Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reyals

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Reyals

  1. Wg mnie te wycieraczki są trochę "nieporęczne" i trudne w utrzymaniu. Trzeba wyjąć, piasek wyciągnąć ze środka. Lepiej chyba jak wycieraczka leży na "poziomie zero". Szybciej się sprząta.
  2. Jeśli sąsiedzi są w porządku i otwarci na takie propozycje to się zgadzam. W innym przypadku można wznowić granice w postępowaniu przed sądem albo też rozgraniczyć nieruchomości najpierw w post. administracyjnym przed wójtem (prezydentem) a następnie sądem - w zależności od okoliczności. Tu jest wszystko w temacie: http://www.portal.prawnikow.pl/prawo-administracyjne/wznowienie-granic-i-rozgraniczenie-nieruchomosci
  3. W przypadku dużej skali problemu idź do sądu! Przepisy kodeksu cywilnego gwarantują ochronę właściciela nieruchomości przed zalaniem wodą przez sąsiada. Takie działanie to tzw. immisje. Zalicza się do nich także m.in. hałas i smród. Na podstawie art. 222 § 2 k.c., właściciel nieruchomości może żądać zakazania nie tylko trwających immisji, ale też domagać się zaniechania takich przygotowań czy inwestycji na gruncie sąsiada (nie tylko bezpośrednio graniczącego), które grożą takimi immisjami. Dodam, że zgodnie z art. 29 prawa wodnego właściciel działki nie może zmieniać kierunku odpływu wody opadowej – ze szkodą dla sąsiednich działek (nie może też odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie). Jeżeli spowodowane przez niego zmiany szkodzą sąsiednim gruntom, wójt, burmistrz lub prezydent może nakazać mu przywrócenie stanu poprzedniego albo wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom. Przed pójściem do sądu warto więc udać się do urzędu miasta (gminy).
  4. Jeśli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej to w sądzie musi być chociażby zbiór dokumentów. Można go przejrzeć. Jeśli chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego to ja zwracam uwagę przede wszystkim na przeznaczenie nieruchomości, która mnie interesuje oraz nieruchomości sąsiednich, np. jeśli działka jest mieszkaniowa (M) to wiem że mi sąsiad nie otworzy warsztatu lub firmy spedycyjnej albo innego hałasującego zakładu jak to jest możliwe w przypadku działek mieszkaniowo-usługowych (M/U). Plan zagospodarowania może też udzielić odpowiedzi na temat możliwości pobudowania przydomowej oczyszczalni ścieków (zabronione np w otulinie parku krajobrazowego). Moim zdaniem najważniejsze są mapy, które znajdziesz w gminie. Z nich można się dowiedzieć, czy na działce nie ma jakichś podziemnych instalacji lub innych niespodzianek, albo np. jaka jest klasa gruntu (ważne przy podpiwniczeniu).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...