Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

olha

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez olha

  1. olha

    jakie tynki do wewn?trz

    Will! 17 zł/m2 za tynk mineralny z zacieraniem, to cena za robociznę, czy za R+M. Mnie mój fachowiec proponuje tynk mineralny zacierany Bolixem. Cena za całość jest podejrzanie duża (blisko 40 zł/m2). Czy to możliwe?
  2. Tynk gipsowy (z agregatu) jest niewątpliwie tańszy od mineralnego z zaciąganiem. Słyszałem jednak, że z tą gładkością nie zawsze musi być tak dobrze i bardzo często przed malowaniem należy ścianę zaszpachlować. W rezultacie tynk mamy tańszy ale malowanie droższe. Co o tym sądzicie, czy jest to informacja prawdziwa? Innym problemem jest podobno (??) żółknięcie tynku gipsowego przy metalowych prowadnicach (mają one swoja fachową nazwę, ale zapomniałem jaką). Wynika to z tego, że gips chłonie wodę i po pewnym czasie pokryty przezeń metal koroduje. Można tego uniknąć stosując metale niekorodujące, ale to podraża koszty. Wszystko to jest podobno i wobec tego chciałbym poznać Wasze opinie jak to jest naprawdę. Sprawa powinna zainteresować wiele osób, które staja przed dylematem: zapłacic za tynk tanio i ponosić tego konsekwencje, czy tez drożej i miec późniejsze problemy z głowy. Mam jeszcze jedno pytanie? Ile może rozsądnie kosztować m2 tynku gipsowego, a ile zacieranego tynku mineralnego. Chodzi mi tu o cenę łączną materiałów i robocizny. Interesuje mnie rozsądna cena górna (Warszawa i okolice). Moje doświadczenia z "tanimi" ekipami sa niestety negatywne.
  3. Marc1, przyjemnie posłuchać fachowca!! Wielkie dzięki!!!!
  4. Dziękuję wszystkim za sugestie dotyczące wentylacji kanalizy. Sprawa jest juz dla mnie - laika - jasna. Nie jest natomiast jasna sprawa wentylacji łazienki na poddaszu. Spotkałem się z dwiema - wg mnie SPRZECZNYMI - opiniami dotyczącymi wentylacji grawitacyjnej. 1) Od klatki wentylacyjnej do wylotu nad dachem powinno być przynajmniej 4 metry prostego przewodu wentylacyjnego. Mój wniosek: w przypadku łazienki na poddaszu wentylacja powinna być wymuszona, gdyż rzadko kiedy od sufitu łazienki do czubka komina wentylacyjnego mamy 4 metry. 2) Tak naprawdę to liczy sie to, jak wysoko (nad ZIEMIĄ!) jest wylot kanału wentylacyjnego. Jeżeli jest on nad dachem, to jest to wystarczające, by zadziałała wentylacja grawitacyjna w łazience, która znajduje się na poddaszu. Obie powyższe opinie zostały sformułowane przez osoby z uprawnieniami budowlanymi, ale nie będące specjalistami z dziedziny wentylacji. Mam więc pytanie. Która z tych opinii jest słuszna? A może, przy pewnych dodatkowych warunkach, nie są one sprzeczne? Oczekuję na rady, gdyż właśnie rozprowadzam instalację elektryczną i muszę przewidzieć ewentualne zasilanie wentylatorów.
  5. Znów coś namotałem. W projekcie mam zaznaczone wyjścia wentylacyjne na dach zakończone dachówką-wywietrznikiem. Kupiłem takie dachówki (niemieckiej firmy CREATON), do których w komplecie dołaczony jest giętki przewód. Byc może ma on zastosowanie w przypadku korzystania z wentylacji wymuszonej, np. wentylatorem. W moim przypadku nie ma przeszkód by kratki wentylacyjne łazienki i pralni połączyć z wywietrznikami sztywnymi rurami tworząc coś w rodzaju kominów wentylacyjnych. A może jednak