Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

acros

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez acros

  1. acros

    Panasonic Aquarea

    Na licznik nie masz co patrzeć bo po defroscie pompa musi nadrobić ciepło to co poszło podczas defrostu . U mnie też jest większy pobór tak przez około 30minut .Na wykresie widać jaki pobierała pompa prąd elektryczny.
  2. acros

    Panasonic Aquarea

    Cześć, czy ktoś może podpowiedzieć jak to jest z defrostem, chodzi mi czy przy każdym defroscie jest zatrzymanie sprężarki i zliczenie podwójnie Liczba zadań w serwisie Cloud ? Bo u mnie za każdym razem tak mi się wydaje zlicza plus 2 .Aquarea 9 kW 1 fazowa, generacja J.
  3. Dzięki za podpowiedz. Własnie tego się obwaliłem, że mogą policzyć to jako 11kW chociaż większość pisze, że liczy się moc paneli ale lepiej nie ryzykować Czyli muszę jakiś inny inwerter poszukać o mocy ok 10kW coś zbliżonego cenowo bo nie wiem czy warto przepłacać te parę tys.
  4. Cześć wszystkim, Trochę tu poczytałem w temacie i czym więcej czytam tym mniej wiem Ale do rzeczy ,pomógł by ktoś może z doborem paneli ,falownika, osprzętu instalacyjnego na dach płaski Jak już wspomniałem instalacja będzie na dachu płaskim (dom to typowa kostka z lat 70) wymiary 9x9 m. 22 paneli LR4-72HPH 445M wyjdzie ok 9.7 można je kupić w cenie ok 700z.ł Teraz pytanie czy brać Inwerter SOFAR SOLAR 11 KTL-X czy Inwerter SOFAR SOLAR 8.8 KTL-X wystarczy ? Rozumiem, że lepiej rozbić to na 2 stringi. Osprzęt instalacyjny na dach płaski szukać jakiś markowy a może ktoś ma jakaś firmę do polecenia ? Dzięki,
  5. Ok 81m2 , 9x9m
  6. Dziękuję za odp. Takie jeszcze pytanko jakie ocieplenie zastosować wełnę , styropian czy folie izolacyjna ecorit 15.
  7. A może zastosować zamiast papy membranę? Jest bardziej elastyczna
  8. To co myślicie o takim rozwiązaniu ?
  9. Niby tak ale jak zostawicie szlake i na nią dopiero termoizolacje to i tak będziecie ją ogrzewać strata energi będzie , bo dopiero za nia bedzie termoizolacja .
  10. Panowie podepne sie pod ten temat Chciał bym zrobić też remont dachu domu kostki ok 80m2 Pozbyć się szlaki to podstawa następnie chciałbym ułożyć belki znich zrobil spad (taki mini spadzisty dach w kształcie kopert z wystającym daszkiem poza ściany budynku), na belki dał plyte osb na nia 2 warstwy papy. Czy takie rozwiązanie ma sens, izolacja by była albo z wełny albo styropian ewentualnie foli izolacyjna eco rit 15 Co myślicie o takim rozwiązaniu ?
  11. Dzięki za podpowiedzi już wiem na pewno że wywalę wszystko i zrobię nowe ocieplenie (prawdopodobnie styropian). Mam jeszcze pytanie czy ktoś może zastosował jako warstwę dociskowa Polytech 20/80 http://www.multipino.pl/offer563635.html czy nada się takie coś czy lepiej jednak normalny beton dać.
  12. Z tego co mi wiadomo to jest wentylowany (cegła dziurawka co jakiś czas była dawana w pionie. Czyli jednak dawać 5 % spadku czyli ok 23cm różnicy, teraz pytanie jak najlepiej uzyskać taki spad, warstwom wylewki czy jednak styropianem i dawać jakieś kliny, samemu wycinać. Styropian jaki dać 10cm i 5 cm wystarczy czy jednak większy a może wełnę skalną.
  13. Jak zamurować nie rozumiem pytania. Jest jeszcze pomysł a by usunąć wszystko i dostać się do stropu rozbić ściankę na której zamontowane są rynny (w tedy nie będę musiał aż tyle uzupełniać luki przy kominie). Znalazłem jeszcze kruszywo keramzytowe ale jest dość drogie chyba że wykorzystać go tylko do zrobienia spadu. Jaki spad powinien być 4% wystarczy (rozumiem ze jak dach jest 9x9 to do komina jest 4,5 metra to różnica powinna wynosić 18 cm). Jeszcze jedno pytanie spad mam teraz zrobiony w czterech kierunkach tak pozostawić czy można zrobić w dwóch kierunkach.
  14. Wszystko pięknie i wiem że tak by było najlepiej ale jak wypełnić ( i czym ) lukę która zostanie po pozbyciu się szlaki , kolo komina będzie to ok 80-100cm a przy ścianie ok 50cm to dość sporo.
  15. Też tak chciałem zrobić ale nasuwają mi się kolejne 2 pytanie 1. co zrobić ze stara szlakom (będzie jej sporo) 2. jak zrobić spadki , uzupełnić lukę po szlace ( w końcu przy kominie będzie ok 80-100cm to dość sporo) Najłatwiej by było zerwać papę(te ostatnie warstwy) dostać się do wylewki na nią przykleić styropian np 100mm na klej a na styropian dać papę. Ale nie wiem czy tak będzie dobrze.
