Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mld

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

mld's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Mam nadzieję, że zaraz zaczną się podsumowania sezonu grzewczego, wątek złapie trochę świeżego powietrza, bez smogu i odżyje.
  2. mld

    płyta fundamentowa

    Witam, mam pytanie, czy robiąc wylewkę na stropie drewnianym, w której będą kable grzewcze, można w tej samej wylewce umieścić rury od rekuperacji? Jaka jest różnica pomiędzy kablami w środku wylewki, a kablami pod wylewką (7 lub 8cm). Jedni mówią, że to ważne by były podniesione, drudzy, że nie ma znaczenia? Więc jak jest? Może być pod wylewką, bo to podciąganie w trakcie robienia wylewki jakoś ciężko mi sobie wyobrazić. Podpowie ktoś? Najlepiej z tych co grzeją kablami i mają to za sobą?
  3. mld

    płyta fundamentowa

    Witam, mam pytanie, czy robiąc wylewkę na stropie drewnianym, w której będą kable grzewcze, można w tej samej wylewce umieścić rury od rekuperacji? Jaka jest różnica pomiędzy kablami w środku wylewki, a kablami pod wylewką (7 lub 8cm). Jedni mówią, że to ważne by były podniesione, drudzy, że nie ma znaczenia? Więc jak jest? Może być pod wylewką, bo to podciąganie w trakcie robienia wylewki jakoś ciężko mi sobie wyobrazić.
  4. mld

    Ogrzewanie kablami 2017

    Jestem już praktycznie zdecydowany na ogrzewanie kablami (akumulacyjnie), ale chciałbym zobaczyć takie rozwiązanie na żywo. Pooglądać, popytać, dowiedzieć się ile to kosztuje za rok / sezon. Jest ktoś kto grzeje kablami i mieszka niedaleko Białej Podlaskiej (powiedzmy do 100km). Przywiozę flaszkę za zawracanie głowy? Jest ktoś chętny podzielić się wiedzą / doświadczeniami? Dom, który zamierzam zbudować do dom szkieletowy (100m2)z użytkowym poddaszem około.
  5. mld

    płyta fundamentowa

    No właśnie ta rekuperacja, to mi pachnie zdecydowanie mniej niż na początku, bo: 1.Komplikuje budowę, bo trzeba opuszczać sufit, żeby było miejsce na kanały. 2. Jest droga to pewnie kilkanaście tysięcy, czyli de facto więcej niż ogrzewanie. 3. Jest obsługowa - wymiana filtrów. 4. Pobiera prąd. 5. A co jak np, się zagrzybi? 6. Co z serwisami, przeglądami itd. 7. Czy przypadkiem nie bardziej się opłaci wypuścić trochę ciepła w ramach wentylacji grawitacyjnej?
  6. mld

    płyta fundamentowa

    Wasza dyskusja jest pasjonująca. Proszę o podpowiedź, jak mam zadać pytanie, by uzyskać odpowiedź na problemy mnie nurtujące, bo mam wrażenie, że to co napisałem nie zostało nawet zauważone. Wydaje mi się, że zadaję je we właściwym miejscu, więc mogę prosić o pomoc? To dla mnie ważne. Wklejam jeszcze raz: od jakiegoś czasu zastanawiam się nad płytą fundamentową (dom szkieletowy około 100m2 z poddaszem użytkowym, grzanie kablami w wylewce - akumulacyjnie, kominek z DGP dla przyjemności). Zastanawiałem się ile powinienem dać XPS pod płytę, ale wykonawca stwierdził, że taniej i lepiej dać beton na grunt, a potem styropian na wierzch. Czy ktoś mi może wyjaśnić jaka będzie różnica w izolacyjności i kosztach? Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego? Będę bardzo wdzięczny za pomoc i podzielenie się wiedzą. Ma ktoś taką płytę, że beton na grunt a potem izolacja?
  7. mld

