam zaworów którymi by sterowała pompa, w tej chwili recznie wylaczam strefe co skutkuje wylaczeniem pompkli, na ekogroszku mialem tak ze zawor 4 drogowy regulowal temperatura na grzejniki - pogodowka (krzywa grzewcza) a podlogowka chodziła po tym zaworze mieszajacym 3 drogowym - recznie go ustawilem i czasem korekte robilem kilka razy do roku. pompka od podlogi chodzila mi caly czas, a grzejniki prawie tez caly czas, ustawialem temperature mininimalna jaka mi była potrzebna do utrzymania temperatury 21 stopni ( dodatkowo mam głowice termostatyczne w grzejnikach i jak za ciepło bylo to sie grzejniki przymykaly. to moze lepiej przejsc na sterowanie termostatem pokojowym? tym wbudowany w sterownik? w sumie pomysl z zaworami sterujacymi przez pompe mi sie podoba. tylko znow przerobka w kotłowni. tylko dlaczego przez kilka dni pompa ladnie chodzila i modulowala sie i pobierala przez pol pradu mniej?
  15. W domu 21 stopni, grzjeniki 2 płytowe 60% grzjenikow 40% podłogówki 114 m2.
  16. powrot z grzjeników idzie do bufora
  17. Na Ekogroszku miałem krzywą grzewcza na grzejniki od 32stopni przy 10 na zewnatrz do 45 przy -20 na zewnatrz, na podłlogówce 31,5 do 32,5 przewaznie. w tej chwili z pompy ciepła mam 33 na grzejniki i 30 na podłoge, zauwazylem ze ona taak wacha sie od 31 do 35.
  18. Zawór mieszający od podłogówki jest reczny, pompa steruje tylko papką od podłogówki. A dlaczego zanim była zamontowana płyta rozszerzen to pompa ciepła była wstanie zmodulować sie?
  19. Grzejniki mam dwupłytowe -wiec chyba c22 (zasilanie i powrót na dole obok siebie) , temperatura teraz jest od -2 do -4, bufor mam podłączony na zasilaniu (czyli bufor zaraz za pompa ciepła a pozniej z bufora ida rownolegle grzjeniki i podlogowka(czujnik temperatur na zasilaniu i podlogi i grzejnikow jest) z czego podlogowka po zaworze 3d termostatycznym). jesli chodzi o powrot to przy zasilaniu 32 i delcie 5 to powrot bedzie 27. tak to wyglada na pv monitor jesli chodzi o pobor pradu, https://pvmonitor.pl//user.php?idinst=10062#/pc0 17-18 styczeń nie miałem płyty rozszerzen z czego PC miaala ustawiony jeden obieg grzewczy i nie widziala jaka jest temperatura bufora i zasilania podlogi i grzjenikow , teraz ma wiecej danych a pracuje gorzej i nadodatek pobor pradu wiekszy o 2 razy :/ zobaczicie od 16-18 stycznia jak wtedy pracowała pompa.
  20. Steruje temperatura wody (nie ma termostatu), przy około -2 na zewnatrz około 33 mi wystarcza, grzejniki ida prosto z bufora a podłogówka z bufora przez zawór 3d mieszający (podmieszanie powrotem).
