Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

a.no

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    82
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez a.no

  1. Kupiłem meble kuchenne z frontami drewnianymi (dąb bianco) z BRW i nie mam żadnych zastrzeżeń, a same fronty wyglądj\ą świetnie. Cena sporo niższa niż jakieś mdfy od różnych projektantów (kupowane w promocji bez vat). Motowałem sam i zero problemów. Troche długo czas oczekiwania
  2. Właśnie użyłem B20 z marketu do tego celu, po 48 godzinach wyglada obiecująco.
  3. W momencie skaładnia pozwolenia na budowę (około 3-4 lat temu) i nawet do chwili obecnej nie mam możliwości podpięcia. Kończę budowę w tym roku i teoretycznie kanalizacja planowana jest na koniec roku, ale nie ma pewności czy rzeczywiście będzie, to plany przedsiębiorstwa a do tego przetargi procedury. W pozwoleniu mam oczyszcalnię, nie wiem jeszce jakich kosztów moge spodziewać się w wypadku kanalizacji ale zakładam że ok. 4tys.(?).
  4. "czyli nie można zdjąć odpowiedzialności za ten gniot ze zwycięzcy przetargu, czyli firmy W-H . " czyli co??? Bo byłem zdecydowany na WH zbs4c lub 6c jako b. dobrą "małą" oczyszczalnię na rynku a ona nie oczyszca ścieków zgodnie z przepisam? W krótce będe miał mozliwośc wpięcia do kanalizacji ale rozważałem oczyszczalnię jako opcję bardziej uzasadnioną ekonomicznie. Domyslam się, że wszytkie tańsze rozwiązania, "przepływówki", haba, biosolid nie będą lepsze. Czy chodzi o badania do certyfikatów które są wykonywane w "optymalnych warunkach", a życie, życiem?
  5. Ze względu na małą ilość miejsca będę montował "małą" oczyszczalnię ze studnią rozsączającą. W projekcie budowalnym mam biopura 4, która mieści się z niewielkim zapasem, ale chyba w tej cenie lepiej będzie oczyszczać ścieki jakiś SBR. Rozważałem zbs 4c (wobet), sbr tytan 4 (haba), bio soild 4 (bamartech) - na 4 osoby. Na podstawie lektury forum na 1 miejscu jest bio soild 4 ze względu na najwieksze zbiorniki i jak sądzę mniej częstą konieczność oprózniania (choć różnice nie są duże). Koszty montazu oczyszczalni porównywalne. Czy są jakieś istotne aspekty obsługi tych oczyszczalni o których człowiek dowiaduje się po montażu? NIe wykluczam jeszcze biopury ale z lektury forum rozumiem, że każdy wypływ ścieków z domu powoduje wypływ, nie zawsze oczyszczonych ścieków z oczyszczalni?
  6. dzięki faktycznie jest tam sporo informacji, umknęły mi choć śledzę wątek. Skusiła mnie promocja, b. dobre parametry oczyszczania (podane na stronie) i nawet jakies nagrody za inowacyjność .... im więcej czytam tym mniej wiem ....
  7. A jaka jest wasza opinia o wspomnianej One2Clean? Z tego co widze ma dość oryginalną konstrukcję, "jest w promocji", parametry oczysczania chyba bardzo dobre? W pojekcie mam biopurę 4 ze studnią rozsączającą, dośc mało miejsca, moge tam zmieścić wobet zbs4c, ale nic dłuższego niż 3m (preferuje krótsze żeby było to możliwie dalej od budynku). W tej "promocji" one2clen jest tańszy od biopury i w cenie zbs. Dziwi mnie ta praktycznie jedna komora, inni producenci chwalą się dużą ilością komór a tu odwrotnie.
  8. a.no

    JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?

