Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

gryf66

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    49
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez gryf66

  1. My w firmie mamy dziesiątki ton zbóż do spalenia ( nie można sprzedać - problemy jako firma państwowa , więc większość z roślin szła na kompost ) to były dziesiątki ton rocznie , z tego powodu mamy wstawiony piec podajnikowy z bunkrem na ok 60-80 m3 sieczka miskantus , wierzba i silos na 15 ton zboża ( pszenica, pszenżyto , jęczmień , żyto - wszystko idzie w piec nawet rzepak . Ale nie to jest ważne , przy zasypywaniu zboża dodajemy do niego kredę , popiół jest bardziej zasadowy a kreda powoduje brak spiekania zboża i zapobiega negatywnym reakcjom chemicznym . Muszę się tylko dopytać ile trzeba na tonę , dotąd nie interesowało mnie to . Piec mamy od 3 lat i od tego czasu nie mamy żadnych problemów z piecem i wymiennikiem . Wybieramy tylko popiół ok. 2 razy w tygodniu. Najbardziej interesują mnie pomiary sprawności kotłów SKAM 7 i 12 , chcę wiedzieć jaka jest zalecana temperatura pracy kotła, i jego wydajność i sprawność z podaniem kaloryczności opału . Jeśli można regulować moc kotła za pomocą opału to utrzymując optymalną temperaturę , z jak najmniejszą stratą kominową , sprawnością 60 % przez większość czasu jesieni i wiosny jedynie z pełną mocą (i mam nadzieję sprawnością ) w najzimniejsze dni( a raczej noce ) zimy.
  2. Tak początek był do arturo , i to też do niego . Znam doskonale Słubice , uczyłem się 1,5 roku we Frankfurcie i raczej wioski nad Odrą nie mam zamiaru porównywać do Słubic. Naprawa zasilania dla wioski jest w całkiem innej grupie prac naprawczych dla energetyki. Co do kominków a raczej pieca podajnikowego , moc ok 10,6 kW jest obliczona gdybym w pełni ogrzewał parter gdzie ma być warsztat z kuźnią , garaż , skład opału , i kilka innych pomieszczeń . Kominek tego nie obsłuży , a w zimie jeśli będę miał konieczność dogrzania części tych powierzchni do temp. 21 st. to po prostu odkręcę kaloryfery ( bo już tam są ) to była kiedyś stolarnia i jakieś inna działalność . Animuss mam takiego pecha ,że kiedy coś się dzieje to jestem właśnie w Niemczech (taki pech lub raczej terminarz prac ) zasilanie do pieca i urządzeń domowych będę miał z przetwornicy , wiatraka (mam już ) i małego agregatu , 2 - 3 dni bez prądu pokryje . Nie wiem ile Ty masz lat ale ja mam około 50 i pamiętam dobrze jakie u mnie potrafią być zimy, i co robią z liniami napowietrznymi , nie licząc powodzi stuleci ( akurat też siedziałem w Niemczech i nie mogłem przyjechać do domu. To co zaoszczędzę w tej chwili za 10 lat wrzucę w dobrą pompę (będę już znał dokładne potrzeby energetyczne budynku ) i do tego czasu mogę sam zrobić wymiennik gruntowy do pompy. Jestem pod pewnymi względami paranoikiem i wolę mieć zdublowane lub nawet potrojone możliwości ogrzewania . NIE CIERPIĘ KREDYTÓW i jestem już chory ,że musiałem mały wziąć by spłacić zakup nieruchomości , a chcę jak najszybciej go spłacić bo według mnie kredyty w Polsce są złodziejskie, a w Niemczech nie dostanę kredytu hipotecznego na budynek w Polsce (niestety na razie tak to wygląda )