zastosować wentylatory - w końcu pomieszczenia te sa na poddaszu i odległośc pomiędzy kratką a wyjściem dachowym nie jest zbyt duża. Jeśli chodzi o kanalize to jedna sprawa jest dla mnie jasna - powinienem zstosować zawór membranowy. Pozostaje pytanie, gdzie? Czy w pomieszczeniu użytkowym pod kratką wentylacyjną (tak jak to zaproponowano w sąsiedniej dyskusji)? A może pod dachem powyżej części użytkowej (tak jak to robiono tradycyjnie na strychach). Ponadto nie bardzo zrozumiałem informacji o możliwości podłączenia kanalizy (za zaworem) do zwykłej wentylacji. Czy to oznacza, że do jednego przewodu wentylacyjnego mogę jednak podłączyć więcej "wejść"? Pytania może naiwne, ale robie to po raz pierwszy i wiele rzeczy po prostu "nie widzę"
  6. Znów coś namotałem. W projekcie mam zaznaczone wyjścia wentylacyjne na dach zakończone dachówką-wywietrznikiem. Kupiłem takie dachówki (niemieckiej firmy CREATON), do których w komplecie dołaczony jest giętki przewód. Byc może ma on zastosowanie w przypadku korzystania z wentylacji wymuszonej, np. wentylatorem. W moim przypadku nie ma przeszkód by kratki wentylacyjne łazienki i pralni połączyć z wywietrznikami sztywnymi rurami tworząc coś w rodzaju kominów wentylacyjnych. A może jednak zastosować wentylatory - w końcu pomieszczenia te sa na poddaszu i odległośc pomiędzy kratką a wyjściem dachowym nie jest zbyt duża. Jeśli chodzi o kanalize to jedna sprawa jest dla mnie jasna - powinienem zstosować zawór membranowy. Pozostaje pytanie, gdzie? Czy w pomieszczeniu użytkowym pod kratką wentylacyjną (tak jak to zaproponowano w sąsiedniej dyskusji)? A może pod dachem powyżej części użytkowej (tak jak to robiono tradycyjnie na strychach). Ponadto nie bardzo zrozumiałem informacji o możliwości podłączenia kanalizy (za zaworem) do zwykłej wentylacji. Czy to oznacza, że do jednego przewodu wentylacyjnego mogę jednak podłączyć więcej "wejść"? Pytania może naiwne, ale robie to po raz pierwszy i wiele rzeczy po prostu "nie widzę"
  7. Chyba nieprecyzyjnie napisałem. Te wyjścia przez dach, to są specjalne dachówki typu wywietrznik, do których można podłączyć giętkim przewodem kratki wentylacyjne w pomieszczeniach. Pytanie jest więc takie. Czy dwie kratki można podłączyć do jednego wywietrznika? A jeśli chodzi o odpowietrzenie kanalizacji, to czy musi być one wyprowadzone ponad dach (przez taki wywietrznik), czy też może wystarczyć wyprowadzenie ponad część mieszkalną, ale jednak pod dachem. Gdyby to było dopuszczalne nie potrzebowałbym kombinować z wentylacjami łazienki i pralni (każda by była do "swojego" wywietrznika).
  8. W projekcie domu mam zaplanowaną wentylację grawitacyjną znajdujących się na poddaszu użytkowym łazienki i pralni.W dachu zamontowałem odpowiednie wyjścia z doprowadzeniami. Nie przewidziano natomiast wyprowadzenia ponad dach odpowietrzenia kanalizacji (jest wyprowadzenie na poddasze nieużytkowe). Instalator zaproponował, bym to odpowietrzenie podłaczył do jednego wyjścia przez dach, natomiast oba przewody wentylacyjne dołączył do pozostałego wyjścia (chyba przez jakiś trójnik). Moje pytanie: czy to tak można zrobic? Jeśli tak, to czy konieczne są jakieś dodatkowe rozwiązania (wentylatory, specjalne zawory, itp.).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...