
merain
Użytkownicy-
Liczba zawartości
58 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez merain
-
Witam serdecznie, od kilku dni naszła mnie pewna myśl dotycząca ograniczenia częstości i długości trwania defrostów w pompie ciepła. Czy ktoś z Was próbował nanieść na aluminiową "chłodnicę" jednostki zewnętrznej jakiś rodzaj powłoki hydrofobowej poprzez natrysk lub pędzlem? Kiedyś czytałem o tym, że LG wykorzystuje coś takiego w swojej nowej serii powietrznych pomp ciepła z tym, że nie wiem w jaki sposób wykonano to pokrycie fabrycznie. Czy ktoś z Was może podzielić się swoimi doświadczeniami w tej kwestii? Znalazłem jakieś badanie na ten temat: https://www.researchgate.net/publication/305180722_Impact_of_a_Hydrophobic_Coating_on_the_Frost_Buildup_and_Defrost_Performance_of_a_Heat_Pump_Evaporator
-
Czy ktoś z Was ma dostęp do dokumentacji technicznej, celem wykonania stopy fundamentowej pod pompę Aquarea 9 kW Seria J?
-
MDC Panasonic seria J 9 kW ma temp. zew. chłodzenia 10-43st.C (jest wprost w katalogu). W przypadku SDC, opieram się o informację reklamową Panasonica, ale takiej informacji nie ma wprost w katalogu.
-
Heh. To po co kilka stron postów w których dzięki pomocy @Andrzej5101 zdecydowałem o wyborze Panasonic 9 kW serii J zamiast serii H 9 kW 3-fazowej jak Ty cały czas jesteś przy 1 post'cie Daikin Althermq III 8 kW dawno temu odpadł z powodu ceny, która w moich oczach nie uzasadnia różnicy 6k PLN pomiędzy Panasonicem 1-fazowym 9 kW serii J. To się nie zwróci, szczególnie że parametry tych urządzeń są bardzo zbliżone.
-
Odniosleś się ogólnie do Panasonica i Daikina bez podania modelu. Seria J Panasonica chłodzi od takiej samej temp. co Daikin Altherma III, więc w przypadku obecnie dostępnych urządzeń nie jest do argument.
-
Seria J chłodzi od 10 st.C
-
Jak na zewnątrz jest 30 czy 20 st.C?
-
Mam dosyć wydajną wentylację mechaniczną z rekuperacja.
-
Co do zasady masz rację. Nie wiem na ile w ogóle sprawdzi się ten wariant z chłodzeniem, ale jeśli jest w standardzie to dlaczego nie spróbować. Nie zależy mi na znacznym przechłodzeniu pomieszczeń, a jedynie zdredukowabiu temp. podczas upałów o te 3st.C w stosunku do tego co mam teraz czyli ok. 28st.C na piętrze wieczorem.
-
Dobra, jeszcze raz dzięki za pomoc. Na samym początku wątku byłem zdecydowany na Daikin Altherma III, ale cenowo jest to przepaść w stosunku do Panasonica, a parametry serii J są bardzo zbliżone.
-
Sporo ich już przeczytałem. Wstępnie zaklepałem ten właśnie model, ale Instalator cały czas naciska na pompę 9kW 3-fazową ze względu na częstsze defrosty 9kW 1-fazowej (w tym z udziałem grzałki). Jednak według symulacji Panasonica, różnica w rocznym koszcie ogrzewania, pomiędzy Aquarea 9kW seria H 1 i 3-fazowa to 150zł na korzyść tej drugiej. Zakładam, że generacja J jest nieco sprawniejsza, więc różnica w cenie pomiędzy tymi jednostkami zwrócimy się po ponad 20 latach w przypadku wyceny którą otrzymałem.
-
Ciebie to z całym szacunkiem mogłoby nie być w tym wątku, bo tylko ludziom ma nerwy działasz. Jak chcesz być tak dokładmy, to zarzucono mi pomyłkę pomiędzy kWh i kW, a błąd tkwił w wielkości danej wartości, co przeoczyłem pisząc post na prędce wieczorem.
-
Czy ktoś z Was chociaż raz przeczytał wątek od początku? 130m2 w gresie, reszta to panel. Łącznie ok. 215m2. Chyba co stronę będę wklejać pierwszy post...
-
Efekt pisania wieczorami. 3,8k kWh, lub jak kto woli 3800 kWh, 6000 kWh, 4800 kWh.
-
Ok. 7-8 cm. Dodatkowo na około 130m2 jest położona płytka gresowa, czyli dodatkowe 2cm z klejem.
-
Zapotrzebowanie na moc cieplną budynku podaje się w W/m2 przy średniodobowej temp. -22st.C (w moim regionie). Po przeliczeniu przez metraż powierzchni ogrzewanej oraz dodaniu zapotrzebowania na c.wu. daje to w moim przypadku 7,1-7,3 kW niezbędnej mocy grzewczej. Zapotrzebowanie energetyczne budynku w skali roku (c.o.+ c.w.u.) ~20 000 kWh.
