Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mp3s

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mp3s

  1. Moi drodzy, Chciałem się pochwalić, że już mam piec wspaniały Defro DUO Uni - podobno mercedes wśród pieców. Tylko teraz rozgladam się za paliwem dla niego. Jeździ na eko-groszku i w związku z tym mam pytanie: gdzie mozna kupić - w okolicach Rzeszowa - dobry i tani (oczywiście) ekogroszek? Pozdrawiam szykujących się na zime forumwiczów
  2. Można tak zrobić, tylko nie włączajcie wtedy odbiorników siłowych (silników i takich tam). No i moc agregatu musi "pociągnąć"- zwykle na światło, lodówkę i komputerek wystaczy 2-3 kilo Waty. I koniecznie musi być odłączone zasilanie główne z sieci.
  3. Witajcie, poszukuję dobrego, taniego fachowca od rekuperacji i centralnego odkurzacza do zamontowania rurek w okolicach Rzeszowa. Zbierałem oferty z okolicznych firm i okazuje się że instalacja do odkurzacza z 4 punktami kosztuje około 1200. Jestem nieco zaskoczony ceną za w sumie kilka plastikowych rurek. Macie kogoś polecić? Z góry dzieki
  4. Pozwolę dołączyć się do wątku. Piorunochron ściąga wyładowania i odprowadza je do ziemi. Często przewodami oprowadzającymi jest zbrojenie budynku - "druty w betonie" (tzw. zwód naturalny) i normy zalecają ich wykorzystywanie. Drut FeZn daje się w rurkach plastkiowych, aby łatwiej go było mocować i ochraniać mechanicznie ocieplenie, aby drut nie wrzynał się w styropian. Faktem jest, ze podczas wyładowań może dojść do zniszczeń muru - pęknięć, odpadnaia kawałków tynku itp., ale straty są niewspółmiernie małe do przypadku, gdy piorun uderzy w niechroniony budynek. I nieczepiajcie do piorunochronu przewodów antenowych czy innych - bo wyindukuje się w tych przeowdach kilkaset tysięcy volt i zniszczy Wam urządzonka.
  5. Ja właśnie się rozglądam za fachowcem, pierwsze wyceny to 3-4 tys za kanalizację, hydraulikę i c.o. w domku prawie 200m2
  6. Mam kilkadziesiąt stempli w dosyć dobrym stanie (po pierwszej budowie). Jak ktoś zainteresowany, to pisać na priv. Acha, nie posiadam transportu, okolice Rzeszowa.
  7. Zgadzam się z przedmówcą. A dlaczego nie masz nawiewu w salonie?
  8. Od pewnego czasu śledzę tematykę reku, bo sam za kilka tygodni chcę się za to wziąść. Obejrzałem Twój projekt i wydaje mi się, że zawiera kilka błędów. Przedewszystkim nie robi się instlacji na trójnikach, tylko skrzynkach rozprężnych. Ponoć pozwala to na lepszą regulację, oraz zmniejszenie przenoszenia dźwięków. Czy w salonie jeden nawiew wystarczy? Jak będziesz robił tam przyjęcie (dużo osób) to może nie wyrobić.
  9. Człowieku, o czym ty mówisz! Takie skrecenia zrozumiałbym u amatora, co sobie sam jest w stanie zrobić w domuciu instalację. Przez profesjonalistę niedopuszczalna. Obecnie w puszkach (jeśli występują) łazczy sie za pomocą Vago. Panowie muszą mieć uprawnie SEP oraz wykonać pomiary (konieczne do odbioru). poczytaj sobie forum, aby nie zrobili Ci instalacji dwuprzewodowej bez różnicówek. I faktycznie podpisuj umowę, to zobowiązuje.
