-
Liczba zawartości
448 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez DanielRomian
-
Pompa Ciepła- sterowwanie ,krzywa grzewcza, histereza,itp.
DanielRomian odpowiedział pitersson → na topic → Pompy ciepła
Niestety, w mroźne dni idzie ok 80kW dziennie. Wina tkwi w budynku, ściana warstwowa z 5 cm styropianu, podłoga tak samo ok. 5 cm, podłogówka ma ostępy ok. 20 cm. Także ogrzewam grunt zimą i nie mam śniegu pod domem . Cóż ...nie budowałem tego domu...wymaga poprawek. Za poprzedni sezon zapłaciłem ok. 5.5k PLN, porównując do spalania wcześniej ekogroszku płacę tak samo. Pocieszam się tym że odeszło czyszczenie pieca, noszenie...czy to było warte???...myślę że tak. Nie muszę myśleć jak wyjeżdżam na kilka dni.- 107 odpowiedzi
-
- histereza
- krzywa grzewcza
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mam podobny dylemat ale wywalenie ostatniej warstwy nie wchodzi w rachubę. Ściana warstwowa z porothermu 25 cm, styropian 5 cm, porotherm 11,5 cm, tynk. Zdaję sobie sprawę, że jak docieplę to będę musiał okna przesunąć. Ale jak wyjdzie wtedy lambda i punkt rosy?
- 22 odpowiedzi
-
- ocieplenie
- ściany
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Znalazłem takie coś i obsługuje dwa urządzenia, w moim przypadku w sam raz dla CO i podłogówki. https://allegro.pl/oferta/przekaznik-wifi-czujnik-temperatury-termostat-tuya-11695653499
-
-
A jaki wpływ na pracę ma większe ciśnienie, czy coś się zmieni?
-
Dzięki za porady, tak zrobię. Ja mam dwie pompy: od CO i podłogówki. Updated... W instrukcji zbiornika wzbiorczego napisali że ma być 1 bar...a w instrukcji PC powyżej....instalator nie więcej niż 1 bar...i bądź tu mądry. Chyba układ sterujący w PC jest do dupy...skoro PC "widzi" że nie może dobić do temp to powinien zwiększyć temp na wyjściu. Jak grzeje CWU to w ustawieniach serwisowych ustawiona jest temperatura o 10* wyższa od na wyjściu z PC od ustawionej dla CWU, a dla grzania nie ma. Wiadomo że była by za wysoka na wyjściu na podłogówkę czy grzejniki, ale to że nie może dobić to jakiś obłęd, a tak dobiła by bufor.
-
Mam właśnie tak samo, tylko pompka chodzi non stop. Mógłbyś podesłać jak ogarnąć ten sterownik do pompki? Ja w buforze nie mam czujki, pompa w hydroboksie mieli i tak mierzy temperaturę.
-
A z ciekawości zapytam...jakie macie ciśnienie na naczyniu wzbiorczym? Ja mam w zależności od temperatury od 0,5 do 0,8 bara. A to woda ciepła...w instrukcji jest że nie mniej niż 1 bar. Instalator mówił że nie może byś więcej niż 1,2 bar...i sam nie wiem.
-
A mi poszło pomad 60 kW PC od 12 października...1014 zużycie z podlicznika
-
Zasilanie 40, na zewnątrz nie pamiętam -6...-4...w tych granicach
-
A dlaczego tak? Ja mam równolegle, schemat mojej instalacji parę postów wcześniej.
-
Mam to samo....nie mogła dobić... pracowała 2235 minut i dziś zmniejszyłem przepływ na podłogówce to łaskawie dobiła.
-
Ja mam 500 l bufor i połowa metrażu, PC 12 kW. Instalator nawet nie próbował mnie odwieźć od takiego bufora. Wymienię po sezonie na mniejszy, a ten sprzedam.
-
ehh...zużycie za wczorajszy dzień 62 kW, grzeje ty bufor do 40* i nie może dobić żeby wyłączyć się. Jak zaczyna grzać wodę po wyłączeniu się defrost-a to temperatura na wylocie ładnie rośnie a później zatrzymuje się i tym samym przepływ wody spada...jak jest większy przepływ to jest ok.
