Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

art-e

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    349
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez art-e

  1. art-e

    Panasonic Aquarea

    Moja J7 z tego co zaobserwowałem schodzi najniżej do 19Hz co dawało 0,6KWh
  2. art-e

    Panasonic Aquarea

    Jest jeszcze LG Therma V. Sam ją chciałem na początku ale dostępność była zerowa.
  3. art-e

    Panasonic Aquarea

    I dlatego z tych samych powodów co Ty, dokupiłem termostat pokojowy. Na początku bawiłem się harmonogramem i ładnie to można poustawiać, ale w okresach przejściowych, gdzie są duże różnice temperatur to już nie zdaje egzaminu. Nie będę co chwilę latał i dostosowywał harmonogram.
  4. art-e

    Panasonic Aquarea

    Kilka stron temu przytaczałem te same rozwiązanie dla częstych defrostów.
  5. art-e

    Panasonic Aquarea

    Voymar możesz rozwinąć tą myśl? Co znaczy szybciej nagrzejesz dom i będzie pracować przez 2 godziny ? Bo wg mnie, ta praca pompy - czyli nagrzanie do temperatury w 2 godziny i stop to już podchodzi pod małe taktowanie, które jest nieuchronne przy wyższych dodatnich temperaturach, nawet przy najlepiej zrobionej instalacji. I proszę, nie obrażaj mnie od razu. Pytam z ciekawości, bo na forum jestem aby wymieniać się doświadczeniami.
  6. art-e

    Panasonic Aquarea

    No właśnie to.. Bo przecież są zyski bytowe, słońce, duże różnice temperatur w okresach przejściowych. Mamy styczeń, u mnie jest prawie 7 stopni na plusie. Mam wrażenie że u Ciebie jest jakiś duży odbiór ciepła, że co byś nie zrobił to pompa nawet po zmodulowaniu się nie wyłączy.
  7. art-e

    Panasonic Aquarea

    Żadna paranoja. Harmonogram po to aby grzać CWU tylko w tych godzinach kiedy chce. Sterownik zew. po to aby wyłączył pompę kiedy na dworze są temperatury takie że pompa już nawet z modulacją nie daje rady i co chwila włącza się i wyłącza (grzanie i stygnięcie wody jest dużo szybsze niż samych ścian budynku). Dlatego dam jej dłużej postać.
  8. art-e

    Panasonic Aquarea

    Nie mam jeszcze termostatu ale wyobrażam to sobie jako dodatkowy warunek: - jeśli harmonogram pompy mówi WŁĄCZ CO -> sprawdź dodatkowo termostat zew, -> jeśli termostat zwarty to grzeje, jeśli rozwarty to oczywiście nie grzeje - jeśli harmonogram pompy mówi WYŁĄCZ CO -> nie grzeje i nic dodatkowo nie sprawdza
  9. art-e

    Panasonic Aquarea

    To jak mam ustawić wtedy grzanie CWU w danych godzinach, skoro harmonogram pompy nie działa ?
  10. art-e

    Panasonic Aquarea

    SALUS 091FLRF tez ma histerezę 0,25 lub 0,5. Ten Salus 510 ma dokładniejsze wskazanie 0,1 stopnia i jakiś algorytm sterujący TPI. Innych różnic (poza wyglądem rzecz jasna) nie widzę.
  11. art-e

    Panasonic Aquarea

    No właśnie chciałem wiedzieć co ma pierwszeństwo czy sterownik ten oyrginalny pompy czy termostat. Chcę bezprzewodowy i z histerezą 0,5 stopnia lub mniej. Ważne żeby nie zrywał połączenia i w miarę dokładnie odczytywało temperaturę. Programowanie takie jak w salusie mi wystarcza Polecasz jeszcze jakieś ?
  12. art-e

    Panasonic Aquarea

    Panowie, chce zakupić dodatkowy termostat pokojowy i w związku z tym mam parę pytań: 1. Jak to współpracuje z harmonogramem pompy np. - sterownik pokojowy pokazuje że ma być grzanie a w harmonogramie mam ustawiony STOP - sterownik pokazuje STOP a w harmonogramie mam ustawione właśnie grzanie CWU 2. Jak i gdzie to się podłącza do płyty ? 3. Jaki model polecacie?. Widziałem gdzies wcześniej że przewijał się SALUS 091FLRF. Szukam czegoś dokładnego. Pompa ma pracować na krzywej grzewczej a termostat ma pilnować tylko nie przekroczenia temperatury
  13. art-e

    Panasonic Aquarea

    To samo miałem gdy posiadałem piec na ekogroszek. Producent sterownika przewidział że przy dogrzewaniu, podawanie paliwa i jednocześnie dmuchawa chodziły na dużej mocy. Oczywiście szybko piec dochodził do zadanej temperatury, jednak dużo ciepła uciekało w komin (bo dom i tak tego nie odebrał) i zaraz też musiał stanąć bo szybko osiągnął zadaną. Całe szczęście producent sterownika wypuszczał różne aktualizacje gdzie już była łagodniejsza praca pieca.
  14. art-e

    Panasonic Aquarea

    Pamiętaj że ta sama pompa może być zamontowana do innego domu np. nieocieplonego z grzejnikami samymi. Wówczas takie łagodne starty na pewno odczuwalne byłyby w domu jako spadki temperatury i dyskomfort cieplny a może i nawet skutkowałoby nieosiąganiem temperatury zadanej
  15. art-e