  10. Bądźmy życiowi, projekt nie ogarnia życzeń inwestora, który dopiero jak są ściany wie gdzie chce miec gniazdo, wyłącznik itp. Normalne jest więc robienie tego bez projektu, nie oszukujmy się. Ale średnio rozgarnięty elektryk pociągnie do gniazd i oświetlenia przewód trójzyłowy. do gniazd o przekroju 2,5mm2 do oswietlenia 1,5mm2. Zgodnie z rozpiorządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków... instalcja z gniazdami bez przwodu ochronnego na gnioazdach "z bolcem" nie może być pozytywnie odebrana. Kolega Eterjot ma racje, że ktoś z SEpem to podpisze, to grozi odpowiedzialność karna (poswiadczenie nieprawdy). Co do podpisów to są wymagane dwa, jeśli wykonujący ma uprawnienia SEP "E" to podpisuje to również osoba z "D". Nie spotkałem się zakwestionowania pomiarów wykonanych tylko przez osobę z "D" (oczywiście z pomiarami)
  11. Ludzie, w czym macie problem? Różnicówka zabezpiecza (dodatkowo) przed porażeniem i pożarem w sytauacjach awaryjnych. Nie zależy wam na życiu i zdrowiu, to oszczedzajcie. Wg prawa i logiki obwody gniazd muszą być zabezpieczone różnicówką, jeśli stosujecie metalowe oprawy w domu lub na zewnątrz też je należy wpiąć do róznicówki. Obwody gniazd i oświetlenia należy rozdzielić ze względu na zabezpieczenia wynikające z grubości przewodów. W sumie dopuszczalne jest nawet zastosowanie jednej różnicówki na cały dom, ale to jest bez sensu. Lepiej dołożyć te kilka złotych i porozdzielć obwody, tak zadziałanie różnicówki nie powodowało "wywalenia" całego domu.
  12. Koledzy, ale ile osób myśli, aby zrobić otok z bednarki w koło domu? Jak tego nie ma to na 90% łączą się z uziemieniem złacza, dlatego kabel x5. Aluminium po kilku latach może mieć pogorszone styki i na nich sie przepala. Wyniki to ze zjawiska zmainy "grubości". Miedź jest bardziej stabilna i dlatego zalecana. Przy tych mocach zmiana Cu na Al wystarczy podnieść o jedno "oczko" w typoszeregu kabli. Nalezy również pamietać, że Prawo budowlane zabrania już korzystać z kabli aluminiowych z przekrojem poniżej 16mm2 I pamiętajcie o różnicówkach w instalacji, niejednemu uratowały życie.
  13. Przyłącze się i ja do tematu. Jeszce 2 tygodnie temu miałem mieć piwnicę pod całym domem. Jak sąsiad zaczął kopac pod fundamenty to zrezygnowałem z piwnicy. Woda stała jakieś 60 cm pod gruntem. Wykonawca również szczerze odradził budowanie piwnic. Bo mówi, nie da mi gwarancji że za 5 lat nie bedzie grzyba. Można izolować, odpompowywać, ale nikt nie da mi gwarancji, ze woda się nie przedrze. Zresztą ostatnie wydarzenia powodziowe utwierdzają mnie w tym przekonaniu. Co do formalności. Mam wydane prawomocne pozwolenie na budowę, ale taką zmaianę jak brak piwnic trzeba zgłosić. Nazywa się to zmiana pozwolenia na budowę i możesz to zrobić podczas budowy, nie musisz jej wstrzymywać. Jest to normalna procedura, kierownik to załatwi, ale uwaga: musisz mieć na to projekt. Jeśli decydujesz się na piwnicę, to rób pod całym domem. Potem w razie czego łatwiej się dostać do ścian od zewnątrz. A koszt wtedy - stosunkowo- niewiele wzrośnie.
  14. Ad1 2. Pustaki - Mysle, że najlepsze są z Hadykówki. Nie uzywają popiołow i mają mało uszkodzonych na palecie. Markowicze są też niezłe, ale podobno przy robieniu instalacji bardzo pękają, są kruche. O Harasiukach niewiele mi wiadomo. Ad. 3 może weź sobie ekipę co zrobią Ci całość? Ja się bałem sytauacji kiedy mi gość owie, ze poprzedni źle wymurował, ten wcześniej źle wylał itp. Mam jedną ekipę do stanu surowego i myślę, że nawet mi wyjdzie taniej.
  15. mp3s

    Grupa Podkarpacka

    Ad1 2. Pustaki - Mysle, że najlepsze są z Hadykówki. Nie uzywają popiołow i mają mało uszkodzonych na palecie. Markowicze są też niezłe, ale podobno przy robieniu instalacji bardzo pękają, są kruche. O Harasiukach niewiele mi wiadomo. Ad. 3 może weź sobie ekipę co zrobią Ci całość? Ja się bałem sytauacji kiedy mi gość owie, ze poprzedni źle wymurował, ten wcześniej źle wylał itp. Mam jedną ekipę do stanu surowego i myślę, że nawet mi wyjdzie taniej.
