
Wojciech Nitka
-
Liczba zawartości
1 833 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Posts dodane przez Wojciech Nitka
-
-
- płyta gk, boazeria, panele lub inne wykończenie,
-folia paroizolacyjna,
-wełna (szklana, skalna, drzewna),
-wiatroizolacja z folii wysoko paroprzepuszczalnej,
-drożna szczelina wentylacyjna,
-płyta OSB (nie koniecznie),
-elewacja.
Panie Andrzeju, oczywiscie że może Pan jak najbardziej lansować swoje teorie, nie podparte żadną literaturą, ale dlaczego jako NAJLEPSZY DORADCA NA FORUM, wprowadza Pan Forumowiczów w błąd?
Pańskie teorie są Pańskimi teoriami i jako że nie mają żadnego poprcia w żadnej literaturze, winien je zachowac Pan dla siebie.
Udzielając informacji Forumowiczom udzielejamy rzetelnych, sprawdzonych i wiarygodnych, podpartych fachową literaturą informacji, a nie jakichś tam wymyślonych przez siebie teorii.
Jeszcze raz proszę o wskazanie literatury na poparcie Pańskiech teoerii. Wówczas napiszę słowo "przepraszam".
-
Wkładanie płyty OSB pomiędzy izolację cieplną to błąd. Płyta OSB stawia opór parze wodnej. Jak chcesz wzmocnić ścianę to daj płytę od strony pomieszczenia.
Wybaczy Pan p. Andrzeju, ale może jakieś blizsze informacje dlaczego "Wkładanie płyty OSB pomiędzy izolację cieplną to błąd." Szczerze mówiąc pierwszy raz to słyszę, a o ile mi wiadomo większość firmy wykonawczych właśnie tak buduje. Czy wszyscy popełniają błędy. Myślę, że i Forumowicze byliby zainteresowani informacjami z potwierdzonych źródeł.
Przy okazji, jak zmocowac dodatkowa warstwę wełny, po zewnętrznej stronie ściany, skoro nie będzie płyty poszycia?
-
Pytanie: Czy taki przekrój jest poprawny? Czy nie lepiej dać:
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest drugi wariant. Poprostu i dlatego że Pan Architekt chyba nie bardzo orientuje się w cenach drewna proponując Ci na konstrukcję ścian elementy szerokości 20 cm. Chyba że planujesz je robić w formie kratowniczek.
Do proponoiwanego przez Ciebie układu wprowadziłbym pewną drobną zmianą, otóż - folia wiatroizolacyjna winna być montowana na płytę OSB, pod warstwą wełny. Poczyatj - http://www.szkielet.pl/problemy_technologiczne.php?We%C5%82na-z-wiatroizolacj%C4%85&id=67
A mam pytania - jaka będzie szalówka? Jak chcesz zapewnić pustkę powietrzną grub. 2 cm?
-
Chyba nie jest to technologia zbyt popularna wśród Forumowiczów. A może ktoś mógłby polecić jakieś linki?
Spróbuj tutaj - http://www.szkielet.com.pl/domy_ryglowe.php - może coś znajdziesz, albo niemieckie strony - http://www.fachwerk.de/
Pozdrawiam
-
Sinizna to nic innego jak zabarwienie drewna; nie ma wpływu na właściwości wytrzymałościowe drewna. Poczyatj - http://pl.wikipedia.org/wiki/Sinizna_(wada_drewna)
Zatem, jeżeli belki nie są przewidziane do ekspozycji - możesz spać spokojnie. jeżeli jednak belki mają być widzioczne, siniznę możesz usunąć odpowiednimi środkami. Znajdziesz je w Necie.
-
Zanim ktokolwiek owinie drewniany słup folią proponuję wykonać własny domowy eksperyment - kawałek drewna, zbliżony właściwościami, w tym i wilgocią do słupa, włożyć do torebki foliowej i odłożyć na kilkanascie dni czy kilka tygodni.
Co wykaże eksperyment?
-
Czy ktoś wie ile trwa według prawa budowlanego gwarancja na konstrukcję i wykonawstwo domu z bala?
Nie ma czegoś takiego jak "gwarancja według prawa budowlanego" a tym bardziej z wyszczególnieniem na konstrukcję i wykonawstwo domu z bala.
Według Kodeksu Cywilnego jest rękojmia i wynosi ona 3 lat. Co innego jest gwarancja, krórą dobrowolnie określa wykonawca - np. 10, 50 czy 100 lat, ale nie powinna być mniejsza niż 3 lata.
-
Strych chcę przygotować jako użytkowy choć w planie miał być poprostu strychem.
Czy strych ten będziesz ocieplał? Jakie masz warstwy na połaciach dachu?
-
Jeśli rzeczywiście tak twierdził to sie mylił. Nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań do stosowania równocześnie wełny pomiędzy jetkami i krokwiami.
