Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ponds79

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    86
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ponds79

  1. Dziękuję za sugestie! Zaplanujemy prace, dam znać co było / jest przyczyną
  2. Tak, to jest aktualne zdjęcie. Ale to też jedyne "gołe" zawory. Wszelkie inne są w całkiem solidnych obudowach styropianowych. To zauważ, że nawet rocznie 1 litr to nie mało. A tyle dolaliśmy od wczoraj - czyli gdzieś tyle poszło przez dobę
  3. Nie wiem czy DZ mam w układzie otwartym Sam ubytek przez te prawie 10 lat był prawie niezauważalny, bo dolewaliśmy może litr na rok, może mniej, a czasami wcale. Nie dbaliśmy o to, bo w zbiorniku wyrównawczym zawsze było widać płyn. Dopiero ten sezon jest inny, zobaczymy ile "wyparuje" do jutra (przez kolejną dobę). Same DZ było robione tak (o ile dobrze pamiętam ), że od głównych zaworów z domu, przez podłogę, pod fundamentem aż do powrotu nie było łączeń. Zatem nie mam studzienek. Jeszcze rzucę okiem na zdjęcia z budowy aby to sobie potwierdzić. W zasadzie to wszelki zawory (nawet widać na zdjęciu) cały czas się pocą. Ale nie sądzę aby litr na dobę się tak skroplił. Chyba, że faktycznie z jednego z nich może leci pod otulinę, czego chyba nie zweryfikuję póki całość się tak poci. We wzierniku cały czas jest wzburzony strumień. Ale być może tak było od zawsze. Tego nie pamiętam.
  4. Dzięki za podpowiedź. Manometru nie ma, w menu pompy IVT Green Line też nie widzę wstępnie takich danych. Obecnie, gdzie na zewnątrz mróz i PC pracuje, to w zasadzie wszystkie zawory mokre i kapie z nich, ale to raczej wynika z różnicy temperatur, a nie nieszczelności. Z drugiej strony, w domu byśmy chyba zauważyli litr po dobie Po zdjęciu obudowy PC widać jak pracuje ciesz w układzie (filmik poniżej). Czy to powietrze w tym układzie? Czy tylko mam takie wrażenia. Bo chyba nie powinno być tam powietrza, prawda? https://www.dropbox.com/s/0nqz23jw1t1h478/20210131_124908.mp4?dl=0
  5. Dzień dobry, Nie wiem jak sprawdzić ciśnienie w dolnym źródle Ale PC mamy już 10 rok i wszystko gra. Mniej więcej raz w roku, sporadycznie uzupełnialiśmy płyn w zbiorniku wyrównawczym - tym białym ze zdjęcia załącznika. Dolewaliśmy może 1/4 tego zbiornika (wodą). Ale bywało, że nie robiliśmy nic przez cały sezon. 2 lata temu mieliśmy weryfikację zawartości tego płynu, czy za bardzo go nie rozrzedziliśmy przez ten okres. Wszystko było ok, ale danych nie pamiętamy. Wczoraj sprawdziliśmy, że w zbiorniku nie ma płynu więc dolaliśmy wody (około 1,5 litra), co wyrównało poziom mniej więcej do jego połowy. Dziś rano (po dobie) ponownie musieliśmy dolać około 1 litr aby w zbiorniku była połowa. Być może za rzadko weryfikujemy ten poziom - ale czy to normalne, aby tak często uzupełniać, czy może gdzieś jest jakiś wyciek?
  6. Dzień dobry, W dni gdzie zaczyna się robić zimno (temperatura około 2 stopni i mniej), na naszym cokole zaczynają wychodzić wilgotne plamy - takie jak na zdjęciu. Pomiędzy cokołem (czarna część), a docelowym ociepleniem była przestrzeń, która była uzupełniana parę lat temu styropianem i szczeliny zapianowane. Niestety nie zostało to zakończone więc ten styropian pozostaje cały czas niezabezpieczony. Mniej więcej na tej wysokości jest w domu podłoga, ogrzewanie mamy podłogowe. Z czego Waszym zdaniem wynikają takie plamy wilgoci i jak to zabezpieczyć przez położeniem płytek na całym cokole?