  16. Witam, Chciał bym ocieplić dach w moim domu ale nie wiem jaka metoda będzie najlepsza - odpowiednia) Sytuacja obecna: Na pierwszym pietrze temperatura szybciej spada niż na parterze(chociaż piwnica nie ocieplona zewnątrz) Jest strop na to szlaka (ok 20-30cm) następnie wylewka ok 5cm na to papa. Na papę jest kolejna szlaka( ok 20-60cm przy kominie ) wylewka ok 5cm na to papa 2 warstwy, ostatnia warstwa to papa aluminiowa. Mam problem jak wykonać izolacje czy styropianem czy wełna mineralna/kamienna , czy jednak zrywać stara papę łącznie z pozbyciem się szlaki (czy jest sens to robić). Doradzali mi żeby na obecna papę przykleił styropian a na niego dać siatkę klej i papę. Nie wiem czy takie rozwiązanie będzie dobre, jaki klej użyć do papy aluminiowej .
  17. Bezpieczniki BM znajdują się na budynku od niego wychodzi kabel miedziany 4x6mm (wiem że teraz stosuje się co najmniej 10mm ale ja nie chce zmieniać całej instalacji i pierwsze piętro zostaje bez zmian do czasu remontu) Nie kogo nie równam jeśli tak to zrozumiałeś to sorki. Ja nie wiem jakie informacje są wam eksperta potrzebne. Wystarczyło zadać pytanie a podał bym więcej szczegółów a nie od razu wyśmiewać się z mojej niewiedzy. Tak wiem że teraz taki się stosuje ale ja nie chce zmieniać całej instalacje a jedynie ją modernizować przy okazji remontu. Tak sztuczny uziom zrobiłem, chce go doprowadzić na II piętro w celu zrobienia instalacji zgodnie ze "sztuką" bolce w kontaktach, różnicówka itp. Wiem że można rozdzielić PEN na PE i N przed różnicówką ale chyba bezpieczniej jeszcze robić uziom w końcu po coś się go robi. Dziękuję bardzo za odpowiedz konkretną. Będę zrywał podłogę akurat na tym pietrze dlatego chce zrobić modernizacje instalacji i puścić kable w korytkach a potem pod re-gipsami do gniazdek (miej kucia a potem szpachlowania malowania itp.). Tak wiem to ale jak już wcześniej wspomniałem nie chce zmieniać całej instalacji tylko częściowo tam gdzie teraz akurat robię remont (czyli IIpiętro). Licznik jest na I piętrze i tam własnie zostanie na razie tej rozdzielni nie chce zmieniać (w późniejszym czasie na pewno tak). Zrobiłem na II pietrze rozdzielnie 2 i tu na razie będę modernizował. Teraz rozumiem (chyba że się mylę to mnie popraw) na I pietrze zrobić rozdział już PEN i go potem po prowadzić na piętro II kablem 5x6mm. Tylko mi doradź czy PE z GSW (które znajduje się w piwnicy) mogę zastosować przewód 10mm czy może być 6mm i czy kabel miedzy rozdzielniami może być 5x6mm czy powinien być 5x10mm(wspomnę tylko ,że do licznika poprowadzony jest kabel 4x6mm) I dzięki @kkas12 bo teraz dostałem taka odpowiedz jakiej potrzebowałem. Tego nie napisałem że chodzi o temat instalacji elektrycznych a o elektrode
  18. @kkas12 jak byś czytał uważnie to wiedział byś o co chodzi ale widzę że tobie trzeba to dokładnie opisać jak dziecku od licznika z I pietra będzie kabel 4x4mm (1,2,3 i N) a po styropianie na zewnętrznej ścianie jak już wcześniej wspomniałem i się pytałem czy jest taka możliwość pociągnę (żółto zielony kabel jako PE) i z TN-C zrobię TN-C-S teraz już zrozumiałeś? A co do 6x4 to oczywiście , że miało być 4x6mm (thx @elekt ,) .@elekt jest na tyle inteligenty , że się domyślił , że to jest błąd szybkiego pisania , ale widzę że Ty to inna bajka. @kkas12 myślisz że z elektrody się nie śmieją i tam sami eksperci siedzą nie ? Poszukaj sobie na necie jakie są opinie i jakie teksty są tam zamieszczane chyba że się na tym nie znasz.
  19. Rozumiem że punkt rozdziału może być obojętnie gzie (czy przy liczniku czy na II piętrze), a mogę też zrobić tak że w dwóch miejscach zrobić rozdział i uziemić chodzi o I i II piętro. Czy lepszym rozwiązaniem będzie jak rozdzielę N i PE przy rozdzielni na I piętrze. Teraz doradzicie mi jakim przewodem pociągnąć uziom od GSU (4,6,10mm?) i czy od licznika na drugie piętro starczy kabel 4x4mm.