    Buduję dośc mały dom i rozważam czy nie przenieść pieca kondesacyjnego z kotłowni do łazieki na poddaszu. W takim wypadku idelany byłby jakiś nieduży piec z zasobnikiem wbudowanym. Rozważam ECOCONDENS INTEGRA w wersji 20kW co umozliwiloby mi zrobienie "komina przez ścianę" łazienki. PIec ma zasobnik 45l i kosztuje jeszcze akceptowanie, a innych rozwiązań zintegrowanych w cenie >7tys raczej nie biorę pod uwagę. Czy ktoś wie jak taki piec będzie się zachowywał ze 100% ogrzewania podłogowego, czy moc będzie wystarczająca dla rodziny 4 osobowej? Do tej pory rozważałe jaki oszczędny piec (z małą mocą minimalną) z zasobnikiem 120l, ale przyznam, że kusi mniemożliwośclikwidacji kotłowni, a nie sądzę (prosze wyprowadzić mnie z błedu) że oszczednosci na modulacji do 2 zamiast 3kW byłyby rocznie znaczące. Co mnie zastanawia to mała ilośc opinii i jak się 20kW mocy i 45l zasobnika sprawdzi przy 4osobowej rodzinie (zakładam, że wszcyscuy na raz nie muszą brać kąpieli-prysznica)...
  9. tylko te pomiary nie uwzględniaja drzwi, okien itp.
  10. W wielu katalogach informatorach mozna zobaczyc koze i podłączona do komina stalowego. Projektant sugeruje taką rurę na parterze a na poddaszu wprowadzić rurę w kształtki kerazybetonwe i tak już przez dach. Z jakiej stali musi byc taki komin, lub jakie miec cechy, ajki producent żeby ta rura wygladała dobrze po kilku latach i kikudziesięciu rozpaleniach? Obawiam, się o to że szybko pojawią się odbarwienia, rdza itp. jeżeli to nieuniknione to obuduję rurę juz na parterze. pozdrawiam i dziękuję
  11. "jedyna różnica to lambda betonu. Jak nasiąknie - będzie miał 1,8, jak nie nasiąknie 1,7. " mnie ten argument przekonuje (o ile dane zgodne z rzeczywistością), dlatego przychylam się do wzglednie eknomicznego podejścia do izolacji fundamentów zwłaszcza w przypadku kiedy dodatkowa izolacje stanowi bloczek z betonukomórkowego. Ponadto nawet przydobrej izolacji nie ma gwarancji, że fundament nie zawilgotnieje - a wtedy szybko nie wyschnie, jak w wypadku uzycia foli kubełkowej. Ale ja jeszce nie zacząłem, mozna mnie przekonac...
  12. Przyznam, że w tym roku będę najprawdopodobniej kupował oczyszczalnię. Czy ktos może wyjaśnic mi jak działa automatyka i precyzyjne sterowanie w tych droższych polecanych oczyszczalniach - na bazie jakich i ilu czujników?
  13. My zaczynamy wczesną wiosną, mamy już ekipę. Tez rozwazałem płytę fundamentową ale doszedłem do podobnych wniosków, że kilka tyś. różnicy w cenie nie zwróci się w szybkim czasie w przypadku ścian z BK. Jak zamierzasz łaczyć folię kubełkową na ścianie fundamentowej ze styropianem na elewacji? Czy folia będzie tylko do poziomu "zero"?
  14. Pustak + stal 1.4404 (o,5 mm). Czy w tym układzie nie trzeba izolowac rury stalowej wełną?
  15. a.no

    Victrix 12kW + 160l w lazience?