-
W parametrach pracy widzę temperatury: T1 - aktualna, TW_O TEMP WYM W-WYCH - temperatura wylotowa i TW_I TEMP WYM W-WLOT wlotowa. Wczoraj siedziałem do późna i patrzyłem za zmianę tych temperatur. Pompa wyłączyła się przy 41* ....W-WYCH (zadana 37*), a na wlocie do PC było 36* ....W--WLOT. Temp T1 z opóźnieniem rośnie...tzn. W-WYCH szybciej rośnie w porównaniu do T1. T1 zrównało się do 41* i wyłączyła się. Co do termostatów to już sam nie wiem...jedni piszą na maksa otwarte i temperaturę regulujesz na PC, inni ustawić tak żeby był komfort. Co zauważyłem...jak mam otwarte na maksa to na powrocie z grzejników nie mam zimnej wody i tym samym do bufora nie wlatuje wychłodzona. Jak ustawię na termostacie grzejniki to wraca bardziej wychłodzona, zawór przymyka się powoli i przepływ mniejszy, bardziej wychładza. Jednym słowem w czarnej d... Co mnie denerwuje do długo ale to długo dobija żeby wyłączyć się, mam zamontowany monitor energii ale na wejściu głównym i widzę zużycie energii: jak nie pracuje PC to maks 500 W zużywamy, jak wejdzie PC to sumarycznie 2,1-2,2 kW. przy grzaniu CWU 4-6 kW.
-
Nie ma jak metoda prób i błędów...tak zrobię. Czytałem w artykule że przepływ na podłogówce musi być większy od grzejników. Obawiam się że jak tak zrobię to na powrocie z podłogówki będzie bardziej wychłodzona.
-
Teraz jaśniej, myślałem że jak na powrocie temperatura zrówna się z zadaną to PC zatrzyma się. U mnie PC...tak jak mówił instalator, temperatura będzie mierzona na powrocie z bufora. Wyszedłem z założenia że grzeje tak długo aż na powrocie nie będzie zadanej. Teraz nic nie zrobię, wymienię chyba bufor na mniejszy.
-
Updated....PC grzeje...na wylocie 39*, przepływ 1,26m3/h, temp na powrocie 35*. Pracuje już/aż/dopiero 50 min. Zadana to 37*.
-
Jeżeli na wyjściu z bufora temp jest niższa od zadanej to chyba w buforze nie ma temp zadanej tylko jest niższa... Żeby nagrzać do żądanej to trzeba większej temperatury. Jeżeli na wylocie z bufora temperatura będzie równa z zadaną to będzie bufor nagrzany. Ja nie mam w buforze czujnika temp, spójrz na schemat parę postów wcześniej...
-
Przepływ na PC jak nie pracuje ok. 0,8 M3/h, jak pracuje PC to przepływ w granicach 2m3/h. Pompka na podłogówkę jest na maksymalnym przepływie. Pompka od CO mniejszy przepływ. Pompka od CO Grundfos Alpha1 L 25-60 180, podłogówka Grundfos UPM3 Auto L
-
Poza tym, zauważyłem że nie dogrzewa się bufor. Teraz PC wyłączyła się, temperatura na wyjściu i na powrocie z bufora była 36. Temperatura zadana 37...to jak jest z tym grzaniem skoro temperatura na powrocie z bufora powinna być wyższa chyba niż zadana i dopiero wyłączyć się.
-
Grzejniki mają termostaty i są otwarte na maksa, pompka sterowana za pomocą wtyczki na wifi. Tam gdzie są grzejniki nie przebywamy tylko śpimy (poddasze). Ściany mogę dociepic, z podłogą nic nie zrobię. Czyli bufor mam wymienić na mniejszy?
-
Załamka...☹️ Każdy co innego mówił zanim kupiłem PC...nie mam na myśli Was tu. Eh...przynajmniej nie muszę babrać się z piecem i węglem....
-
Styropian w podłodze 5 cm, ale jak pisałem wcześniej podłogówka była frezowana i rury są płytko. W projekcie była wełna 8 cm, rzeczywistość jak zwykle inna. Po założeniu podłogówki warunki zimą poprawiły się w domu, a piec brał mniej eko. To pewnie już oba kolana przestrzelone
-
Wiem co jest, skuwałem wcześniej (błędy poprzedniego mieszkańca woda ciekła przed licznikiem ) wylewka 10 cm, styropian 5 cm, folia i cieniak...raczej mało styropianu.