  3. Nie rozumiem na początku proponowałeś mi pompę za 10 000 jak stwierdziłem że jeśli załatwisz mi pompę nawet za 12 000 - dwa dla Ciebie za pośrednictwo to nagle okazało się ,że za 10 000 to tak ale to było w 2008 roku i 8 kW , ja potrzebuję pompy powyżej 10 kW i muszę chyba sam znaleźć pompę w takiej cenie . Teraz piszesz ,że prąd jest korzystny TYLKO TO JUŻ NIE PIERWSZY RAZ PISZĘ miejscowość gdzie znajduje się budynek jest w obszarze odcinanym od zasiania kiedy wyleje Odra lub w czasie ciężkich warunków pogodowych ( jak w czasie ostatnich dni). Żona poradzi sobie z napaleniem w piecu , nawet wstawieniem rusztu awaryjnego , ale nie da sobie rady z mniejszymi dziećmi bez ogrzewania . A to jest dla mnie najważniejsze . Mogę strać się dodać dodatkowe źródła ogrzewania , w zależności od cen surowców energetycznych (lub źródeł energii ) ale muszę mieć jakieś ogrzewanie które zadziała w sytuacji awaryjnej . A darmowego zboża i odpadu chyba kosztem nic nie przebije, niestety spalanie odpadu zboża w kominku jest bardzo kłopotliwe , piec zasypowy troszeczkę lepiej , najlepiej podajnik ( doskonale wiem co piszę w pracy puszczamy dziesiątki ton zboża , miskantusa i siekanej wierzby przez piec podajnikowy ). Co do innych propozycji , kominek z płaszczem też kosztuje, a palenie jest bardziej absorbujące niż piecem , i raczej można zapomnieć o podłogówce. Co do pompy też ją zamontuję , mam 4 splity klimatyzacje z demontażu i na lato wstawię jakiś w wentylację a odzyskane ciepło za pomocą dodatkowego wymiennika skieruję do bojlera CWU . Pisałem już nie jestem wrogiem pomp , zamontuję je , Ale bez klimatyzacji mogę się latem obejść , ale bez ogrzewania zimą nie !!
  4. Pisałem już , nie mam dostępu do gazu , pompy przy swojej cenie i gwarancji na 2 lata nie interesują mnie ( może za kilka lat jak będę starszy i poprawią się warunki zakupu pompy) , poza tym potrzebny jest dodatkowo w tej wiosce gdzie mam kupiony budynek agregat z możliwością długotrwałej pracy ( a taki kosztuje tyle samo co piec - dodatkowo do pompy ) . Po trzecie mam do spalania co roku od 2 ton odpadu ziaren i nasion chwastów ( czyszczenie zboża ) nieoczyszczone jest tańsze , koszt oczyszczenia jest niższy niż różnica w skupie a odpadu nie mogę wyrzucić na kompost bo bym nie wyrobił z wtórnym zachwaszczeniem . A kompostem nawożę ogród warzywny , a nie mam ochoty używać chemii - i mieć problemy z żoną Kocioł podajnikowy jest dla mnie optymalny tym bardziej ,że na razie dorzucanie do kotła będzie chyba najmniej absorbującą pracą jaką muszę wykonywać w zimie ( remonty sprzętu ). A wstawienie kotła nie powoduje jakiegokolwiek dodatkowego obciążenia finansowego ( poza piecem )
  5. Nie jestem specjalistą od kotłów ale chciałbym wiedzieć (lub znaleźć ) informacje o badaniach kotłów podajnikowych . Interesuje mnie dobranie takiego kotła by pracował przy większości czasu z mocą 60 % i mam nadzieję z wysoką sprawnością , a przy niższych temperaturach dochodził do mocy znamionowej ( gdzie sprawność powinna być najwyższa ). Dostałem informację "Normalnym jest także,że nigdy lub prawie nigdy kocioł tak w warunkach domowych nie chodzi. w/g instytutu techniki grzewczej ok.80%dni zimowych w Polsce to praca kotła w okolicy 30%mocy w celu uzupełnienia strat ciepła, tutaj przy poprawnym palniku w warunkach domowych na ok. 3-4kW wyciąga się >72%, wówczas także popiół drobny, rzadziej wyciągany popielnik, zadowolony użytkownik... w/g instytutu chemicznej przeróbki węgla raptem tylko ok.10%dni zimowych wymusza na kotle pracę z obciążeniem ok.60% i tutaj na instalacjach domowych moga wyjśc przeboje przy danym węglu ze spiekami, koksem, w labo idzie to bowiem ciągle bez zmian mocy, w domu natomiast dochodzą termostaty na grzejnikach, błędy w instalacji, zużycie cwu, więc czynniki szarpiące mocą. Dążyć zatem należy do stabilnej pracy i stabilnego odbioru ciepła. " Z tego też powodu chcę mieć bufor który będzie się ładował przy wyższych temperaturach na zewnątrz a rozładowywał