  7. Dzień dobry, Jeżeli ktoś poszukuje oprogramowania do projektowania kuchni, to mam do sprzedania CAD Kuchnie MAX. Oferta wystawiona jest na OLX: https://www.olx.pl/oferta/cad-kuchnie-max-v-6-1-0-cad-rozkroj-modul-renderingu-pro-CID99-IDrkOXJ.html
  8. Dzień dobry, Obserwujemy, że w zbiorniku wyrównawczym dolnego źródła regularnie ubywa cieczy. Zazwyczaj uzupełnialiśmy ją dolewając do zbiornika wyrównawczego wody, jednak nie mam pewności, czy to powinna być woda Czym uzupełnić poziom tego płyny i czy powinien on spadać?
  9. Witajcie, Mamy problem z kosiarką STIGA COMBI 53SB, zakupioną około 2 lata temu (jeszcze w okresie gwarancyjnym z uwagi na wiele wizyt w serwisie i ich termin realizacji). Aby za dużo nie pisać - cyklicznie co kilka miesięcy kosiarka po paru godzinach pracy zalewa olejem filtr powietrza (filtr powietrza jest całkowicie pokryty olejem, olej wycieka z obudowy filtra na obudowę kosiarki). Zgłaszane to było już na gwarancji 5 razy. Skończyło się na wymianie silnika na nowy. Dzisiaj kosiarkę odebraliśmy i po 2,5h koszenia, sytuacja się powtórzyła. Załączam zdjęcia, na których widać pierwsze krople oleju wyciekające z obudowy filtra powietrza, wnętrze filtra pokryte olejem oraz sam filtr mocno nasączony w oleju. Posiadam również starsze zdjęcia. Znacie tego typu przypadki? Z czego to może wynikać - kosimy prawie płaski teren (kosiarka nie jest przechylana inaczej niż do tyłu podczas czyszczenia).
  10. To załączam jeszcze rzut z projektem poddasza gdzie widać długości pętli i zaprojektowanych nastawów. Problem jest pomieszczenie 2:3 (w lewym dolnym narożniku). Póki co zrobimy testy zaproponowane przez kolegę Liwko
  11. Liwko, masz może jakiś "sprawdzony" link do termometru? Powiedz jeszcze - czy przykręcasz wszystkie pozostałe pętle poza "zimniejszymi"?
  12. Panowie, dziękuję za informacje. Zaczniemy testy jak zrobi się ponownie chłodniej.
  13. Kolego Liwko Spróbujemy Tak tylko aby zaspokoić ciekawość - skoro masz podobny rozdzielacz - to na ile obrotów masz pootwierane zawory?
  14. Rozumiem, te pętle się tam od razu rozchodzą i nie zauważam tam wyższej temperatury.
  15. Nie potrafię tego ocenić, a drugiego pytania nie rozumiem
  16. Dzękuję - podejmiemy zatem próbę. Przywrócimy ustawienia z projektu i zaczniemy przykręcanie. Czy są zapowietrzone - tego nie wiem niestety
  17. Dla pewności załączam to jak było robione na etapie realizacji. Jak zdejmiemy te czerwone kapturki na górnej belce, to mamy możliwość zamykania / otwierania zaworów przy użyciu zwykłego imbusa. Nigdy tych zaworów nie otwieraliśmy na maxa, a nastawy są tak jak pisze asolt różne dla różnych pętli.
  18. Sugerujecie zatem aby wszystkie zawory (te bez rotametrów) odkręcić maksymalnie i sprawdzić jak rozkłada się temperatura w pomieszczeniach?
  19. Jeśli dobrze pamiętam, to na górnej belce jest około 5-6 pełnych obrotów od pełnego zamknięcia do otwarcia. W zeszłym roku przymykaliśmy o około 1 obrót więc jeszcze nibyc jest co przykręcić... ale to chodzenie we mgle. A można na działającym układzie "domontować" rotametry?
  20. Panowie, widzę, że koledze udało się pomóc więc liczę, że i w moim temacie pomożecie. Zeszłej zimy nie starczyło czasu na regulację więc temat wrócił przy pierwszym ochłodzeniu parę dni temu. Wybaczcie jeżeli coś źle opiszę, cały czas się uczymy Problem taki: domek z dwoma kondygnacjami, tylko podłogówka zasilana PC. Mamy projekt wykonania, gdzie są wstępne nastawy oraz długości pętli, mamy też zdjęcia z realizacji. Problem jest taki, że nie do końca potrafimy wyregulować temp. w dwóch pomieszczeniach. Są dwa rozdzielacze (dół i piętro) ale nie mamy na nich rotametrów. Na powrocie mamy wszystko pootwierane. Jak (i czy już teraz) regulować na rozdzielaczach aby uzyskać równe temp. w każdym pomieszczeniu? Dwa z nich mają znacznie zimniejszą podłegę i czuć, że jest w nich chłodniej. W zeszłym roku na każdej pętli lekko przykręcaliśmy (o 1/4 obrotu), pozostawiając pętle, które były zimniejsze. Dodatkowo zwiększaliśmy bieg pompki obiegowej... ale nie udało się... Jakieś wytyczne z Waszej strony?