Masz rację, o ile moja wypowiedź dotyczyłaby układania izolacji cieplnej między krokwiami, na poddaszu nieużytkowym (czytaj - nieocieplanym) bez folii paroizolacyjnej. Jednak moja wypowiedź dotyczyła przeciwskazań w układaniu izolacji cieplnej, między krokwiami, na poddaszu nieużytkowym (czytaj - nieocieplanym) z folią paroizolacyjną.
Tak samo jak, na poddaszu nieużytkowym (czytaj - nieocieplanym) nie należy układać szczelnej podłogi, np. z płyt OSB.
-
CoolaTT - Masz satysfakcję z oszukiwania Forumowiczów?
Może podasz link do mojego prawdziwego cytatu lub może bardziej do całego wątku, w którym piszesz "Peknięcia drewna to niestety rzecz normalna - i wcale nie wpływa na jego wartość konstrukcyjną."
Dalej tak sądzisz?
To przytoczę Ci inną moją wypowiedź z tego samego wątku -
'W zależności od wstawienia elementu w konstrukcję dachu pęknięcie może lub nie mieć wpływ na zmniejszenie nośności elementu, bowiem połozenie pęknięcia na przekroju elementu ma duże znaczenie; przy pionowym kierunku obciążenia pęknięcia pionowe nie zmniają wytrzymałoósci charakterystyki przekroju (np. W, I), podczas gdy pęknięcia poziome lub skośne zmniejszają nośności dopuszczalne.
[...]
Zawsze jednak, szczególnie przy niewiedzy, lepiej skonsultować temat z projektantem."
Pozdrawiam
-
Odnośnie budynów jednorodzinnych to nrma ta podaje jedynie zalecenia, a nie wymagania, tak więc mozesz sobie robić ściany nawet z "papieru", co najwyżej Twój dom będzie miał obniżony standard akustyczny.
Cytat z normy:
"Zaleca się, aby podczas projektowania budynków jednorodzinnych przyjmować podane w tablicy B-1 wartości wymaganej izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych [...] Budynki jednorodzinne nie spełniające wymagań podanych w tablicy dla standardu podstawowego nalezy traktować jako budynki o standardzie obnizonym ze względu na ich parametry akustyczne."
Możesz oczywiście to traktowac jako zalecenia, a swoją ścianę, w swoim domu robić nawet z "papieru". Wątpię jednyk byś tolerował ściany z "papieru" wykonane w domu np. zakupionym przez Ciebie od dewelopera.
-
Nie chce mi się wierzyć, ale pewien nie jestem
Polecam
PN-B-02151-3 - Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach - Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania.
-
Drzwi wenętrzne nie podlegają żadnej klasyfikacji w zakresie izolacyjności akustycznej, tak samo jak ściany wewnętrzne, w któych te drzwi osadzono.
Dla porównania - klasyfikacji podlegaja niektóre ściany wewętrzne, ale bez drzwi, np. między pokojami czy między pokojami a pomieszczeniami sanitarnymi.
Powyższe dotyczy budownictwa jednorodzinnego.
-
W zależności od wstawienia elementu w konstrukcję dachu pęknięcie może lub nie mieć wpływ na zmniejszenie nośności elementu, bowiem połozenie pęknięcia na przekroju elementu ma duże znaczenie; przy pionowym kierunku obciążenia pęknięcia pionowe nie zmniają wytrzymałoósci charakterystyki przekroju (np. W, I), podczas gdy pęknięcia poziome lub skośne zmniejszają nośności dopuszczalne.
Zwróc na to uwagę przy innych elementach konstrukcji.
Zawsze jednak, szczególnie przy niewiedzy, lepiej skonsultować temat z projektantem.
-
-
Poczytaj sobie również o ograniczeniach 1m2 płyty na 1m3 pomieszczenia. Temat pojawia się na forum.
Z powodu zawartości formaldehydu - ograniczenie jest max. 1m2 płyty na 1 m3 pomieszczenia.
-
Sympatyczny CoolaTT,
tak niestety bywa, że dwie części prezentowanego powyżej zdjęcia nie są równe całej części. W tym przypadku 1 + 1 wcale nie równa się CAŁOŚĆ.
-
jeszczem nie widział starej więźby, która by nie była popękana. To absolutnie normalne i powszechne zjawisko, z góry przewidziane przez projektantów.
Może Ty nie, ale inni napewno tak. Poza tym to nowa więźba.
magangs - na Twoim miejscu poprosiłbym projektanta konstrukcji o ocenę, czy faktycznie, w swoich obliczeniach, przewidział "taki" przypadek.
Niestety, pęknięcia elementów konstrukcji mogą występować, kiedy na konstrukcję dachu stosuje się "drewno prosto spod piły". Oczywiście, wszelkie pęknięcia winne być pod kontrolą.