kiedy będzie większe zapotrzebowanie na ciepło. Boję się by przy przewymiarowaniu kotła nie było negatywnych zjawisk jak rozlasowywanie komina co mam w tej chwili w domu z innym kotłem ( dolnego spalania ) też z SECOM-u. Niestety nie za bardzo ufam stwierdzeniom ,że kocioł pracuje z bardzo wysoką sprawnością w zakresach od 4 do 15 kW. Są albo wyższe straty kominowe albo skraplanie spalin w kominie . Potrzebuję przy ogrzewaniu od 7 do 11 kW mocy ( w zależności od powierzchni jaką bym ogrzewał ) . Jeśli przy zbyt małej powierzchni są problemy (jak pisał kaszpir007) to będę ogrzewał większą , ale jeśli jest możliwość lepszego doboru kotła ?
  6. No cóż jeśli ktoś pisze ,że można samemu złożyć pompę ciepła , powołuje się na elektrodę to cena w/g takich stwierdzeń samodzielnego złożenia pompy panasonika musi być niższa niż zakup u instalatora. Z chęcią bym kupił markowe podzespoły i złożył sam taką pompę nawet bez bajeranckich wyświetlaczy i obudowy . Ale widzisz czasami naprawiam różne sprzęty i sprawdzając ceny części zamiennych biorąc pod uwagę ORYGINALNE MARKOWE podzespoły i złożenie kompletnego urządzenia wychodzi to co najmniej 50% więcej niż kupno nowej . Ale co tam ,ja nie mam takiej zdolności negocjacji jak Ty przy kupnie sprężarki lub wymiennika . Nie mam czasu siedzieć Tu i pisać wyszukując ceny po sieci , mam zbyt dużo spraw na głowie by tracić czas na głupie przepychanki (dzisiaj muszę siedzieć i czekać z dziećmi na księdza ) . Jeśli masz jakieś namiary na dobre tanie pompy w cenie do 10 000 które mają dobrą wydajność do 12 kW z gwarancją to jako wyrocznia od tanich pomp napisz tu linki dla wszystkich którzy się napalili na pompy po twoich postach. Jeśli nie to nie pisz o pompach po 10 000 , bo tylko takie są odpowiednikami piecy 12 -15kW .
  7. Cóż nie kończyłem księgowości ale elektronikę i pierwsze słyszę ,że u nas w Polsce urządzenia są z 8% Vat-em bez przygód z US można sprzedawać z 8% tylko przy usłudze montażu - czy może te ceny są na stronie podane z montażem przez firmę ??? Dziwnym trafem tylko TY potrafisz otrzymać po upuście towar w cenie wartości netto. Poza tym ,że jesteś specjalistą od negocjacji detalicznych to nawet potrafisz , ale jestem spolegliwy i zapłacę Ci 10% za załatwienie mi pompy 15 kW nie musi być inwerter za 10 000 no 11000 nie będę sknerą No tak ale Ty polecasz pompę za 10 000 z 2008 roku , poproszę tylko o adres pod jakim jest maszyna czasu bym mógł przenieść się o 6 lat wstecz. A już to co ty piszesz o zamawianiu u Panasa części do pompy w cenie niższej niż części zamienne w serwisie to jest mistrzostwo świata ! NIE ROZUMIEM JAK MOŻNA PORÓWNYWAĆ KOSZT INSTALACJI Z 2008 ROKU Z CENAMI PIECY Z 2014
  8. Przepraszam musiałem zrobić błąd przy wbijaniu a nie sprawdziłem 2 razy wyniku DZIĘKUJĘ Liwko 13 900 x 1,23 = 17 097 policzyłem za mało A co do kredytu to 15,5 RSSO to mało na kredyt komercyjny , nie wiem ile według ciebie dają upustu ale nie sądzę ,że 40 % aby wyszło 10 000. Ale może Ty dostajesz inne warunki od sprzedawców pomp . Z tego co czytałem o pompach do nowego domu ( a przeczytałem wszystkie posty ) ceny jakie podajesz za pompy i odwierty są z książki z bajkami . Widziałeś w tym wątku te wyceny jakie dostaje się z firm i jakoś ŻADNA nie chce sprzedać pompy za 10 000 , albo wszyscy są takimi idiotami ,że nie potrafią zadać pytania o koszt całkowity. Już mam dosyć czytania postów gdzie są to dziesiątki tysięcy w szukaniu DOBRYCH INFORMACJI i czytaniu idiotycznych odpowiedzi ,że inni nie potrafią znaleźć czegoś ( dobrej jakości ) taniej i wyliczanie kosztów z księżyca .