  21. Witajcie, Mamy problem z ptakami, które od szczytów dachu oraz w narożnych dachówkach mają gniazda. Jest tam przestzreń przez którą się mieszczą i co oczywiste wykorzystują to Mam dachówkę Roben Fleming. Widzialiśmy, że kładzie się "wróblówkę" ale to od strony pasa nad runną - tu jednak problemu nie mamy. Jest on tylko we wszystkich narożożnikach danchu i w kalenicy. Czy jest coś podobnego do wróblówki ale do wspomnianej części dachu?
  22. ponds79

    Drenaż

    Witajcie, Podłączę się pod wątek, chociaż jeszcze nie wiemy czy robić drenaż czy nie. Mamy dwa budynki (dom i garaż) i póki co po prostu (od ponad roku) mamy założone ryry spustowe... i woda z nich leje się "tam gdzie chce" - nie komentujcie tego Generalnie nie ma tragedii i wilgoć po roku pojawiła się "tylko" w spiżarce (tam nie ma ogrzewania), piwnic nie mamy. Przy intensywnych opadach jest jednak mokro wokół domu i wiadać, że ziemia jest mocno nasączona. Fundamenty nie pamiętam jaką mają wysokość ale są zamalowane dysperbitem, ocieplone, na to folia kubełkowa ale już obsypane chyba zwykłą ziemią z wykopu. Zastanawiamy się jak odprowadzić wodę z dachów jak najdalej od budynku. Bierzemy pod uwagę: a) "jakieś" korytka odprowadzające wodę parę metórw od budynku b) drenaż (nie wiemy jaki) c) odporowdzenie wody do paru studni chłonnych Na znacznej powierzchni działki mamy na około 1m kolektor poziomy od pompy ciepła. Pytanie - w jaki sposób "tanio" odprowadzić wodę z rur spustowych od budnyku na dalszę odległość?
  23. Po obniżeniu biegu pompy obiegowej na drugi bieg i odczekaniu paru dni, delta GZ 5,5, DZ 2,5.
  24. Obniżenie krzywej póki co dało rezulat taki, że faktycznie tem. w domu spadła do około 22 stopni więc prawie tyle ile zadane (21,5). Dzisiaj z ciekwaości zmanijszam krzywą do 3,5 i jutro odczyt Potwierdzam, że zmiana krzywej od razu zmieniła wartości w menu 1.3 co w zasadzie jest logiczne. Pompę obiegową dla CO mamy chyba tylko jedną (tą w PC) więc tylko tam można coś zmienić. Na razie z ciekwaości zostawiamy 3 bieg. W weekend zmniejszymy na drugi. Wydaje mi się, że tak jak pisze Sławek, zmniejszenie biegu spowoduje wzrost delty (bo wcześniej były wyższe). Teraz na GZ delta 5, a na DZ 2,7. W weekend potwierdzę wyniki po zmianie biegu. @wit74 deltę odczytuje w różnych momentach i chyba Sławek ma rację - te czujniki dotyczą wyłącznie CO, a nie CWU. Martwi mnie jeszcze chłodniejsza podłoga w tym jednym pomieszczeniu - minęła doba od pełnego otwarcie i "może jest cieplejsza" (teraz nie mamy termowizji więc pewności nie ma) ale chyba nie tak jak trzeba jeszcze.
  25. Zmniejszyliśmy na razie do 4 (z 4,5) - w instrukcji piszą aby zmniejszać co bardzo małe skoki więc zobaczymy Pętla odkręcona na maxa w tym pokoju, zobaczymy za dzień / dwa. Delta więc u nas to 4,6 pod koniec pracy sprężarki (GZ) oraz 2,5 (DZ). Czyli jak widać trochę małe względem tego co podał Sławek. Delta była większa na II-gim biegu pompy obiegowej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...