  21. Od 1,5 tygodnia użytkuje PC Panasonica HP 7 Kw J bufor 200l i CWU 300l, dom 114 m2, 40% podłogówka, 60 % grzjeniki. Najpierw zamontowali mi pompe bez płytry rozszerzeń CZ-NS4P bo jej od razu nie mieli (pompa Co i podłog były spięte razem)- czyli jedna strefa. Po dwoch dniach wygrzewania domu praca pompy sie ustabilizowała - ładnie modulowała pompa (piki takie po 2,4 kw a tak to sobie pracowała na 0,6, 0,8 kw). po montażu płyty rozszerzeń mam dwie strefy czyli podłoga osobno i grzejniki osobno. I od tego czasu pompa przestała modulować i pracuje jak on/off i dodatkowo pompa zuzywa prawie 2 razy wiecej pradu przy mniej wiecej tej samej temperaturze na zewnatrz (wczesniej około 20-25 kw a teraz 40 i wieicej), teraz pracuje tak ze startuje dochodzi do 2,4 kw i tak idzie jakis czas i potem sie wylacza i tak wkolo (zrobiło sie wiecej wyłaczeń i włączeń jak godzin pracy sprezarki) i niewiem gdzie szukac przyczyny takiej pracy? co mogę pozmieniać w ustawieniach, delta T jest 5stopni (na 7 probowałem ale nie zmienia to nic). Narazie mam ustawioną stała grzewczą (około 33-36 stopni), docelowo bedzie krzywa (na piecu z podajnikiem mialem krzywa i fajnie to pracowało) Co o tym myslicie?
  22. U mnie to jest spiete tak: PC i na zasilaniu separator powietrze potem zawor 3 drogowy ktory przelacza zasilanie bufora lub cwu..Z bufora idzie na grzejniki i podlogówke oczywiscie z pompkami i zaworem 3 drogowym termostatycznym na podłogówke i na powrocie separator zanieczyszczen. Jeśli faktycznie nie bebdzie problemu z tym buforem 200 l to sie ciesze bo instalator napewno by sie upieral zeby go nie zmieniac bo juz jest zamontowany. a co do temperatur to do tej pory na ekogroszku mialem zawor 4 drogowy i na grzejniki jechalem na krzywej grzewczej i wygladalo to tak ze przy +10 bylo 32 stopnie a przy -20 45 stopni a na podłoge 31,5-32,5 około.
  23. Witam szanownych kolegów i koleżanki. Od kilku dni mam podlączoną pompe ciepła panasonica 7kw, dom 114 m2 40% podłogówka 60% grzejniki. I mam pytanko odnośnie właśnie bufora. miałem mieć zamontowany 100L ale nie mieli na hurtowni i instalatorzy przywiezli 200l, i tak sie zastanawiam czy go zostawić czy przycisnac ich zeby zmienili na taki jak mial byc czyli 100? jak uwazacie za duzy czy nie? , tak sobie myślę że jesli chodzi o sprawe pracy sprezarki to mysle ze wiekszy lepszy bo mniej taktowania ale jesli chodzi o zuzycie pradu to juz wypada gorzej po to dodatkowe 100l grzania. Czytalem ze powinno sie liczyc zlad wody ze wzoru moc PC x 20l czyli u mnie 140 litrow. Wiec instalacja ma w sobie juz jakas czesc plus 100 litrow bufora - czyli 100 byłby na dość. Co o tym sadzicie?
  24. Wiem masz racje że tutaj piszecie o duzych buforach - sluzace do magazynu energi a ja pisze o buforze poprawiajacym zlad wody. Napisalem tutaj bo generalnie prowadzicie dyskusje o buforach. Napiszę gdzie indziej, ale pytanie dotyczy kazdej pompy o tej mocy a nie tylko o panasonica. Pozdrawiam
  25. Witam szanownych kolegów i koleżanki. Od kilku dni mam podlączoną pompe ciepła panasonica 7kw, dom 114 m2 40% podłogówka 60% grzejniki. I mam pytanko odnośnie właśnie bufora. miałem mieć zamontowany 100L ale nie mieli na hurtowni i instalatorzy przywiezli 200l, i tak sie zastanawiam czy go zostawić czy przycisnac ich zeby zmienili na taki jak mial byc czyli 100? jak uwazacie za duzy czy nie? , tak sobie dedykujac jesli chodzi o sprawe pracy sprezarki to mysle ze wiekszy lepszy bo mniej taktowania i wieksze mozliwosci przy modulacji pracy ale jesli chodzi o zuzycie pradu to juz wypada gorzej po to dodatkowe 100l grzania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...