  9. Nie jestem wrogiem pomp ale może niewłaściwie czytam cenniki Pompa ciepła Ecopower C11i o mocy 7-12kW - 17900zł Ecopower A14 - cena 13900zł/netto 16938 brutto Koszt odwiertów nie chce mi się szukać ile potrzeba metrów ale to co liwko napisał to tylko w niektórych województwach inne DO UZGODNIENIA. Koszt kredytu 20 000 ( bardzo optymistycznie )+ odsetki przy RSSO 15,5 % 20000 z groszami liczone na 10 lat razem 40 000 rocznie 4000 to niestety troszeczkę się różni od wyliczeń liwko. Sam brałem pod uwagę pompę , liczyłem wymiennik poziomy ( mam własną koparkę ) niestety koszt pompy , brak gwarancji na co najmniej na 10 lat , równolegle licząc koszt pieca i kotłowni najpewniej wybiorę kocioł podajnikowy.
  10. Z tego powodu ocieplam ściany parteru styropianem 15 i posadzkę 10 cm ,podłogi nie mogę więcej bo będzie zbyt nisko , jak się uda to dam 15cm i zbrojoną płytę pod płytki podłogowe . Strata przez strop mnie nie martwi bo z tego co obserwuję teraz w domu na piętrze muszę zakręcać kaloryfery a na parterze są odkręcone na maxa , niestety remont tutaj można zrobić dopiero jak się wyprowadzę . Strop na dachu był wymieniony kiedyś i jest 15 cm ocieplenia ( to było 15 lat temu i nikt wtedy nie pisał ,że potrzeba dużo więcej ) a między piętrami jest jak to było robione szlaka. Parter w tym nowym przebudowywanym będzie bez kaloryferów , wentylacja bez rekuperatora i właśnie tym ma być dogrzewany parter ( i to niestety jest problem bo muszę policzyć ile energii potrzeba do ogrzania wymienianego powietrza +straty przez ściany ( i jak wyliczyć działanie parteru jako bufora ). Dobre OZC będzie sporo kosztować (poza tym na razie mam robioną inwentaryzację do projektu przebudowy) a przy koszcie zakupu tego budynku mam spory margines finansowy w stosunku do budowy podobnego siedliska ( wiem bo mam zaczętą budowę na innej działce którą musiałem zastopować ) i znam wyceny ile bym musiał w podobny metraż zainwestować , i nie mówię o stanie wykończonym bo materiały już mam tylko surowym . Wolę dokupić kilkanaście metrów sześciennych styropianu i w razie czego docieplić sufit poddasza na 120 m2 bo w części budynku mam 3,5 m wysokości ( ale to dopiero jak temperatura w części mieszkalnej będzie zbyt niska ( i tu raczej chodzi o mnie bo żona woli chłodne pomieszczenia ), Zrobiłem właśnie symulację przyjmując ,że ogrzewany ma być również parter , przyjmując słabsze okna (nie liczyłem 3 szyb tylko wszystkie 2 szybowe) ściany parteru i poddasza 25 cm + 15 cm. styropianu i wychodzi mi w najzimniejszy dzień 10,5 kW . Wynika z tego ,że piec 12 kW wystarczy (skoro było to liczone przy najmniej korzystnych parametrach technicznych).
