Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

webi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    68
  • Rejestracja

webi's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. I jeszcze dym z tego węgla będziemy wdychać. Za stan powietrza w Krakowie nie odpowiadają tylko Małopolanie. Biorąc pod uwagę zachodnie wiatry trucie powietrza zaczyna się w zagłębiu Ruhry, kontynuuje przez elektrociepłownie zlokalizowane przy granicy polsko-niemieckiej jak: Schwarze Pumpe, Boxberg, Spremberg no i nasz Śląsk. Oczywistym jest że frakcje ciężkie produkujemy na miejscu ale to co dociera do nas z zachodnimi wiatrami też nie jest bez znaczenia. Można jedynie mieć nadzieję, że w elektrociepłowni węgiel jest lepiej spalany niż w prywatnych kotłach i piecach.
  2. O powierzchnię wężownicy dla PC spróbuj zapytać importera pompy. Może być problem zmieścić pod lejkiem. Druga kwestia to średnica rury wężownicy, jeżeli karbowana nierdzewna, to minimum 3/4”.
  3. Takie zastosowanie układu chłodniczego to raczej brak umiejętności lub celowe niszczenie sprzętu. Seryjny silnik spalinowy montowany w zwykłych samochodach też będzie pracował na 8k obrotów znamy takie konstrukcje. Pytanie tylko jak długo. Spotkałem takiego magika, pokazywał jak to jego pompa grzeje 1000 l do 70*C. W ciągu 1,5 roku do wymiany poszły 4 sprężarki po 3kzł jedna, filtry i dysza zaworu termostatycznego. Magik już tam nie pracuje.
  4. Pompa ciepła działa na zupełnie innych parametrach niż solar, kocioł węglowy czy nawet kocioł kondensacyjny. Bez względu co podają broszury reklamowe, optymalną temperaturą CWU z PC jest 35-max 40*C. Wszystko powyżej zmniejsza sprawność i skraca żywotność sprężarki, podobnie jak praca skokowa czyli jej częste wyłączanie. Dlatego napisałem wężownica dla PC jak największa. Przykład z działającej instalacji: Zbiornik CWU 200l, wężownica 1,4m2 jest niewystarczająca dla odebrania ciepła z PC o mocy 5 kW. Nie podaje producenta bo nie on jest winny. W tym konkretnym przypadku zbiornik CWU ze standardową wężownicą nie nadaje się dla tej 5 kW PC.
  5. A wujek google Ci odpowie, że: rury ocynkowane transportując wodę o temperaturze powyżej 55*C korodują i to w szybkim tempie. Cały ten syf potem siada na filtrach. Cytując . Dr inż. Marię Fiertak oraz dr inż. Dominikę Dębską z PK „Wystąpienie silnej korozji wżerowej obserwowano w systemach rozprowadzania ciepłej wody po zaledwie 2,5-letnim okresie eksploatacji. Należy zaznaczyć, iż w temperaturze >60°C następuje zmiana biegunowości pary Zn-Fe na niekorzyść żelaza, zatem powłoki cynkowe okazują się nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe.” Przy zastosowaniu wężownicy wystarczy pompka obiegowa monobloku. W przypadku zastosowania wymiennika płytowego dokładasz pompkę i sterowanie do niej. Lepsza jest wężownica. Im większa tym lepiej i umieszczona najniżej jak się da .
  6. Nic prostszego kupić używany klimatyzator pompkę, wymiennik płytowy, zasterować kalkulatorem i sprzedać. Żyła złota. Między 5/4 a 6/4 nie ma większej różnicy. W buforze ważniejsza jest grubość ścianki i rozkład króćców pasujący do Twojej kotłowni. CWU można rozwiązać na dwa sposoby: wężownicą przepływową w buforze lub osobnym zbiornikiem CWU z wężownicą zasilaną z bufora.