  16. Jak cię dobrze zrozumiałem, to musiałby ś ja rozplombowac (rozpląbować?) a to rodzi podejrzenia dla ZE, więc musiałbyś ich powiadomic, ale raczej papierków nie powinno prz tytm być. Najwyżej koszty plombowania - jakieś 50 pln. njalepiej zadzwoń do zakładu
  17. A ja się tak zastanawiam, jak urząd odebrałby budynek bez przyłącza elektrycznego. jak się niemyle Prawo Budowlane nie dopuszcza takiej mozliwości.
  18. Zależy od tego co masz w tablicy. Jak rozumiem chodzi Ci o tablice licznikową (bo musisz wymienić też i licznik)spółdzielnia mioże to na Ciebie przerzucić, bo Ty wystepujesz o zmiane. Wymianie na pewno bedzie podlegać licznik i zabezpieczenie plus oczywiście połączenie tego wszystkiego "do kupy", plomba z ZE. Ale nie możesz się zgodzić na wymine całej tablicy bloku. Pogadaj jescze z zakładem energetycznym co może leżeć w ich gestii. jeszce jedna istotan sprawa, gdzie jest granica własności? zwykle dla zakładu kończy się ona na zabezoieczeniach przedlicznikowych, więc nie masz nawet prawa grzebać coś PRZED licznikem.
  19. Idealnie byłoby wymienić kabel - ale to wiadomo kosztuje. Możesz spokojnie zrobic puszkę i połoczyć to w puszce za pomocą listwy. Oczywiście przez doświadczonego elektryka z uprawnieniami. Nie jest to żadna filozofia. Niech tylko puszka nie leży w ziemi, czy czymś bardzo wilgotnym.
  20. J atak trochę bym sie martwił o wytrzymałość mechaniczną. Latem może być grad, zima -20. Inna spraw to, że np latem wyjedziesz na wakacje i zapomnisz spóścić wody z instalacji... - największa bolaczka kolektorowców. Jak juz to na pewno przez wymienik, bo temperatura bedzie bardzo niestabilna.
  21. Jak masz gniazda jak na rysunku, to jaknajbardziej mozna. Ważne aby nie były nad zlewem bądź bezpośrednio nad kuchenką. Wynika to z ryzyka, że woda lub para wodna może dostać się do gnazdka. A gniazdko tego nie lubi i się obraża To samo dotyczy łazienki i inneych pomieszczeń mokrych. Jak masz obawy, że coś może pokapać pod blatem to możesz zamontować gnizdko z podwyższonym IP. Ono ma taką uszczeleczkę co utrudnia dostęp wody po scianie
  22. echh... ja juz chodze za tymi kredytami ze 2 tygodnie. Im wiecej mam ofert tym mniej wiem :] Najtrudniejsze pytanie to EURO czy PLN? Oczywiście w euro raty nizsze, ale budowa trwa dwa lata i nie wiem ile będzie kosztować za rok. Jak spadnie, to wypłaconych transz może zabraknąć na sfinansowanie budowy do końca. Eksperci mówią nawet o likwidacji euro (wtedy bedzie na prawdę tanie)
  23. odpowiedź w http://forum.muratordom.pl/showthread.php?151234-Bierzesz-kredyt-podpowiem&p=4170772&posted=1#post4170772
  24. Miałem doczynienia i z open finanse i innymi doradcami. Ich działalność jest dla Ciebie bezpłatna (prowizje pokrywa bank). Zwykle po omówieniu dochodów, potrzeb i innych proponuja 2-3 banki.Miałem okazje "zweryfikować" i nawet wstepnie oferują niazłe warunki, czasem lepsze niż bezpośrednio bank.Nie wiem na ile te ich szacunki są gwarantowane, jeszcze nie podpisywałem umowy. Oswiedzić ich można, nie zaszkodzi. Mi powiedział, że w sierpniu wyjdą nowe wytyczne dla banków (tzw rekomendacja) i kredyty w euro bedą jeszcze trudniej dostepne. pozdr!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...