  11. Wiem o tym , poza tym potrzebuję piec z możliwością palenia i zboża (bo mam własny odpad) a raczej odpowiedniego palnika dodatkowo dla zboża, miału i czasami dodatku oleistych wraz z nasionami chwastów . No i bardzo ważne właściwego do tego sterownika ( dobrze by było z możliwością regulacji przez sieć ).
  12. To jest trudno opisać , będzie to wycięta ćwiartka z budynku o objętości ok. 450 m3 ,ocieplona jak termos z dodatkowym buforem (parter ) jako okresowo ogrzewany piecem nadmuchowym i czasami odpalaną kuźnią wraz z piecem kuchennym na drewno (konieczność gotowania dla zwierząt ). Wentylacja mechaniczna ma tylko wrzucać ciepłe wymieniane powietrze na parter . Cała wycięta część mieszkalna będzie izolowana wewnątrz 15 - 20 cm styropianu . Co do pomp do których dostałem link , to koszt pompy dobrej jakości z wystarczającym wydatkiem mocy są zbyt drogie ( może kiedyś) ale mam nie najlepsze opinie od kolegów z niemiec z którymi pracuję i znam wyniki ogrzewania taką pompą w czasie prawdziwej zimy ( nie mówię o ostatnich 3-4 zimach). Mieszkam i pracuję w niemczech już od 12 lat i i raczej to co widziałem nie nastraja mnie pozytywnie . Możliwe ,że najlepsze NOWE pompy są lepsze , ale i kosztują dużo więcej. Co do kotła i kotłowni potrzebuję i tak dodatkowo komina do warsztatu i nie jest to dodatkowy koszt ( piszę to dla wyliczających koszt kotłowni ) a pomieszczeń mam wystarczająco .Poza tym zasilanie pompy ( agregat) do pracy ciągłej przez 2-3 dni kosztuje tyle samo co kocioł na ekogroszek a elektronikę i ślimak mogę zasilić z przetwornicy i wiatraka.Jako automatyk będę miał pole do sprawdzania co i jak można zasilać (również pompy ciepła ) które mam z demontażu jak innemu koledze polecali na wątku z pompami. NIE CHCĘ RYZYKOWAĆ z systemamami ogrzewania które są w fazie testowania . Żona zostaje z dziećmi sama w domu kiedy ja jestem na wyjazdach . Co do 6 kw to też podchodzę do tego bardzo ostrożnie i z tego powodu myślałem o SKAM 12 kW podobno ma palnik o wydajności do 15 kW a bufor 1000 l. powinien wpłynąć dodatnio na sprawność spalania , zawsze w nocy można sięgnąć do bufora jeśli piec nie wydoli.