-
...można tak robić jak zachowa się proporcję 2/3 - folia i 1/3 wełny... 1/3 grubości to druga warstwa na folii.
Prawidłowe proporcje winne wyglądać następująco - od strony zewnętrznej > niż 2/3, od strony wewnętrznej < niż 1/3 całkowitej grubości izolacji cieplnej.
-
Nie wiecie czasem gdzie można zdobyć listę członków kanadyjskiego stowarzyszenia, lub polskiego budownictwa drewnianego.
Tu - http://www.logassociation.org/ - znajdziesz członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Domów z Bali. A tak przy okazji - tu znajdziesz nas - http://www.logassociation.org/directory/associations.php a tu firmę Stilo Polska - http://www.logassociation.org/directory/builders_international.php#poland
Polskie firmy należące do Stowarzyszenia Dom Drewniany znajdziesz na stronach http://www.domydrewniane.org
Troszke jestem zawiedziona, bo na forum P.Nitki miały być podobno udostępnione nazwy firm godnych polecenia, a tymczasem...Nigdy nie pisałem że udzielam informacji o firmach na naszym Forum. Tam są, tak uważam, zdecydowanie lepsze informacje na temat firm, bo pochodzące od Was - od osób zainteresowanych budową domu i mających, lepsze czy gorsze doświadczenia z daną firmą. Polecam - http://www.szkielet.pl/forum/viewforum.php?f=33&sid=dc4581878f38902537e0584f32b2a2f7
-
pan Nitka znowu wkłada kij w mrowisko
całkiem niepotrzebnie
myślę że budujący domy drewniane mają wiele ciekawszych problemów
ja buduję swój dom z BALI 70/160 i niech mi ktoś powie że to jest desk
No coż ... rozumiem.
Ale według literatury "LOG WALL CONSTRUCTION is a type of construction in which exterior walls are constructed of solid wood members and where the smallest horizontal dimension of each solid wood member is at least 6 inches (152 mm)."
Proponuję aby Pan Nitka zajął zajął się informowaniem na forum o kiepskich wykonawcach bo taką wiedzę posiada.Przepraszam, że na tym Forum zapraszam na swoje Forum, ale zapraszam na Forum Budownictwo Drewniane - http://www.budujzdrewna.pl/forum - gdzie inwestorzy wymieniają się informacjami na temat firm wykonawczych. Ciekawa literatura.
-
Do wszystkich budujących domy z bali,
Co dla Was znaczy "dom z bali"? Wiadomo - "dom z bali" to dom zbudowany z bali okrągłych czy też prostokątnych o odpowiedniej średnicy czy grubości, np. 18 czy 20 lub więcej centymetrów.
A czy domy budowane z bali np. grubości 50 czy 70 mm też zaliczacie do "domów z bali"? Powszechnie, w naszym kraju, tak się określa. Ale czy słusznie?
Ciekaw będę dyskusji tych co "domy z bali" budują - i tych co budują dla siebie jak i tych co budują dla innych.
-
Ocieplenie poddasza dodatkowo płytą OSB 1,2 cm - kładzioną pod płytę regipsową ....
Zwróć tylko uwagę - płyta OSB/3 posiada ograniczenie stosowania w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi - maks. zastsowanie to 1 m2 płyty na 1m3 pomieszczenia.
-
Rozmawiałem z wykonawcą: papier można stosować ale nie ma konieczności.
Oczywiście zrobisz jak będziesz chciała.
Poszukaj mi jednak na stronach producenta chociażby rysunki bez pokazujace przekrój sciany bez papieru. Niestety - nie znajdziesz.
Spytaj wykonawcę - czy takowy papier posiada i czy jezeli ma może założyć?
Osobiście byłem u producentaTermex'u i ... słyszałem o konieczności stosowania papieru impregnowanego jako paroizolacji. Papier jednak jest drogi, a ponieważ podnosi koszty stosowania izolacji, polscy wykonawcy odchodzą od jego zakupu i montażu. To jednak w poważnym stopniu może zaszkodzić budynkowi.
Oczywiście zrobisz jak będziesz chciała.
Kanadyjczyk bez tajemnic
w Domy drewniane
Napisano
Nie wiem czy to dotyczy mojej osoby, ale jeżeli tak, to wycofuję się z Forum Muratora. Coż - są lepsi, niech doradzają według własnych teorii.
A tak przy okazji -
Przecież zawsze można trochę Forumowiczów popodtruwać, no nie? A to chyba z niewiedzy, że płyta OSB ma ograniczenia w stosowaniu - 1 metr kwadratowy płyty na 1 metr sześcienny pomieszczenia.
Jak widać dach to jednak nie ściana - na dachu płyta nie szkodzi, ale na ścianie od środka - truje.
Życzę powodzenia.