-
Nigdzie nie pomieszałem kW z kWh, czytaj uważnie. Co najwyżej dla dokładności to instalacja PV ma moc - 9,72kWp. O zapotrzebowaniu pisałem wcześniej 6,5 kW C.O + 0,5-0,7 na C.W.U. przy -22st.C. Odnośnie rozliczania, to nie będę wróżył z fusów jak co nie którzy. Równie dobrze, to taryfy za energię mogą się radykalnie zmienić
-
Podsumowując, w moim przypadku gdy posiadam instalacje fotowoltaiczną, która powinna starczyć "na styk" w przypadku umiarkowanej zimy, lub z lekką dopłatą w przypadku ostrej zimy (zapotrzebowanie CO+CWU = 7,1-7,3 kW przy -22st.C). Instalacja PV - 9,72 kW, rocznie zużycie bez pompy 3,8kWh. Pozostaje ok 6kWh minus 20% czyli ok. 4,8kWh na pompę. Może być nieco więcej z powodu autokonsumpcji, ale to wyjdzie w praniu. Pozostawiam taryfę G12w. Pompę będę chciał używać jako klimatyzacji płaszczyznowej z użyciem podłogówki w przypadku skrajnych upałów (powyżej 26 st.C w domu). W takim wariancie chcę korzystać z pompy w okresie gdy mogę uzyskać najwyższy COP, czyli w ciągu dnia zimą (korzystając z "zapasu" energii PV z lata) oraz w okresie letnich upałów, poprzez przegrzanie/wychłodzenie domu o ok. 1-1,5st.C od optymalnej dla mnie temperatury (czyli zimą 21,0-22,5st.C a latem 24,5-26st.C). W przypadku gdy zima będzie ostra, a lato wyjątkowo gorące, brakujący ilość energii będę chciał pobrać z jak największym udziałem II taryfy. Biorąc powyższe informację pod uwagę, uważam, że jednak nieco lepszym wyborem będzie nieco przewymiarowana pompa Panasonic Aquarea 9kW 3-fazowa względem 9kW 1-fazowej. Proszę o podpowiedź czy to dobry kierunek.
-
Aquarea gen. H SDC minimalna moc modulowana - pompa 5kW - 1,1kW - pompa 7kW - 1,6kW - pompa 9kW (1-fazowa) - 2,2kW - pompa 9kW (3-fazowa) - 3,0-3,4kW (spotkałem dwie wartości) Nie mam danych dla obecnej generacji J. Ciekaw jestem czy ktoś ma jakieś dobre opracowanie odnośnie pracy pompy w taryfie G12w vs G11? Prąd jest tańszy, ale raz, że trzeba podnieść temperaturę w budynku, aby zakumulować zapas, a dwa, że podnosimy tą temperaturę w momencie gdy na zewnątrz jest najniższa temp. w ciągu doby (Spadek COP). I tak na dobra sprawę, to w takim wariancie bez sensu jest mieć pompę z inwerterem, gdyż zwykły ON/OFF sprawdziłby się lepiej, bo falownik mimo wszystko generuje nieco strat w przypadku pracy tylko i wyłącznie z nominalną mocą pompy.
-
Tak dla podsumowania tematu, bo widzę, że wiele osób nie rozumie po co wdrożono pompy inwertorowe i traktuje je jako zwykle ON/OFF https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/dobor-mocy-pompy-ciepla-do-ogrzewania/
-
Ok. Mój błąd. Nie uwzględniłem w Daikine kosztóe ogrzewania CWU. Wychodz jednak porównywalnie.
-
No dobra panowie. Dostałem symulację kosztów ogrzewania domu przy zapotrzebowaniu 7,3 kW przy -22st.C Sprawa wygłada następująco: Daikin Altherma III 8 kW - 5200 kWh Panasonic Aquarea 9 kW seria H (brak serii J w symulatorze Panasonic) - 6126 kWh Panasonic Aquarea 9 kW 3-fazowa - 5883 kWh Ktoś ma pomysł skąd ta rozbieżność pomiędzy Daikinem a Panasonicami?
-
Żeby to było takie proste, to nikt nie głowiłby się nad doborem pompy w punkt. Pompa nie moduluje się liniowo, tak jak w twoim przykładzie. Najwyższą sprawność uzyskuje przy obciążeniu wynoszącym 60-75% mocy maksymalnej.
-
Ok. Cenna uwaga. Sądziłem, że zład na poziomie 50-70 litrów będzie wystarczający. Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa, jaka jest moc i wydajność pompy obiegowej zainstalowanej w Aquarea 9kW R32? Na układzie posiadam obecnie 2 elektronicznie sterowane pompy Wilo o mocy maksymalnej 40W. Jedna z nich tłoczyła wodę na calej podłogówce (215 m2 pow.ogrzewanej), a druga na grzejniki łazienkowe, chociaż z racji minimalnego ich wykorzystania, rzadko kiedy pracowała z mocą wiekszą niż 5-8W.
-
Witam, dzięki za podpowiedzi. Właśnie taką pompę przyklepałem z instalatorem. Do tego zbiornik CWU nierdzewny 300l (weżownica - 3,2 m2) + ewentualny bufor 50-100l, jeśli nie uda się sensownie rozpiąć niektórych grup siłowników podpiętych pod poszczególne termostaty, żeby uzyskać odpowiedni zład.