  13. Mam nadzieję ,że piszę we właściwym poście i ktoś będzie mi mógł pomóc w moim wyborze . Potrzebuję kotła do mieszkania , dosyć specyficzne obliczenia zapotrzebowania ( wg cieplowlasciwe,pl potrzebuję kotła o mocy ok 6 kw ) chociaż mam wrażenie ,że ten kalkulator ma troszkę za mało parametrów - ale nie można wymagać więcej niż zgrubne wyliczenia. Potrzebuję kotła do budynku o powierzchni zabudowy ok 320 m2 , na mieszkanie przeznaczam część poddasza o pow. ok 180 m2 w pełni ogrzewana z wentylacją mechaniczną parter nieogrzewany za pomocą grzejników ma pracować jako bufor . Część ok 70 m2 parteru będzie ogrzewana przez zrzut powietrza z piętra (pokoje wentylacja) + 110 m2 parteru oddzielone ocieploną ścianką działową z bramą garażową. Dół budynku ok 3m wysokości ocieplony styropian biały15 cm poddasze od 3-go do 5 m ocieplona 18 cm grafitu w tym ścianka kolankowa ścianka kolankowa 1,6 m , strop nad poddaszem z małymi skosami przy kolankowych ocieplony 30-40 cm wełny , strop między parterem a poddaszem 5 cm styropian (część podłóg odgrzewanie podłogowe) ,ocieplenie posadzki parteru 10cm styropianu . Budynek istniejący część jeszcze poniemiecka był już przez kogoś częściowo przebudowywany z tego powodu ocieplenia może nie będą takie jak wymagane ale niektórych norm i rozwiązań budynku nie można przeskoczyć . Ściany parteru 50 cm cegła w tym 5 cm pustki powietrznej , poddasze 25 cm cegła , nowe okna plastikowe z pakietem 3 szybowym Uw od 0,8 do ponad 1 przy najmniejszych 2 oknach . Kocioł ma stać na parterze planuję bufor 1000l dla pieca (choć jeśli będzie to wymagane mam również zbiornik 2000L) i zbiornik 300l do CWU dogrzewane pompą cieplną P-W od wiosny do jesieni. Dla maniaków pomp i ogrzewania elektrycznego (nie jestem im przeciwny) , nie ma gazu i problem ze stałym dopływem energii elektrycznej poza tym mam własne zborze do palenia od czyszczenia zboża do sprzedaży (ok 2 ton rocznie odpadu) . Jaki najlepszy piec z jakim palnikiem prawdopodobnie SKAM. Byłbym wdzięczny za jakiś typ co jest przy moich potrzebach najlepsze.
  14. Mam pytanie do osób zajmujących się oknami , czytam wszystkie posty jakie znajdę ale tylko w tym wątku jest 1400 stron. Niestety muszę dosyć szybko podjąć decyzję , dostałem wyceny z różnych firm cena kształtuje się za taką samą liczbę jak i wielkości okien od 3900 do 5000 , parametry szyb podobne pakiety 3 szybowe . Różnica profil firmy MS,Awilux,Oknoplast , Veka od profili zwykłych do wypełnionych pianką Budynek do remontu (przebudowy) stary, będzie ocieplony 18 cm grafitu , stropy wewnętrzne 5cm ocieplenia (jeśli będzie konieczne więcej , dach 40 cm wełna , przebudowywane poddasze i niestety docieplenia tylko tam gdzie jest możliwość . Pytanie czy opłaca się wybrać ocieplane profile jeśli odporność mechaniczna ram i okuć jest podobna , czy lepiej przeznaczyć ten tysiąc na dodatkowe ocieplenie.
  15. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Na razie czytam cały wątek o kominkach i szukam dodatkowych informacji na forach i w książkach. Jak skrystalizuje się projekt kominka to będę prosił o dodatkowe porady . Mam tylko w chwili obecnej jedno pytanie - mam możliwość kupna rur kominkowych o grubości ścianek 2mm ,ale niestety tylko średnicy 150 mm. Czy waszym zdaniem warto kupować takie rury ,czy nadają się do komina jako przenoszące spaliny do odbiorników (poza głównym kanałem kominowym) . Pozdrawiam
  16. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Jak myślicie cy udało by się zaprojektować na powierzchni jaką mam do dyspozycji sensowny system odbiorników i wytwornicy ciepła ? Po drugie czy mogę jako wytwornicy użyć jakiś wkład kominkowy dobrej wydajności na dorsze gatunki drewna. Po trzecie na jakim projekcie lub na jakich stronach (poza tą) szukać opisów i schematów potrzebnych dla wybudowania pieca. Prace przy stawianiu pieca będę mógł zacząć około lipca (niestety muszę jeszcze dokończyć sprawy formalne ) terminy w nadzorze budowlanym i okresy oczekiwania - plus terminy technologiczne po wykonaniu podciągów i wzmacnianiu ściany ,dzięki czemu mam nadzieję będę miał czas na dopracowanie konkretów projektu pieca. Pozdrawiam