    płyta fundamentowa

    Witam, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad płytą fundamentową (dom szkieletowy około 100m2 z poddaszem użytkowym, grzanie kablami w wylewce - akumulacyjnie, kominek z DGP dla przyjemności). Zastanawiałem się ile powinienem dać XPS pod płytę, ale wykonawca stwierdził, że taniej i lepiej dać beton na grunt, a potem styropian na wierzch. Czy ktoś mi może wyjaśnić jaka będzie różnica w izolacyjności i kosztach? Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego? Będę bardzo wdzięczny za pomoc i podzielenie się wiedzą. Ma ktoś taką płytę, że beton na grunt a potem izolacja?
  8. Nic chcę budować domu drewnianego, tylko dom szkieletowy i właśnie w szkielet się wkłada połowę wełny, drugą połowę przykręca się na zewnątrz, to już wiem i akceptuję. Pytam się tych, którzy również mają domy szkieletowe i dali płytę OSB również od wewnątrz. Raczej nie przerażają mnie jakieś zdrowotne przeciwwskazania. Zmiana technologii też nie wchodzi w grę, bo długo nad tym myślałem i już postanowiłem. Szukam bardziej ciekawych sposobów na wykończenie OSB wewnątrz. Czym, jak, dlaczego. Dom będzie miał ograniczony budżet, lite drewno nie wchodzi w grę.
  9. Dzięki za odpowiedź. Co do OSB, znalazłem też i inne dane, chyba trochę się zmieniły normy i doszły nowe badania. Poza tym zakładam przykrycie części OSB np. tapetą, panelem itp. Więc wg poniższego wychodzi, że niby można. Ktoś z forumowiczów tak ma? OSB na zewnątrz i wewnątrz? Jeszcze nie tak dawno, ze względu na zawartość formaldehydu, istniało ograniczenie w stosowaniu płyty OSB wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Ograniczenie wynosiło 1 metr kwadratowy płyty na 1 metr sześcienny pomieszczenia. Aktualnie nie ma ograniczenia stosowania płyty OSB w pomieszczeniach, z powodu zawartości formaldehydu. Wymagania w zakresie dopuszczalnych stężeń formaldehydu w powietrzu określa Załącznik nr 1 – „Dopuszczalne stężenia substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia w powietrzu pomieszczeń kategorii A i B” zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 r. w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. – „pomieszczeniami kategorii A” są: pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt chorych w budynkach służby zdrowia oraz przeznaczone na stały pobyt dzieci i młodzieży w budynkach oświaty, a także pomieszczenia przeznaczone do przechowywania produktów żywnościowych. Według badań wykonanych w 2013 roku przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych w Czarnej Wodzie (Sprawozdanie z badań nr 4434/58/2013) stężenie formaldehydu w płycie OSB produkcji Kronopol Żary wyniosło w granicach 10 -14 µg/m3. Badania przeprowadzono według normy PN-EN 717-1:2006. Wg Wojciech Nitka Luty 2015 (cytowane fragmenty) (http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/domy-szkieletowe/materialy-budowlane-domy-szkieletowe/czy-plyta-osb-posiada-ograniczenie-w-stosowaniu). Co do ocieplenia myślałem o 15 twardej wełny na zewnątrz i 15 miękkiej w szkielet. Ktoś może podpowiedzieć jak wygląda poprawnie skonstruowana ściana razem z tymi paroizolacjami itp, warstwa po warstwie. (najlepiej z wersją 2 x OSB, bo mi cały czas pachnie takie rozwiązanie, może trochę droższe, ale solidniejsze). No dalej dzielcie się wiedzą i doświadczeniami, jak ja nabiorę własnych obiecuję, że też się podzielę. Interesuje mnie jeszcze ekipa wykonawcza na dalekim wschodzie Polski (Biała Podlaska).
  10. Zaplanowałem budowę domu szkieletowego do 100m2. Mały dom z prostą bryłą, dwuspadowym dachem, zbudowany na płycie fundamentowej. Planuję budowę wg projektu indywidualnego, dom ma być podobny do projektu przy Alabastrowej 23 (Extradom). Planuję kable grzejne jako główne ogrzewanie. O ile się tylko da chciałbym zrezygnować z okien dachowych na rzecz okien w ścianie. Pokrycie dachowe - blachodachówka. Część decyzji wydaje się już w miarę klarowna, w przypadku niektórych mam mętlik w głowie. Ze względu na ogrzewanie prądem, chciałbym, aby dom był dobrze ocieplony, ale nie bardziej niż jest to ekonomicznie uzasadnione. Kilka pytań do doświadczonych użytkowników forum. Jakie ocieplenie byłoby najbardziej uzasadnione, ściany, dach, płyta fundamentowa. Nie lubię płyt kartonowo-gipsowych, czy mogę dać od wewnątrz kolejną warstwę OSB? Czym wtedy wykańczać to OSB? Czy ktoś z Was ma taki dom z OSB na zewnątrz i OSB wewnątrz, jak to się sprawdza?