  7. Może ślepy już jestem ale nie załapałem o co pytasz. Jeżeli zastosujesz rozdzielacze z rotametrami po pewnym czasie dojdziesz do idealnego ustawienia instalacji. Łazienka powinna być najcieplejszym pomieszczeniem w domu można zasilać z obiegu podłogówki niech grzeje cały czas. W kotłowni zawsze jest ciepło, u mnie 26*C i 30%RH tak grzeje np. metrowy czopuch. Garażu nie ma co grzać, można go odizolować od domu, lub korzystać z ciepła przenikającego ścianę kotłowni. U mnie trzy rozdzielacze =22 obwodów pracuje na jednej pompce nadążnej 25-60 pracującej w połowie zakresu . Regulowane wszystko rotametrami. W przyszłości będą montowane sterowniki pokojowe sterujące zaworami na rozdzielaczach. Garaż odizolowałem tylko 10 styropianu a i tak mam dodatnią temperaturę ( w styczniu było prawie -20 na zewnątrz)
  8. Przepraszam za brak odpowiedzi, przypadkowo usunąłem subskrypcję wątku. Zajmuję się serwisem chłodniczym, pompami ciepła termowizją itp. często mam do czynienia z wkroploną wilgocią w wielu materiałach także w wełnie. Nie poprę w tym momencie informacji zdjęciami. Na blaszanym dachu mieliśmy widoczny punkt ciepła, była nieszczelność między płytami GK pokrywająca się z ubytkiem folii. Inny przypadek, to ocieplenie ściany w budynku wielorodzinnym, zalane przez nieszczelność w dachu, też ładnie świeciło. Nie odwodzę tutaj od stosowania wełny, bo sam mam 30 cm Rockwoola w dachu, ale dzisiaj zrobił bym to trochę inaczej.
  9. Witam, Moja kotłownia to Defro ds +1000l bufor działający bardziej jako sprzęgło niż bufor, bo zasila 14m3 podłogówki. Udało mi się kupić odpady suchego buka które spalam razem z węglem. Szukałem katalizatora dymu, który pojawia się w momencie dokładania do pieca i ta buczyna sprawdza się lepiej, niż suche zrębki które stosowałem wcześniej. W pierwszym momencie spala się gazowo, dopalając pięknie sadze węgla, następnie tworzy wysokotemperaturowy żar co poprawia spalanie węgla. Przy czyszczeniu rusztu, w popiele pozostaje niewiele niespalonego węgla lub wcale. Polecam spróbować. Jeżeli chodzi o palenie od góry to na swoim koncie mam dopiero trzy wyedukowane rodziny lub jak kto woli kotłownie.
  10. Ad 4 U mnie z grubsza to wygląda tak: I śmiga na drewnie od stycznia cały rok bo grzeje CWU Ad 1.Woda raczej nie ma tu znaczenia, bo mówimy o CO. Otwarty tańszy, bezpieczny i bezobsługowy Ad 2.Jak będzie otwarty to nie będzie potrzebna. No chyba ze pozamykasz zawory i napalisz w kotle. Ad 3. Tyle rozwiązań przewija się przez forum. Np. zawór zwrotny klapowy. Na Twoim schemacie nie ma obejścia zaworu zabezpieczającego przed zimnym powrotem. Taki zawór przy niskiej temperaturze powrotu z bufora zablokuje grawitację, w przypadku braku prądu O na drugim schemacie już jest
  11. U mnie po 6 miesiącach woda z wodociągu zaczęła się pienić i miała zapach soku jabłkowego . Zawartości alkoholu nie sprawdzałem ale pH 9.1. Zamknąłem zawory do bufora i przepłukałem podgrzany do 50*C kocioł Kamixem na krótkim obiegu. I wymieniłem cały zład na wodę demineralizowaną. Przesadyzm? Może, ale sporo instalacji z pompami ciepła już padło z powodu jakości płynu w instalacji. Wiadomo że kocioł się nie zapcha jak wymiennik płytowy ale teraz śpię spokojnie. A czy inhibitor pomoże? Myślę że tak. Ważne żeby sprawdzać filtry przed pompami.