  17. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Ja14 prawdopodobnie nie zobaczyłeś dokładnie wymiarowania salonu, jeżeli przesuniemy wytwornicę lub nawet wkład kominowy w kierunku podciągu to komin 52 cm jest już na projekcie jako ściana i nie musimy go odejmować od powierzchni pokoju. Szerokość pokoju w tym miejscu to 4,92 m - 22cm dodatkowy kanał do poddasza i trzeba odjąć głębokość wytwornicy (przyjmijmy 80cm ) to zostaje ok 3,9 m . Mi jest troszeczkę łatwiej to wyliczyć bo mam wymiary pomieszczeń z inwentaryzacji bez wstawionych mebli i projektu przebudowy (muszę poprosić mojego projektanta o rysunki samych ścian z wymiarowaniem). Długość ściany do umieszczenia wytwornicy i odbiornika na parterze to ok. 160 cm (niestety ja nie wiem czy to wystarczy ). Może można też obudować o góry wkład materiałem magazynującym ciepło,poza tym chodzi bardziej o utrzymanie stabilnej temperatury na poddaszu gdzie są sypialnie. W pokoju na parterze można rano zawsze napalić no i ten piecyk ma być tylko do dogrzewania w zimie i jako główne grzanie początkiem jesieni i wiosny (w piwnicy mam zamiar wstawić następny piec z możliwością podłączania do CW ) Na poddaszu jest miejsce na odbiornik w ścianie o długości ok 3,6 m. Pozdrawiam
  18. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Dokładnego umieszczenia kanału nie mogę podać,muszę wyrzucić stary piec i wtedy dostanę dokładne wymiary i miejsca kanałów. Wytwornicę chciałbym ustawić w miejscu zaznaczonego na projekcie kominka lub troszeczkę niżej niż zaznaczony kominek w kierunku przejścia do pokoju 13 metrowego (maksimum do końców belek podciągu) pokój ten będzie połączony z salonem (będą tylko prawdopodobnie dodane rozsuwane drzwi,by umożliwić czasowe odosobnienie dla nocujących gości) , odbiornikiem myślałem zrobić ścianę z kominem i dodatkowymi kanałami jeżeli by się zmieściły na parterze (w kierunku pokoju 9m). Na poddaszu cała ściana do wysokości drzwi do małego pokoju na dole jest wolna i można robić odbiornik. Jeżeli bym miał projekt kanałów w ścianie i najlepsze położenia kanałów dymowych projektant może jeszcze mi przeprojektować (dodać) wzmocnienia ściany i stropu. Pozdrawiam
  19. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Jak pisałem planuję przemurowanie (nie jest w najlepszym stanie mieszkanie było opuszczone przez 26 lat) ,w tej chwili do jednego jest podpięty piec centralnego a do drugiego jest tylko dziura po jakimś piecu. Jak szacuję jeden ma ok 18cm na 25 cm a drugi jeszcze nie wiem muszę pierw wyrzucić piec. Zewnętrzny wymiar komina z inwentaryzacji projektanta przed przebudową to 52 cm x 93 cm cegła ok. 12cm x 25cm. Projektant dodał jeszcze do poddasza jeden kanał wentylacyjny do rozprowadzenia ciepłego powietrza lub klimatyzacji. Wymiary przewodów kominowych mogę sam ustalić i postawić takie jakie potrzebuję.Z projektu wynika ,ze nowy komin może mieć wymiar około 120 x 52 cm. Pozdrawiam
  20. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Zamieszczam wycinek z projektu parteru gdzie mam zamiar zamiast kominka wstawić albo wkład z rozprowadzeniem ciepła i kanałami do odbiorników lub piecyk ceramiczny (ale powinien być z szybą). Chodzi o ścianę za kominkiem ,na poddaszu na razie nie ma żadnej ściany ale będzie postawiona jedna jako działowa między pokojami. Strop Kleina jest położony na tej ścianie . W chwili obecnej wygląda ,że w kominie na dole są dwa kanału dymowe ,ale komin jak pisałem mam zamiar przemurować. http://images45.fotosik.pl/274/8ad2fc5f57ca3413m.jpg Interesuje mnie czy jest sens murować takie kanały w ściance na dole oraz po skierowaniu do góry drugim kanałem rozprowadzić przez odbiornik i skierować do komina głównego jak na wcześniejszym schemacie. Ciemne drobne kratkowania są to części ścian które zostaną usunięte. Bogusław_58 jeżeli twoje porady usprawnią działanie systemu to nie mam zamiaru wyciągać od Ciebie uzasadnień tych zmian i jak do tego doszedłeś ,z tego co czytam Masz DUŻO WIĘKSZĄ wiedzę niż moja (w chwili obecne wiem tylko tyle co przeczytałem tutaj ) Pozdrawiam
  21. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Wstawiam post o który mi chodziło.