    Panasonic Aquarea

    Doszedłem do tych samych wniosków. Pompa za szybko chce dojść do temperatury zadanej, co pewnie podyktowane było utrzymaniem komfortu cieplnego, ale w domach dobrze ocieplonych, nie ma dużej ucieczki ciepła, więc tego się nie odczuwa. Szybka praca pompy w celu otrzymania temperatury docelowej powoduje: - większe zużycie prądu - kolejne defrosty (przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych) Z tego względu ustawiłem u siebie Tryb cichy 3 Powoduje to że: 1. pompa z racji ograniczenia obrotów dłużej dochodzi do zadanej (może jakieś 15-25min) 2. gdy miałem defrosty co 40min, po zmianie są co 2 godziny 3. pompa po osiągnięciu temp. zadanej dłużej pracuje na minimalnej modulacji 4. spadło zużycie prądu Testuje od kilku dni i sprawdza się znakomicie. PS. Ja mam bufor 50L
  16. art-e

    Panasonic Aquarea

    Widzę iż inni koledzy Ci już odpisali. Mam nadzieję że Ty, szukając wiedzy na różnych forach internetowych, trafisz na bardziej pomocnych użytkowników. Rozumiem że znużył Cię już ten wątek, bo rzeczywiście jest długi i nie sposób go już przeczytać w całości. Ja sam przebrnąłem przez może 100 stron. Jednak osób z pompami ciepła przybywa a jak się domyślam, duże grono z nich to osoby, które przerobiły istniejącą instalację co wynika z obecnej sytuacji energetycznej. Sam pochodząc z bloku też spędziłem kiedyś dużo czasu na forum Muratora jaki piec dobrać do swojego budynku. Gdybym słuchał sprzedawców miałbym piec 20KW. Kupiłem 12KW a i tak chodził na 50% swojej mocy w mrozy. Następnie spędziłem rok czasu w kotłowni starając się zoptymalizować proces spalania (aż się żona śmiała że niedługo tam zamieszkam). Mogłem przecież zostawić to na ustawieniach domyślnych i by się paliło, ale chciałem uzyskać jak największą efektywność z tego procesu. Teraz znów tu jestem i zadaje pytania odnośnie pompy. To dla mnie kolejna nowość ale forum daje nam właśnie tą możliwość wymiany doświadczeń. Szczególnie że instalatorzy posiadają niewiele większą wiedzę, oprócz tego jak to zamontować. Może Ty trafiłeś na super firmę monterską, ja brałem taką co ma wolne terminy, bo czasy się zmieniły i na pompę się czeka miesiącami i na instalatora również. Więc dużo osób ma to co ma a teraz po prostu próbujemy ustawić to najbardziej optymalnie i mam nadzieje że chęć dzielenia się wiedzą wciąż na tym forum pozostanie.
  17. art-e

    Panasonic Aquarea

    Czyli jak rozumiem, budynek powinien mieć taką akumulację ciepła aby grzejąc przez 8 godzin, starczyło mu na 24 godziny
  18. art-e

    Panasonic Aquarea

    dzieki za podpowiedzi. Chyba teraz to mata bedzie lepszym wyborem bo otulinę trzeba by rozcinać. Jaką grubość polecacie?
  19. art-e

    Panasonic Aquarea

    Czy Wy macie dodatkowo jakoś zaizolowane przewody z czynnikiem chłodniczym ? Ja mam tylko o oryginalnej izolacji (białej) ale wydaje mi się to mało. Czymś to dodatkowo można obłożyć ?
  20. art-e

    Panasonic Aquarea

    7kw "j" Na chłopski rozum, myślałem że defrost zniweluje właśnie to jeśli coś przymarznie.
  21. art-e

    Panasonic Aquarea

    Coś ustaliłeś ? Zauważyłem dziś dokładnie to samo u siebie
  22. art-e

    Panasonic Aquarea

    Identycznie jest u mnie, też w 7KW. Pisałem o tym parę stron temu. Inni koledzy też to potwierdzili. Dźwięk występuje u mnie tylko przy najniższej modulacji. Kiedy pompa wchodzi na troszkę wyższe obroty, odgłos znika
  23. art-e

    Panasonic Aquarea

    A czy można jakoś regulować nastawę prędkości pompy przy grzaniu CWU ? Mi pokazuje przepływ niecałe 11 l/min. Nie wiem czy to nie za wolno bo dość długo dogrzewa mi zbiornik
  24. art-e

    Panasonic Aquarea

    Moja w nocy zaliczyła 6 defrostów przy -5 stopniach. W ciągu dnia moduluje na małej mocy i rzadko ma defrost ale w nocy goni już z większą częstotliwością i się szroni (mimo że powietrze jest suche na mrozie). Coś można jeszcze pokombinować aby ograniczyć defrost ?
  25. art-e

    Panasonic Aquarea

    Obniżacie temperaturę na noc ? Zastanawiam się właśnie czy lepiej w sypialni na głowicach termostatycznych dać jeden stopień mniej czy całą krzywą grzewczą zrobić -1 ? Teoretycznie przy obniżaniu krzywej grzewczej, później trzeba o ten stopien wszystko podgrzać, razem z podłogówkami.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...