    Dzięki, wygląda rozsądnie. Ale czy on obsługuje ogrzewanie podłogowe? Nie wiem na ile to może wpłynąć na wielkość instalacji?
  16. Czy ktoś instalował taki piec z zasobnikiem 100-160l w łazience? Ogrzewanie 100% podłogowe. W projekcie mam na parterze niewielkie pomieszczenie gospodarcze pierwotnie przeznaczone na taki kocioł, ale rozważam czy nie przenieść go do łazienki na poddasze - jest znacznie większa i łatwiej byłoby wyprowadzić komin przez ścianę. Zastanawia mnie estetyka takiego rozwiązania - w necie jest sporo zdjęć reklamowych gdzie to wygląda OK, ale też widziałem kilka prawdziwych kotłowni ze sporą ilością poplątanych rurek i innych hydraulicznych zaworów, pokręteł itp. Czy ktoś ma zdjęcie takiej rzeczywistej instalacji w łazienkowej?
  17. Dzień dobry, czy banki zwracają prowizję za niewykorzystany kredyt hipoteczny? Czy są banki nie obciążające za wcześniejszą spłatę kredytu? Rozważamy wzięcie kredytu na całą budowę ok. 300tys ale pod koniec chcielibyśmy sprzedać mieszkanie i z tej kwoty wykończyć mieszkanie (lub spłacić znaczną część kredytu - ponad 50%).
  18. a.no

    lubelskie

    nie liczę na "pstryk" i dom. Mimo wszytko liczę, że gdzieś tam są uczciwi fachowcy, niekoniecznie w "internecie" i są gdzieś osoby zadowolone z ekipy. Zakładam nadzór kierownika w kluczowych momentach i własny częściej nie zawsze codziennie. Ale dzięki za odpowiedź.
  19. Przedwstępna umowa to będzie trudne w realizacji, choć być może nie niemożliwe gdyby dawało dużo lepsze warunki kredytowania, ale na tym etapie nie chwiałbym brać tego pod uwagę. Sprzedaż przed ostatnia transzą tez nie łatwe, choć już akceptowalne. Poproszę o jakieś scenariusze biorąc pod uwagę tylko ten 2 wariant czyli sprzedaż mieszkania przed ostatnia transzą. Przyznam, że sądziłem, że wystarczy jakaś wycena wartości nieruchomości, i jakaś "formalna deklaracji sprzedaży" w określonym czasie. dziękuję i pozdrawiam, Artur
  20. a.no

    lubelskie

    Witam, Czy ktoś może polecić kierownika i ekipę budowlaną, najlepiej niedrogą i taką, której nie trzeba by nieustannie nadzorować. Jakie są obecnie orientacyjne koszty stanu surowego budowy prostego domu? Mamy w projekcie prosty dom z dwuspadowym dachem 130m2. Czy ktoś ma na dachu panele na rąbek i jest zadowolony z wykonania? Budowa w okolicy Świdnika. pozdrawiam.
  21. Panie Łukaszu Który bank Pan poleci w następującej sytuacji: - rodzina 2+2 dochody około 6tys netto - aktualnie posiadamy działkę, oszczędności około 50tys. i mieszkanie które zamierzamy sprzedać po ukończeniu domu o wartości około 140tys. - dom ma 127m2 pow. użytkowej + garaż Zakładamy, że budowa potrwa 2 lata i po tym okresie sprzedamy mieszkanie. Wiek kredytobiorców to niestety już prawie 45lat. Kredyt jaki chcielibyśmy brać to taki raczej minimalny wymagany przez banki, dom prosty w budowie, zakładamy że nie będzie kosztował więcej lub niewiele więcej niż 300tys. Wynika z tego, że po sprzedaży mieszkania potrzebowalibyśmy około 110-120tys kredytu. Jaka jest polityka wskazanego przez Pana banku/banków w kwestii wcześniejszej spłaty kredytu? Dziękuję i pozdrawiam, Artur
  22. fachowcem nie jestem ale to piasek dzięki dużej porowatości nie podciąga wody, glina jak najbardziej..
  23. Czy nie wpływa to na szczelność domu, zwłaszcza takiego, który ma być szczelny?
  24. a.no

    Indywidualny...mały, prosty

    Na razie idzie opornie bo mamy dużo innych obowiązków, ale kolejny mały kroczek zrobiony. Złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę... uffff A po sąsiedzku ruszyła kolejna budowa, może poprawi się dojazd do działki.
  25. tak z ciekawości, czy istnieje sens ekonomiczny użycia rur tańszych (osłonowych) na kanały wywiewne? Jakie są przeciwskazania?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...