  22. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Nie chodzi o przejście w podciągu tylko wykonanie ściany z kanałami na parterze gdzie mam 170 cm między podciągiem a drzwiami do drugiego pokoju . Ściana na poddaszu będzie tyko zajęta przez jeden kanał dymowy i jeden wentylacyjny komina ( jest to komin z około 1930 r i planuję jego przebudowę. Jedynym problemem jest podparcie i wzmocnienie istniejącego stropu Kleina nad wymurowanymi kanałami ,ale to jest zadanie dla projektanta) muszę najpierw wykonać dojście do stropu od góry by sprawdzić sposób zawieszenia końcówek legarów,może będą długie 6m szyny co będzie lepsze. Ale wszystko można zrobić,a koszt zmian materiałowych na etapie projektowania i budowy jest DUŻO mniejszy niż nowej przebudowy. Czekam z wielką niecierpliwością na Twoje posty dotyczące Twojego kominka pieca. Jak pisałem interesuje mnie coś podobnego w założeniach ,a ponieważ dzięki Waszym dyskusjom dochodzi wiele nowych rozwiązań o których Ty na początku budowy nie wiedziałeś,ale jak rozumiem liczysz się z koniecznością przebudowy i poprawiania parametrów pieca-kominka. Bogusław_58 możliwe ,że źle zrozumiałem twoje schematy na początku postu, myślałem że odbiornik z leżanką jest murowany a to samo można zrobić w części ściany. Chodzi o post i zdjęcia z 07 Lut 2009 (niestety na razie nie wiem jak przenieś ten rysunek tutaj ,jestem dosyć nowy na tym forum ) Wiem ,ze jest konieczność przystosowania tego poglądowego schematu ,ale miałem nadzieję ,ze jeżeli poduczę się trochę i z Waszą merytoryczną pomocą uda mi się to wykonać. Pozdrawiam
  23. gryf66

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Moje pytanie ,czy jest sens energetyczny takiej przebudowy ścian ,czy myśleć tylko o dodaniu jakichś elementów dobierających ciepło od wkładu i rozprowadzić to rurami( u znajomych robi się gorąco po rozpaleniu i zaraz spada temperatura po wygaszeniu wkładu) co mi nie odpowiada . Po drugie jeżeli ściany będą przebudowane ,jaki wkład byłby najlepszy przy opalaniu olszyną i wierzbą (własna),dodatkowo sosna (najłatwiejsza do kupienia w lubuskiem ,ale wiem ,że nie najlepsza do wkładów ) oraz czasami brzoza i może dąb. Chodzi mi o wkład który można jeżeli będzie taka konieczność rozbudować o moduł dopalania spalin ,jak mi się kiedyś uda dojść do parametrów dopalacza Bogusław_58. Czy lepiej poczekać kilka miesięcy na dopracowanie omawianego w ostatnich postach rdzenia- paleniska ,i czy była by możliwość wstawienia do takiego rdzenia drzwi szklanych ( chodzi o sensowność takich drzwi które nie zachwieją procesu zgazowania opału i wypalenia gazów). Na pewno będę jednym z chętnych na zakup takiego dobrze skonstruowanego pieca (lub projektu budowy i modułów) zawsze znajdę dla niego zastosowanie . Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...