  12. Jak dla mnie wkładka 70*C to za wysoko. Zawór stosuje się ją żeby nie występowało skraplanie w kotle, a do tego wystarczy 55*C. U mnie VTC511 5/4” dla kotła Defro DS 20 kW i bufora 1000L temp pracy kotła 80*C. Kotłownia oprócz dokładania paliwa pracuje bezobsługowo, chociaż spędzam tam trochę czasu. Euroster 11. Można taniej ale taki miałem pod ręką. Można wpiąć w króciec spustowy z bufora na trojaku. Jak dla mnie jedno i drugie stwierdzenie jest nieprawdziwe. Porównywałem działanie zaworu klapowego i kulowego zamkniętych na 24 h i nie było różnicy. U mnie jest 6/4 i nie zauważyłem zwiększonych oporów dla grawitacji. Inna sprawa Jeżeli na buforze jest 90*C to grawitacja wiele nie pomoże i lokalnie może się woda gotować. Zależy oczywiście od ciśnienia w układzie, bo niektórzy mają zamknięte obiegi i pędzą bufory do 100*C.
  13. No tak aluminium ma o weile więksżą przewodność niż powietrze. Ale od zewnątrz wygląda to tak że okna tracą ciepło przy górnej krawędzi szyby,(nie mam pod reką zdjęcia). Oznacza to ze przepływ powietrza wokół pakietu ma znaczenie, stad pomysł na pianę. Mam nadzieję. Czy ktoś mógłby sprawdzić jak to jest u Was? Tego się obawiałem, chociaż myślałem o pianie Cersanitu jest 4 razy gęstsza. Jak bym miał uzupełniać silikonem to by dwóch kartonów brakło. To opowiadał serwisant producenta okien. Już się nauczyli. Jakiś Austriak dostał za free nowe pakiety szyb.
  14. Odchyłki po stronie zamka reguluje się głębokością osadzenia zawiasu. Oczywiście w granicach rozsądku. Sprwdź jeszcze poziomicą 2m co jest krzywo. Futryna nawet z MDF nie powinna się pokrzywić w tym kierunku, natomiast skrzydło drzwi, jeżeli było magazynowane na stojąco może się wygiąć. MDF wygina się przy zmianach wilgotności. Ościeżnice 140-160mm. W moim przypadku producent nie ponosi żadnej winy, za 800 zł mamy MDF z okleiną. (Tanie mięso psy jedzą) Sklep dostarczał materiał a montażyści przyjeżdżali na montaż. Ościeżnicę oryginalną 80 uszkodzono w transporcie, dlatego przywieźli jeszcze 90 prawdopodobnie jakiś odpad o tej samej okleinie. Elementy górny i z zamkiem są z oryginału, element z zawiasami jest z 90 i nie pasuje. Skos pasuje dołem, ale szpic wystawał 5mm i był nie do przyjęcia. W tym momencie montażysta wykazał się inwencją i dociął szpic nożykiem. Taka fuszerka za 900 zł mi nie pasuje. Generalnie kupiłem w tym sklepie 7 szt drzwi wewnętrznych i problem dotyczy tylko tej jednej sztuki. Pozostałe chociaż nie bez wad ale są do przyjęcia. Zona kupiła profi markery i poprawiła po fachowcach.
  15. Ja zamontowałem klapowy poziomo na powrocie z bufora do kotła i testowałem różne warianty zamykania zaworów odcinających. Nie ma większych różnic. Najlepszy efekt osiąga się zamykając zasilanie i powrót ale to ma być bezpieczne i w miarę bezobsługowe. Zastosowanie zaworu zwrotnego klapowego jest optymalnym rozwiązaniem. Nie syfonowałem zasilania bufora z kotła i zrobiłem obejście trójdrożnego zabezpieczenia przed zimnym powrotem, wszystko dla zabezpieczenia grawitacji która u nas czasami się przydaje i działa. Rury 5/4
×
×
  • Dodaj nową pozycję...