  11. Ok, powiedzmy, że wiem kiedy akumuluje, a kiedy nie. To teraz trochę inaczej. Co mi się bardziej opłaci, przy założeniu, że dom buduję w technologii szkieletu drewnianego, czyli tak naprawdę ściany są z 30 cm wełny i OSB. Zakłada się, że dom szkieletowy nie akumuluje (słabo akumuluje). Czy powinienem tak budować, żeby akumulowała płyta fundamentowa, czy robić kable w wylewce, żeby ogrzewanie było szybkozmienne i grzać wtedy kiedy jestem w domu. Co jest bardziej opłacalne i lepiej się sprawdzi na dłuższą metę. Dom do 100m2, z użytkowym poddaszem, kominek rekreacyjnie kable jako główne źródło ogrzewania, możliwość dołożenia klimatyzatorów, zamieszkały przez dwoje dorosłych i trójkę dzieci. Zakładana temperatura komfortowa ok. 21 stopni. Na podłodze najlepiej panel. Ocieplenie dachu - tyle ile będzie trzeba 30-40 cm wełny. Przy tych założeniach co lepiej wybrać 20cm XPS pod płytą, czy 10 XPS pod płytą i 10 EPS pod wylewką? I w ogóle jaka może być różnica cenowa? Powierzchnia płyty fundamentowej około 90m2.
  12. Czyli jak jest z tą płytą bierze udział w akumulacji, czy tylko wylewka? I czy pomiędzy płytą a wylewką musi być warstwa izolacji. Jak wiecie to się podzielcie, bo wydaje mi się to trochę mało.
  13. Ale to jak pójdzie 20cm XPS pod płytę, to pod wylewkę się już nie daje styropianu? Czy daje się tylko cienką warstwę. Druga sprawa, rwojtek - widzę, że masz w stopce OZC by Asolt, na podstawie czego robi się OZC, na jakim etapie i ile ono mniej więcej kosztuje)?
  14. A to OZC to się robi na podstawie czego? Na podstawie projektu teoretycznie? Ile kosztuje taki dokument?
  15. Witam wszystkich, dosyć długo czytam już forum muratora, kojarzę już niektóre nicki, które przewijają się w różnych wątkach. Przygotowuję się do budowy domu szkieletowego do 100m2 powierzchni użytkowej, nieduży domek z poddaszem użytkowym, dachem dwuspadowym, jedną lukarną, bez okien dachowych o ile to tylko możliwe. Przebrnąłem przez wątek o płytach fundamentowych i już wiem, że chcę budować na płycie. Drugą, trudniejszą decyzją jest wybór ogrzewania. Czytałem cały wątek o panelach na podczerwień, ale mnie to nie przekonuje. Skłaniam się ku kablom grzejnym, bo warunkiem jest ogrzewanie bezobsługowe. W domu ma być kominek, ale bardziej dla przyjemności i w razie braku prądu, niż jako urządzenie grzewcze. Zastanawiam się nad klimatyzacją do dogrzewania i chłodzenia latem, głównie dlatego, ze posiadam 2 klimatyzatory kompletne, sprawne i niewiele używane. Taki: AUX ASW-H09A4 / EFR1 i taki: Fujitsu ASYG09LECA > 2,5 kW. Pytanie moje, czy warto przenosić je do nowego domu? Który z nich jest lepszy i czy da się je na przykład zamontować lepszy do dogrzewania parteru, słabszy do dogrzewania poddasza. Jakie optymalne ocieplenie powinien mieć dom szkieletowy do grzania prądem. Ja planuję tak: 15 cm wełny twardej na zewnątrz, 15 cm wełny miękkiej wewnątrz. Pod płytę fundamentową XPS 20 cm lub 10 cm XPS pod płytę i 10 cm EPS pod wylewkę (nie wiem która opcja jest korzystniejsza). Jakie ocieplenie w dach? Wiem sporo pytań, ale to tylko część tych które mi się nasunęły czytając przez wiele godzin Wasze posty. Aha i jeszcze jedna rzecz, jak to jest z tymi normami, czy przy takich założeniach dostanę pozwolenie na budowę, czy mogę wpisać kominek jako częściowe źródło energii, a reszta kable, aby spełniło to normy, przy założeniu, że uzyskam pozwolenie na budowę przed 01 stycznia 2021.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...