Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pawcon

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pawcon

  1. dzięki Qter. robota jednak już wykonana w 2010, kierbud nadzorował, na razie się trzyma. pozdr
  2. Poszukuję osób mających doświadczenie w realizacji stropodachu wentylowanego, celem zadania kilku pytań o zastosowane rozwiązania techniczne. Szczególnie interesuje mnie rozwiązanie odprowadzania wody (system rynnowy przy attykach). Także czynności przy układaniu izolacji cieplnej z wełny min. (niska przestrzeń wentylowana) - jak uniknąć przypadkowego zamoczenia przy opadach.
  3. Dzięki za życzenia jajmar - mam nadzieję, że to nie sarkazm? Nie chodzi o mój upór - sprawa jest względnie prosta - drewniana konstrukcja spadkowa (może wymyślę skrót na to DKS) podlega stosunkowo niewielkim i przewidywalnym obciążeniom; pokrycie jest z zasady zawsze podobne (patrz rysunek powyżej) ; problem ciężaru zalegającego śniegu łatwo przeliczyć do konkretnych rozpiętości na podstawie rozwiązań dla innych podobnych konstrukcji; trudniejszym zagadnieniem jest obciążenie ssącej siły wiatru i wymaganej w związku z tym liczby zakotwień - ale jak zobaczę patenty na zbliżone konstrukcje też sobie dam radę. Nie chcę po prostu dopłacać bez potrzeby ludziom, którzy robili mój projekt, zwłaszcza, że nie mam wiary w to, że zrobią to dobrze bez narażania mnie na dalsze niepotrzebne wydatki w trakcie budowy. Po za tym ogólnie nie wierzę w magiczną moc dyplomu architekta/konstruktora i uważam, że generalnie projektanci rzadko kierują się interesem inwestora. Nadal czekam z nadzieją na info na temat.
  4. Tak, masz rację Andrzej - architekt twierdził, że to wykonawca powinien wiedzieć jakie szczegółowe rozwiązania zastosować. Z tym, że ja nie bardzo ufam w profesjonalizm wykonawców (lub inaczej - nie stać mnie na wynajęcie prawdziwych profesjonalistów). Żeby zobrazować o jakim stropodachu mówię : http://www.muratordom.pl/images/strop_wentylowany_2d.jpg Mój problem dotyczy drewnianej konstrukcji spadkowej - zakładany spadek to 5 stopni, konstrukcja dwuspadowa o połaciach 5-6m w każdą stronę W mojej opini taka konstrukcja jest mniej więcej uniwersalna (przynajmniej dla domków) dlatego też nie sądzę, że zamieszczenie mojego projektu cokolwiek wniesie (zwłaszcza, że nie jest dość czytelny). Problem leży m.in w tym, że nie widzę możliwości zakotwiczenia konstrukcji drewnianej w wieńcu obwodowym ( jak klasyczne murłaty) z uwagi na attykę. Pozostają dwa elementy wylewane stropu biegnące przez środek stropu (na krzyż) ale czy to wystarczy? Druga sprawa to dobranie odpowiednich przekrojów konstrukcji drewnianej - chodzi tu głównie o statyczne obciążenie śniegiem tak, żeby ograniczyć konieczność częstego usuwania pokrywy. Myślę, że konstrukcja takiej płaszczyzny spadkowej jest opisana w literaturze fachowej, problem jak znaleźć właściwą książkę.
  5. Nie jestem zadowolony ze współpracy z projektantami - zwłaszcza z konstruktorem, dlatego też wolałbym po prostu zapoznać się z typowymi rozwiązaniami w tym zakresie np. z literatury fachowej itp.
  6. Deskownica to określenie użyte w moim projekcie i prawdopodobnie dotyczy konstrukcji stropodachu w części drewnianej - być może wyraz ten został wymyslony przez mojego architekta. Czy po tej informacji nadal uważasz, że powiniennem mu zapłacić dodatkowo za rysunek konstrukcyjny?
  7. Mój projekt przewiduje stropodach wentylowany z drewnianą konstrukcją deskownicy. Budynek jest zwieńczony attyką, ostatni strop betonowy (teriva). Niestety w projekcie brak jest jakichkolwiek szczegółów konstrukcyjnych stropodachu (jedynie warstwy izolacyjne - projekt zamówiłem jedynie jako minimum do pozwolenia na budowę). Nie wiem jaki zastosować układ konstrukcji w części drewnianej stropodachu, jakie przekroje elementów drewnianych nośnych i jak całą konstrukcję drewnianą stropodachu zakotwiczyć do stropu betonowego. Szukałem rozwiązań w sieci - rozwiązania izolacji są dobrze opisane ale temat konstrukcji już nie bardzo. Jeżeli ktoś z szanownych Forumowiczów spotkał się z zagadnieniem byłbym wdzięczny - chodzi mi np. o skany innych podobnych rozwiązań, publikacje internetowe, książki z rysunkami rozwiązań, lub po prostu porady - jednym słowem coś co zawiera wiarygodne zalecane praktyczne rozwiązania takiej konstrukcji. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...