Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RychuRychu1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez RychuRychu1

  1. Kuji123, z Starane ostrożnie, to mocny środek. Zrób najpierw test na małej powierzchni zanim polecisz po całości. W jesieni punktowo pędzlem potraktowałem chwasty. Stężenie było większe niż w instrukcji. Po zimie zostały w tych miejscach dziury w trawniku 5-10cm. Nie pryskaj trawnika do słońca i przed deszczem czy rosą.
  2. Na osobę typowo 20-30 m3/h. Przemnóż przez ilość osób w domu. Reku ekonomicznie pracują na około 30% wydajności. Zanim kupisz onyxa to poczytaj najpierw na tym i na innych forach, sporo o nich piszą np. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243705-Rekuperator-Frapol-Onyx-Dream-200-problem Proponuję lekturę na tym forum, wiele jednostek jest opisanych, problemy są praktycznie z wszystkimi.
  3. Rury od wentylacji, klimatyzacji czy DGP, jeśli spodziewamy się większej różnicy temperatur (między wewnątrz a na zewnątrz rury) zawsze powinny być izolowane lub położone w warstwie izolacji aby uniknąć strat energii lub wykraplania. Wykraplanie po przekroczeniu punktu rosy wystąpi po cieplejszej stronie rury jeśli nie jest w izolacji.
  4. Przebadaj w najbliższe dni wietrzne i bezwietrzne (jeśli sąsiedzi dymią i smrodzą z kominów), z której strony domu najmniej śmierdzi dymem i może tam daj czerpnię, z tym że ze względu na lato to może nie koniecznie od południa. Mi wyszło od wschodu pod okapem. Czerpni nie dawaj ponad dachem. Trzeba mieć do niej łatwy dostęp. Jeśli jest siatka to trzeba czyścić z owadów i innych. Za czerpnią dobrze też dać filtr wstępny np. w skrzynce, bo w rurze między czerpnią a reku z czasem się nazbiera. Wyrzutnię, po przebiciu się przez ostatni strop na strych wpiąłem w nieużywany już kanał z łazienki (czyli zwykły komin z cegły, bo kiedyś nie miałem WM), zakończone ponad dachem dwiema plastikowymi kratkami po bokach komina. Mam tak 2 lata, kanał jest suchy. Niektórzy pokazywali na forum wyrzutnię na elewacji zakończona metalową czy aluminiową kratką i niestety ciekło po ścianie i brudziło. Pozdrawiam.
  5. Kaszpir, problem dużej ilości wody w wymienniku -Recair RS160, jest też taki że ma on bardzo wąskie kanaliki, które słabo odprowadzają wodę. Przy małym (zimowym) przepływie powietrza skropliny zalegają w nim w sporej ilości, przytykając go i pogarszając sprawność. Szybciej też się szroni bo ma dużo wody. Ja mam inną centralę ale też z RS160 i sytuacja jest podobna jeśli chodzi o sprawność z wodą w wymienniku. Poradziłem sobie w ten sposób, że do złącza na płytce gdzie można podpiąć np. włącznik oświetlenia, podpiąłem przekaźnik czasowy MTR17-TXY-U240-116 i ustawiłem cykliczne przewietrzanie co godzinę na 1 minutę. Taki automat do wydmuchiwania skroplin. Dzięki temu odzysk jest lepszy, różnica nawiew-wywiew jest ok. 2 stopnie przy 0 na zewn (mierzone w kroćcach). Pozdrawiam.
  6. Temat był już wałkowany. Niektórzy nawet próbowali. Chcesz zapachy z kuchni i łazienki gromadzić w garażu ? Smród będzie, nie garaż. I wilgoć. Pozdrawiam
  7. W zależności od pomieszczeń jakie posiadasz. Nawiewy: Do pokoi, sypialni, gabinetu,garderoby, pralni - po 1 przewodzie. Do sypialni małżeńskiej - 2 przewody. Do salonu - 3 przewody (podziel na 2 anemostaty). Wywiewy: Zsumuj ilość rur w nawiewach i tyle samo daj rur na wywiewy. Podziel na łazienki, wc i kuchnię mniej więcej po równo, ewentualnie do kuchni 1 przewód mniej. Ja jadalnię mam połączoną z salonem i kuchnią i dodatkowo nic nie dodawałem. Generalnie jeśli zrobisz taki układ to sprawdzi się w większości przypadków. Schematy są powtarzalne, pełno ich tu na forum. Centralę dobierz taką aby na minimum w zimie zapewniła Ci wystarczająca wymianę a jednocześnie nie przesuszyła domu i domowników (to często trudniej pogodzić). pozdrawiam
  8. Ja mam tego Alnora - HRU-MinistAir-W-450. Wentyle są EBM R3G190-RC05-03, wymiennik Recair RS160-500mm (najdłuższy z szeregu) - takie części montuje np. Thessla, Frapol. Wnętrze twardy styropian, obudowa z blachy, waży ponad 40 kg. Wczoraj przy 7 st. różnica nawiew-wywiew była niecały 1 stopień mierzone w kroćcach, a przy 0 na zewn różnica około 2-3 stopnie. Centralę i kanały mam w ogrzewanym. Filtry to materiał obszyty na drucie, ja mam dorobione kasetki i tylko wymieniam materiał. Sterownik jest faktycznie kiepski, z przydatnych rzeczy to chyba tylko zmiana biegów, choć dla wielu pewnie to wystarczy. Więcej można zmienić po wklepaniu kodu. Pobór prądu na 30% - 17W i stojąc przy centrali tylko lekki szumek, na full około 180W i hałas. W kanałach mam całkiem cisze na I i II biegu. Grzałki nie ma. Za centrale zapłaciłem w zeszłym roku 4650+przesyłka. Przerabiałem WG na WM w zamieszkałym domu. Pozdrawiam
  9. pedronx ja miałem uszkodzony sterownik od stacji uzdatniania wody. Płytkę zaniosłem gościowi który naprawia telewizory. Poprawił lutowania za 30 zł i sterownik ożył. Stacja chodzi do dziś. Za nowy sterownik chciano około 700 zł. Pozdr.
  10. Witam. Planuję zakup sterownika Alres MSR-14 i mam pytanie do osób które go mają. Czy jest w nim funkcja zatrzymania wentylatorów (awaryjnie). W instrukcji na stronie nic nie ma. Funkcja jest mi niestety potrzebna przez wzgląd na kopcących sąsiadów (!). Pozdrawiam.
  11. mjytfc odpowiedział już wyczerpująco. Rozważam sens składania centrali samemu. Thessla montuje wentylatory o dobrym sprężu, dlatego chciałem wiedzieć jakie. Pozdrawiam.
  12. Witam. Czy ktoś z użytkowników mógłby podać jakie dokładnie modele wentylatorów ebm papst zastosowano w centralach 300 i 400.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...