  20. Układ sieci to TN-C stary układ sieci dom z lat 80-tych. A pytanie jest jak to najlepiej rozwiązać, chce zrobić instalacje na pietrze w taki sposób bym mógł podłączyć róznicówke, mieć osobno N i PE , podłączyć do GSU rurki z CO, ekrany kabli antenowych itp. Nie wiem jaki powinien być przekrój kabla PE ,czy może biec przewód PE po styropianie.
  21. Witam, Mam problem, mieszkam w domu jednorodzinnym (piwnica +2 piętra) stara instalacja elektryczna (bez uziomu) postanowiłem ja zmienić i nie wiem do końca jak to dobrze zrobić. Linia na powietrzna po ścianie zejście do bezpieczników BM potem kablem 6x4 miedzianym kablem do licznika który znajduje się na pietrze a tam bezpieczniki topikowe (jeden zabezpiecza jedno piętro) Zrobiłem teraz drugą rozdzielnie na II piętrze (na tym pietrze będę zmieniał okablowanie) chce poprowadzić od licznika kablem (nie wiem tylko czy linka czy zwykłym) w każdym bądź razie 4X4. Uziemienie zrobiłem sztuczny bednarkę wyprowadziłem do piwnicy (tu będzie GSU), teraz z stąd nie wiem jak poprowadzić kabel na drugie piętro do rozdzielnicy (kabel to linka tylko jak gr. 4,6, 10mm ?). Najłatwiej by mi było poprowadzić po ścianie zewnętrznej po styropianie (ale nie wiem czy to jest bezpieczne w końcu styropian się może zapalić) drugi mój problem to jak uziom podłączyć to znaczy czy należy go połączyć razem z N w tablicy przed różnicówka czy też powinna być połączone w GSU albo pozostawić osobno te obwody. Innym rozwiązaniem jest by do licznika poprowadzić PE a z stąd na drugie piętro kablem 5x4mm(1,2,3 faza +N i PE) Na piętrze mam 3 pokoje +kuchnia i łazienka (wszystkie te pomieszczenia będą miały osobny obwód i bezpiecznik) Kable będę układał w korytkach w podłodze.
  22. Wcześniej to nie wiem jak styropian był kołkowany ale jeśli był to raczej marnie(ale jak na razie przez tyle lat nic nie odpadło jedynie klej w kilku miejscach ma pęknięcia ale to może być spowodowane że była kładziona gruba jego warstwa) ale nowy już zakołkuje 5 na jeden styropian 4 po rogach i 1 na środku z tymi fotkami to masz racje zrobię po deszczy bym wiedział jak wcześniej był kładziony (tylko musi dobrze popadać bo przy grubej warstwie kleju ciężko to zauważyć) poczytam sobie o tym Nida Hydro bo zapowiada się ciekawie dzięki za pomoc
  23. Witam, Mam pytanie posiadam dom z lat 70-siatych typowy kwadraciak zbudowany jest z pustaków ze szlaki (własnej roboty) do tego jakieś 15-lat temu był ocieplony styropianem 4cm i pokryty klejem (dość grubo bo klej 2razy kładziony) i tak do dzisiaj stoi zastanawiam się nad dociepleniem jeszcze 10-tka styropianem ale nie wiem czy jest możliwe niezrywanie starego styropianu (szkoda mi w końcu już te 4cm mam ocieplone) i na niego przyklejenie 10-tki zgodnie ze sztuka (jak wtedy było robione ocieplenie to zrobione było bez poziomicy ,nie zwracano uwagi na mostki termiczne,szczeliny miedzy styropianem itp.) oczywiście na każdy styropian dam po 5 kołków (4 na rogach i jeden w środku)
  24. Rozumiem zatem ze lepiej jest wbić jedna długa szpile np. 6metrow niż kolo siebie 2 po 3m. Odnośnie bednarki to mogę położyć jej trochę więcej ale będzie ona pozawijana (to znaczy mam wykopany fundament do zalania na schody i w nim mógłbym ułożyć ją wtedy by się uzbierało ok 20metrow może i więcej. Mam jeszcze jedno pytanie czy koło studni lepiej wbijać szpule czy jednak bliżej domu (domyślam się ,że to drugie rozwiązanie będzie lepsze) a może zrobić tak, że położę bednarkę potem wbije szpile 6m na środku miedzy domem a studnia a druga np 3m na samym końcu bednarki które będzie pod fundamentem schodów?
  25. Witam, Łapie tylko może z moich postów tego nie widać . Kiedyś czytałem gdzieś w necie że można użyć studni (w końcu woda przewodzi prąd i ma styczność z ziemią i studnie użyć jako naturalnego uziomu). U kolegi fachowcy wpijali 3 takie szpila w odstępie od siebie ok 0,5m głębokość 3m. Teraz mam wykopany rów na głębokość 90cm długi ok 6m do poprowadzenie rury od domu do studni. Pomyślałem że mogę przy okazji zrobić w nim uziemienie (puścić bednarkę i wbić kilka szpil z wbijaniem niema problemu bo mam zaraz pod ziemią sam piasek). Nie mam dostępu do miernika uziomu ale widzę że bez tego chyba się nie obejdzie. I dzięki za naświetlenie tematu. pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...